Skocz do zawartości
Tata

Węgiel aktywny - filtr przepływowy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Czy w przypadku zeovit metody węgiel aktywny można stosować w filtrze przepływowym czy też tylko pasywnie w woreczku?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za różnica . Ja będę robił w filtrze przepływowym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz używał filtra do zeolitu to możesz węgiel umieścić w komorze na kamyki , na samej górze ... oczywiście w woreczku.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wydaje mi się, że preferowana metoda filtracji węgla w zeovit to woreczek i pasywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tata napisał:

No właśnie, wydaje mi się, że preferowana metoda filtracji węgla w zeovit to woreczek i pasywnie.

Od czterech lat używam węgiel pasywnie, leży w woreczku przy pompie obiegowej, raz na tydzień, przy podmianach pozgniatam worek i działa bardzo dobrze. Nie widzę potrzeby stosowania filtra przepływowego -  zbędny wydatek na filtr i prąd. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie węgiel wisi w woreczku w sumpie i też uważam że szkoda kasy na filtr i prąd. A inna sprawa to czy taki węgiel w silnym przepływie nie zadziałałby za agresywnie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można w woreczku można tez w filtrze przepływowym . Wydaje mi sie tylko ze w filtrze lepiej będzie przepłukiwany przez wodę . Przepływ powinien być około 500l/h ciężko to sprawdzić jak powiesisz worek w sumpie . Wydaje mi sie ze  węgiel w środku worka będzie miał mniejszy kontakt z wodą . 
 

10 godzin temu, R.I.P napisał:

Jak będziesz używał filtra do zeolitu to możesz węgiel umieścić w komorze na kamyki , na samej górze ... oczywiście w woreczku.

PK

ty tak robisz czy tylko ci sie wydaje ze tak może być ? 
kamykami co jakiś czas potrzeba potrząsać by uwalniały sie bakterie . Jak będzie nad kamykami węgiel to może je w jakiś sposób wchłonąć . Kamyki wymieniasz co 6-7 tygodni a węgiel co miesiąc . 
ale aquaforest pokazał na filmie reklamowym ze niby tak można wiec może coś w tym jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

Wydaje mi sie ze  węgiel w środku worka będzie miał mniejszy kontakt z wodą . 
 

Masz rację, że efektywność w worku/skarpecie będzie mniejsze niż w filtrze. Jednak kiedy używamy węgiel permanentnie, nie po leczeniu, czy w innych nagłych wypadkach to intensywne/agresywne używanie węgla jest bezcelowe. A przy węglach agresywnych/szybko działających może być szkodliwe. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co używać węgla stale? Przecież on nie działa selektywnie "na złe", wciąga całą gamę substancji. Poza tym, są różne węgle, o różnym czasie działania i tylko solidne firmy podają dane rzetelne, inne "na oko". Bierzecie to pod uwagę?

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dale napisał:

Po co używać węgla stale? Przecież on nie działa selektywnie "na złe", wciąga całą gamę substancji. Poza tym, są różne węgle, o różnym czasie działania i tylko solidne firmy podają dane rzetelne, inne "na oko". Bierzecie to pod uwagę?

 

Przy metodzie ZEOvit  musisz ciagle używać 

2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Masz rację, że efektywność w worku/skarpecie będzie mniejsze niż w filtrze. Jednak kiedy używamy węgiel permanentnie, nie po leczeniu, czy w innych nagłych wypadkach to intensywne/agresywne używanie węgla jest bezcelowe. A przy węglach agresywnych/szybko działających może być szkodliwe. 

Jeżeli mam obiegówkę 12k i jak położę w tej samej komorze woreczek z węglem to nie będzie za duży przepływ wody 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dale napisał:

Po co używać węgla stale? Przecież on nie działa selektywnie "na złe", wciąga całą gamę substancji. Poza tym, są różne węgle, o różnym czasie działania i tylko solidne firmy podają dane rzetelne, inne "na oko". Bierzecie to pod uwagę?

 

Makroporowy można używać stale:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Hoom napisał:

Przy metodzie ZEOvit  musisz ciagle używać 

Jeżeli mam obiegówkę 12k i położę w tej samej komorze woreczek z węglem to nie będzie za duży przepływ wody 

Moja pompa realnie pompuje około 11-12k, woreczek z węglem leży w miejscu zasysania wody. Nie obserwuje negatywnego skutku. Po wymianie węgla widzę zmianę po około 24-48 godzinach, zakładam, że nie jest to szybkie działanie węgla. Ponadto używam węgla wolno działającego i połowę zalecanej dawki (500 ml na 1000l)  -  Lg 95. Jak zaczynam czuć akwarium (zapach wody), to zmieniam węgiel, zazwyczaj jest to 3-4 tygodnie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem sobie 10L węgla aquaforest . Nie używałem go jeszcze nigdy . Jestem ciekawy jak on będzie sie zachowywać . Jest w granulkach w sumie wydaje sie ze pasował by bardzo do woreczka bo napewno nie zbije sie w bryle. 
zamiast węgla myślałem by podpiąć ozon , mam wszystko do tego ale nie wiem czemu ozone jest odradzany przy ZEOvit . Lampe uv rozumiem ze nie można ale czemu ozone 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Hoom napisał:

Ja kupiłem sobie 10L węgla aquaforest . Nie używałem go jeszcze nigdy . Jestem ciekawy jak on będzie sie zachowywać . Jest w granulkach w sumie wydaje sie ze pasował by bardzo do woreczka bo napewno nie zbije sie w bryle. 
zamiast węgla myślałem by podpiąć ozon , mam wszystko do tego ale nie wiem czemu ozone jest odradzany przy ZEOvit . Lampe uv rozumiem ze nie można ale czemu ozone 

Tak jak piszesz, KZ odradza ozon w swoim systemie bo ubija florę bakteryjną w wodzie. A to metoda głównie oparta na bakteriach.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Hoom napisał:

Przy metodzie ZEOvit  musisz ciagle używać 

Fakt. Zapomniałem....

4 godziny temu, klossowski napisał:

Makroporowy można używać stale

Śmiałe twierdzenie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.