Skocz do zawartości
Mini

Problemy z zoanthusami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Najpierw krótki opis akwarium.

Zbiornik: Reef max 60l plus 20l panel =80l

Czas: akwarium mam od roku.

Obsada: 2x pterapogon cauderni, 3x thor amboinensis, 20x turbo, 2x trochus, 25 szczepek zoantusów premium.

metoda prowadzenia: sól Tropic Marin pro reef , podmiana 5l raz w tygodniu, balling plus No3Po4x (0,5 ml na dzień), raz w tygodniu po podmiance dozuję jod Nyos ( dwie krople ) oraz bakterie Tropic Marin  , ryby są karmione płukanymi mrożonkami ( wcześniej nie płukałem), od czasu do czasu reef roids i red sea AB+

Parametry: zasolenie 33 ppt- mierzone refraktometrem z aliexpress skaliborwanym na ro oraz płynie  35ppt saliferta  , Kh 6,7, ca 435, mg 1300 , no3-0 (colombo ) , po4 - nieznane

po4 mierzone hanną URL736

Sprzęt:

lampa: Ati sunpower 4x24w- 2x blue plus, 1x actynic, 1x coral plus w takiej kolejności są zamontowane w lampie

odpieniacz: Tunze 9004,

cyrkulacja: tunze 6040 nano-stream dc

Pompa obiegowa: Newa Jet 1200

Dolewka automatyczna: Aqua trend Level Automatic z wymienionym czujnikiem optycznym oraz pękniętym kabelkiem przy pompie w zbiorniku na ro ( osobny kanister)

Wkłady filtracyjne: wata + kulki maxspect (1l)+wata +siporax( 1l)+ wata +seachem matrix( 1l), w ostatniej komorze mam na stałe węgiel aktywowany.

temperatura: od 24.8 do 25.2 stopni , STC 1000 z fabrycznym czujnikiem bez blaszki miedzianej, wentylatory blau, grzałka happet 75w

Wodę pozyskuję z własnego filtra z ro z miernikiem przepływowym tds i żywicą

 

Z problemem borykam się mniej więcej od pół roku.Korale są pozamykane lub mają bardzo małe polipy. Są mniej więcej 1/6 normalnej wielkości . 5 szczepek ma się dobrze i rośnie jednak pozostałe 20 albo się przymyka praktycznie codziennie lub też zmalała do 1/6 wielkości  i tak już zostało. Korale były dipowane w jodzie, Coral rx oraz słodkiej wodzie. Właściwie to nic to nie pomogło na dłuższą metę.Przy odrobinie czasu wstawię zdjęcia. Dodatkowo borykam się z plagą glonów która powoli zaczyna odpuszczać.Są to glony włosowate rosnące głównie na szybach i w panelu filtracyjnym.

 

 

 

 

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoa lubią trochę NO3 i PO4 w wodzie. Jak lejesz NO3PO4x do wody to pewnie masz 0. Ja bym zrezygnował z tego preparatu i dodawal do wody trochę drobnego pokarmu dla korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Zoa lubią trochę NO3 i PO4 w wodzie. Jak lejesz NO3PO4x do wody to pewnie masz 0. Ja bym zrezygnował z tego preparatu i dodawal do wody trochę drobnego pokarmu dla korali.

Tylko że problem był kiedy karmiłem, nie karmiłem , miałem no3 po4 wyższe, niższe i  było dokładnie tak samo. Vsv podaję od miesiąca, a z problemem borykam się pół roku ponad.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw fotkę akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że podaję jod raz w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Próbowałeś mocniejszą cyrkulację?

Aktualnie mam mojego Tunze 6040 rozkręconego na maksa (100 %) w trybie falowania ze 100% na 20%, chociaż odnoszę wrażenie że trochę i tak brakuje przepływu.

3 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Próbowałeś mocniejszą cyrkulację?

Wcześniej miałem mniejszy cyrkulator i akwarium wyglądało tak

100045126_2564058970516406_2532882762960994304_n.jpg

Potem z zaczęło się psuć, korale zaczęły marnieć z dnia na dzień , zacząłem grzebać itp już nie będę się rozpisywał i na dzień dzisiejszy mam wszystko zrobione jak opisałem wyżej. Połowa korali które miałem zdechła . Stan w którym  korale zaczęły zdychać  ,zaczął się w listopadzie i  trwa do dnia dzisiejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mini napisał:

Czas: akwarium mam od roku.

Proponuję zrobić kompleksowe testy wody np ICP

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś ICP? Sól od tego czasu ta sama? Ja miałem podobnie, zrobiłem test i się okazało, że mam prawie wszystkie micro poniżej normy, zmieniłem na inną sól i prawie wszystko odżyło. Chociaż u mnie zwykłe zoa typu watermelon itp. ledwie żyją, a Rasty plenią się jak jakieś chwasty, jak widzę ceny w sklepach tego zoa, to mnie śmiech ogarnia :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, klossowski napisał:

Robiłeś ICP? Sól od tego czasu ta sama? Ja miałem podobnie, zrobiłem test i się okazało, że mam prawie wszystkie micro poniżej normy, zmieniłem na inną sól i prawie wszystko odżyło. Chociaż u mnie zwykłe zoa typu watermelon itp. ledwie żyją, a Rasty plenią się jak jakieś chwasty, jak widzę ceny w sklepach tego zoa, to mnie śmiech ogarnia :clowning

Ta sama. Od września mam Tropic Marin pro reef. Wcześniej miałem AF reef salt. Nie robiłem icp a chyba powinienem.

Rasta do niedawna był u mnie jedynym koralem który wyglądał w miarę normalnie. Potem się zamknął na miesiąc i teraz otworzył. Nie wygląda zbyt dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Mini napisał:

Ta sama. Od września mam Tropic Marin pro reef.

Pytanie, czy to ta sama seria, bo ja używałem Colombo Pro Reef, która ma świetne opinie, a mi się prawdopodobnie trafiła jakaś wadliwa partia, chociaż tego na 100% nie wiem, bo testów samej solanki nie robiłem. W każdym razie ICP powinno dać jakieś wskazówki.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, klossowski napisał:

Pytanie, czy to ta sama seria, bo ja używałem Colombo Pro Reef, która ma świetne opinie, a mi się prawdopodobnie trafiła jakaś wadliwa partia, chociaż tego na 100% nie wiem, bo testów samej solanki nie robiłem. W każdym razie ICP powinno dać jakieś wskazówki.

Nie, nie ta sama. Poprzednia  wylądowała w koszu w lutym. Mam nowe wiadro od tamtej pory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sól można wykluczyć,  według mnie pozostaje tylko szczegółowy test wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, klossowski napisał:

No to sól można wykluczyć,  według mnie pozostaje tylko szczegółowy test wody...

Mam akurat 5kg Aqua forest reef salt w zapasie. Mogę spróbować zrobić podmianki i zobaczyć czy będzie poprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obstawiam, że przy 33 ppt będą spore niedobory ja bym podniósł na 35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstawił bym na jakiś czas pożywkę dla bakterii , podniósł zasolenie do 34/35 , kupił testy No3 i Po4 . A tak to sporo glonów na tym zdjęciu ( za dużo czegoś ? ) . Więc coś nie trybi , soli bym się nie czepiał bez icp , tym bardziej , że masz nowe pudełko . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ariel napisał:

Odstawił bym na jakiś czas pożywkę dla bakterii , podniósł zasolenie do 34/35 , kupił testy No3 i Po4 . A tak to sporo glonów na tym zdjęciu ( za dużo czegoś ? ) . Więc coś nie trybi , soli bym się nie czepiał bez icp , tym bardziej , że masz nowe pudełko . 

Zdjęcie jest sprzed ponad pół roku. Wstawię później  zdjęcie aktualnego baniaka.

Pożywkę leję od jakiegoś miesiąca. Z ciekawości po co podwyższać zasolenie ?

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Mini napisał:

Pożywkę leję od jakiegoś miesiąca. Z ciekawości po co podwyższać zasolenie ?

Refraktometr może źle wskazywać i może być za niskie i łatwiej jest utrzymać mikro i makro samymi podmianami . Jak kiedyś miałem słaby odpieniacz i dużo ryb No3 25 , Po4 2 miękkie pięknie wyglądały . Odkąd stawiam zbiorniki z dużym odpieniaczem i dużą ilością złoża dla bakterii miękkie wyglądają kiepsko , bo No3 i Po4 mam 0 , bynajmniej testy salifetra nic nie pokazują . Korale karmie i nic nie pomaga trzy eupyllie wygladają lipnie . Po urlopie mam plan wpuszczenia ryb do akwarium , lub kupię więcej korali i zacznę dozować No3 i Po4 . Pożywki już ponad tydzień nie dozuje . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Mini napisał:

Z ciekawości po co podwyższać zasolenie ?

za http://www.salinityremotesensing.ifremer.fr/home:

Globally, corals occur in a salinity range between 32 and 40 PSU (practical salinity units), although coral reefs also thrive in exceptionally high and low salinity conditions. More important than average salinity concentrations, however, are sudden decreases in salinity due to high freshwater input by rivers or torrential rains. Decreased salinity is seen as a second factor for the disappearance of massive coral reefs in front of large river mouths.

Za reefhub:

"Akwarium z koralami miękkimi – tu już zaczynamy mówić o zbiornikach rafowych, choć konsumpcja Ca i KH jeszcze nie będzie duża. Jeśli w takim akwarium trzymane są tylko te korale miękkie, które nie wyróżniają się ekstremalnymi kolorami – prosta sól i suplementacja spokojnie zdołają zaopatrzyć korale w podstawowe pierwiastki, jeśli jednak zainteresujemy się mocno kolorowymi zoanthusami czy rico, wtedy musimy rozważyć bardziej specyficzne dodatki pierwiastków śladowych, które wspomagają produkcję białek odpowiadających za konkretne barwy czy zjawisko fluorescencji."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił:

Icp teraz, żeby poznać ewentualne braki

Podmiany po 15-20 l na tydzień przez 3 tygodnie conajmniej każda po 35ppt i powoli podnosić do 35ppt. Mogły zużyć mikro, te podmiany były za małe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ja bym zrobił:

Icp teraz, żeby poznać ewentualne braki

Podmiany po 15-20 l na tydzień przez 3 tygodnie conajmniej każda po 35ppt i powoli podnosić do 35ppt. Mogły zużyć mikro, te podmiany były za małe

Podmiany 5l robię od mniej więcej 3 tygodni. Wcześniej robiłem 10l podmianki raz w tygodniu i nie pomagało to ani trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez znajomości realnego zasolenia,  NO3, PO4 i mikro, to tylko wróżenie z fusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, klossowski napisał:

Bez znajomości realnego zasolenia,  NO3, PO4 i mikro, to tylko wróżenie z fusów.

Zasolenie jest 33 ppt i jestem tego pewny . No3 5 i po4 0 było jakieś 2 tygodnie temu. Kupię testy i się dowiemy. Mikro to tylko pozostaje icp.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem problem którego szukałem. Mieliście rację że chodzi o pierwiastki a dokładnie o jod. Znalazłem w sieci Icp na soli tropic marin pro reef i się okazuje , że niestety w tej soli nie ma jodu. Na Icp jest 0 ug. Zacznę dozowanie i zobaczymy czy to pomorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test na no3 colombo ,wyszło całkowite 0, oraz wysłałem icp do marinlab.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.