Skocz do zawartości
wiesiektbg

Żywotność fitoplanktonu - eksperyment.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich...

Wielu użytkowników tego forum - szczególnie tych początkujących - zadaje pytanie o hodowlę, przechowywanie i żywotność fitoplanktonu. Sam hoduję fitoplankton na własne potrzeby w specjalnie do tego skonstruowanym reaktorze DIY. Razu pewnego, do zakupów w jednym ze sklepów, dostałem w gratisie 0,5 l. jaskrawozielonego fitoplanktonu. Połowę butelki dolałem do swojej hodowli, co by ją ubogacić i zróżnicować, a druga połowa przeleżała w lodówce kilka miesięcy - jakieś pół roku, jak nie więcej - od czasu do czasu wstrząśnięte i zmieszane :-). moje fito - odpukać - bardzo fajnie sie rozwija, zrobiłem sobie troche zapasów, trochę rozdałem kolegom w gratisie. Postanowiłem wiec, że zrobię eksperyment z hodowlą pozostałości gratisowego fito. Zlałem całe fito z reaktora do butelek i wrzuciłem do lodówy. Porządnie wypucowałem reaktor i zalałem blisko 2 litrami solanki z nawozem ( ja stosuje aqua plant tropicala). Kopara mi opadła jak wlałem pozostałe 250 ml. fitoplanktonu z buteleczki - solanka wogóle nie zmieniła koloru. Wyglądało na to, że fito się wyfitowało... No, ale nic to, trzeba być konsekwentnym, więc bez ksztyny optymizmu postanowiłem kontynuować eksperyment. No i tu kolejna niespodzianka - żywotność mikroorganizmów morskich jest zaskakująca - woda zaczęła zmieniać kolor. Po czterech dniach barwą zaczyna przypominać fitoplankton, który dostałem w gratisie.

Dawka startowa to 1,75l. solanki + 20 kropel nawozu + 0,25 l. starego fito

NOWE FITO.jpg

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze że przypomniałeś, mam w lodówce z rok już, nie wstrząsałem od 3 miesięcy gdzieś, ale ma się ciągle dobrze może odrobinę jaśniejsze ale jakby go na okno z napowietrzaniem to pewno by wystartowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć , fajnie , że testujesz . Ja teraz mam salina i sprawdzam czy rośnie na nawozie dennerle  i na nawozie do storczyków . Wcześniej lałem do kwiatów balkonowych i zdychał , na deltec plankton plus też. Światło miałem sera zimne chyba 7 w Led na 2,5 l i nic nie dawało . Potem dennerle Trocal / ghl 30w I zdechło do końca . Teraz stoi na oknie , nie przegrzewa się , dodatkowo doświetlane 30w / 14h , 60w /6h  na 20l i też zdychało . Zobaczę jak te nowe nawozy poskutkują , tylko mam już mało fito i jest mocno rozrzedzone . Wiem , że mogę f2 zamówić , ale chce sprawdzić , co i jak . Wiem , że rośnie na 2 nawozach do roślin ogrodowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozostaje przy jednym, sprawdzonym. Aquaplant, 10 kropelek na kazdy litr tygodniowo i rośnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę sie do tematu.... we wtorek przyjdzie do mnie zamówiony fitoplankton... mam w akwa ok 55 l w obiegu. Od jakiej dawki powinienem zaczać dawkowanie i jak czesto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja leję co kilka dni ok 300 ml. na jakies 600l. obiegu. Z tego, co tu wyczytałem, to ludzie różnie leją, czasami bardzo dużo i nie ma problemu. Ważne, żeby fito było trochę odstane - ja przed zlaniem trzymam go trochę dłużej w reaktorze - chodzi o to, żeby skonsumowało cały nawóz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a robił ktoś na probę testy PO4 i NO3 wlewanego fito?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.