Skocz do zawartości
klossowski

[112] Mój prywatny ocean

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam nowy projekt, 4 razy większy niż poprzednio.  Ma to być zbiornik 80x35x40 z panelem, za obieg będzie odpowiadać Jebao DCS-2000 zakupione u nas na forum, bo z chińskiego sklepu idzie już prawie 3 miesiące i jeszcze nie doszło. Cyrkulator Jebao OW-10 jak dojdzie, bo na razie jeszcze nie ma. Odpieniacz Tunze 9001, lampka chińska 60W Turing 50, dolewka od Magu i chiński dozownik DP-4. Jeszcze nie wiem, co mi z tego wyjdzie, bo na razie mam pół pokoju gratów, które trzeba będzie jakoś  do kupy złożyć.

graty.thumb.jpg.4e3714e9d106fafa23c2a400e44b3418.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słoik do ogórków zawsze się przydaje :D . Wcześniej mailem jako zbiornik dolewki :) . Najfajniejsza sprawa przed tobą , czyli rozpakowanie i wsadzenie wszystkiego do zbiornika , potem układanie skały . Powodzenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ariel napisał:

Słoik do ogórków zawsze się przydaje :D . Wcześniej mailem jako zbiornik dolewki :) .

Jakbyś zgadł, to właśnie jest mój zbiornik dolewki. Idealnie wchodzi pod półkę w szafce,  jest lekki, tani i ma certyfikat do kontaktu z żywnością :lol:

3 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Opisz ładnie jak przenosiłeś. :)

Do przenoszenia to jeszcze duuuużo czasu, na razie kleję baniak  :bump

klejenia.thumb.jpg.fab5cc045710d642fcf71225de58392e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klejenie zbiornika dobiegło końca. Przy okazji podziękowania dla @Ariel@SU1 za rady w kwestii wiercenia szkła, bo w zakładzie szklarskim (podobno renomowanym, w stolicy:) jak powiedziałem, że chcę w szybie 4 mm otwór fi 25, to popatrzyli na mnie jak na wariata i orzekli, że nie ma szans, ale jak widać fachowcy się pomylili:):):)

panel1.thumb.jpg.12b8fa03ecd58d3490129993daea9565.jpg

panel2.thumb.jpg.e4fc22261fd5299ff5e9cda19999394f.jpg

 

A żeby baniak tak pusty nie stał w czasie schnięcia, to włożyłem do środka takiego słonika:)

panel3.thumb.jpg.e57693ecd8872693cfb35abdb6fe205a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klossowski napisał:

Klejenie zbiornika dobiegło końca. Przy okazji podziękowania dla @Ariel@SU1 za rady w kwestii wiercenia szkła,

A moglibyście na forum podzielić się tymi radami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Arek77 napisał:

A moglibyście na forum podzielić się tymi radami?

Wszystko jest na forum, nic nie robimy pod stołem :clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Widocznie mi umknęło. A wiercenie przede mną w szybie 8mm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Arek77 napisał:

Dzięki. Widocznie mi umknęło. A wiercenie przede mną w szybie 8mm. 

W grubszej szybie łatwiej wiercić, bo jest cięższa i stabilniejsza, a moja rada jest taka, żebyś najpierw zrobił 2, 3 otwory na próbę na dowolnym kawałku szkła, a potem jak już masz trochę wprawy to moment i masz otwór i to bez stresu. Ja najpierw wierciłem w starej szybie znalezionej w garażu:):)

Warto też zobaczyć jakiś filmik:

 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepszym wyjściem byłoby wycięcie w szybie miejsca na grzebień i doklejenie komina zewnętrznego..... 

20200623_220358.thumb.jpeg.71b43cf07a8024b5e242ee954d55bf83.jpeg

Takie wycięcie jak zaznaczone czerwoną kreską - oczywiście przy pustym akwarium (szyba ma 50 cm szerokości i 8 mm gr.). Jeśli to się okaże niemożliwe to pozostaje komin wewnętrzny i otwory w dnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

Dla mnie najlepszym wyjściem byłoby wycięcie w szybie miejsca na grzebień i doklejenie komina zewnętrznego..... 

20200623_220358.thumb.jpeg.71b43cf07a8024b5e242ee954d55bf83.jpeg

Takie wycięcie jak zaznaczone czerwoną kreską - oczywiście przy pustym akwarium (szyba ma 50 cm szerokości i 8 mm gr.). Jeśli to się okaże niemożliwe to pozostaje komin wewnętrzny i otwory w dnie.

Z tego co wiem jest to możliwe , rozwiercenie dwóch otworów i wycięcie tego kawałka , otwory po to by potem rysa się nie zrobiła pod naciskiem wody . Ale moim zdaniem lepiej wyciąć tą szybę , odciąć ten pasek a potem go przeciąć na 3 . Wkleić szybę z powrotem i dokleić dwa kawałki . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

Takie wycięcie jak zaznaczone czerwoną kreską - oczywiście przy pustym akwarium (szyba ma 50 cm szerokości i 8 mm gr.). Jeśli to się okaże niemożliwe to pozostaje komin wewnętrzny i otwory w dnie.

To chyba najlepiej po prostu uciąć cały bok i dokleić dwa kawałki. Tutaj jest o tym wątek:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klossowski napisał:

Klejenie zbiornika dobiegło końca. Przy okazji podziękowania dla @Ariel@SU1 za rady w kwestii wiercenia szkła, bo w zakładzie szklarskim (podobno renomowanym, w stolicy:) jak powiedziałem, że chcę w szybie 4 mm otwór fi 25, to popatrzyli na mnie jak na wariata i orzekli, że nie ma szans, ale jak widać fachowcy się pomylili:):):)

panel1.thumb.jpg.12b8fa03ecd58d3490129993daea9565.jpg

panel2.thumb.jpg.e4fc22261fd5299ff5e9cda19999394f.jpg

 

A żeby baniak tak pusty nie stał w czasie schnięcia, to włożyłem do środka takiego słonika:)

panel3.thumb.jpg.e57693ecd8872693cfb35abdb6fe205a.jpg

Dzięki . To fajnych szklarzy macie , zbiornik ładnie wyglada .

1 minutę temu, klossowski napisał:

To chyba najlepiej po prostu uciąć cały bok i dokleić dwa kawałki. Tutaj jest o tym wątek:

I najbezpieczniej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ariel napisał:
7 godzin temu, klossowski napisał:

To chyba najlepiej po prostu uciąć cały bok i dokleić dwa kawałki. Tutaj jest o tym wątek:

I najbezpieczniej .

I tak zrobię. Dzięki Klossowski za podpięcie się pod Twój temat. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało mi się zalać baniaczek:) Na początek inspirując się dokonaniami @Sidjio zalałem zwykłą kranówą, z tym, że ja trochę bardziej hardkorowo poszedłem, bo nawet soli nie dałem :lol: Na razie jest na słodko, poszło 30 ml Special Blend, 2 krople AF Pro Bio S i 1 ml VSV. We wtorek dorzucę pół kilo soli i jakieś światełko. 

akwa1.thumb.jpg.64fbbfb827335fc92ed621cbbe4c73e7.jpg

 

akwa2.thumb.jpg.f298714f7ef2715841ee513e6ac709e1.jpg

 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie wytrzymałem do wtorku i światło zainstalowałem dzisiaj, pół kilo Colombo pro reef też dorzucone i  nie pozostaje nic innego jak czekać spokojnie na jakieś plagi, bo jak na razie nuda się zaczyna :bump

akwa3.thumb.jpg.2f053288c34a5cee18858fc6703917b8.jpg

akwa4.thumb.jpg.92e6420703543250e462fcfc68e9629c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 10 dniach kompletnego zastoju, wreszcie odwiedzili mnie pierwsi goście :clapping

Ale warto było czekać, okrzemki ruszyły :lol:

okrzemki1.thumb.JPG.be649410dcc1ec69bdcb8d71650c8958.JPG

okrzemki2.thumb.JPG.96148338271f1edf709fc8336d6a7e64.JPG

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to długo się nie nacieszyłem, okrzemki zaatakowały na dobre, cała skała w tym dziadostwie. Martwi mnie poziom PO4. Wczoraj był ponad 0.8 ppm, wlałem 5 ml phos-out 4, mierzę dzisiaj i jest to samo :blink: Skąd to się bierze? NO3 wczoraj było koło 1 ppm, a dzisiaj nie wiem, bo mi się test skończył, nowy przyjdzie jutro...

po4.jpg.8fc82e81f530e81f291c93d0acc83a0e.jpg

okrzemki4.thumb.jpg.f77f84cdf7732f2b8fd454d6e16eb3f7.jpg

okrzemki3.thumb.jpg.f7d4b3967a57abdf8cd262e5879a17ba.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 nie znika w 1 dzień,  dzis dodaj drugą porcję i czekaj 2-3dni, następnie znów test, tylko ten kropelkowy to taki +-wiarygodny.

Można też nic nie dodawać i tylko czekać, trochę bakterii i dużo cierpliwości.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.07.2020 o 16:27, klossowski napisał:

Ale warto było czekać, okrzemki ruszyły 

 

11 minut temu, klossowski napisał:

No to długo się nie nacieszyłem, okrzemki zaatakowały na dobre, cała skała w tym dziadostwie

Coś jesteś kolego niecierpliwy:D. Okrzemki "zjedzą" to co im się należy i pójdą. Ale przyjdą inne.... jak będziesz miał szczęście to tylko zielone a jak nie to będzie kolorowo. Zaczęło się dojrzewanie i trzeba na najbliższe 4- 6 tygodni zacisnąć zęby i dać działać naturze.

Trzymam kciuki.

A jeśli nie masz tam jeszcze żadnego życia, na którym by Ci zależało, to odstaw testy na te 4-6 tyg. - po co się denerwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Beti napisał:

Po4 nie znika w 1 dzień,  dzis dodaj drugą porcję i czekaj 2-3dni, następnie znów test, tylko ten kropelkowy to taki +-wiarygodny.

Już podałem i czekam spokojnie:) Bakterie też idą, ale tych okrzemek jest coraz więcej i mi się to przestaje podobać :o Wsadziłem dwa makroglony, żeby miały konkurencję, ale to nic nie pomaga, makroglony wegetują, a okrzemki rządzą  :lol:

2 minuty temu, Arek77 napisał:

Trzymam kciuki.

:czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, klossowski napisał:

Już podałem i czekam spokojnie:) Bakterie też idą, ale tych okrzemek jest coraz więcej i mi się to przestaje podobać :o Wsadziłem dwa makroglony, żeby miały konkurencję, ale to nic nie pomaga, makroglony wegetują, a okrzemki rządzą  

No tak to jest jak zaczyna się proces dojrzewania,  obecnie to tylko cierpliwość Ci została.

"Jeszcze będzie przepięknie" :smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki jak się szybko pojawiły, tak jeszcze szybciej znikły.... Chyba zrobiłem błąd, bo jak było ich najwięcej, to wyczyściłem skałę szczoteczką do zębów i po tym zabiegu już się nie odrodziły. Sprawdziłem dziś parametry i  NO3 brak :( co tu teraz robić? Lać saletrę, czy wpuścić jakieś zwierzątka? Tylko jakie? Miałem w planach dać jutro kawałek briareum, ale co on będzie jadł? Jak zacznę go karmić, to skoczy i tak wysokie już PO4... :unsure:Może ślimaki wpuścić? 

Parametry:

NH4 < 0,25
NO2  - 0,0
NO3  - 0,0
PO4 - 0,4 

okrzemki5.thumb.JPG.095d6875176d0245e9243828709dfb87.JPG

okrzemki6.thumb.JPG.859b8a2ae3b1a781f6f5ffc4a713a01a.JPG

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 dni po przenosinach, to trochę  krótko na aktualizację, ale @dla syna domagał się zdjęć, więc coś zamieszczę.:lol: Na razie wszystko przeżyło, chociaż nie wygląda najlepiej. Najgorzej zoasy Rasta, w kostce rosły jak dzikie, a teraz prawie się nie otwierają, pewnie mają za dużo światła, bo reszta zoasów po 2 dniach jest o połowę krótsza.... Zmniejszyłem już biały kanał z 90% do 60%, ale to chyba za mało. Poczekam jeszcze ze dwa dni i jak dalej tak będzie, to jeszcze zmniejszę światło. Jednak 60W na 100l to stanowczo za dużo...

No i glony włosowate się pojawiły :(

IMG_8370.thumb.JPG.38d8e058d8b93ff40ac6f87232b33b9b.JPG

IMG_8373.thumb.JPG.869ddd0cdb67cf28c6ca8970c350c504.JPG

IMG_8375.thumb.JPG.9b5bb9aa060cfc92fe86dd5c44695664.JPG

IMG_8376.thumb.JPG.ef34825f8c97fb6bc3943f1e94068677.JPG

IMG_8377.thumb.JPG.a66fcdae5cb29f6fce9ce2bce2df072e.JPG

 

Anthias, biedaczek  nie może się przyzwyczaić, siedzi ciągle pod skałą i się nie porusza, wczoraj wieczorem wybrał się na małą wycieczkę, ale dzisiaj znów siedzi w norze....

IMG_8381.thumb.JPG.5b11a6f615cab4451a9cb0ecf6e896a0.JPG

IMG_8378.thumb.JPG.4e3e04ead0a7e939a93d17f657c3ac24.JPG

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.