Skocz do zawartości
Mini

Problemy z zoanthusami

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie masz na "oko" trzy problemy, niskie No3, jakieś tam przebicie prądu oraz miedź skumulowana w glonach. Musisz sukcesywnie usunąć te problemy w miarę bezpiecznie aby nie było nagłych zmian środowiskowych (chodzi o zwiększenie NO3). Pozostałe problemy można usunąć gwałtownie (przebicie pradu oraz zjechanie z miedzią). Co do składu wody to naprawdę masz wszystko w porządku i tu bym nie doszukiwał się problemów. Oswietlenie też wygląda na dobre. Z cyrkulacją to już musisz we własnym zakresie wiedzieć co i jak bo jesteś jedynym obserwatorem zbiornika. Życzę powodzenia i fajnie by było jakbyś opisywał jak przebiega walka z problemem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dla syna napisał:

miedź skumulowana w glonach.

tylko czujnik jest bez osłony od grudnia czyli już ponad pół roku.

6 minut temu, dla syna napisał:

Z cyrkulacją to już musisz we własnym zakresie wiedzieć co i jak bo jesteś jedynym obserwatorem zbiornika

Cyrkulacja nie jest problemem. też to kilkukrotnie sprawdzałem i to nic nie zmieniało.

8 minut temu, dla syna napisał:

oraz miedź skumulowana w glonach

Glony regularnie zeskrobuję i odsysam przy podmianach a mimo to po tygodniu mam ich znowu tyle samo.

9 minut temu, dla syna napisał:

przebicie pradu oraz zjechanie z miedzią

a przebicie w którym miejscu ? Stc 1000 czy pompa dolewki ?

11 minut temu, dla syna napisał:

W takim razie masz na "oko" trzy problemy, niskie No3

Trochę intensywniejsze karmienie może pomóc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz wrzucić zdjęcie tego czujnika bez osłony? ;) na razie nie karm intensywnie tylko usuwaj glony i kontroluj NO3 bo wraz z zmniejszaniem ich ilości No3 powinno rosnąć. Ja już napisałem co masz robić :P 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, =Fresz= napisał:

Możesz wrzucić zdjęcie tego czujnika bez osłony? ;) na razie nie karm intensywnie tylko usuwaj glony i kontroluj NO3 bo wraz z zmniejszaniem ich ilości No3 powinno rosnąć. Ja już napisałem co masz robić :P 

 

czujnik 1.jpg

czujnik2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podmieniłem 10l wody i zebrałem przy okazji masę glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.07.2020 o 10:34, dla syna napisał:

miedź skumulowana w glonach

Skąd wniosek że mam miedź w glonach i w zbiorniku skoro na icp jest zero ?

Pierwsze co zrobiłem to podmiana wody oraz wyjęcie ze zbiornika starego matrixa . Wyłączyłem też  stc 1000 razem z czujnikiem który poszedł na śmieci. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Mini napisał:

Skąd wniosek że mam miedź w glonach i w zbiorniku skoro na icp jest zero ?

Przy glonach nie można mieć pewności czy metale ciężkie są nieobecne. W rodi jest miedź obecna a w zbiorniku już nie. To świadczy o konsumpcji. Tym bardziej że dolewka cały czas dostarcza miedź. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Przy glonach nie można mieć pewności czy metale ciężkie są nieobecne. W rodi jest miedź obecna a w zbiorniku już nie. To świadczy o konsumpcji. Tym bardziej że dolewka cały czas dostarcza miedź. 

Można to jakoś rozwiązać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dla syna napisał:

Przy glonach nie można mieć pewności czy metale ciężkie są nieobecne. W rodi jest miedź obecna a w zbiorniku już nie. To świadczy o konsumpcji. Tym bardziej że dolewka cały czas dostarcza miedź. 

A wiadomo jakie glony tę miedź kumulują? Bo w wiki jest napisane:

"Miedź występuje powszechnie w wielu organizmach roślinnych i zwierzęcych. Jako mikroelement jest niezbędna dla życia wielu organizmów, biorąc udział m.in. w fotosyntezie i oddychaniu, jednak niektóre giną już przy bardzo niskich jej stężeniach. Dotyczy to np. skrętnicy, choć inne glony też są stosunkowo wrażliwe na obecność jonów miedziowych w wodzie, przez co sole miedzi mogą być stosowane jako algicydy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dla syna napisał:

Przy glonach nie można mieć pewności czy metale ciężkie są nieobecne. W rodi jest miedź obecna a w zbiorniku już nie. To świadczy o konsumpcji. Tym bardziej że dolewka cały czas dostarcza miedź. 

Możliwe , że miedź była tylko przez chwilę bo żywica była zużyta.( TDS 2)

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Mini napisał:

Możliwe , że miedź była tylko przez chwilę bo żywica była zużyta.( TDS 2)

Fauna Marin zaleca poziom miedzi w przedziale 2-6 ppb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mini napisał:

Można to jakoś rozwiązać ?

Ograniczyć źródło dostawy miedzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dla syna napisał:

Ograniczyć źródło dostawy miedzi 

Czujnik od stc już wyciągnąłem z wody. A co zrobić przy ro jeżeli coś takiego się dzieje ? Jakiś wkład filtracyjny w osobnym pojemniku ? Przyjrzałem się rurom i faktycznie mam miedziany trójnik oraz metalowe rurki tuż przed wlotem do filtra. :D

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie czy wszystkie zoa u ciebie wyglądają gorzej,czy wybiórczo?Z tego co mi wiadomo to zoa to specyficzne koralowce,jedne uwielbiają pewną zawartość nutrientów, inne mają wymagania bardziej rygorystyczne niż spsy.I drugie pytanie jak z kondycją innych koralowców w twoim akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, grzegorz77 napisał:

Moje pytanie czy wszystkie zoa u ciebie wyglądają gorzej,czy wybiórczo?Z tego co mi wiadomo to zoa to specyficzne koralowce,jedne uwielbiają pewną zawartość nutrientów, inne mają wymagania bardziej rygorystyczne niż spsy.I drugie pytanie jak z kondycją innych koralowców w twoim akwarium?

2 szczepki z 20  wyglądają dobrze. Reszta ma problemy. Z innych koralowców mam tylko briareum i rhodactisa które też wyglądają średnio. briareum jest białawe a rhodactis jest wielkości 5 gr i nie rośnie.

Wcześniej miałem 30 gatunków , wszystkie rosły i były happy.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mini napisał:

Czujnik od stc już wyciągnąłem z wody. A co zrobić przy ro jeżeli coś takiego się dzieje ? Jakiś wkład filtracyjny w osobnym pojemniku ? Przyjrzałem się rurom i faktycznie mam miedziany trójnik oraz metalowe rurki tuż przed wlotem do filtra. :D

Wymień go byle nie było miedzi i mosiądzu. Pytanie jak długo masz prefiltry z żywicą. Ja bym asekuracyjnie wymienił wszystkie wkłady. 

3 godziny temu, klossowski napisał:

A wiadomo jakie glony tę miedź kumulują? Bo w wiki jest napisane:

"Miedź występuje powszechnie w wielu organizmach roślinnych i zwierzęcych. Jako mikroelement jest niezbędna dla życia wielu organizmów, biorąc udział m.in. w fotosyntezie i oddychaniu, jednak niektóre giną już przy bardzo niskich jej stężeniach. Dotyczy to np. skrętnicy, choć inne glony też są stosunkowo wrażliwe na obecność jonów miedziowych w wodzie, przez co sole miedzi mogą być stosowane jako algicydy"

Koralowce bardzo podatne są na miedź. Podaje się ją w bardzo małych ilościach aby było lepsze wybarwienie, często jaśnieją. Glon jest znacznie wytrzymalszy od bezkręgowców. W niektórych przypadkach glon potrafi wyciągnąć dużą ilość miedzi z wody a obumierając oddaje w toń. Jeśli glony są blisko zoa może dojść do sytuacji że zoa konsumuje miedź i widać to po ich kondycji, a woda wyjdzie bez jej obecności. Ja bym wykluczył źródło miedzi aby mieć jasność co się dzieje niedobrego, bo na tym etapie to może być jedna z przyczyn. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dla syna napisał:

Wymień go byle nie było miedzi i mosiądzu. Pytanie jak długo masz prefiltry z żywicą. Ja bym asekuracyjnie wymienił wszystkie wkłady. 

Wkłady mam od jakichś 5 miesięcy z czego realnie używane 3 miesiące. Już asekuracyjnie wymieniałem wkłady razem z membraną i tydzień temu żywicę.I nic to nie pomogło więc moim zdaniem filtr jest ok.

33 minuty temu, dla syna napisał:

Koralowce bardzo podatne są na miedź. Podaje się ją w bardzo małych ilościach aby było lepsze wybarwienie, często jaśnieją. Glon jest znacznie wytrzymalszy od bezkręgowców. W niektórych przypadkach glon potrafi wyciągnąć dużą ilość miedzi z wody a obumierając oddaje w toń. Jeśli glony są blisko zoa może dojść do sytuacji że zoa konsumuje miedź i widać to po ich kondycji, a woda wyjdzie bez jej obecności. Ja bym wykluczył źródło miedzi aby mieć jasność co się dzieje niedobrego, bo na tym etapie to może być jedna z przyczyn. 

Jak mam wykluczyć źródło ?

49 minut temu, dla syna napisał:

Podaje się ją w bardzo małych ilościach...., często jaśnieją.

Moje zoa robią się koloru białego, tak jakby robią się przeźroczyste.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Mini napisał:

Przyjrzałem się rurom i faktycznie mam miedziany trójnik oraz metalowe rurki tuż przed wlotem do filtra. :D

A jednak :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mini napisał:

 

Jak mam wykluczyć źródło ?

Wymienić trójnik na inny, nie może być miedzi/alu/mosiądzu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dla syna napisał:

Wymienić trójnik na inny, nie może być miedzi/alu/mosiądzu. 

Nie wchodzi w grę. Nie mam możliwości wymiany.

To nie jest problem. Wcześniej miałem akwarium 5 miesięcy i wszystko rosło i było ładnie napompowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Mini napisał:

Nie wchodzi w grę. Nie mam możliwości wymiany.

To nie jest problem. Wcześniej miałem akwarium 5 miesięcy i wszystko rosło i było ładnie napompowane.

Ale w wodzie rodi masz obecną miedź co nie powinno mieć miejsca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie przecież ona ma 0,003 mg/l Cu a dopuszczalne jest 0,005 w wodzie zasolonej.Wy sobie z chłopa jaja robicie.Problem leży zupełnie gdzie indziej.Całkiem możliwe że dla zoa ma za czystą wodę,a wy o 3 mikrogramy Cu każecie chłopu zawory wymieniać,co filtr węglowy z palcem w d... taką ilość wychwyci.Moim zdaniem jest to wynik na granicy błędu statystycznego ICP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, grzegorz77 napisał:

Ludzie przecież ona ma 0,003 mg/l Cu a dopuszczalne jest 0,005 w wodzie zasolonej.Wy sobie z chłopa jaja robicie.Problem leży zupełnie gdzie indziej.Całkiem możliwe że dla zoa ma za czystą wodę,a wy o 3 mikrogramy Cu każecie chłopu zawory wymieniać,co filtr węglowy z palcem w d... taką ilość wychwyci.Moim zdaniem jest to wynik na granicy błędu statystycznego ICP.

Ja nie mam pojęcia gdzie leży mój błąd. Bo gdzieś musi ale nie wiem gdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mini napisał:

Ja nie mam pojęcia gdzie leży mój błąd. Bo gdzieś musi ale nie wiem gdzie.

I widzisz nie koniecznie musi.Mimo że akwarium masz rok ,to zapewne nadal  "dojrzewa". Pewno na początku była pewna zawartość NO3 i PO4,co dla zoa jest akurat ok,z biegiem czasu ilość ta zaczęła spadać,to i zoa zaczęły grymasić.Ogólnie miękasy lubią trochę syfu.Natomiast  3 ug/l Cu raczej nie miało wpływu na zły stan koralowców.Ewentualnie sprawdź sobie jakie masz kH i czy tu nie było sporych wahnięć.Stara zasada akwarysty mówi "może być ch....,ale stabilnie". Właśnie brak stabilności jest jedną z najczęstszych przypadków restartów zbiorników.

Z testu wody masz kh na poziomie 6,4,ja osobiście trochę bym podniósł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, grzegorz77 napisał:

Z testu wody masz kh na poziomie 6,4,ja osobiście trochę bym podniósł.

Staram się podmianami uzupełniać , jednak ostatnio przestało to wystarczać

 

23 minuty temu, grzegorz77 napisał:

Pewno na początku była pewna zawartość NO3 i PO4,co dla zoa jest akurat ok,z biegiem czasu ilość ta zaczęła spadać

W marcu miałem no3 100 i musiałem wywalić piasek

23 minuty temu, grzegorz77 napisał:

Ogólnie miękasy lubią trochę syfu

Może więcej ryb mam dokupić ?

23 minuty temu, grzegorz77 napisał:

wentualnie sprawdź sobie jakie masz kH i czy tu nie było sporych wahnięć

Właśnie z utrzymaniem parametrów mam spore problemy. Postaram się dzisiaj sprawdzić i powoli podnosić. Mam trochę problem z tym żeby utrzymać stałe kh. Szczególnie że nwm jak je utrzymać na poziomie np 7,5 jeżeli kh wody do podmiany to 6.8

Na ten moment kh w zbiorniku to 6.0

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.