Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje zakupić akwarium 130 litrów (w obiegu 170) i najprawdopodobniej umieszczę w nim lampę LED Hydra 26 HD 90 W. Co do pozostałego sprzętu nie jestem jeszcze zdecydowany ale raczej nie będzie to nic wybitnie drogiego. Jakiego kosztu za prąd powinienem się spodziewać, tzn o ile wzrośnie mi rachunek za takie oto akwarium? 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie brzmi to dobrze jeśli zaczynasz od liczenia kosztów prądu... 

Średnio sobie policz około 40zl na miesiąc... Raczej liczę to z górką... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.5 zł za 1W lamki i 5 zł za 1W pomp chodzących non stop rocznie. W zależności, co masz, tyle Ci wyjdzie.

Przykładowo: Hydra 26 koło 200 zł,  mały cyrkulator koło 50 zł rocznie.  W 400-500 zł zmieścisz się bez problemu.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, dadario napisał:

Nie brzmi to dobrze jeśli zaczynasz od liczenia kosztów prądu... 

Średnio sobie policz około 40zl na miesiąc... Raczej liczę to z górką... 

 

Dziękuje za odpowiedź i nie zaczynam od kosztów za prąd ;)

 

18 minut temu, klossowski napisał:

2.5 zł za 1W lamki i 5 zł za 1W pomp chodzących non stop rocznie. W zależności, co masz, tyle Ci wyjdzie.

Przykładowo: Hydra 26 koło 200 zł,  mały cyrkulator koło 50 zł rocznie.  W 400-500 zł zmieścisz się bez problemu.

Dzięki :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, dadario napisał:

Nie brzmi to dobrze jeśli zaczynasz od liczenia kosztów prądu...

A właśnie dobrze, że od tego zaczyna.

Bo jak go przerosną koszta utrzymania to nie założy lub zmniejszy rozmiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 300 litrów akwarium podłączone w całości pod miernik zużycia prądu. Bierze około 2-2,5 KWH na dobę (czyli około 1-1,5 zł na dobę). Sprzęt:

Jebao 5000 na 60%

RW4 x2

SOW 20

Kessil x360 x2

Deltex 1000ix

dolewki itp. nie ma co liczyć.

edit:

i grzałka 250W no ale to wiadomo, że jak grzałka się włączy to skacze pobór prądu razy 2 :). Na  górze napisałem pobór prądu z standardowym załączaniem się grzałki w lecie, jak musisz dużo podnosić temperaturę w akwarium, to pobór istotnie wzrośnie.

Edytowane przez Reggae Shark (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500l około 90€ miesięcznie za prąd. Pozostałe rzeczy to może z 30€ na miesiąc. Nie licząc życia. Samo utrzymanie.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.07.2020 o 17:17, Konrad_Wwa napisał:

Pamiętaj że koszt prądu nie jest największym jeśli chodzi o miesięczne wydatki :)

Nie mogłem szybciej i piszę dopiero teraz.

Co jest największym wydatkiem w miesiącu? I jakie są jeszcze inne koszty utrzymania? 
Nie jestem w tym jakoś super nowy ( w sensie pierwsze morskie akwarium ale dużo już przeczytałem) , ale może o czymś zapomniałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mogłem szybciej i piszę dopiero teraz.
Co jest największym wydatkiem w miesiącu? I jakie są jeszcze inne koszty utrzymania? 
Nie jestem w tym jakoś super nowy ( w sensie pierwsze morskie akwarium ale dużo już przeczytałem) , ale może o czymś zapomniałem?
Sól, woda, pokarm, baling/wkład do reaktora, dodatki.
U mnie największy koszt to prad


Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sól, woda, pokarm, baling/wkład do reaktora, dodatki.
U mnie największy koszt to prad


Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

U mnie największym miesięcznym kosztem akwarium jest alko, które wypijam gapiąc się w ryby i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie koszty miesięczne wg wartości:

1. Prąd 100 zł 

2. Testy 52 zł 

3. Chemia (balling, pierwiastki śladowe) 20 zł 

4. Bakterie 10 zł oraz jedzenie też 10 zł 

5. Życie 8 zł (wyliczone na podstawie uruchomienia pierwszego zbiornika do dzisiaj podzielone przez ilość miesięcy). 

Sprzętu nie liczę bo nic się nie spsuło pomimo że część gratów poprostu rozdałem zastępując je innymi. Wielkość zbiornika to 250l netto w obiegu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie prąd to ponad 100zł na 550 litrów. Na oko. Obserwowane na podstawie różnycy w rachunkach przed i po założeniu


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku miesiaca podpialem tzw "Smart Socket" ktory zlicza pobor pradu.

Srednio moja kostka pobiera 2kW pradu na dobe. Do tego dochadza koszty soli, wody RO i testow.


b7d46e6f92fc68c84a5dc1d515910e5eu1129a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.