Skocz do zawartości
majestic

Balling i niskie kh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od ok miesiąca leje do akwarium ballinga. Efekt jest taki ze Ca i Mg ładnie się podniosły ale w ogóle nie widzę podnoszenia się kh.

Wyniki z dzis

Kh- 6.1

Ca- 440

Mg- 1320

Ph-8,3

Sol- 1.026

Podmiany 10% ck tydzień na soli tm pro (kh soli 7.4)

Co robić? Używamballinga od tmc.  Zastanawiałem się nad zwiększeniem dawki roztworu B i w ten sposób podniesieniem kh ale czytałem na ten temat różne opinie. Jedni piszą żeby lac wiecej- wyrównać i później lac dalej po równo a inni ze w żadnym wypadku jakie powinno się lac któregoś czynnika wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dokładnie to samo. Zacząłem lać tylko kh i na razie z 6.0 do 6.5 się podniosło. Cały czas powiększam dawkę :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos jeszcze sie wypowie?? Przejrzałem sporo wątków na ten temat i odpowiedzi jednoznacznej nie znalazłem niestety:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być efekt pierwszego wzrostu glonów wapiennych. Wysysają kh i stront. Nie znam zbiornika ale u mnie tak było przy wszystkich moich startach w okolicy 2 miesiąca. Dlatego producenci ballingow mówią aby podbijać samo kh bez strongów aby nie rozwalić równowagi jonowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w takim wypadku podbijać kh?? Lac sam roztwor B czy robić to w inny sposob??

Godzinę temu, dla syna napisał:

To może być efekt pierwszego wzrostu glonów wapiennych. Wysysają kh i stront. Nie znam zbiornika ale u mnie tak było przy wszystkich moich startach w okolicy 2 miesiąca. Dlatego producenci ballingow mówią aby podbijać samo kh bez strongów aby nie rozwalić równowagi jonowej. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, majestic napisał:

Jak w takim wypadku podbijać kh?? Lac sam roztwor B czy robić to w inny sposob??

 

Samo kh np kh plus od af.

Tester mnie wyprzedził :)

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dla syna napisał:

Samo kh np kh plus od af.

Tester mnie wyprzedził :)

a jest w tym kh plus coś innego niż wodorowęglan sodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. 

Czekam na pompę dozującą bo mnie już to męczy. Zaczynałem od 5ml/50l dziennie a już mam 12ml, nadal najwyższy wynik jaki widziałem to 6.6 i to po podmianie na red sea pro... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, niknik napisał:

a jest w tym kh plus coś innego niż wodorowęglan sodu?

Czyli tak jak pisałem wcześniej lac poki co sam roztwór B (wodorowęglan sodu).

8 godzin temu, Tester napisał:

Skoryguj powoli samo KH. 

Okay czyli narazie samo kh w górę a jak osiagne założony cel wracam do dozowania wszystkiego "po równo "??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak długo można lać samo kh, żeby równowaga jonowa się nie rozjechała? Ja obecnie również leje samo kh (z proszku NaHCO3) i również systematycznie podnoszę dawkę. Mg i Ca nie ubywa, w sensie podmiany wody wystarczają. Czekać aż zaczną spadać i wtedy lać pełnego ballinga? Mam wrażenie, że odkąd zacząłem lać kh to korale tak średnio są zadowolone (podnoszę delikatnie) 

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zoa niezadowolone jak smok. 

Szczepki sps dostały białe tipy co oznacza że zaczynają rosnąć. 

Reszta bez zmian. Czasami jedna tracha zamarudzi czego nie zaobserwowałem wcześniej. 

Moim zdaniem trzeba lać samo kh aż przestaną wystarczać podmiany wody i wtedy przymierzyć się do uzupełniania reszty. Ile to zajmie? Nie wiem :D

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.06.2020 o 23:45, majestic napisał:

Moze ktos jeszcze sie wypowie??

Jak się zorientowałem, że mam niedobory, to miałem już kH poniżej 5. Pomiary Ca wychodziły mi ponad 450, Mg jakieś 1500, co tu zrobić? Różne hipotezy wyczytałem, że bakterie kH pochłaniają, że glony, że coś tam... Najbardziej racjonalną wydaje mi się, że po prostu testy na Ca i Mg dają zafałszowane (zawyżone) wyniki przy niskim kH. Tak czy inaczej, wszędzie powtarzała się rada: podbić samo kH do sensownego poziomu i dopiero zacząć mierzyć Ca, Mg. A jak już się wyrówna braki doraźne w kH i Ca, dozować po równo, nie przejmować się wahaniami na początku i może kiedyś z czasem dopiero jakieś minimalne korekty robić. I to faktycznie działa. Jak u siebie podbiłem kH do 8 (co pochłonęło sporo wodorwęglanu, jakby akwarium było bez dna), to nagle się okazało, że Ca mam <400. Obecnie na ~60L leję po 33ml każdego płynu, a kH, Ca, Mg wreszcie są stabilne, jak zmierzę co tydzień czy dwa, to minimalne korekty zaledwie robię, wynikające pewnie głównie z niedokładności pompy dozującej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Słony leszcz dokładnie tak się dzieje u mnie jak u Ciebie z początku a za chwilę zrezygnuję z dolewki na rzecz roztworu kh...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Jak się zorientowałem, że mam niedobory, to miałem już kH poniżej 5. Pomiary Ca wychodziły mi ponad 450, Mg jakieś 1500, co tu zrobić? Różne hipotezy wyczytałem, że bakterie kH pochłaniają, że glony, że coś tam... Najbardziej racjonalną wydaje mi się, że po prostu testy na Ca i Mg dają zafałszowane (zawyżone) wyniki przy niskim kH. Tak czy inaczej, wszędzie powtarzała się rada: podbić samo kH do sensownego poziomu i dopiero zacząć mierzyć Ca, Mg. A jak już się wyrówna braki doraźne w kH i Ca, dozować po równo, nie przejmować się wahaniami na początku i może kiedyś z czasem dopiero jakieś minimalne korekty robić. I to faktycznie działa. Jak u siebie podbiłem kH do 8 (co pochłonęło sporo wodorwęglanu, jakby akwarium było bez dna), to nagle się okazało, że Ca mam <400. Obecnie na ~60L leję po 33ml każdego płynu, a kH, Ca, Mg wreszcie są stabilne, jak zmierzę co tydzień czy dwa, to minimalne korekty zaledwie robię, wynikające pewnie głównie z niedokładności pompy dozującej.

 

19 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Dzięki @Słony leszcz dokładnie tak się dzieje u mnie jak u Ciebie z początku a za chwilę zrezygnuję z dolewki na rzecz roztworu kh...

Na chwilę obecną dozuje jedynie roztwór B (wodorowęglan) ale jak czytam to co piszecie to zastanawiam się ile mam go lać i o ile podnosić, żeby coś się ruszyło. Akwarium w obiegu ma ok 350l wody póki co pompa dozuje 40ml (podniosłem z 30ml) i efektów brak- kh stoi na poziomie 6.1-6.4. Zwiększać o 10ml codziennie i sprawdzać wyniki?? 

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia. U mnie na całe 50l już leję 15ml i kh stoi :mooning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak: jak się okazało, że kH mi zaczęło spadać (do ok 6) podbiłem je w ciągu kilku dni do 7,8 i zmierzyłem Ca i Mg. Przez kolejne kilkanaście dni co dziennie mierzyłem kH i Ca. Z pomiarów wynika, że konsumpcji wapnia jeszcze nie mam (Ca bez zmian)  a kH spadało o 0,25 na dzień. 

Z wyliczeń wyszło mi, że aby utrzymać kH na poziomie ok 8 muszę dozować ok 2,5 g kH buffer na tydzień (ok 50 l wody w obiegu). Przez tydzień schodzi mi 5 l RO dolewki, więc rozrabiam te 2,5 g w RO przeznaczonej na dolewkę.  

I narazie kH mam stałe (ale to dopiero kilka dni). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, majestic napisał:

Na chwilę obecną dozuje jedynie roztwór B (wodorowęglan) ale jak czytam to co piszecie to zastanawiam się ile mam go lać i o ile podnosić, żeby coś się ruszyło. Akwarium w obiegu ma ok 350l wody póki co pompa dozuje 40ml (podniosłem z 30ml) i efektów brak- kh stoi na poziomie 6.1-6.4. Zwiększać o 10ml codziennie i sprawdzać wyniki??

Na Twoje 350L żeby podbić kH o 0.5, trzeba wg kalkulatora podać trochę ponad 60ml płynu, przy założeniu że nic tych dodanych węglanów nie skonsumuje od razu. I taką dawkę bym przyjął na start. Następnego dnia bym zmierzył kH i jeśli nie było by oczekiwanego rezultatu (czyli wzrostu kH o ok 0.5, a pewnie nie będzie) dałbym 2 dawki (60ml rano i 60ml wieczorem) po 60ml, a nie zaledwie o 10ml więcej. Następnego dnia znów bym zmierzył, i jakby znów nie było wzrostu kH o ok 0.5 - dąłbym 3 dawki po 60ml... I tak dalej, aż kH wreszcie wyraźnie ruszy w górę. Ważne jest, żeby te dawki nie podawać jednorazowo, tylko rozkładać w ciągu dnia. Kiedy kH dobije wreszcie w okolicę założonego poziomu, a Ty podajesz np 4x60ml, wtedy odrobinę zmniejsz dawkę bufora (3x60ml), zacznij podawać pozostałe płyny balinga w takiej samej ilości i zacznij dokładniej ustawiać dawkę, żeby kH i Ca było stałe. Dawkę regulowałem w ten sposób, że jeśli i kH, i Ca było za niskie - podnosiłem dawkę całego balinga, a jeśli tylko jeden parametr był za niski - jednorazowo dozowałem dodatkową porcję na podbicie tego niskiego parametru, kH lub Ca. Po kilku iteracjach się zaczynają poziomy stabilizować i można rzadziej robić kolejne pomiary i korekty.

Na początku, kiedy trzeba wyjść z dużych braków węglanów, na prawdę trzeba bufora dużo wlać i nie ma się co tego bać, rozkładać podbijanie kH na 2 tygodnie itp. Ja rozumuje w ten sposób, że ta ilość bufora jaką trzeba wlać wynika z długotrwałych niedoborów oraz z ruszającej (po podbiciu węglanów) kalcyfikacji. Po prostu, początkowo większość dozowanych węglanów zostaje dość szybko pochłoniętych przez "wygłodniałe" życie, przez co następnego dnia kH wody nie wzrasta tyle ile by się oczekiwało. Dopiero po "nasyceniu" życia węglanami, poziom kH wody też zaczyna mocniej wzrastać. Dodatkowo, w miarę przywracania odpowiednich poziomów, kalcyfikacja będzie się co raz bardziej rozkręcała i wymagała jeszcze większych dawek. Aż wreszcie kiedyś osiąga się punkt względnej równowagi, tzn kalcyfikacja już nie wzrasta, konsumpcja się stabilizuje i dawki nie trzeba już bardziej zwiększać.

Co do "ile lać" - ja mam ok 60L wody, obsadę mieszaną (zdecydowanie nie są to same sps), a leję obecnie 33ml dziennie każdego płynu. Na początku, zanim się poziom kH ustabilizował w miarę, wlałem do akwarium chyba z litr bufora w sumie. Jak u Ciebie jest 6x więcej wody, to sam pomyśl jakich ilości balinga się spodziewać;-) 30 czy 40ml to tyle co nic pewnie się okaże. Polecam kalkulator z reefhub (https://reefhub.pl/?ddownload=5155) - fajny excel do obliczeń balinga i nie tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Mam problem z kH. Ostatnio otworzyłem nową buteleczkę z reagentem do Hanki i wyszło mi niskie kH. Testy robię co 2 tygodnie i przedstawiają się następująco:

16.08.2020 kH =7,504

30.08.2020 kH=6,16 (nowy reagent)

13.09.2020 kH=5,04

Przez cały czas leje taką samą ilość wodorowęglanu sodu 350ml na dwa tygodnie (jedynie ostatni tydzień zadozowałem 210ml  bo byłem na urlopie). Zastanawia mnie taki spadek kH po zastosowaniu nowego reagentu. Czy możliwe ze stary reagent zakłamywał wyniki i pokazywał podwyższoną wartość, czy z kolei nowy jest jakiś trefny i pokazuje za mało. Pamiętam jak zaczynałem lać Ballinga i miałem niskie kH 5,6 to u jeżowca dostrzec można było jasne prążki na kolcach. Teraz takowych nie ma, aczkolwiek niektóre korale pompowały się bardziej. Sam już nie wiem. Miał ktoś podobną sytuacje ?


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na ballingu kH różnie skakało. Używałem proszków AF, ale albo kH się wytrącało w zbiorniku, więc podnosiłem dawkę dzienną, bo nie zauważyłem wytrącania, albo roztwór był ok, dawka ta sama lana z ręki bo nie ufałem pompom, kH robiło, co chciało. Akwarium bardzo szybko buforowało to do swojego początkowego stanu (ok. 5).

Obecnie próbuję szczęścia z reaktorem. Może przy Twoim litrażu można by iść w tą samą stronę?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradziliście sobie koledzy z KH? 

Również próbuję podnieść w swoim akwarium.

Dawkuję wg kalkulatora z reefhub. Przez chwilę po dodaniu dziennej dawki roztworu z sody podnosi się o około 0,25 dKH, a później spada z powrotem.

Przy podmiance zmierzyłem KH solanki, wynosiła około 8,3 dKH, wlałem do akwarium i spadło do starej wartości 6,7 dKH.

PH niestety nie znam, muszę kupić test... Co jeszcze może mieć znaczenie? 

Podnosić dalej wg proporcji czy może ją zwiększać?


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.