Skocz do zawartości
Mini

Problemy z zoanthusami

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie jest w stanie pomóc ?

Zdycha mi także briareum stopniowo tracąc polipy 

9 godzin temu, Hoom napisał:

Wczoraj byłem u handlarza co hoduje zoa na sprzedaż . Ma on chyba wszystkie gatunki zoa jakie istnieją . Pokazywał mi perełki po 200£ za polip . I najlepsze to za miał akwarium około 400 litrów do tego sump około 50 a w nim tylko odpieniacz . Wszystko co potrzeba dozuje z ręki . Bez żadnych pomp itd . Korali tyle ze z dna ciężko coś sięgnąć bo rośnie wszystko do okola na każdej szybie . Na dnie nawet miał 3 goniopory . Wzrost zoa niesamowity poprostu tylko kosić , zresztą sami zobaczcie 

Czy jesteś w stanie powiedzieć jakie są różnice między jego a moim akwarium bo widzę tam cyrkulator sicce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo zoa lubią syfek widc nawet się dziwię, że ma odpieniacz. 

Mi zoa rosły jak popieprzone jak nie dbałem o akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Mini napisał:

Nikt nie jest w stanie pomóc ?

Zdycha mi także briareum stopniowo tracąc polipy 

Czy jesteś w stanie powiedzieć jakie są różnice między jego a moim akwarium bo widzę tam cyrkulator sicce ?

Jestem . Koleś w tym akwarium ma goniopory ja choruje na nie ale po 2 miesiącach od startu to za wcześnie a jemu rosną i to jak . Bo ma super filtr 40 kilo masy koralowej i super dojrzałe akwarium . 
a troszkę poważniej mi zoa zawsze rosły nawet w starym zaniedbanym akwarium . Poprostu brak cudowanie dużo w sumpie medii , odpieniacz i dobra lampa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Hoom napisał:

Jestem . Koleś w tym akwarium ma goniopory ja choruje na nie ale po 2 miesiącach od startu to za wcześnie a jemu rosną i to jak . Bo ma super filtr 40 kilo masy koralowej i super dojrzałe akwarium . 
a troszkę poważniej mi zoa zawsze rosły nawet w starym zaniedbanym akwarium . Poprostu brak cudowanie dużo w sumpie medii , odpieniacz i dobra lampa 

To w takim razie co robię nie tak ?

Bardzo prawdopodobne że przez pęknięty kabel w dolewce i rdzewiejącą pompę obiegową mam takie problemy ? Lub to jakieś grzyby lub pasożyty bo jeden zoa trzyma mi się dobrze i rośnie jak na drożdżach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Mini napisał:

To w takim razie co robię nie tak ?

Bardzo prawdopodobne że przez pęknięty kabel w dolewce i rdzewiejącą pompę obiegową mam takie problemy ? Lub to jakieś grzyby lub pasożyty bo jeden zoa trzyma mi się dobrze i rośnie jak na drożdżach 

Beryl, chrom, kobalt, vanad masz na 0. Nie dozujesz żadnych mikroelementów. Może to jest problem. Walczysz z glonami, one mogą konkurować z zoasami o mikro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mini napisał:

To w takim razie co robię nie tak ?

Bardzo prawdopodobne że przez pęknięty kabel w dolewce i rdzewiejącą pompę obiegową mam takie problemy ? Lub to jakieś grzyby lub pasożyty bo jeden zoa trzyma mi się dobrze i rośnie jak na drożdżach 

Ciężko wróżyć z fusów . Zrób icp . Będziesz wszystko wiedział . Ja w starym akwarium miałem bryopsis i walczyłem z tym glonem ponad rok a zoa i tak rosły . W pewnym momencie zacząłem używać Aquaforest nitraphos minus zbiło mi to ładnie parametry i glon zaczął sie cofać . Używałem to z bakteriami wtedy zoa strzeliły niesamowicie . Robiłem tez podmiany wody co tydzień . 
ale każde akwarium jest inne . Zrób icp 

W nowym akwarium rosną mi ładnie twarde korale ale zoa bardzo wolno rośnie . Zrobiłem test tritona i okazało sie ze mam duży niedobór potasu i nadmiar jodu . Zacząłem podawać potas jest on dość istotny tez dla zoa zobaczę jaki będzie efekt za miesiąc . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Hoom napisał:

ale każde akwarium jest inne . Zrób icp 

Robiłem. Jest gdzieś wklejone .

Na początek spróbuję wyczyścić karnister na dolewkę oraz wymienić pompę z pękniętym kablem. To na dobry początek. W karnistrze jakiś grzyb mi się zrobił. Jeszcze dodam uv.

Jakie mikro stosujecie ? Aktualnie bez testów nic nie dozuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra pierwszy etap zakończony. Zamontowana nowa dolewka, filtry beczki wiadra wyczyszczone. Pompa wymieniona na taką z wirnikiem ceramicznym. Czy ktoś mi da poradę jak walczyć z glonem który osadza się na szybach ?

Prefiltry, żywica wymienione oraz dodany drugi pojemnik na żywicę, pompa do osmozy i manometr.

Mój stary refraktometr też wymieniłem na h2ocean i zasolenie 35 ppt mam w akwarium.

Po przeprowadze znowu mi wywala glony .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mini napisał:

Dobra pierwszy etap zakończony. Zamontowana nowa dolewka, filtry beczki wiadra wyczyszczone. Pompa wymieniona na taką z wirnikiem ceramicznym. Czy ktoś mi da poradę jak walczyć z glonem który osadza się na szybach ?

Prefiltry, żywica wymienione oraz dodany drugi pojemnik na żywicę, pompa do osmozy i manometr.

Mój stary refraktometr też wymieniłem na h2ocean i zasolenie 35 ppt mam w akwarium.

Po przeprowadze znowu mi wywala glony .

w walce z glonami nie pomogę. U mnie były i nagle bach zaczęły znikać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie na dnie strasznie dużo detrytusu mi się osadza i w jednym wątku doczytałem że to mogą być zdychające glony. Mam 3 ryby i kilka polipów korali i nie mam pojęcia co miałoby tworzyć takie ilości detrytusu jak u mnie są. Możliwe że mam zerową totalnie zerową wodę wypraną z nutrein ? Bo wlaniu fiołki bakterii bio extra i dolaniu 5+5 ml No3po4 x nic się nie zadziało. Zero zakwitu zero różnicy nic 

Dodatkowo na ten moment nie mam odpieniacza bo też będę nowy kupował. Dokładnie bubble magus qq2 żeby wszedł do panelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Mini napisał:

Ogólnie na dnie strasznie dużo detrytusu mi się osadza i w jednym wątku doczytałem że to mogą być zdychające glony. Mam 3 ryby i kilka polipów korali i nie mam pojęcia co miałoby tworzyć takie ilości detrytusu jak u mnie są. Możliwe że mam zerową totalnie zerową wodę wypraną z nutrein ? Bo wlaniu fiołki bakterii bio extra i dolaniu 5+5 ml No3po4 x nic się nie zadziało. Zero zakwitu zero różnicy nic 

Dodatkowo na ten moment nie mam odpieniacza bo też będę nowy kupował. Dokładnie bubble magus qq2 żeby wszedł do panelu.

Syf się zbiera - znaczy że masz za słabą filtrację mechaniczną i/lub cyrkulację w akwarium... co prawdopodobnie jest przyczyną (lub jedną z przyczyn) inwazji glonów. Każde akwarium produkuje dytrytus, pokaźne ilości, no ale to już rola akwarysty w tym, żeby go usuwać w jakiś sposób. Popatrz u Norberta ile dytrytusu powstaje, a to zbiornik kwitnący

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Syf się zbiera - znaczy że masz za słabą filtrację mechaniczną i/lub cyrkulację w akwarium... co prawdopodobnie jest przyczyną (lub jedną z przyczyn) inwazji glonów. Każde akwarium produkuje dytrytus, pokaźne ilości, no ale to już rola akwarysty w tym, żeby go usuwać w jakiś sposób. Popatrz u Norberta ile dytrytusu powstaje, a to zbiornik kwitnący

Mam aktualnie w reef maxie dwa cyrkulatory 3500l/h  każdy. Jakim cudem mam mieć za mało przepływu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mini napisał:

Mam aktualnie w reef maxie dwa cyrkulatory 3500l/h  każdy. Jakim cudem mam mieć za mało przepływu ?

Możesz mieć i cztery, ale jak kiepsko ustawione, to nie wiele to zmieni. Skoro syf się zbiera, znaczy że w tych miejscach za słaby jest przepływ. A może trzeba po prostu cyrkulatory wyczyścić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Mini napisał:

Ogólnie na dnie strasznie dużo detrytusu mi się osadza

A gdzie dokładnie Ci się osadza? W akwa czy w sumpie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Arek77 napisał:

A gdzie dokładnie Ci się osadza? W akwa czy w sumpie?

W akwarium, głównie dno, półki skalne korale. W panelu na razie jest czysto.

25 minut temu, Słony leszcz napisał:

Możesz mieć i cztery, ale jak kiepsko ustawione, to nie wiele to zmieni. Skoro syf się zbiera, znaczy że w tych miejscach za słaby jest przepływ. A może trzeba po prostu cyrkulatory wyczyścić

A jak mają być ustawione ? Może coś pomożesz jak dam fotki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cyrkulację ustawialem ok 2 tygodni. U mnie syf gromadzil się głównie w rogach i tak ustawiłem cyrkulację aby rogi byly "wymiatane" prądem wody. Sprawilo to, że piach w narożnikach ma mniejszą grubość.

20201024_164603.thumb.jpg.e3e723f7d5f44d94460b7dfa72386bd5.jpg

Teraz kupy rybek można spotkać głownie na środku, gdzie są szybko rozkładane na drobne części  przez robale włosowe.

Na początku, kilka godzin spedziłem w nocy z latarką, dodajac parę ml drobnego suchego pokarmu i patrzylem gdzie mam martwe strefy i delikatnie manipulowalem cyrkulatorami i wyplywem wody z pompy. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

gdzie dokładnie Ci się osadza? W akwa czy w sumpie?

Na koralach najbardziej mi się osadza. Stąd wniosek że to glon bo nawet kiedy chciałem oczyścić Szczepki podkładając je bezpośrednio pod cyrkulację to nijak schodziło

 

To są takie oblepione gluty które nie schodzą łatwo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mini napisał:

A jak mają być ustawione ? Może coś pomożesz jak dam fotki ?

Jeden ustaw, żeby dmuchał w kierunku dna wzdłuż tylnej ścianki, od lewej do prawej. Drugi - żeby dmuchał lekko w górę, wzdłuż przedniej ścianki, od prawa do lewa. Taki "wir" to najprostszy sposób i od tego możesz wyjść. A potem to jak Arek pisał, metodą prób i błędów kombinujesz, żeby wszędzie woda się poruszała. Generalnie, trzeba pilnować też, żeby prąd wody w akwa był skierowany w kierunku przelewu/grzebienia, żeby dytrytus porwany przez wodę trafiał do panelu, a nie krążył w kółko w akwa.  Trochę prościej, jak masz cyrkulator z opcją falowania/pracy pulsacyjnej - wtedy dostrajasz częstotliwość pulsacji do częstotliwości własnej falowania zbiornika (to widać dość dobrze w praktyce, powoli zmieniasz częstotliwość i nagle woda w baniaku zaczyna falować. Trochę za daleko i znów fala siada) i praktycznie wszędzie będzie Ci woda się poruszała.

1 minutę temu, Mini napisał:

To są takie oblepione gluty które nie schodzą łatwo

A..., to to może nie jest dytrytus, tylko jakieś dino, cyjano czy inne "gluty" z przedawkowania pożywki dla bakterii. Próbowałem coś tam wypatrzeć na Twoich zdjęciach, ale przez zapuszczone szyby nic nie widać praktycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A..., to to może nie jest dytrytus, tylko jakieś dino, cyjano czy inne "gluty" z przedawkowania pożywki dla bakterii. Próbowałem coś tam wypatrzeć na Twoich zdjęciach, ale przez zapuszczone szyby nic nie widać praktycznie.

Zrobię fotki jeżeli potrzeba. Wygląda jak detrytus tylko zlepiony w strzępki i się nie chce odlepić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini zostalem w szoku,jak zobaczylem to akwarium Twoje,zrobilbym calkowity reset tego akwarium,w zeszlym roku zalozylem swieze akwa 200l na skale marco rock -nowej,do tego wlozylem kilka kawalkow zywej skaly,sol aquaforest zwykla pozniej reef oraz podmiany z reef crystals na zmiane,po 3-4 miesiacach zoa szczepki oszalaly,mialem szczepke halle berry z 8 polpow,po 10 miesiacach bylo 1000polipow,jedynie hawajskie zoa marudzily-people eater 2 odmiany,odpieniacz ten sam co Ty masz 9004,jebao sow 8,lalem rowniez ampulke prodibio biodigest co 2 tygodnie,testow nigdy zadnych nie robilem,zasolenie 1025ppm,ustawione na 2 splawikach(wiem,ktory pokazuje mniej,a ktory wiecej).Akwarium jest zlikwidowane,bo w Belgii tyram na kontrakcie-miedzy innymi po to,zeby cos konkretnego postawic jak wroce .


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lolek napisał:

Mini zostalem w szoku,jak zobaczylem to akwarium Twoje,zrobilbym calkowity reset tego akwarium,w zeszlym roku zalozylem swieze akwa 200l na skale marco rock -nowej,do tego wlozylem kilka kawalkow zywej skaly,sol aquaforest zwykla pozniej reef oraz podmiany z reef crystals na zmiane,po 3-4 miesiacach zoa szczepki oszalaly,mialem szczepke halle berry z 8 polpow,po 10 miesiacach bylo 1000polipow,jedynie hawajskie zoa marudzily-people eater 2 odmiany,odpieniacz ten sam co Ty masz 9004,jebao sow 8,lalem rowniez ampulke prodibio biodigest co 2 tygodnie,testow nigdy zadnych nie robilem,zasolenie 1025ppm,ustawione na 2 splawikach(wiem,ktory pokazuje mniej,a ktory wiecej).Akwarium jest zlikwidowane,bo w Belgii tyram na kontrakcie-miedzy innymi po to,zeby cos konkretnego postawic jak wroce .

Można powiedzieć że częściowo robię reset. Akwarium było wyczyszczone przed przeprowadzką , kupiłem nową dolewkę i cyrkulację. Jeszcze szukam jakiegoś fajnego odpieniacza który by mi wszedł do panelu, do środkowej komory.

Dzisiaj na próbę zrobiłem dipowanie kilku zoa w roztworze i jodu i ku mojemu zdziwieniu wywaliło z jednej PŁASKIEJ Szczepki tyle syfu że się za głowę złapałem. Zobaczymy czy odżyją.

2 godziny temu, lolek napisał:

 

 

W dniu 10.10.2020 o 15:39, FajnyRadziu napisał:

Mi zoa rosły jak popieprzone jak nie dbałem o akwarium.

Bym nie dbał, gdyby nie wyglądały tak źle .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze raz zrobił test ICP. Od ostatniego minęło ponad 3 miesiące a przy ostatnich Twoich zmianach i manipulacjach w akwa mogło sie dużo zmienić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak będzie po zmianach których dokonałem.

5 minut temu, Arek77 napisał:

Ja bym jeszcze raz zrobił test ICP. Od ostatniego minęło ponad 3 miesiące a przy ostatnich Twoich zmianach i manipulacjach w akwa mogło sie dużo zmienić. 

Hmm jest to dobry pomysł aczkolwiek czy ma to sens w tym momencie ? Nie lepiej chwilę zaczekać na efekty pracy tym bardziej że wiadomo na 100% że pęknięty kabel w dolewce, zardzewiały wirnik pompy oraz zardzewiałe ostrze od czyścika  psuły wodę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Mini napisał:

Zobaczymy jak będzie po zmianach których dokonałem.

Hmm jest to dobry pomysł aczkolwiek czy ma to sens w tym momencie ? Nie lepiej chwilę zaczekać na efekty pracy tym bardziej że wiadomo na 100% że pęknięty kabel w dolewce, zardzewiały wirnik pompy oraz zardzewiałe ostrze od czyścika  psuły wodę ?

No pewno, że po zmianach i to co najmniej 4-5 tyg. po.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

No pewno, że po zmianach i to co najmniej 4-5 tyg. po

Spoko to wtedy za miesiąc zrobię icp.

Wstawiam aktualnie fotki baniaka plus foty sprzętu , panelu i filtra ro. 

received_1200492690333329.jpeg

received_348457383082276.jpeg

received_393646391727012.jpeg

received_386242729080859.jpeg

received_344807003292257.jpeg.263347046c63c75016528d7d7503bb58.jpeg

Tutaj roreceived_1059820531143522.jpeg.d237d7857259ed90aee41263bcbd35ce.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.