Skocz do zawartości
Pikal

Rosnące zasolenie w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

z racji że uruchomiłem drugi zbiornik, start tydzień temu, tym razem zbiornik 120x35x50  skusiłem się jednak na sumpa 100x25x35. Po tygodniu zauważyłem dziwną rzecz(bynajmniej dla mnie, bo wiedza na temat sumpa u mnie to tyle co na fizyce uczyli). Mianowicie w akwarium zasolenie zaczęło spadać a w środkowej najdłuższej komorze w sumpie dosyć mocno rosnąć. Podejrzewam za słabą cyrkulację wewnątrz tej komory, docelowo komora ta ma służyć w przyszłości za refugium glonowe. Czy to możliwe, że zasolona woda jest cięższa od słodkiej i to słodsza płynie po wierzchu wlewając się górą do następnej przegrody, a bardziej słona zostaje na dole?

 

9837A3F8-A9BD-4700-9FDD-6AEBDDC21933.jpeg

IMG-20200705-WA0010.jpg

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. To niemozliwe. Po to masz pompę obiegową żeby wymusić ruch wody czyli stałe wyrównywanie parterów między górą a dołem. Dlatego wszystko co w sumpie jest dodawane trafia do głównego zbiornika, a całe "gówno" z góry trafia na dół i jest przerabiane... Oczywiście w dużym skrócie i uproszczeniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, dziwne, bo jak poruszyłem ceramikę zaczęło trochę pylić i zaświecając latarką w toń wody na uskoku komór w dole „refugium” pyłek ten ledwo co się rusza jakby serio była lekko martwa strefa

IMG-20200706-WA0001.jpg

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Pikal napisał:

Mianowicie w akwarium zasolenie zaczęło spadać a w środkowej najdłuższej komorze w sumpie dosyć mocno rosnąć.

A jakie są wartości tego zasolenia i czym mierzysz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od samego poczatku mierze pływakiem, uzywam go juz w trzecim akwarium, sprawdzalem go uzywajac innych pożyczonych, mierzy bardzo przyzwoicie jak na kraj pochodzenia. W akwarium pokazuje 1.020, w sumpie w komorze 1.027

IMG-20200706-WA0003.jpg

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pikal napisał:

Od samego poczatku mierze pływakiem, uzywam go juz w trzecim akwarium, sprawdzalem go uzywajac innych pożyczonych, mierzy bardzo przyzwoicie jak na kraj pochodzenia. 

No ok, pływak jest najlepszy, bo pokaże względne różnice. Pytanie jakie są te różnice i czy patrzysz na pływak pod tym samym kątem ;)

Najlepiej nabierz wody z akwa i z tej długiej komory sumpa do dwóch identycznych pojemników i  dokonaj pomiaru w tych samych warunkach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, klossowski napisał:

No ok, pływak jest najlepszy, bo pokaże względne różnice. Pytanie jakie są te różnice i czy patrzysz na pływak pod tym samym kątem ;)

Najlepiej nabierz wody z akwa i z tej długiej komory sumpa do dwóch identycznych pojemników i  dokonaj pomiaru w tych samych warunkach:)

W sumie masz dobry pomysł, teraz niestety nie uda mi sie tego zrobic bo namieszałem ostro w sumpie w zasadzie mieszając wodę na tyle że teraz i tak zasolenie powinno się zbalansować nawet jeśli byłaby to nie daj Bog prawda. Dam znać jutro, moze bedzie powtorka z rozrywki

Tak na marginesie z lekkim offem, siporax powinien być w słabszym przepływie niż poczciwa ceramika?

Już chyba wiem co jest powodem problemu... to chyba napięcie powierzchniowe zabrudzonej tafli wody, tym razem plywak wlozylem do komory z pompą gdzie obieg wody jest szybki. Natomiast zauwazylem na tafli wody zabrudzenia, pył z nowych mediów filtracyjnych i wydaje mi sie ze tu tkwi problem "przekłamywania"

IMG-20200706-WA0006.jpg

IMG-20200706-WA0007.jpg

wrzuciłem do komory z odpieniaczem Tunze ktory zbiera z powierzchni zabrudzenia i oczywiscie plywak wskazuje prawidłową wartość. Pewności nie mam dlatego że tak czy inaczej woda cofnęła się z pompy i akwarium, ale muszę zrobić ten trick z naczyniami.

IMG-20200706-WA0009.jpg


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo, rozwarstwienie wody i różnice w zasoleniu, w wypadku wadliwie skostruowanego sumpa - jak Twojego, była by możliwa, pod warunkiem że komora miała by wysokośc dużo większą. Może tutaj dochodzi do głosu różnica w przepływie? Albo w wysokości komór?

No chyba że soliłeś wodę w akwarium i jakimścudem, w tej komorze osadziła się nie rozpuszczona sól, ale to już dawno powinno się wyrównać.

 

ps. popraw sump, bo z tego co widzę, masz spadek i wylot górą, więc stworzyłeś odstojnik. Do refugium optymalny będzie wlot dołem - samym dołem i wylot górą. Wtedy zapewnisz równomierny przepływ wody i śmieci nie będą wracały do obiegu. Przy ceramice też tak powinno być. Najlepiej było by podnieść przegrodę na 2 cm (co najmniej) i wstawić kratkę rastrową na dnie, na jakichś nóżkach - na wysokości granicy dolnej szkła.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dale napisał:

Zasadniczo, rozwarstwienie wody i różnice w zasoleniu, w wypadku wadliwie skostruowanego sumpa - jak Twojego, była by możliwa, pod warunkiem że komora miała by wysokośc dużo większą. Może tutaj dochodzi do głosu różnica w przepływie? Albo w wysokości komór?

No chyba że soliłeś wodę w akwarium i jakimścudem, w tej komorze osadziła się nie rozpuszczona sól, ale to już dawno powinno się wyrównać.

 

ps. popraw sump, bo z tego co widzę, masz spadek i wylot górą, więc stworzyłeś odstojnik. Do refugium optymalny będzie wlot dołem - samym dołem i wylot górą. Wtedy zapewnisz równomierny przepływ wody i śmieci nie będą wracały do obiegu. Przy ceramice też tak powinno być. Najlepiej było by podnieść przegrodę na 2 cm (co najmniej) i wstawić kratkę rastrową na dnie, na jakichś nóżkach - na wysokości granicy dolnej szkła.

Jest wlot dołem a wylot górą, zobacz

IMG-20200706-WA0012.jpg


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz przeogromny spad za odpieniaczem . Nie masz za dużego hałasu . Obstawiam ze masz błąd pomiarowy kup sobie refraktometr 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spad musi byc ze wzgledu na odpieniacz ktory pobiera wode z tafli. Spad ma około 10 cm, w zasadzie nie hałasuje bo woda odziwo fartem leci jak w masło. Jeśli rzeczywiście gromadzi się sól, to nano cyrkulator i do przodu...

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam ze masz błąd pomiaru . Jezeli sie gromadzi sól to dalej nie wpłynęło by to na różnice zasolenia bo mierzysz przepływająca wodę . No chyba ze dał byś pompę obiegową 400lh . Mi sie w szafce gromadzi sól wszędzie , albo krystalizuje sie na ściankach albo na przewodach do filtrów a zasolenie mam wszędzie takie same . Jak pompa przewala mi dwa razy akwarium na godzinę to woda sie wszędzie wymiesza 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pikal napisał:

Jest wlot dołem a wylot górą, zobacz

A, to gra gitara, nie widziałem go bo jest relatywnie mały. Daj ruszt z kratki rastrowej i będzie idealnie :)

 

ps. ale żeby nie było "łatwo" - masz zwaloną ostatnią przegrodę przy pompie obiegowej - wiesz już dlaczego :) ?

Ale łatwo to naprawić - albo dokleić drugą, i zrobić ruszt na media, albo wyciąć i wtedy masz jedną większą komorę pompy.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dale napisał:

ps. ale żeby nie było "łatwo" - masz zwaloną ostatnią przegrodę przy pompie obiegowej - wiesz już dlaczego :) ?

Ja w sumie przerabiałem ten sump i pewno cała wina leży po stronie odpieniacza... za niska grodź?

2 godziny temu, Hoom napisał:

Ja uważam ze masz błąd pomiaru . Jezeli sie gromadzi sól to dalej nie wpłynęło by to na różnice zasolenia bo mierzysz przepływająca wodę . No chyba ze dał byś pompę obiegową 400lh . Mi sie w szafce gromadzi sól wszędzie , albo krystalizuje sie na ściankach albo na przewodach do filtrów a zasolenie mam wszędzie takie same . Jak pompa przewala mi dwa razy akwarium na godzinę to woda sie wszędzie wymiesza 

Jest pompa 3000l/h z tego odjąć chińskie pomiary plus standardowa wysokość podnoszenia to pewno ze 2500 l/h bedzie brutto


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pikal napisał:

Ja w sumie przerabiałem ten sump i pewno cała wina leży po stronie odpieniacza... za niska grodź?

Grodzie można większe dać też, przydadzą się przy pakowaniu glonów do refugium i mediów.

Ale chodziło mi o to, że w woda w komorze pompy i tej przed pompą - z mediami - ma ten sam poziom i jeśli Ci pompa wyssie wszystko, co da radę, a Ty nie dopilnujesz, to media też będą na powietrzu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% błąd pomiarowy, nawet herbata się posłodzi jak się nie miesza, tylko poczekać trzeba :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2020 o 15:43, dale napisał:

Grodzie można większe dać też, przydadzą się przy pakowaniu glonów do refugium i mediów.

Ale chodziło mi o to, że w woda w komorze pompy i tej przed pompą - z mediami - ma ten sam poziom i jeśli Ci pompa wyssie wszystko, co da radę, a Ty nie dopilnujesz, to media też będą na powietrzu.

Tylko powiedz mi dale jak to logistycznie zrobić,  żeby przykleić szkło w odpowiednim miejscu silikonem tak, zeby nic sie zlego nie stało, zbiornik jest w trakcie dojrzewania, a silikon schnie ok. 2mm na dobę...


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Pikal napisał:

Tylko powiedz mi dale jak to logistycznie zrobić,  żeby przykleić szkło w odpowiednim miejscu silikonem tak, zeby nic sie zlego nie stało,

Silikonem pod wodą raczej nie skleisz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zejdziesz z poziomem wody poniżej klejenia to wkleisz przegrodę i po ok 2 godzinach możesz odpalić obieg i powinno się trzymać, druga opcja to dociąć pasek szkła tej samej grubości co przegroda i doklejając 4 paski szkła w pionie zrobić nakładkę, wystarczy aby podnieść poziom wody.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pikal napisał:

Tylko powiedz mi dale jak to logistycznie zrobić,  żeby przykleić szkło w odpowiednim miejscu silikonem tak, zeby nic sie zlego nie stało, zbiornik jest w trakcie dojrzewania, a silikon schnie ok. 2mm na dobę...

Jak na 10-12 godzin (tyle wystarczy - u mnie zadziałało, a przeklejałem wszystkie przegrody) zatrzymasz obieg w sumpie, nic się nie stanie, a jak wrzucisz odpieniacz do maniaka, to i dłużej postoi :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pikal
Płynąca woda może podnosić spławik ku górze i pomiar będzie zakłamany? tj "podbijając" prądem wody spławik ku górze zawyży wynik?
Osad na powierzchni wody również mógłby przekłamywać pomiar. Dając cyrkulator nieco bardziej wymieszasz wodę w tej komorze, choć teoretycznie przy tej konstrukcji przegród woda z powierzchni powinna swobodnie spłynąć do kolejnej komory.

Dlatego dokonaj pomiaru w menzurce zwracając uwagę aby spławik nie dotykał ścianek i aby tafla pobranej wody pozostała wolna od zanieczyszczeń.
Chyba że już znasz przyczynę różnic pomiarowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, klossowski napisał:

Silikonem pod wodą raczej nie skleisz 

Bez urazy...Lubię czasem jak ktoś pojedzie po temacie sarkazmem, ale musi to być naprawdę dobry sarkazm, taki , który mnie urzeknie, no chyba że serio piszesz :baby:

4 godziny temu, chwialek napisał:

@Pikal
Płynąca woda może podnosić spławik ku górze i pomiar będzie zakłamany? tj "podbijając" prądem wody spławik ku górze zawyży wynik?
Osad na powierzchni wody również mógłby przekłamywać pomiar. Dając cyrkulator nieco bardziej wymieszasz wodę w tej komorze, choć teoretycznie przy tej konstrukcji przegród woda z powierzchni powinna swobodnie spłynąć do kolejnej komory.

Dlatego dokonaj pomiaru w menzurce zwracając uwagę aby spławik nie dotykał ścianek i aby tafla pobranej wody pozostała wolna od zanieczyszczeń.
Chyba że już znasz przyczynę różnic pomiarowych.

 Sprawdzalem zawsze na wyłączonych pompach, mimo to po wyłączeniu cyrkulacji woda się cofa z hydrauliki mieszając się z wodą z innych grodzi, a mimo to wynik nadal pokazuje wyższy poziom zasolenia 1.021 vs 1.023. Co do menzurek to masz rację, zrobię taki test I sprawdzę. 


 

5 godzin temu, dale napisał:

Jak na 10-12 godzin (tyle wystarczy - u mnie zadziałało, a przeklejałem wszystkie przegrody) zatrzymasz obieg w sumpie, nic się nie stanie, a jak wrzucisz odpieniacz do maniaka, to i dłużej postoi :)

Dzięki za radę, jak ogarnę w końcu dlaczego tak się dzieje to zacznę od tego.


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po co mierzysz zasolenie w sumpie ? czy to ma jakiś sens? Ważne , by w zbiorniku było odpowiednie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

Po co mierzysz zasolenie w sumpie ? czy to ma jakiś sens? Ważne , by w zbiorniku było odpowiednie.

Pozdrawiam

Witaj, 

Zmierzyłem jedynie z ciekawości, co do zasolenia w sumpie jeśli wartość będzie się wciąż zwiększała będzie problem z żywą skałą i wszystkim co się na niej znajduje bo dorzuciłem ostatnio parę kilogramów. A jeśli by rosło zasolenie z czasem w sumpie to wiadomo że spadać będzie w zbiorniku głównym.


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nikt nie wziął jeszcze pod uwagę takiego parametru jak: zwykłej  różnicy temperatur między sumpem a akwarium.Wyższa temperatura niższe zasolenie i analogicznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.