Skocz do zawartości

Historia edycji

majestic

majestic

20 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Jak się zorientowałem, że mam niedobory, to miałem już kH poniżej 5. Pomiary Ca wychodziły mi ponad 450, Mg jakieś 1500, co tu zrobić? Różne hipotezy wyczytałem, że bakterie kH pochłaniają, że glony, że coś tam... Najbardziej racjonalną wydaje mi się, że po prostu testy na Ca i Mg dają zafałszowane (zawyżone) wyniki przy niskim kH. Tak czy inaczej, wszędzie powtarzała się rada: podbić samo kH do sensownego poziomu i dopiero zacząć mierzyć Ca, Mg. A jak już się wyrówna braki doraźne w kH i Ca, dozować po równo, nie przejmować się wahaniami na początku i może kiedyś z czasem dopiero jakieś minimalne korekty robić. I to faktycznie działa. Jak u siebie podbiłem kH do 8 (co pochłonęło sporo wodorwęglanu, jakby akwarium było bez dna), to nagle się okazało, że Ca mam <400. Obecnie na ~60L leję po 33ml każdego płynu, a kH, Ca, Mg wreszcie są stabilne, jak zmierzę co tydzień czy dwa, to minimalne korekty zaledwie robię, wynikające pewnie głównie z niedokładności pompy dozującej.

 

19 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Dzięki @Słony leszcz dokładnie tak się dzieje u mnie jak u Ciebie z początku a za chwilę zrezygnuję z dolewki na rzecz roztworu kh...

Na chwilę obecną dozuje jedynie roztwór B (wodorowęglan) ale jak czytam to co piszecie to zastanawiam się ile mam go lać i o ile podnosić, żeby coś się ruszyło. Akwarium w obiegu ma ok 350l wody póki co pompa dozuje 40ml (podniosłem z 30ml) i efektów brak- kh stoi na poziomie 6.1-6.4. Zwiększać o 10ml codziennie i sprawdzać wyniki?? 

majestic

majestic

19 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Jak się zorientowałem, że mam niedobory, to miałem już kH poniżej 5. Pomiary Ca wychodziły mi ponad 450, Mg jakieś 1500, co tu zrobić? Różne hipotezy wyczytałem, że bakterie kH pochłaniają, że glony, że coś tam... Najbardziej racjonalną wydaje mi się, że po prostu testy na Ca i Mg dają zafałszowane (zawyżone) wyniki przy niskim kH. Tak czy inaczej, wszędzie powtarzała się rada: podbić samo kH do sensownego poziomu i dopiero zacząć mierzyć Ca, Mg. A jak już się wyrówna braki doraźne w kH i Ca, dozować po równo, nie przejmować się wahaniami na początku i może kiedyś z czasem dopiero jakieś minimalne korekty robić. I to faktycznie działa. Jak u siebie podbiłem kH do 8 (co pochłonęło sporo wodorwęglanu, jakby akwarium było bez dna), to nagle się okazało, że Ca mam <400. Obecnie na ~60L leję po 33ml każdego płynu, a kH, Ca, Mg wreszcie są stabilne, jak zmierzę co tydzień czy dwa, to minimalne korekty zaledwie robię, wynikające pewnie głównie z niedokładności pompy dozującej.

 

19 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Dzięki @Słony leszcz dokładnie tak się dzieje u mnie jak u Ciebie z początku a za chwilę zrezygnuję z dolewki na rzecz roztworu kh...

Na chwilę obecną dozuje jedynie roztwór B (wodorowęglan) ale jak czytam to co piszecie to zastanawiam się ile mam go lać i o ile podnosić, żeby coś się ruszyło. Akwarium w obiegu ma ok 350l wody póki co pompa dozuje 30ml (podniosłem z 20ml) i efektów brak- kh stoi na poziomie 6.1-6.4. Zwiększać o 10ml codziennie i sprawdzać wyniki?? 

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.