Skocz do zawartości
Luca197

Przenosiny

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam nadzieję, że wybrałem dobry dział, jeżeli nie bardzo przepraszam. Mam parę pytań, bo nie wiem co i jak zrobić.

Natomiast chodzi, o to, że za jakieś dwa lub trzy tygodnie chcę zmienić szafkę pod akwarium z tego względu, że jest stara, że nie mam w niej sumpa i mieć nie mogę ze względu na brak miejsca. Nie będę się rozpisywał, o całym procesie jaki chcę zrobić tylko potrzebuję kilku porad za które będę mega wdzięczny, a więc do rzeczy. Nie chce zalewać od nowa akwarium dlatego też całą wodę którą mam chcę przelać do jakiegoś innego zbiornika na jakieś 2, 3 dni, bo tyle będe potrzebował na zrobienie wszystkiego związanego  z nową szafką sumpem i całą resztą. 

1 czy wodę którą przeleję do innego akwarium na te parę dni wystarczy tylko napowietrzanie czy muszę dać grzałkę plus odpieniacz ?

2 co z piaskiem który wyjmę z akwarium musi iść do śmieci czy mogę go spowrotem wsadzić do akwarium za parę dni ?

3 chcę dołożyć troszkę nowej skały która moczy mi się już jakieś 3 lub 4 miesiące czy będzie wtedy kolejny raz dojrzewanie ?

Skała jest przeplukiwana, a woda w skale jest wymieniana co tydzień i na nowo zasalana.

4  Czy do takiej wody oczywiście bede musiał dodać jakie 100 L nowej solanki mogę wsadzić od razu moje ryby ?

To chyba na tyle. Pew ie dla niektórych to bardzo proste, a wręcz nawet głupie pytania, ale dla mnie nie do końca jasne i dlatego wolę się zapytać, a nie robić coś głupiego, a później płakać, że coś poszło nie tak.

Za wszelaką pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam 

Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Luca197 napisał:

1 czy wodę którą przeleję do innego akwarium na te parę dni wystarczy tylko napowietrzanie czy muszę dać grzałkę plus odpieniacz ?

Wystarczy sam cyrkulator,  przy takiej temperaturze jak teraz to raczej wentylator byłby lepszy niż grzałka :clowning

35 minut temu, Luca197 napisał:

2 co z piaskiem który wyjmę z akwarium musi iść do śmieci czy mogę go spowrotem wsadzić do akwarium za parę dni ?

Można, a nawet warto go włożyć z powrotem, jak jest w nim dużo syfu, to warto, a nawet trzeba go przepłukać w wodze z podmianki.

37 minut temu, Luca197 napisał:

3 chcę dołożyć troszkę nowej skały która moczy mi się już jakieś 3 lub 4 miesiące czy będzie wtedy kolejny raz dojrzewanie ?

Może być nowe dojrzewanie, to zależy od wielu czynników, m.in. ilość tej nowej skały itp....

 

39 minut temu, Luca197 napisał:

4  Czy do takiej wody oczywiście bede musiał dodać jakie 100 L nowej solanki mogę wsadzić od razu moje ryby ?

A jakiej wielości masz baniak?

 

39 minut temu, Luca197 napisał:

Za wszelaką pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam 

Nie ma za co, też pozdrawiam :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi, o dołożenie skaly myślę, o plus minus 20 kg ktora dostalem od znajomego który zlikwidował swoje akwarium. Jeżeli chodzi, o akwaium jest to 450L plus sump który teraz będzie 150 L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał tak czy inaczej ponowne dojrzewanie. do tego ruszysz piasek to będzie syf w akwarium i jeżeli coś to wymiana na nowy ewentualnie wylewasz troche wody z akwarium i całe zdejmujesz z szafki dolewasz wode i chodzi jak chodziło.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium musi być puste. Musze wiercić dziury w akwarium pod komin także wiąże się to z wymyciem całego akwarium. Dlatego sie pytam czy piasek wkładać czy dawać nowy bo już sam nie wiem i kiedy wpuszczać ryby w takim razie jak będę miał znowu dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym piasek zebrał, przetrzymał w solance, potem wypłukał i wykorzystał jak nadal chcesz mieć piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reklamowałem zbiornik 325 l ponad rok temu i robiłem przesiadkę na nowy. Udało się ogarnąć w jeden dzień. Na skałę kupiłem czarną okrągłą kastę 80 l w obi. Wyjąłem całą skałę i zalałem do pełna wodą ze zbiornika, do środka cyrkulator na wolnych obrotach. Piasek wybrałem cały do skrzynki i też zalałem kilkucentymetrową warstwą wody. Ryby i korale do starego 160 l zbiornika na szafce w pokoju dzieciaków z grzałką i cyrkulatorem. Przy powrocie życia do owego zbiornika od razu wszystko wkładałem, ale u mnie szły z tej samej wody do tej samej. Przy akcji ucierpiała tylko krewetka czyszcząca.

Kluczem do jak najmniejszych strat jest tępo w jakim przeprowadzisz przesiadkę. Spróbuj się przygotować jak najlepiej i ograniczyć prace nad wierceniem do minimum. Przygotuj sump i cały osprzęt w nowej szafce tak że tylko dajesz zbiornik i łączysz rurki.

Całość musisz włożyć z powrotem bo nie będziesz trzymać ryb osobno aż dojrzewanie minie.

Spróbuj ograniczyć straty starej wody do minimum. Żywa woda zredukuje dojrzewanie. Przygotuj nowej solanki wcześniej i użyj jej do moczenia skały i piachu. Część nowej wody dolał bym do zbiornika do którego odłowisz ryby.

Zakup skarpetę filtracyjną i załóż na spływie po uruchomieniu sumpa, szybko zbierze syf który powstanie przez wzruszenie piasku, skarpetę często płucz i usuń po wyklarowaniu wody.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w ogóle nie dawał nowej solanki, tylko przed przeprowadzką nazbierał wody z podmianki.  W miesiąc możesz z takiego baniaka odlać spokojnie 200l.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, klossowski napisał:

Ja bym w ogóle nie dawał nowej solanki, tylko przed przeprowadzką nazbierał wody z podmianki.  W miesiąc możesz z takiego baniaka odlać spokojnie 200l.

Ale jak chcesz taką wodę trzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, FajnyRadziu napisał:

Ale jak chcesz taką wodę trzymać?

Tak samo jak trzymam  z kostki do nowego baniaka. W starym akwarium albo beczce.... Z 30l nazbierałem już 60l 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, klossowski napisał:

Ja bym w ogóle nie dawał nowej solanki, tylko przed przeprowadzką nazbierał wody z podmianki.  W miesiąc możesz z takiego baniaka odlać spokojnie 200l.

I ja się dołączę .... (bo też mnie przeprowadzka czeka na dużo większe akwa) i jak taką wodę przechowywać? Cyrkulacja wiadomo, a ogrzewanie? I jak i czym karmić bakterie?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Uzupełniasz odparowaną czy zamknięte?

Chciałem uzupełniać, ale po dwóch tygodniach nic nie ubyło więc dałem sobie spokój, przed zalaniem sprawdzę jeszcze zasolenie, bo może coś się zmieniło i wszystko. Ja trzymam w piwnicy w starym akwa z pokrywą i pewnie dlatego nie paruje.

 

9 minut temu, Arek77 napisał:

Cyrkulacja wiadomo, a ogrzewanie? I jak i czym karmić bakterie?

Ja trzymam bez grzałki i bez żarcia dla bakterii, ale na mnie się nie wzoruj, bo sam nie wiem, czy dobrze robię, okaże się po zalaniu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.