Skocz do zawartości
jacgues

Duże akwarium - ile wytrzymują wasze stropy?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Czy ktoś z was obliczał / zlecał wyliczenie wytrzymałości waszych stropów, aby postawić większe akwarium? (700 litrów wzwyż)

W nowym mieszkaniu o konstrukcji żelbetonowej, na parterze (pode mną tylko garaż) chciałbym postawić akwarium 250x70x60cm przy słupie nośnym (wyliczyłem, że waga wyniesie do 1750kg dając do 10kN/m2). Otrzymałem jedynie  lakoniczną informację od dewelopera, że dopuszczalne obciążenie dla konstrukcji to 150kg/m2 (salon, w którym będzie akwarium ma 45m2). Jeżeli takie byłoby w istocie wszędzie, nawet w dobrze wzmocnionych miejscach, to mógłbym pomarzyć najwyżej o kostce nano ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zaprosisz 6 osób na imieniny to nie siadajcie przy jednym stole bo wpadniecie do sąsiada... :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest zasadnicza różnica między obciążeniem dynamicznym, a statycznym. W przypadku przeciążenia stropu, pierwsze pęknięcia mogą pojawić się po okresie x miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w bloku zbiornik 150x60x60 ... Jakieś 500kg + 100kg sump pod spodem. Teraz mam 170x80x60 czyli prawie 1 tona stoi w miejscu już ponad 7 lat. Podłoga cała nic nie pęka. Nic się nie zapada. Ale może deweloper wie co mówi bo wie jak budował.

 

 

 

 

 

 

 


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, jacgues napisał:

dopuszczalne obciążenie dla konstrukcji to 150kg/m2

Czyli taki Pudzian już do Ciebie raczej nie wejdzie, no chyba, że na czworaka :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wkład kominkowy z płaszczem wodnym musiałem lać dodatkową stopkę. Waga jego określana jest około 350kg na powierzchni 0,5m2. Ale to nie jest tak że strop czy podłoga na przyziemiu nie wytrzyma, tylko tak stanowi jakieś tam prawo budowlane. Tu chyba bardziej na logikę wydaje się żeby obciążenie było na pełnej płaszczyźnie niż punktowe (pod nogą razy ilość tych nóg). Patrząc na to co Jacek napisał, wychodzi bardzo podobne obciążenie jak przy moim kominku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość stropów w nowym budownictwie ma nośność na poziomie 150kg/m2, więc nie wiem z czego się śmiejecie. A jak macie dom wybudowany w latach 90-05(mniej więcej) to prawie na pewno macie strop o podobnej nośności. Inna sprawa, że na takim stropie można w wielu miejscach postawić kostkę o powierzchni 1m2 i masie 600kg, która nadal nie przekracza zalecanych obciążeń. 

Ja u siebie liczyłem obciążenia dla 760kg. Z trzech rozważanych lokalizacji jedna wypadła(chociaż na oko wiedziałem, że tam się nie da postawić akwarium).

Jak chcesz mieć spokój, przy takim dużym akwarium możesz zlecić ekspertyzę. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś zadał sobie trud by odszukać co znaczy to 150kg/m2 czyli 1,5kN na m2 ? Czy szerokość/rozpiętość takiego stropu ma znaczenie czy nie ?  Wanna w łazience stoi w kazdym bloku z PRL a spokojnie tam 200l wody wchodzi :D  200kg na dzien dobry plus waga wanny, waga użytkownika lub użytkowników. I to na 4 nóżkach jakby ktoś nagle podniósł temat obciążenia "punktowego" ;) Mało regałów z książkami stoi ?   A w mediach jakoś nie słychać by sąsiad z sąsiadką wraz z wanna wjechał piętro niżej, albo by sobie ktoś biblioteczkę powiększyl ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloki z PRL mają nośność stropu na poziomie 300-500kg/m2. Do tego wanny, z tego co widzę po projektach nowych budownictw, często stoją przynajmniej jednym, krótszym bokiem przy ścianie nośnej. Obciążenie wanny wodą i użytkownikiem ma charakter dynamiczny - dochodzi do naprężenia stropu, a po ustaniu obciążenia rozpręża się (w mikro skali). W efekcie takie siły nie mogą wyrządzić żadnej krzywdy no i na dodatek są mimo wszystko, nawet w szczytowym momencie, mniejsze niż te, które powoduje wielkie akwarium z sumpem :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to są współczynniki bezpieczeństwa(od wypadków losowych powodujących lokalnie większe obciążenia) przez które jest mnożone charakterystyczne obciążenie tu np te 150kg. Już nie pamiętam ile teraz wynosi współczynnik od obciążeń zmiennych ale pewnie około 1,3-1,5. Obciążenia zmienne mają większe współczynniki niż stałe z wiadomych powodów (bo są zmienne). Mnożąc te 150 przez 1,4 masz już ponad 200 i to jest brane do obliczeń. Kolejnym zabezpieczeniem są współczynniki specjalnie zmniejszające wytrzymałość użytych materiałów, głównie ze względów na ich niejednorodność  np stal nie pamiętam jak jest w eurokodzie ale w Polsce zawsze było 1,1-1,2 czyli charakterystyczna wytrzymałość stali np 390Mpa  była dzielona przez 1,2 co daje do obliczeń przyjęto 325Mpa. Również rozkładając zbrojenie w stropie trzymamy się raczej bezpiecznej strony. Wszystko to daje jakiś tam margines bezpieczeństwa. Niezawodność konstrukcji niweluje też ewentualne błędy na budowie.

Jeżeli strop już jest a nie ma podłogi można zapodać jakiś "wymian" (ze dwie bardziej płaskie długie belki) wkuć go w wylewkę pod zbiornikiem żeby zwiększyć powierzchnię obciążenia. Bo często te skupione obciążenia są dość niebezpieczne szczególnie w cienkich stropach.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @owler

Czy Twoim zdaniem te dwie, długie i płaskie belki w podłożu, na których będzie opierał się stelaż akwarium, będą znacznie bezpieczniejsze niż stelaż usytuowany na gołej podłodze, wsparty na np. 8 nóżkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam na pierwszym piętrze bloku i planując akwa 450 l z sumpem ok 150 l teź mam obawy co do stropu..... strop się nie zawali na pewno, ale u sąsiada z dołu moźe popękac sufit.

Co do akwa to na razie stanęło na 300 l, które stalo u mnie jako słodkowodne 10 lat z ok 80 kg kamieni. Dojdzie tylko sump ok 100 l ale skała morska jest lźejsza

Polecam poniźszy link

http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=1105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było już wałkowane kilka razy ;]

Te 150kg to po prostu norma. Gdyby to było żelazne prawo to strach żonę na ręce brać (ja 100, ona 50).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, katani napisał:

Te 150kg to po prostu norma. Gdyby to było żelazne prawo to strach żonę na ręce brać (ja 100, ona 50).

Wiadomo, że jak nawet 150 kilowy facet weźmie 150 kg żonę na ręce i zaczną skakać to sufit się nie zawali - co najwyżej lampa u sąsiada na dole zacznie się ruszać. 150 kg /m2 jest to norma wymagana przez prawo jako min. W większości projektów jest napisane że nośność wynosi " nie mniej niż".

Ale planując akwa w mieszkaniu o masie ponad 500 kg musimy brać pod uwagę, że będzie ono stało przez x lat w tym samym miejscu i z biegiem lat mogą pojawić się odkształcenia belek powodujące widoczne mikropęknięcia na suficie np. sąsiada na dole.  W przypadku ekstremalnych zjawisk np trzęsienie ziemi (u nas mało prawdopodobne) lub jak tir wjedzie w budynek, miejsce w którym stoi akwa będzie osłabione i wtedy może dojść np do pęknięcia stropu pod akwarium - zwalić się nie powinien.

A czy akwa stoi na 4, 6 czy 8 nóżkach - praktycznie jest bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

było już wałkowane kilka razy ;]

Te 150kg to po prostu norma. Gdyby to było żelazne prawo to strach żonę na ręce brać (ja 100, ona 50).

Hahaha, no to naprawdę ciekawe porównanie. Należy zwracać uwagę że nawet biżuterię trzeba zdjąć bo inaczej dojdzie do przeciążenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, jacgues napisał:

Cześć, 

Czy ktoś z was obliczał / zlecał wyliczenie wytrzymałości waszych stropów, aby postawić większe akwarium? (700 litrów wzwyż)

W nowym mieszkaniu o konstrukcji żelbetonowej, na parterze (pode mną tylko garaż) chciałbym postawić akwarium 250x70x60cm przy słupie nośnym (wyliczyłem, że waga wyniesie do 1750kg dając do 10kN/m2). Otrzymałem jedynie  lakoniczną informację od dewelopera, że dopuszczalne obciążenie dla konstrukcji to 150kg/m2 (salon, w którym będzie akwarium ma 45m2). Jeżeli takie byłoby w istocie wszędzie, nawet w dobrze wzmocnionych miejscach, to mógłbym pomarzyć najwyżej o kostce nano ;) 

Stawiaj i się nie zastanawiaj. U mnie stoi 910 litrów, 360 l sump, 60 L zbiornik na dolewkę, to wszystko na stelażu z profili stalowych.  Całość dźwiga strop o którym młodym ludziom się nawet nie śniło, czyli taki ponad 50-cio letni, z czasów gdzie więcej materiałów budowlanych wyjeżdżało na lewo na prywatne budowy niż było w użyciu. Kilka lat temu sąsiad coś tam dłubał przy podłodze i mnie zawołał. W stropie to chyba najmniej było...betonu, a tak wszystko, worki po cemencie, kawałek kufajki i jakieś inne szmaty, kawałki desek, cegieł, pustaków, kamienie i co tam sobie jeszcze kto wymyśli. Wszystko stoi od lat i nie ma zamiaru wpaść do piwnicy.

13 godzin temu, VDR napisał:

A ktoś zadał sobie trud by odszukać co znaczy to 150kg/m2 czyli 1,5kN na m2 ? Czy szerokość/rozpiętość takiego stropu ma znaczenie czy nie ?  Wanna w łazience stoi w kazdym bloku z PRL a spokojnie tam 200l wody wchodzi :D  200kg na dzien dobry plus waga wanny, waga użytkownika lub użytkowników. I to na 4 nóżkach jakby ktoś nagle podniósł temat obciążenia "punktowego" ;) Mało regałów z książkami stoi ?   A w mediach jakoś nie słychać by sąsiad z sąsiadką wraz z wanna wjechał piętro niżej, albo by sobie ktoś biblioteczkę powiększyl ;)

 

Mądrego to i przyjemnie poczytać, nawet na trzeźwo.:lol:

4 godziny temu, katani napisał:

było już wałkowane kilka razy ;]

Te 150kg to po prostu norma. Gdyby to było żelazne prawo to strach żonę na ręce brać (ja 100, ona 50).

Generalnie strach kobiety na rękach nosić, szybko się przyzwyczajają i się zaczyna.:Mistergrin

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio postawiłem zbiornik 378L plus 116L sump(+ - 600kg/m2). Blok to konstrukcja płyt żelbetowych.Na początku miałem podobne obawy i tą samą informację o 150kg wytrzymałości. Jest takie jeszcze małe ale te 150kg to jak ktoś napisał wyżej granica bezpieczeństwa i obliczona jest do najbardziej uginanego się punktu stropu czyli jego środka. Ja zszedłem na dół  do piwnicy(bo również mieszkam na parterze) i zobaczyłem gdzie mam ściany nośne i w narożniku postawiłem zbiornik.Jedna z tych ścian nie jest jakoś dobrze wylana (zdecydowanie za nisko i miedzy nią a sufitem w piwnicy widać ,że byłą szczelina która jest zachlapana jakąś zaprawą.Po ustawieniu akwa nie am nawet pęknięć na tej zaprawie.

Edytowane przez marek21 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.07.2020 o 14:05, Ironista napisał:

Generalnie strach kobiety na rękach nosić, szybko się przyzwyczajają i się zaczyna.

Polać mu, bo dobrze gada!


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszkanie w bloku z lat 60/70. Wzdłuż jednej ściany stoją dwa baniaki. jeden ma 400 litrów plus sump ponad 100 l. a drugie ma ok 130 litrów. do tego szafki ze stelażami z grubego drewna. Wszystko stoi i ma sie dobrze. Przy następnym remoncie planuję przerzucenie wszystkiego na drugą ściane i zastąpienie dwóch baniaków jednym - 230X60X60. Wszystko bedzie opierać się na stelażu stalowym. Pod spodem przebiega ściana w piwnicy, wiec będzie dodatkowe wsparcie. Myślę, że nie powinno byc problemu. Kiedyś byłem u jednego kolegi w Krakowie - na 4 piętrze miał 720l. plus sump w nowym budownictwie i wszystko stalo w jednym miejscu - bez zamiaru zmiany lokalizacji na niższe pietro

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamienica początek 20 wieku, 3 piętro, 1000l plus sump pod 300, razem ze szkłem pewnie z 1,5 tony. Gdy oglądałem mieszkania przed zakupem na środku aktualnego salonu leżała kupa piachu jakieś 3 m3

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wzmiankowane 150 kg/m2 to nie jest obciążenie niszczące. Używa się go by wyliczyć jak bardzo możemy obciążyć cały strop.

Mamy pokój 24 m2, to do takiego pokoju możemy wnieść 3,6 tony, raczej równomiernie rozmieszczone. Wliczamy w to wylewkę, 

ścianę działową, meble, ludzi, itp. Te 150 kg możemy pomnożyć przez 2 - współczynnik bezpieczeństwa. Czyli całość może dochodzić

do 10 ton. Płyta żelbetonowa w rzeczywistości wytrzyma znacznie więcej. Praktycznie można na niej parkować czołgiem :)

Pamiętam, jak budowali mój wieżowiec to całymi tygodniami jak nie miesiącami, parę największych pokoi w pionie były

szczelnie zawalone materiałami budowlanymi. Ile może ważyć 30m3 belitu, promonta lub kaloryferów żeliwnych. Nagabywany

 inżynier budowlaniec czy mogę postawić zbiornik, jak duży, tylko się śmiał.

Problemem mogą być zbiorniki ponad 600-1000 litrów postawionych na środku pokoju. U sąsiada sufit może się zarysować.

Natomiast zbiorniki postawione pod ścianą nośna, możemy śmiało stawiać.

Ja mam pod ścianą nośną o długości 5m postawione łącznie 1,5-2 tony. Stelaż ma podstawę 4,5x0,6 m.

No i koronny argument jaki był przytaczany wielokrotnie. Jak bardzo obciąża (dynamicznie) liczna prywatka

z muzyką, 10-15 osób skacze na środku pokoju w rytm muzyki. Czy potrzeba na taką prywatkę pozwolenie ? :)

 

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Aquamark napisał:

Mamy pokój 24 m2, to do takiego pokoju możemy wnieść 3,6 tony, raczej równomiernie rozmieszczone. Wliczamy w to wylewkę, 

ścianę działową, meble, ludzi, itp

No nie wiem, sama wylewka będzie ważyć ponad 2 tony, zostanie max 50 kg na metr, jakoś mało.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, klossowski napisał:

No nie wiem, sama wylewka będzie ważyć ponad 2 tony, zostanie max 50 kg na metr, jakoś mało.....

Wylewka to wierzchnia warstwa ponad stropem. Po odparowaniu wody nie jest aż taka ciężka w nowym budownictwie (w starym wytrzymałość jest dużo większą) często nie przekracza 2cm. Pamiętaj że to wytrzymałość statyczna na którą składa się suma każdego m2 danego pomieszczenia. Jeśli przeliczysz ciężar takiej wylewki to m2 nie przekroczy 20kg. Zostaje już na oko około 130kg na m2. Dla 10m2 to już 1300kg a nikt chyba nie stawia ponad tony wody w pomieszczeniu 10m2. Dla 20m2 to już ponad 2,5 tony bezpiecznej wagi. Dołóż do tego że te obciążenie zwykle jest wyliczane z dwukrotną wartością bezpieczeństwa. No chyba że ktoś na etapie obliczeń wytrzymałościowych podczas projektowania zepsuł sprawę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dla syna napisał:

Wylewka to wierzchnia warstwa ponad stropem. Po odparowaniu wody nie jest aż taka ciężka w nowym budownictwie (w starym wytrzymałość jest dużo większą) często nie przekracza 2cm. 

Minimalna grubość wylewki zespolonej to 25mm. Dla wylewek pływających to 35 mm, najczęściej wylewa się 4 - 5 cm, a przy ogrzewaniu podłogowym 7-8 cm.

13 minut temu, dla syna napisał:

Jeśli przeliczysz ciężar takiej wylewki to m2 nie przekroczy 20kg.

Ciężar wylewki anhydrytowej to 2200 kg /m3

A wylewki cementowej 2600 kg / m3

Więc 100 kg na metr to waży wylewka cementowa grubości 4 cm, a 20 kg na metr to waży  2 cm parkietu z jatoby ( 910 kg/ m3) :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, klossowski napisał:

Minimalna grubość wylewki zespolonej to 25mm. Dla wylewek pływających to 35 mm, najczęściej wylewa się 4 - 5 cm, a przy ogrzewaniu podłogowym 7-8 cm.

Ciężar wylewki anhydrytowej to 2200 kg /m3

A wylewki cementowej 2600 kg / m3

Więc 100 kg na metr to waży wylewka cementowa grubości 4 cm, a 20 kg na metr to waży  2 cm parkietu z jatoby ( 910 kg/ m3) :clowning

Na podłodze mam wylewkę 6 cm z włóknem (ogrzewanie podłogowe) . Parkiet z jatoby który mam położony, ma grubość 1,6cm z tym że jatoba to ciężkie drewno z uwagi na jego gęstość. Co do wylewek (o ile jest równo) to stosuje się od 2,5 cm (tu się pomyliłem bo napisałem 2cm ale to było ponad 8 lat temu jak to robiliśmy. Nawet murator tak podaje) wzmacniane włóknami. Bez włókna min 3,5cm. I takie standardy stosują deweloperzy. Owszem można zrobić wylewkę bez ogrzewania podłogowego i 8 cm ale to bez sensu. Miaszkam 8 lat i nie ma pęknięć, zniekształceń itp. Dzięki mniejszej grubości wylewki na ogrzewaniu podłogowym jest mniejsza bezwładność. Zerkając jesze na stronę murator znalazłem taki tekst:

Wylewki anhydrytowe – to wylewki produkowane z odwodnionej odmiany gipsu zwanej anhydrytem. Stosując je, można uzyskać podkład o grubości od 2 (wylewki cienkowarstwowe) do aż 70 mm.

A propos drewna, pod schody wykonane w całości z jatoby musiałem dodatkową ławice lać bo ciężar nie puszczał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.