Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dawno mnie tutaj nie bylo, poniewaz nie mialem problemow z moim zbiornikiem a przynajmniej takich, ktorych nie bylbym w stanie sam rozwiazac.

Od jakiegos czasu, trudno mi powiedziec dokladnie (powiedzmy 3 miesiecy) zaczely dziac mi sie dziwne rzeczy w akwarium. Mianowicie mam coraz to wiecej zielonego osadu na skalach, szybach czy falownikach. Ja osobiscie tego nie widze ale znajomy powiedzial mi ze moge miec Dino na kamieniach. Korale zachowuja sie srednio. Miekkie (glownie ukwialowate) pompuja sie bez problemu, tak samo jak jeden LPS (Euphyllia paranchora), twarde z ktorymi mialem od samego poczatku problem, zyja przez jakis czas, a pozniej traca swoj kolor. Ryby zachowuja sie normalnie. Rozwijaja sie bez problemu. Padaja mi dosc czesto slimaki i kraby, nie wiem czy z glodu czy z jakiegos problemu. Krewetke boxujaca mam od samego poczatku i ma sie dobrze.

Gorny zbiornik to 220L plus 80L na sumpa. W sumie 1kg ceramiki, 1kg Aquaforesta BioLife, 1kg kulek od Maxspecta. Odpieniacz ReefSkim 500. Stosuje metode balinga rowniez od Aquaforesta. Parametry akwarium w normie: CA 450, MG 1500, KH 11, PO4 0.1, NO2 0, NO3 W GRANICACH 15-20, PH 8.2 - 8.6, Sol 36 ppt, temp 26-26.5. Zbiornik posiadam ok roku. Co tydzien robie podmianke. Sol rowniez od Aquaforesta. Wode RO robie sam, TDS pokazuje 0.0.1. Jest to moje pierwsze akwaroium morskie. Zawsze staram sie radzic sobie samemu z problemami lecz doszedlem do momentu, gdzie nie wiem co zrobic.

W ciagu ostatnich 3 miesiecy zmienilem lampy na 2x RedSea 90, dodalem kulki od MaxSpecta i dosypalem troche ceramiki.

Mam nadzieje ze pomozecie mi rozwiazac problem bo juz chodza mi mysli o sprzedazy wszystkiego.

 

Ponizej podsylam link do fotek.

20200709_171529.jpg

20200709_171538.jpg

20200709_171545.jpg

 

Pozdrawiam, Przemek

Edytowane przez djdexx_pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz dobre, trochę Kh wysokie, ciesz oko bo ładnie wygląda, na skałach zawsze będzie coś zielonego, ale tu nie widać że jest jakaś tragedia.

dino i cyjano to nie jest, piasek masz czysty sump ładny czysty, tylko dziwna hydraulika z zaworami.

potas, żelazo, jod przyda się sprawdzić, albo Icp zrobic.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rozgwiazdy czymś dokarmiasz? W sumie to one powinny szorować skałę.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, =Fresz= napisał:

Rozgwiazdy czymś dokarmiasz? W sumie to one powinny szorować skałę.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

kolego niczym. praktycznie od samego poczatku zywia sie tym co maja na skalach, piasku czy szybach. a powinienem dokarmiac? jak tak to czym?

19 godzin temu, Beti napisał:

Parametry masz dobre, trochę Kh wysokie, ciesz oko bo ładnie wygląda, na skałach zawsze będzie coś zielonego, ale tu nie widać że jest jakaś tragedia.

dzieki za odpowiwdz :) jestem z tych ludzi co musza miec czysto a jak nie bedzie to strasznie mnie to drazni :) Wg mnie jest cos nie tak, dlatego zwracam sie do Was o pomoc. Korale srednio sie trzymaja, ekipa czyszczaca pada.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś kiedyś kompleksowy test wody typu ICP? Jeśli nie to dobrze by było zrobić i ocenić jak wygląda sprawa z mikroelementami i czy w wodzie nie ma jakiegoś truciciela np. w postaci metali ciężkich. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Robiłeś kiedyś kompleksowy test wody typu ICP? Jeśli nie to dobrze by było zrobić i ocenić jak wygląda sprawa z mikroelementami i czy w wodzie nie ma jakiegoś truciciela np. w postaci metali ciężkich. 

 

Rowniez sprawdzil bym ICP. Zobacz te Lever Valvy czy nie oddaja ci czegos do wody. Mialem pare przypadkow w robocie ze rdzewialy.

Edytowane przez patrykpyka1995 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh 11 to za wysokona twardziele. Mi przynajmniej przy takim kh nie rosły a z czasem leciały. W okolicach 9 było już dużo lepiej a obecnie trzymam 7,5. Ślimaki to ciężko powiedzieć czy padają czy np jakiś plaziniec ich nie dopada, albo wessało jod, stront itp. Wtedy ślimaki też mogą mieć ciężko. Bez icp można wysnuć duuuuzo teorii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 hours ago, patrykpyka1995 said:

Rowniez sprawdzil bym ICP. Zobacz te Lever Valvy czy nie oddaja ci czegos do wody. Mialem pare przypadkow w robocie ze rdzewialy.

a jakie moga byc objawy dostajacej sie rdzy do zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, czy w swojej hydraulice masz zastosowane zwykłe metalowe zawory do wody???

Być może tutaj będzie źródło Twoich problemów... Mosiądz, miedź, cyna, itp... Ogólnie dużo tego co truje... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Wydaje mi się, czy w swojej hydraulice masz zastosowane zwykłe metalowe zawory do wody???

Być może tutaj będzie źródło Twoich problemów... Mosiądz, miedź, cyna, itp... Ogólnie dużo tego co truje... 

Widać trzy sztuki  , pewnie już je nieźle zjadło  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, djdexx_pl napisał:

kolego niczym. praktycznie od samego poczatku zywia sie tym co maja na skalach, piasku czy szybach. a powinienem dokarmiac? jak tak to czym?

Patrząc na ich wielkość i ilość piasku w którym mogłyby żerować to powinieneś je dokarmiać mrożonkami.

I tak jak koledzy dostrzegli czym prędzej wymieniaj te metalowe zawory, obejmy itd. póki jeszcze Ci całego zbiornika nie wyłożyło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w szafce zrobiłem kiedyś podpórkę z rurki stalowej  której nie pomalowałem bo myślałem ze jak nie będzie w sumpie to nie będzie problemu po miesiącu jak zrobiłem icp to az usiadłem tyle razy miałem przekroczone normy żelaza . Rurka  Pokryła sie nalotem rdzy i zaczęła pylić . Na drugi dzień malowałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie jestem w trakcie zmiany tych zamorow. niestety takie mi doradzil facet ze sklepu ehh... do wieczora beda juz plastikowe. co powinienem zrobic po wymiane tych zaworow? podmianke? robilem dwa dni temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, djdexx_pl napisał:

co powinienem zrobic po wymiane tych zaworow? podmianke? robilem dwa dni temu.

Ja jak miałem złe ICP, to zrobiłem podmiankę 30% i po 3 dniach następną, kolejne już po 20% i jak wymieniłem ponad 80% wody to już normalne 10 - 15% na tydzień i pomogło.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, klossowski said:

Ja jak miałem złe ICP, to zrobiłem podmiankę 30% i po 3 dniach następną, kolejne już po 20% i jak wymieniłem ponad 60% wody to już normalne 10 - 15% na tydzień i pomogło.

myslisz ze te twarde korale co mam, co juz lekko sa biale da sie jeszcze uratowac? szkoda mi ich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, djdexx_pl napisał:

myslisz ze te twarde korale co mam, co juz lekko sa biale da sie jeszcze uratowac? szkoda mi ich.

Nie wiem, nigdy nie miałem SPS, niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony, mi na miękkie i kilka LPS pomogło, chociaż jedna acana poleciała i już jej nie odratowałem, a wcześniej pompowała się, że mało nie pękła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, djdexx_pl napisał:

myslisz ze te twarde korale co mam, co juz lekko sa biale da sie jeszcze uratowac? szkoda mi ich.

Wymienisz zawory, zrobisz kilka podmian i będzie git. Możesz dmuchając na zimne kupić Cupri Sorb. Zrób lepsze zdjęcia tych SPSów z bliska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz "dziwny" sump;). Lepiej by było gdybyś miał komorę pompy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.