Skocz do zawartości
waldek123blau

(6) Bioreaktor DIY - Zbuduj sobie sam

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem w słodkim na 80L  wody 2,5 L  wsadu  , drugi  taki sam zbiornik tylko z ceramiką i trzeci z podłożem  typu soil . Po kilku miesiącach testów  stwierdzam że  działanie było równe zeru . A w zbiornikach z ceramiką i podłożem śmigało wszystko aż miło .
Drugie co mnie zastanawia to jak na organizmy wpływa ten mikro plastik powstający przy ocieraniu  . 

ps: zresztą medium dostałem od znajomego  ( 20 L )  bo stwierdził że nie działa jak by chciał i zmienił na  "ceramikę " . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie proście zeovit metoda?

Ostatnio eksperymentuję przy LPS i wydaje mi się że korale szczęśliwe jak nigdy dotąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, SU1 napisał:

 Po kilku miesiącach testów  stwierdzam że  działanie było równe zeru .

Czyli co myślisz że te tysiące sprzedanych bioreaktorów firmy Bashsea to placebo? Te wpisy na obcojęzycznych forach o rewelacyjnym działaniu takich bioreaktorów to zwykłe kłamstwa? Czy też takie hurtownie jak napisał owier poniżej wydają grubą kasę na coś co nie przynosi efektów?

W dniu 13.07.2020 o 15:09, owler napisał:

Widziałem taki filtr w jednej z dużych hurtowni miał tak na oko ze 2m wysokości i 0,5m średnicy, więc działa na pewno nikt by nie inwestował kasy w coś co jest mało wydajne i w coś co można łatwo zastąpić.

Trzeba jeszcze pamiętać że aby taki bioreaktor działał poprawnie musi być oprócz dużego przepływu woda odpowiednie natlenienie. Za małe natlenienie hamuje efekty działanie bioreaktora. I również weź pod uwagę różnicę wody słodkiej od słonej. Poniżej link do jednego z wielu wpisów na anglojęzycznym forum poczytaj sobie:

http://www.mbisite.org/Forums/tm.aspx?m=63169&mpage=1&print=true

Sam nie widziałem efektów działania tych mediów i dlatego postanowiłem spróbować swoich sił w tego rodzaju DIY aby się przekonać na własnej skórze.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau

Fajnie się czyta Twoje tematy, lubisz majsterkować, nie boisz się eksperymentować i dobrze to opisujesz. Jeśli masz z tego taką frajdę jak ja z czytania to jesteś szczęśliwym człowiekiem :)

Tylko czy aby to wszystko jest potrzebne do działania akwarium? Przecież amoniaku nie masz, azotynów też nie. Fosfor jest niski...

Biorąc pod uwagę specyfikę procesów i Twoje akwarium, amoniaku i azotynów nie miał byś nawet gdyby jedynymi mediami była skała w akwarium i woda.

Ten reaktor to nic innego jak zwiększenie powierzchni bakterii i prąd wody. Przy odpieniaczu nie ma co wspominać o natleniającej roli takiego reaktora bo ta będzie śladowa z uwagi na wysycenie wody przez odpieniacz. Plastik jest złożem powierzchniowym, większą powierzchnię mają złoża maxpecta. A przy ułożeniu ich tak by woda przepływała środkiem, silnym prądem, też masz bardzo dobre wyniki z części tlenowej cyklu azotowego. Przy dużo mniejszych nakładach. Oczywiście takie złoże od czasu, do czasu trzeba przepłukać by złogi usunąć.

 

ps. czekam na dalszą część fotorelacji :)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dale napisał:

Przecież amoniaku nie masz, azotynów też nie. Fosfor jest niski...Biorąc pod uwagę specyfikę procesów i Twoje akwarium, amoniaku i azotynów nie miał byś nawet gdyby jedynymi mediami była skała w akwarium i woda.

U mnie po zlikwidowaniu DSB i refugium parametry wody trochę się zepsuły, dlatego szybko zbudowałem filtr glonowy aby wróciły do normy. Po pierwszym czyszczeniu tego filtra z glonów odechciało mi się tego sprzętu i wróciłem do refugium.  Do tego jak wiesz planuję zwiększenie obsady rybnej i będą to duże ryby. Został mi więc filtr glonowy z wklejonym orurowaniem bo zainstalowałem go na by-pasie zrzutu wody z akwarium. Nakładów finansowych z przerobieniem tego sprzętu na bioreaktor nie będzie dużo a roboty się nie boję. Po powrocie z urlopu czyli 19.07 zamówię sitka i zacznę przebudowę. Wszystko oczywiście tu opiszę jak zwykle. Mażą mi się pokolce w stadzie tak z 10 sztuk żółtków i z 10 sztuk Xanthurum jak u naszego kolegi z forum:

 

Już raz próbowałem te marzenie wdrożyć w życie ale było to na początku mojego akwarium i system nie wytrzymał obciążenia. U mnie po miesiącu istnienia akwarium wyglądało to tak:

 

Obecnie jestem mądrzejszy i chcę przygotować sobie zbiornik z zapleczem do wpuszczenia tych ryb nawet jeżeli przedobrzę z ilością mediów. Zbyt wiele można stracić!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau a nie zastanawiałeś sie nad nitratereduktorem używał go znajomy i podobno wyzerowanie parametrów przy użyciu tego reduktora to bułka z masłem :) a ty lubisz sie bawić i napewno zrobił byś go super 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Hoom napisał:

@waldek123blau a nie zastanawiałeś sie nad nitratereduktorem używał go znajomy i podobno wyzerowanie parametrów przy użyciu tego reduktora to bułka z masłem :) a ty lubisz sie bawić i napewno zrobił byś go super 

Mam 2 sztuki w sumpie firmy Aqua Medic tylko jako media zamieniłem bioballe na siporax

tu jest fotka:

IMG-2691.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, waldek123blau napisał:

Czyli co myślisz że te tysiące sprzedanych bioreaktorów firmy Bashsea to placebo? Te wpisy na obcojęzycznych forach o rewelacyjnym działaniu takich bioreaktorów to zwykłe kłamstwa? Czy też takie hurtownie jak napisał owier poniżej wydają grubą kasę na coś co nie przynosi efektów?

A ja nie powiedziałem że u kogoś to nie działa lub nie zauważy zmiany . Jak by nie było  ma to pewną powierzchnię moje miały około 35 cm2 i nieodzownie wpłynie na biologię plus do tego mocna wymiana gazowa . Ale przy tej samej zajmowanej objętości co ceramika i podłoże  jak wcześniej pisałem nie zauważyłem jakiegokolwiek działania .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek obserwuje wszystkie twoje tematy i podziwiam kunszt wykonania urządzeń. W oczyszczalni która się zajmuje mam podobne złożę w ilości około 30 ton złożę firmy evu. Osobiście nie zauważyłem żeby taka plastikowa kształtka w jakiś sposób się zużywała. Z założenia złożę zawieszone w toni ścieków ma za zadanie zwiększyć ilość bakterii w ograniczonej obietosc reaktora biologicznego jeśli jest to stosowane w obiektach przemysłowych, to w akwarystyce powinno przynieś zamierzony efekt. Minesem tego złoża które ja zauważyłem to w okresie letnim gdzie ścieki mają 26-28 stopni i pojawiają się niedobory tleny powiedzmy w okolicach 2 mg/l złożę ma tendencje do wypływania na powierzchnię i zbrylania się no ale ja mam reaktor otwarty u ciebie przy zamkniętym systemie i mocnym przepływie nie powinno być takiego ziawiska. Jak by ci to wypaliło i potrzebował byś trochę podobnego złoża to mogę z kilogram odłowić umyć i wysłać :) 5af04ce0905e16df7c8fed95348df53f.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.07.2020 o 10:57, wally napisał:

Jak by ci to wypaliło i potrzebował byś trochę podobnego złoża to mogę z kilogram odłowić umyć i wysłać :)

Dzięki za chęci ale już złoże do mnie dotarło. Wsypałem je tak orientacyjnie do reaktora żeby sprawdzić czy ilość jest wystarczająca i okazało się że mam jakieś 5 litrów za dużo he he he. Teraz czekam jeszcze na pompę powietrza bo zamówiłem ją w Chinach i będę się brał za budowę.

IMG-2692.jpg

IMG-2693.jpg

IMG-2694.jpg

IMG-2695.jpg

IMG-2696.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jak sprawuję się reaktor? Zauważyłeś jakieś pozytywne zmiany?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.