Skocz do zawartości
jacgues

Wilgoć w mieszkaniu z powodu akwarium - jak sobie radzicie?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planuję założyć nowe akwarium, ok 1500 litrów w obiegu. 
Do tego kilkadziesiąt większych roślin, paludarium i to wszystko w salonie o powierzchni ok 45m2.
Obawiam się, że będzie wiązało się to z dużą ilością wilgoci w powietrzu Zastanawiam się jak sobie z nią radzicie.
Czy ktoś z was w pomieszczeniu z akwarium przemyślał także kwestię montażu np. wentylatorów ściennych lub sufitowych, czy macie jakiś wentylator wyciągający (np. kuchenny), który pracuje w trybie ciągłym?  Otwarcie / uchylenie okien nie zawsze jest możliwe ze względu na moje zamiłowanie do ciszy i ciepłoty w mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkąd stosuję osuszacz powietrza (pochłaniacz wilgoci) problem z wilgocią zniknął. A wcześniej wilgotność w mieszkaniu dochodziĺa do 85 %, a pod szybami okiennymi robiły się kałuże.

Tylko pisząc osuszacz powietrza mam na myśli urządzenie z agregatem, a nie z ogniwem peltiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w kawalerce mniejszej od twojego pokoju , bo 39,5 . Miałem wilgoć , ale była wcześniej , jak się wprowadziłem ciekło po oknach i wycieranie nic nie dawało  . Kilka dni po wprowadzeniu postawiłem baniak 450l + 206 sump . Zrobiłem wentylacje w kuchni na róże 110 i w pokoju nad oknem balkonowym 2x40mm oraz w łazience . Obieg powietrza jest , w domu zrobiło się ciepło i sucho . Nic nie skrapla się na szybach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego,

Osuszacz powietrza-pochłaniacz wilgoci Maltec DH-2200  2200ml.

Sprawa rozwiązana,  praca 24h

+ zawsze za dnia uchylone okno, a w nocy trochę rozszczelnione 

:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze rozszczelnione okna ,cały rok . 

Co do wentylatorów / wymuszonego obiegu  . Na miejsce wypompowanego powietrza musi wejść " nowe " więc albo trzeba zrobić dolot ( mam z piwnicy  ) albo rozszczelnić okna  . 
Dobrym rozwiązaniem jest  osuszacz , ale zapachów to on nie "wyciągnie "  .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu zakupiłem rekuperator ścienny PRANA STOP SMOG. pH poprawiło się o 0,4 w górę a wilgoć spadła do 62% jak było szaro buro i ponuro przez 3 miesiące. Teraz wilgoć mam na poziomie 50%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po prostu klima pracuje, jak temperatura jest ok to działa w trybie osuszania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie obudowa góry, i wnetylator kanałowy w trybie ciągłym do kanału okapowego w kuchni. Jak masz możliwość to zrób tak, nie będzie ani zapachu ani wilgoci, zakładając że masz wywietrzniki w oknach. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem akwarium 1300 litrów w obiegu w salonie o powierzchni 24m2. Jedno okno uchylone cały czas (ten przechył od góry). Nigdy nie miałem żadnej wilgoci, nic na szybach się nie skraplało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tomko napisał:

Optymalnie obudowa góry, i wnetylator kanałowy w trybie ciągłym do kanału okapowego w kuchni. Jak masz możliwość to zrób tak, nie będzie ani zapachu ani wilgoci, zakładając że masz wywietrzniki w oknach. Pozdr., tomko

Tak, mam w każdym oknie wywietrzniki i do tego w standardzie deweloperskim zamontowano mi wentylatory kanałowe w łazience i kuchni, które pracują w trybie ciągłym.
Zastanawiam się czy to wystarczy, by mieć wysokie pH, zdroworozsądkową wilgotność i świeże powietrze w domu :)

 

14 godzin temu, Beti napisał:

Ja mam coś takiego,

Osuszacz powietrza-pochłaniacz wilgoci Maltec DH-2200  2200ml.

Sprawa rozwiązana,  praca 24h

+ zawsze za dnia uchylone okno, a w nocy trochę rozszczelnione 

:)


Czy zebrana w ten sposób woda w osuszaczu jest zdrowa i można ją uznać za destylowaną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jacgues napisał:

Zastanawiam się czy to wystarczy, by mieć wysokie pH, zdroworozsądkową wilgotność i świeże powietrze w domu :)

Przy tym litrażu szczerze wątpię. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, jacgues napisał:

Cześć,

Planuję założyć nowe akwarium, ok 1500 litrów w obiegu. 
Do tego kilkadziesiąt większych roślin, paludarium i to wszystko w salonie o powierzchni ok 45m2.
Obawiam się, że będzie wiązało się to z dużą ilością wilgoci w powietrzu Zastanawiam się jak sobie z nią radzicie.
Czy ktoś z was w pomieszczeniu z akwarium przemyślał także kwestię montażu np. wentylatorów ściennych lub sufitowych, czy macie jakiś wentylator wyciągający (np. kuchenny), który pracuje w trybie ciągłym?  Otwarcie / uchylenie okien nie zawsze jest możliwe ze względu na moje zamiłowanie do ciszy i ciepłoty w mieszkaniu.

Rekuperacja.

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

U mnie po prostu klima pracuje, jak temperatura jest ok to działa w trybie osuszania.

Ale klima pomoże Ci do pewnego momentu, w którym jest osiągnięcie właściwej temperatury (w domyśle obniżając ją). Klima u mnie jak schłodzi cały dom do 21st C to później wilgotność rośnie. Na dodatek klima tylko miesza powietrze a nie wymienia na świeże. Rekuperacja załatwia wszystkie te rzeczy które autor wymienił. U siebie o rekuperacji pomyślałem na etapie użytkowania już budynku i miałem problem. Pomysł padł na rekuperator ścienny. Za i przeciw było wiele bo jest dużo producentów na rynku i ciężko było wybrać. Okazało się że tylko rekuperator ścienny nada się (w moim przypadku) z wymiennikiem krzyżowym (nie mylić zmian cyklu pracy jakim jest nawiew w określonym czasie a potem wywiew w takiej samej długości czasu). Dlatego wspomniałem o Pranie bo to jedyna technologia zawarta w gadżecie która ma wiele patentów. I dopuki konkurencja nie obejdzie tych patentów będą na naszym rynku nie do pobicia. Sory za reklamę ale celowo napisałem o tej marce żeby sobie autor mógł porównać ich z innymi firmami a nie spędzać wielu godzin na analizie wszystkich producentów. 

@VDR dobrze napisał że tylko rekuperacja. Pytanie do autora jest takie, na jakim etapie ma lokum w którym stawia baniak. Czy jest zamieszkałe i ingerencja w rekuperację centralną wiąże się z katastrofą w domu (jest tak samo skuteczna co ścienna ale plusem jest to że można zainstalować mega dużo rodzajów filtrów, minusem zaś są kanały które później wiążą się z określoną obsługą) lub wykorzystanie rekuperacji rozproszonej (plus to mała ingerencja w budynek, o wiele większe możliwości regulacji w przypadku przynajmniej dwóch jednostek, ale minusem jest o wiele mniejsze możliwości wykorzystania filtrów chodź i tu są sposoby). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dla syna napisał:

Ale kl

@VDR dobrze napisał że tylko rekuperacja. Pytanie do autora jest takie, na jakim etapie ma lokum w którym stawia baniak. Czy jest zamieszkałe i ingerencja w rekuperację centralną wiąże się z katastrofą w domu (jest tak samo skuteczna co ścienna ale plusem jest to że można zainstalować mega dużo rodzajów filtrów, minusem zaś są kanały które później wiążą się z określoną obsługą) lub wykorzystanie rekuperacji rozproszonej (plus to mała ingerencja w budynek, o wiele większe możliwości regulacji w przypadku przynajmniej dwóch jednostek, ale minusem jest o wiele mniejsze możliwości wykorzystania filtrów chodź i tu są sposoby). 

To ja tylko dodam - że jeśli to jest budynek jednorodzinny, w dodatku jednopiętrowy a strop nie jest użytkowy to mozna rekuperację wdrożyć rozkładając rury na stropie i tam umieścić jednostkę - nawet w już użytkowanym budynku. Najgorsza niedogodność to będą odwierty w stropie, ale przy odpowiednim zabezpieczeniu wnętrz do ogarnięcia. Nie mniej rekuperacja tak bardzo wyciąga wilgoć z domu, że już są rekuperatory z odzyskiem wilgoci ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, VDR napisał:

 Nie mniej rekuperacja tak bardzo wyciąga wilgoć z domu, że już są rekuperatory z odzyskiem wilgoci ;)

O tym systemie nawet nie wiedziałem. Poczytam w wolnej chwili co za patent wymyślili. Ale co bądź, akwarium trochę to wyrównuje jak nawilżacz ewaporowy (najzdrowszy i najbardziej zbliżony do natury). U mnie kiedy wilgotność spada do 40% dolewka na dobę podaje około 4 litry, a jak wilgotność sięga 60% schodzi poniżej 800ml. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój zbiornik będzie stał w małym pokoiku. Nad akwarium zainstalowałem wentylator wyciągowy z higrostatem 140m/h. Nie wiem czy to rozwiązanie zda egzamin . Dodam , że zbiornik będzie miał powierzchnię parowania 160 X 80 cm. plus sump.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JerzyB napisał:

Witam

Mój zbiornik będzie stał w małym pokoiku. Nad akwarium zainstalowałem wentylator wyciągowy z higrostatem 140m/h. Nie wiem czy to rozwiązanie zda egzamin . Dodam , że zbiornik będzie miał powierzchnię parowania 160 X 80 cm. plus sump.

Pozdrawiam

Nie zda. Nad 400 l przy górnej zabudowie akwarium miałem pierwotnie wentylator łazienkowy z higrostatem 100m3/h i było czuć w domu że jest akwarium. Dopiero wentylator kanałowy 200 m3/h, praca w trybie ciągłym spowodowało , że nie czuć nic. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomko napisał:

Nie zda. Nad 400 l przy górnej zabudowie akwarium miałem pierwotnie wentylator łazienkowy z higrostatem 100m3/h i było czuć w domu że jest akwarium. Dopiero wentylator kanałowy 200 m3/h, praca w trybie ciągłym spowodowało , że nie czuć nic. Pozdr., tomko

Czuć - masz na myśli wilgoć czy specyficzny zapach z zbiornika? Co do tego drugiego - węgiel aktywny, bakterie i jest dobrze. Ja tam lubię tę delikatna woń natury :)

 

 

7 godzin temu, dla syna napisał:

ADlatego wspomniałem o Pranie bo to jedyna technologia zawarta w gadżecie która ma wiele patentów. I dopóki konkurencja nie obejdzie tych patentów będą na naszym rynku nie do pobicia. Sory za reklamę ale celowo napisałem o tej marce żeby sobie autor mógł porównać ich z innymi firmami a nie spędzać wielu godzin na analizie wszystkich producentów.


Dzięki, to bardzo wartościowe spostrzeżenia. Będę musiał na poważnie pomyśleć o tym rozwiązaniu, choć jest dość drogie (z montażem pewnie z 3500 zł).
Jak jest z hałasem emitowanym przez rekuperator? Podobnie do wentylatora łazienkowego? Bardzo zależy mi na ciszy, w przeciwnym razie mógłbym po prostu uchylić okno. Do tego rekuperator pewnie montowałbym nad głową, nad moim biurkiem, przy którym spędzam masę czasu.

Mam mieszkanie na parterze, w stanie deweloperskim. W sierpniu zaczynam jego wykańczanie. Konstrukcja to żelbet, w środku uzupełniona silikatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na sezon jesienno-zimowy w swoim M-3 zakładam szybki nakrywkowe na elementy wzmocnienia. Jest to trochę uciążliwe bo czasem koral spadnie, trzeba pokarmić no i zabiera też trochę światła ale zdaje egzamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, jacgues napisał:

Czuć - masz na myśli wilgoć czy specyficzny zapach z zbiornika? Co do tego drugiego - węgiel aktywny, bakterie i jest dobrze. Ja tam lubię tę delikatna woń natury :)

I jedno i drugie :) Ja tam wolę neutralny zapach w domu. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jacgues napisał:

Czuć - masz na myśli wilgoć czy specyficzny zapach z zbiornika? Co do tego drugiego - węgiel aktywny, bakterie i jest dobrze. Ja tam lubię tę delikatna woń natury

Dzięki, to bardzo wartościowe spostrzeżenia. Będę musiał na poważnie pomyśleć o tym rozwiązaniu, choć jest dość drogie (z montażem pewnie z 3500 zł).
Jak jest z hałasem emitowanym przez rekuperator? Podobnie do wentylatora łazienkowego? Bardzo zależy mi na ciszy, w przeciwnym razie mógłbym po prostu uchylić okno. Do tego rekuperator pewnie montowałbym nad głową, nad moim biurkiem, przy którym spędzam masę czasu.

Mam mieszkanie na parterze, w stanie deweloperskim. W sierpniu zaczynam jego wykańczanie. Konstrukcja to żelbet, w środku uzupełniona silikatem.

Chodzi mi o wilgoć. Zapach z akwarium lepiej węglem wyciągać. Natomiast w mieszkaniu zawsze będzie świeże powietrze i to przy zamknietych oknach (bez komarów itp). Dodatkowo wspomoże wentylację grawitacyjną bo system robi w standardzie nadciśnienie 7%. Co do hałasu, u mnie chodzi na drugim biegu (45m3 powietrza na godzinę) i to jest efekt średniej głośności odpieniacza. Co do kosztów, ja pożyczyłem wiertnice i sam wykonałem otwór oraz montaż. Ważna jest grubość sciany bo jednostkę wentylacyjną trzeba do tego dopasować. Odwiert jeden mnie kosztował 200 zł (400 zł za dwa podczas jednego dnia operacji). Ekipa bierze raz więcej. A kompleksowy montaż to ok 1000zł od sztuki. Ale przy np dwóch dało by się napewno po negocjować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, tomko napisał:

Nie zda. Nad 400 l przy górnej zabudowie akwarium miałem pierwotnie wentylator łazienkowy z higrostatem 100m3/h i było czuć w domu że jest akwarium. Dopiero wentylator kanałowy 200 m3/h, praca w trybie ciągłym spowodowało , że nie czuć nic. Pozdr., tomko

Witam

@tomko  Może jak będzie chodził w trybie ciągłym , to będzie lepiej .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ja mam w blok 25m salonie akwarium o powierzchni parowania 120x60.Problem z wilgocią rozwiazal wywietrznikam cisnieniowy w oknie w salonie i przykrycie sumpa plexi szczelnie.zyskałem wilgoc na poziomie 53% mniej wody paruje i grzałka rzadko się włącza w zimie. Uprzedzając pytania ph mam na poziomie 8.13 w dzień a w nocy  7.95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, średnio dorosła osoba produkuje 2.5l pary wodnej dziennie.
U mnie dziennie paruje około 4l wody z 500l.
Salon ma 30m2, codziennie rano wietrzone i nie ma problemu z wilgocią.
Ja naprawdę sie zastanawiam, jak ludzie mają problem przy mniejszych akwariach z wilgocią to w jakich konserwach mieszkają...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, elespero napisał:

Hmm, średnio dorosła osoba produkuje 2.5l pary wodnej dziennie.
U mnie dziennie paruje około 4l wody z 500l.
Salon ma 30m2, codziennie rano wietrzone i nie ma problemu z wilgocią.
Ja naprawdę sie zastanawiam, jak ludzie mają problem przy mniejszych akwariach z wilgocią to w jakich konserwach mieszkają...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Proste , pozamykane  "nowoczesne "-szczelne  okna i drzwi . W oknach kiedyś były nawiewniki teraz jest tkz. rozszczelnienie   ( pierwszy klik na klamce ) ale nikt tego nie używa . Często pozasłaniana wentylacja  bo  "wiało "  . Nikt nie lubi gdy mu z jakiejś dziurki wieje w zimie a nie rozumie że wentylacja to podstawa nawet w kwestii zdrowia . 
Rekuperacja jest lux , i jeszcze oszczędność na opale ale koszty nie są dla niektórych do zaakceptowania i nie wierzą że to oszczędność  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.