Skocz do zawartości
dale

Czym dozować małe ilości?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest na rynku jakaś sprawdzona pompa która mogła by służyć do podawania preparatów w ilościach kropelkowych? 

Bądź inne rozwiązanie poza ręcznym?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pewnie wiesz, PS chwali się takim rozwiązaniem... 

Aczkolwiek ja uważam, że niestety krople aby były równe sobie powinny być podawane ręcznie. Kwestia wymieszania, "strzepania" kropli itp. pompa albo poda, albo zostawi "wiszącą" na wężyku. 

Pewnie w ostatecznym rozrachunku to dużo nie zmieni ale zawsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiej dokładności oczekujesz. Z tego co się doszukałem na szybko kropla to około 0,1ml-0,05ml.

1. stara wersja "na wolnych pompkach" Aqua Trendu czyli. Doser One Evolution 3CH 0,1ml
2. H2O P4 Pro wifi 0,1ml
3. Pacyfic sun Kore5th 0,01ml
4. Ecotech versa 0,5ul

I pewnie jeszcze kilka innych rozwiązań.
Część kropelek można "rozwodnić" i podawać większą objętość o mniejszym stężeniu. Tylko wówczas zapewne bez mieszacza się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą dokładnością to nie jest tak do końca. Producenci pomp w danych mają podziałkę niby 0,1ml ale jak dzwoniłem po serwisach to już inna gadka. Informacje pojawiały się typu "nawet pompa za 5k PLN nie daje takiej gwarancji bo gazowanie płynów" itp itd. Przerabiałem temat kropelkowania jedynie co dało radę to pompa infuzyjna strzykawkowa. Taka pompa używana na allegro często się zdarza za mniej niż 800zł. I patrząc na ceny rynkowe to dokładność do kosztów jest bez porównania. Dla takiej pompy wysokość podnoszenia, długość przewodu, temperatura, gazowanie nie ma żadnego znaczenia. 

Minus taki że jedna pompa to jeden kanał. 

Dla przykładu nowa za 1000pln 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pompa-infuzyjna-strzykawkowa-micrel-mp-mlh

Używki chodzą za 50% wartości. Tylko trzeba czaić na ofertę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dla syna problemem oprócz ceny jest sterownik. Takie pompy podają w sposób ciągły. Konkretną dawkę na minutę/godzinę. 

Trzeba by przerobić układ sterowania, prosty timer nie zadziała bo trzeba się naklikać, żeby po powrocie zasilania pompa zaczęła znów pracować... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, klossowski napisał:

No właśnie czytałem o paru wpadkach z jej użyciem, a wolał bym nie przelać czegoś, co podaje się w tak małych ilościach.

 

12 godzin temu, chwialek napisał:


Część kropelek można "rozwodnić" i podawać większą objętość o mniejszym stężeniu. Tylko wówczas zapewne bez mieszacza się nie obejdzie.

To by mnie interesowało, ale producenci nie zawracają sobie głowy dyskusjami na ten temat i zwykle albo nie odpowiadają, albo zachowawczo piszą że po rozcieńczeniu może nie działać.

 

Pompy strzykawkowe chciałem zrobić - nie ma problemu większego - silnik krokowy, porządna strzykawka i trochę elektroniki - i chyba na tym się skończy.

Kiedyś było przeszkodą prototypowanie, teraz jak mam drukarkę - myślę że temat ogarnę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wszystko rozwadniam czego nie trzeba trzymać w lodówce.

Rozwadniam nawet red sea ab+ tylko co tydzień trzeba wymienić i rozrobić nowe jeśli jest trzymane np w szafce pod dozownikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, dadario napisał:

@dla syna problemem oprócz ceny jest sterownik. Takie pompy podają w sposób ciągły. Konkretną dawkę na minutę/godzinę. 

Trzeba by przerobić układ sterowania, prosty timer nie zadziała bo trzeba się naklikać, żeby po powrocie zasilania pompa zaczęła znów pracować... 

 

Czas iinfuzji do 99h min 0,1ml. To odpowiada ok 2 kropel na tydzień. Tu raczej nie będzie znaczenia czy kropla spadnie we wtorek czy w środę. U mnie jod utrzymywał się przy tym na poziomie 60-70micro wg icp. Mniejsze dawki aby były powtarzalne to sprzęt już innej technologii w oparciu o wtryski rozbijając kroplę na mniejsze cząsteczki zbudowane z ceramiki aby nie wchodziły w reakcję z płynami. Niestety ceny zaczynają się od nastu tys zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dla syna napisał:

Tu raczej nie będzie znaczenia czy kropla spadnie we wtorek czy w środę

O ile parowanie powierzchniowe nie będzie szybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


CoralBox Wifi Dosing Pump bez problemu poda kroplę a nawet 1/5  typowej "kropli " . Jej wielkość można regulować średnicą wylotu , miałem założoną igłę strzykawki i "kroplę " podawała w 4 dawkach  .Choć jestem za rozcieńczaniem z pomocą RO , choć niektóre preparaty zabezpieczone konserwantem po rozcieńczeniu mogą sie popsuć .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.