Skocz do zawartości
waldek123blau

(6) Bioreaktor DIY - Zbuduj sobie sam

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeniesieniu makroglonów z filtra glonowego do refugium w przebudowanym sumpie został mi sprzęt: - filtr glonowy.  Na jego bazie postanowiłem zbudować bioreaktor na złoże pływające - fuidalne. Będzie trzeba przerobić tak sprzęt aby do reaktora można było dostarczyć oprócz wody również powietrze. Znalazłem hurtownię w naszym kraju która sprzedaje takie złoże zakupiłem 25 litrów i akurat po moim urlopie powinno dotrzeć do mnie.

Kupiłem pływające medium filtracyjne HEL-X-13KLL+    1 litr waży około 0,16kg  wygląda tak:

11.jpg

Biologiczne media pływające które robią naprawdę dobrą robotę w cyklu azotowym są stosowane w sumpach na drugiej półkuli Przykładem może być firma Bashsee która jako pierwsza wprowadziła na rynek reaktory z takimi złożami. Przewagą  mediów pływających nad statycznymi jest stały dostęp do świeżej i mocno natlenionej wody i brak stref beztlenowych. Jednym z wielu pływających walców dostępnych na runku amerykańskim jest seria innowacyjnych walców HEL-X  media te charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią chronioną czyli tą najważniejszą i najbardziej czynną. Walce HEL-X wyróżnia z pośród tłumu kształt i przekrój który przypomina rozwiniętą spiralę łańcucha DNA. Bardzo ważną cechą walców HEL-X jest ich zewnętrzna strona w postaci skręconej siatki pozwalającej wodzie na swobodny przepływ wody do wnętrza walca, oraz okrągły kształt bez wystających krawędzi po za średnicę walca. Budowa taka sprawia iż środek walca jest bardzo mocno natleniany przez świeżą wodę która non stop obmywa powierzchnię chronioną w rezultacie bakterie mają idealne warunki do życia. Jest też jeszcze drugi plus takiej budowy i przekroju, otóż walce HEL-X bardzo łatwo jest wprowadzić w ruch, woda przepływająca przez środek walca ułatwia pływanie, natomiast brak wystających krawędzi poza średnicę walca pozwala na swobodne odbijanie się od siebie walców co ułatwia im nieskrępowane pływanie gdyż zwyczajnie nie zaczepiają się o siebie w rezultacie (potrzeba bardzo mało energii by ruszyć te walce w toni wodnej).  W Polsce można już kupić takie media i jest nawet kilka rodzajów:

Zloza-plywajace-NL.jpg

Zasadę działania reaktora chcę ściągnąć z  Bio-Reaktora  Bashsea który został zaprojektowany jako najlepszy filtr biologiczny.

Bashsea właśnie wyprodukowała filtr biologiczny wykorzystujący technologię Moving Bed do akwarium morskiego w którym zastosowano  Bio Media zapewniające maksymalną powierzchnię czynną bakterii do kolonizacji, bardziej niż inne rodzaje mediów statycznych. Jest to proces, który usuwa szkodliwy amoniak i azotyn z wody.

Gdy Bio-Media poruszają się w filtrze, powoduje to usunięcie starych martwych bakterii z powierzchni a to stwarza przestrzeń dla nowych żyjących bakterii do szybkiej kolonizacji. W mediach znajduje się chroniona powierzchnia, która pozwala bakteriom podążać za ich naturalnym cyklem życia, napędzając ostatnie etapy cyklu nitryfikacji.

Taki reaktor w 100% biooczyszcza się samoczynnie czyli nie wymaga żadnej konserwacji czy wymiany mediów. Raz uruchomiony może pracować przez cały okres działania akwarium.

Poniżej filmiki z działania reaktora:

 

 

W tym temacie będę opisywał wszystkie etapy prac i oczywiście zamieszczę fotki oraz film z produktem finalnym.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze jest to dość głośny filtr . Ale muszę coś więcej o tym poczytać , wyglada to bardzo fajnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Hoom napisał:

Wydaje mi sie ze jest to dość głośny filtr . Ale muszę coś więcej o tym poczytać , wyglada to bardzo fajnie 

W moim przypadku głośność nie robi problemów bo sump mam w piwnicy. Ale nie może być głośny bo nikt by tego sprzętu nie kupił a sporo tych reaktorów  już jest sprzedanych. Tu jest link do sklepu a poniżej opis różnych modeli na firmowej stronie:

https://premiumaquatics.com/products/bashsea-bio-reactor-830.html

https://bashsea.com/bashsea-products/bio-reactor/

 

Do mojego reaktora zastosuję taką pompę powietrzną:

https://zoo-aquos.pl/pl/p/Pompa-napowietrzajaca-HAILEA-ACO-388D-4800LH-70W/3285

Screenshot-2020-07-12-Pompa-napowietrzaj

Screenshot-2020-07-12-Pompa-napowietrzaj

A woda zostanie doprowadzona pompą jebao DSC-5000


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmikach słychać jakby rzeczywiście były głośne. Ale wygląda na to że powinny ładnie natleniać złoże co zapewne poprawi wzrost populacji bakterii tlenowych. Ciekawy jestem jak ph się zachowa. Wzrośnie bo natleniać? Czy spadnie bo bakterie mocno się namnożą i skonsumuje większość tlenu w obiegu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@waldek123blau W tym temacie będę opisywał wszystkie etapy prac i oczywiście zamieszczę fotki oraz film z produktem finalnym

Jestem ciekaw , jak taki filtr jest zbudowany , będę czekał na relację .

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Jestem ciekaw , jak taki filtr jest zbudowany , będę czekał na relację .

Oryginalnie nic specjalnego. Najważniejsze są sitka które wprawiają w ruch wodę i powietrze. Reszta to zwykły reaktor oparty na rurze plexi i pokrywa z oringiem na śruby.Sitka wyglądają tak:

1.jpg

Natomiast dysza wlotu powietrza to ten biały element w środku fotki poniżej:

1234.jpg

Zakłada się tą dyszę  na rurę wodną:

1482257139-1024x1024.jpg

 

Samo złoże zasypuje się do połowy reaktora i wygląda to tak:

10403274-422436584609043-898459563022316

 

A złoża firma Bashsea produkuje w 3 kolorach: niebieskim, czerwonym i czarnym i wyglądają tak:

Screenshot-2020-07-13-Bio-Reactor-Bashse

bio3-2.jpg

Poniżej fotka w trakcie montażu reaktorów gdzie widać sitka:

11193214-422436597942375-479098486237524

Nadmienię jeszcze że przez kształt sitka - zakrzywione szczeliny bardziej jak przez łopatki turbiny, wytwarza się wydajniejszy i efektywniejszy ruch ubijający.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pompa powietrzna? Zwykły brzeczek nie wystarczy? Masz jakieś dane odnośnie zapotrzebowania filtra w powietrze?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Darek85 napisał:

Dlaczego pompa powietrzna? Zwykły brzeczek nie wystarczy? Masz jakieś dane odnośnie zapotrzebowania filtra w powietrze?

Obejrzyj ten film

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jak z wydajnością tych medi by było w filtrze biopallet . Do filtra biopallet  trafia natleniona woda i ona powoduje ruch . Wiec martwych stref by nie było , a Ile tego powietrza rozpuszcza sie w dedykowanym filtrze , coś mi sie wydaje ze To może być jak z węglem możesz go włożyć w woreczku i zawiesić w komorze a możesz go użyć  w filtrze przepływowym , działa tak samo 

Można by tez zastosować filtr podobne do filtra ZEOvit . Dać tylko większy przepływ by poruszał mediami i dołożyć do tego zwykłą kostkę napowietrzającą podłączoną do brzęczyka by dodatkowo natleniał 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Hoom napisał:

Jestem ciekawy jak z wydajnością tych medi by było w filtrze biopallet . Do filtra biopallet  trafia natleniona woda i ona powoduje ruch . Wiec martwych stref by nie było , a Ile tego powietrza rozpuszcza sie w dedykowanym filtrze , coś mi sie wydaje ze To może być jak z węglem możesz go włożyć w woreczku i zawiesić w komorze a możesz go użyć  w filtrze przepływowym , działa tak samo 

Przy większym natlenieniu lepiej takie złoże będzie działać. Przy mniejszym natlenieniu też będzie działać ale oczywiście gorzej. Z opisów tych filtrów wynika że najważniejszy jest ruch złoża połączony z dużym natlenieniem. Dla potomnych podaję link do sklepu gdzie można kupić te złoże:

https://koimark.pl/60-zloza-plywajace-fuidalne

Najważniejszą różnicą między biopelletami jest to że te złoża zasypujesz tylko raz i zapominasz. Nie trzeba uzupełniać bo się nie zużywa tak jak biopellety. Dobrze jest co jakiś czas zasilić nowymi szczepami bakterii ale na stronie firmowej napisali że nie koniecznie. Bakterie się same wytworzą i będą namnażać w tym złożu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko jedno ile dodatkowo rozpuści sie tego powietrza w wodzie jak będziesz dotleniać . Załóżmy jedno ja używam odpieniacz moja woda jest dobrze dotleniona 24 godziny na dobę.  jezeli podłączę pompę powietrzną to rozpuści mi sie więcej powietrza w tej wodzie ? . Coś mi sie wydaje ze nie bo filtr będzie za odpieniaczem . To może być kolejny sposób by wyciągnąć kasę z naszych kieszeni 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Hoom napisał:

To może być kolejny sposób by wyciągnąć kasę z naszych kieszeni 

Każdy ma wolny wybór! Nie musisz nic nowego budować, - albo ustawić bioreaktor tak aby go zasilać wodą wypływającą z odpieniacza.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, waldek123blau napisał:

Każdy ma wolny wybór! Nie musisz nic nowego budować, - albo ustawić bioreaktor tak aby go zasilać wodą wypływającą z odpieniacza.

To nie chodzi o mój wybór czy jego brak fajnie ze budujesz taki filtr ja sam zrobiłem trzy filtry do swojego akwarium i jestem z nich bardziej zadowolony niż bym kupił nowe . Mi chodzi o politykę firm . Raczej nie jestes wstanie zmierzyć jak dobrze taki filtr działa w porównaniu do zastosowaniu tych medi w filtrze biopallet po odpieniaczu . Firmy ci tego nie napiszą bo kto by to kupił jak by sie okazało ze nie ma różnicy . 
po za tym kibicuje ci w tej budowie bo wiem ile to sprawia frajdy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem taki filtr w jednej z dużych hurtowni miał tak na oko ze 2m wysokości i 0,5m średnicy, więc działa na pewno nikt by nie inwestował kasy w coś co jest mało wydajne i w coś co można łatwo zastąpić.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno jest jeden duży plus w takim systemie. Jeśli ktoś nie stosuje waty to większe drobinki pływające w toni z dużym sukcesem będą rozmielone w takiej komorze co spowoduje szybsze oczyszczenie wody. Gdyby nie hałas to zainwestował bym w ten system, puki co mam bezgłośne akwarium lecz denerwują mnie farfocle latające w toni. Nie narzekam na biologię bo działa u mnie wyjątkowo dobrze. Waldek, jak odpalisz to daj znać jak to głośno chodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, owler napisał:

Widziałem taki filtr w jednej z dużych hurtowni miał tak na oko ze 2m wysokości i 0,5m średnicy, więc działa na pewno nikt by nie inwestował kasy w coś co jest mało wydajne i w coś co można łatwo zastąpić.

Co znaczy mało wydajne . Mało wydajne do czego do biopallet do ZEOvit czy do filtra zraszanego lub może do nitratereduktora . Każda z tych metod może go zastąpić . 
tu chodzi o porównanie media w specjalnym filtrze lub w filtrze przepływowym lub w komorze sumpa z pompą ktora tym kręci . Jaka będzie różnica w wydajności 

Z tego co pamietam to chyba u @Betite media kręcą sie luzem w sumpie . Może sie koleżanka wypowie jak to sie u niej sprawuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mało wydajne do zastosowanego systemu.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką rolę w akwarium będzie pełnił ten filtr?

Jeżeli będą tam tylko powierzchnie wyłącznie  dla bakterii tlenowych to w tym filtrze będzie przebiegał proces wyłącznie nitryfikacji.... taki filtr nie usunie NO3 z wody więc nie bardzo będzie działał jak metoda zeo.

Z tego co wiem tę metodę filtracji stosuje się głównie w akwariach z dużą ilością ryb i małą ilością skały (fish  only) gdzie są problemy z amoaniakiem i NO2. Taki filtr będzie znakomicie oczyszczał wodę z tych związków i redukował je do NO3. A potem w takich akwariach NO3 usuwane jest przez absorbery (np purigen). W większości akwariów opisywanych na tym forum to akwaria z dużą ilością skały gdzie nie ma problemów z redukcją amoniaku i azotynów więc jakie ma być zadanie tej metody filtracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Arek77 napisał:

A potem w takich akwariach NO3 usuwane jest przez absorbery (np purigen).

Purigen usuwa tylko związki organicze. Nie ma adsorberów NO3 (prznajmniej ja o takim nie słyszałem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Jaką rolę w akwarium będzie pełnił ten filtr?

Filtr usuwa amoniak oraz  azotyny z wody.

Innymi słowy taki filtr rozkłada niebezpieczną materię organiczną powstałą w akwarium.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 będą konsumowane przez koralowce. Mi zależało by na filtrze który nie wymaga obsługi w przeciwieństwie do waty itp. trzeba stale kontrolować/wymieniać. Moim zdaniem ma to sens bo on spowoduje to że woda będzie (przynajmniej tak myślę) krystalicznie czysta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, waldek123blau napisał:

Filtr usuwa amoniak oraz  azotyny z wody.

Innymi słowy taki filtr rozkłada niebezpieczną materię organiczną powstałą w akwarium.

Zamiast złoża typu siporax?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Arek77 napisał:

Zamiast złoża typu siporax?

Musisz sam wybrać metodę którą chcesz zastosować w swoim sumpie. Bio reaktor czy siporax czy filtr zraszający czy biopellety czy refugium czy DSB  tego jest naprawdę dużo a może kilka urządzeń na raz? Ja mam w swoim sumpie refugium, siporax, 2 filtry ze złożem zraszalnym, żywą skałę i teraz chcę postawić dodatkowo bio- reaktor.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google wie wszystko wystarczy trochę poszukać . Choć przy poniedziałku to bardzo trudne . 
po pierwsze filtr strasznie ale to strasznie głośny . Opinie znalazłem takie ze filmu nie idzie oglądać tak głośny lub żona wywali cie do garażu wraz z akwarium jak go kupisz :) . po drugie bardzo długi czas by zaskoczył , stosuje sie go w oczyszczalniach ścieków . By nadal sie akwarium trzeba tego z 50 litrów . Najczęściej używana filtracja w oczkach wodnych a i tak ludzie nazekają .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Hoom napisał:

po pierwsze filtr strasznie ale to strasznie głośny . Opinie znalazłem takie ze filmu nie idzie oglądać tak głośny lub żona wywali cie do garażu wraz z akwarium jak go kupisz :) . po drugie bardzo długi czas by zaskoczył , stosuje sie go w oczyszczalniach ścieków . By nadal sie akwarium trzeba tego z 50 litrów . Najczęściej używana filtracja w oczkach wodnych a i tak ludzie nazekają .

 

Ok poczytałeś w google o filtrach do oczek wodnych dla wody słodkiej. Tam stosuje się wielkie ilości złoża i nie ma konstrukcji zamkniętych do mieszania tym złożem tylko tak jak na filmie kilka beczek lub skrzynek. Gdy stoi taki filtr na dworze nie jest istotne czy jest głośny czy cichy dlatego nikt nie robi specjalnych konstrukcji wyciszających. Gdy masz ogromne złoże np. 1000 litrów to wiadomo że aby zaskoczył trzeba czekać dłużej albo lać ogromne ilości bakterii czego ci koledzy nie robią z przyczyn ekonomicznych bo wiedzą że i tak po pewnym czasie filtr zaskoczy. Co do punktu że minimum 50 litrów złoża nadaje się do akwarium  morskiego nie zgodzę się z tobą bo firma Bashsea standartowo produkuje swoje reaktory jest ich 6 różnych wielkości dla akwariów od 190 litrów i jest to model 6-18  do 1900 litrów i jest to model 8-30  inne wielkości robią na zamówienie Złoża które zasypują do tych reaktorów to od 5 litrów do 20 litrów. I wierz mi to działa!!! Poczytaj sobie anglojęzyczne fora tam gdzie te filtry są znane. Konstrukcja filtra Bashsea jest taka żeby tłumić odgłosy powstałe przy mieszaniu i napowietrzaniu złoża. Specjalne dysze i zamknięta budowa powodują stłumienie hałasu tak aby był porównywalnie głośny z odpieniaczem. Czy filtr na biopelety jest aż tak strasznie głośny aby nie mógł stać w sumpie? A zasada działania jest identyczna z drobną różnicą taką że w bioreaktorze dochodzi natlenienie.  W Polsce te filtry jeszcze nie są powszechnie znane i dlatego rozmawiamy o tym czy warto go stosować czy nie? Ale w świecie już ten filtr jest na porządku dziennym i stosują go równie chętnie jak odpieniacz.

Co do mojego projektu to poczekaj z wnioskami aż go zbuduję i przetestuję zamieszczę fotostory z budowy oraz filmy z działania. Przed zastosowaniem tego filtra zrobię pomiary parametrów wody i będę sprawdzał po jakim czasie i jak zadziała na moje akwarium o pojemności w obiegu 3000 litrów.

Nie widziałem tego reaktora gdy pracował ale słuchając jego pracy na filmach nie odniosłem wrażenia aby był cytuję "strasznie ale to strasznie głośny"


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.