Skocz do zawartości
atk

Glon - kilkumiesięczna walka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, akwarium 11 mcy, od 4 walczę z glonem, który powoli sztuka po sztuce wybija mi korale :(

Walczyłem póki co bakteriami i oczyszczaniem, natomiast coraz bardziej już mnie to męczy... 

Zastanawiam się czy nie zacząć działać chemią - fluconazol i/lub vibrant - pytanie tylko czy to coś pomoże i nie zaszkodzi?

Póki co odrobine pomagają 3 jeżowce (diademia/ołówek/dekorator). 

Ogromna prośba o wszelkie sensowne uwagi i spostrzeżenia. 

Ostatnie parametry (walczę z no3) :

large.Screenshot_20200719_100923.jpg.f6e4b1302020b933bf9090f8954568dd.jpg

Foto:

large.IMG_20200716_211652.jpg.c49c96db82dfe295d943ec55a9ed53c0.jpglarge.IMG_20200716_211657.jpg.18abefde9cc9597a2798c811cd8c0f06.jpglarge.IMG_20200716_211703.jpg.951f864ca44399c9589800433a4b15d4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duże jest to akwa, jaką masz filtrację i czym świecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiar 150x46x46 + sump jakieś 420L w obiegu. 

Świece maxspect rsx r5 300 od 11:30 do 23:00 oraz dołożonym 2x54W T5 od 12:00 do 22:30.

Filtracja skała moczona Marco rocks 20kg + 6kg maxspect kulek + dołożone od 2 tygodni filtr przepływowy z 2kg af Zeo + 3kg life bio fil oraz refugium. 

Dodatkowo uruchomione 500ml pellets w nyos torq. 

Bakterie powróciłem do bio gro 123, wcześniej nyos bac, microbe lift special oraz na przestrzeni 6 mcy z 4L bio gro 123. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać to taki sam rodzaj porasta szyby i skałę czyli winę skały można wykluczyć. Robiłeś kiedyś test na potas i żelazo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej soli używsz ? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Jakiej soli używsz ? 

Od 1.5 mca red sea niebieska, wcześniej reef octopus salt. 

Pytanie czy podanie fluconazolu pomoże? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kh trzymal ciut wyzej,tak z 8-8,5,testy kropelkowe niestety nie sa zbyt dokladne,wiec realnie mozesz mic KH mniej niz test pokazuje.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Peniek napisał:

Ja bym kh trzymal ciut wyzej,tak z 8-8,5,testy kropelkowe niestety nie sa zbyt dokladne,wiec realnie mozesz mic KH mniej niz test pokazuje.

KH staram się trzymać zgodnie z tritonem około 8... Natomiast ostatnio konsumpcja wzrosła i wychodzi około 7... Pomiar robię małą hanna 772 na dKH. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem w moich 325 l. Gruby korzuch na tylnej szybie i mech na skale. Bakterie Specjalblend i NiteOut. Zacząłem lać VSV w dawce 1ml na 100 l w obiegu. Po kilku dniach pojawiły się na glonie bąbelki powietrza. Zaczął się rozpuszczać. Zeskrobałem i odessałem wtedy ile się dało z tylnej szyby. Nie pamiętam jak długo stosowałem VSV ale cały glon zniknął, a nie zmieniałem w trakcie kuracji niczego (światło, sól, karmienie). Dziś leje jedna dawkę po podmianie. 

Możesz lać bakterie szklankami ale jak nie dostarczysz im związków węgla to biologia nie ruszy.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, atk napisał:

Pytanie czy podanie fluconazolu pomoże? 

Nie stosowałam, więc nie podpowiem.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Darek85 napisał:

Możesz lać bakterie szklankami ale jak nie dostarczysz im związków węgla to biologia nie ruszy.

Właśnie mam wrażenie, że lanie VSV czy wódki tylko wzmaga rośnięcie glonu... chyba że jest tego za dużo... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro glon rośnie w takiej ilości to znaczy że ma się czym żywić, a skoro tak to znaczy że bakterie tego nie przepadają. Glon w odwrocie będzie się rozpuszczać, gnić, oddając do wody to co wcześniej wchłonął. Dlatego ważne jest żeby usuwać mechanicznie ile się da. Ich nadmiar stanowi również konkurencję pokarmową dla bakterii.

Powinieneś doprowadzić do zakwitu bakteryjnego. Oczywiście w kontrolowany sposób. Pojawienie się zakwitu oznacza że bakterie się namnażają, czyli mają prawidłowe warunki.

Co tydzień zwiększaj dawkę VSV o 1ml. Podawaj codziennie. Jednocześnie usuwaj ile się da glona z szyb. Zredukujesz tak ich konsumpcję zostawiając pokarm bakterom. Ja wieszałem na spływie skarpetę zszytą z waty żeby wyłapać ile się da. Po wyklarowaniu wody skarpeta w śmietnik. Kontynuuj aż do zakwitu. Będzie to oznaczać że bakterie dominują. W tym momencie przerwij podawanie VSV aż do wyklarowania się wody. Po wyklarowaniu dalej podajesz VSV ale dawka o połowę mniejsza niż przed zakwitem. To będzie twoja docelowa dawka. Dalej oczywiście usuwasz glon mechanicznie.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2020 o 10:08, atk napisał:

 6kg maxspect kulek + dołożone od 2 tygodni filtr przepływowy z 2kg af Zeo + 3kg life bio fil oraz refugium. 

Może głupie pytanie ile masz litrów w obiegu . Może sie pomyliłeś i masz 2000L . Bo tak wychodzi z ilości ZEOvit . 6 kilo kulek to tez przesada . 
wywal ten ZEOvit lub wywal refugium , ale napewno zmniejsz ilość zeo . zapodaj fluco , daj podwójna porcje bakterii i daj Aquaforest NitraPhos minus . Nie wiem co oni dali do tego ale czyni to cuda mi po tym glony zeszły momentalnie  

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Hoom napisał:

Może głupie pytanie ile masz litrów w obiegu . Może sie pomyliłeś i masz 2000L . Bo tak wychodzi z ilości ZEOvit . 6 kilo kulek to tez przesada . 
wywal ten ZEOvit zapodaj fluco , daj podwójna porcje bakterii i daj Aquaforest NitraPhos minus . Nie wiem co oni dali do tego ale czyni to cuda mi po tym glony zeszły momentalnie  

W obiegu jakieś 420L wody.

Takie pokłady mediów ze względu na ciągłe problemy z wysokim no3 > 25.

Karmienie ograniczone na maxa.

Stosowałeś fluco? Jakieś uwagi i spostrzeżenia?

Jakie dawkowanie nitraphos minus zastosowałeś? Bo wydaje się, że jest tam gigantyczne na start... pytanie czy aby na pewno tak być powinno wg tego powinienem dawać 3ml/100L = 12ml/400L?

Czy nitraphos minus nie będzie karmił glony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz cokolwiek robić musisz usiąść wygodnie w fotelu i zastanowić sie jak chcesz prowadzić te akwarium . Na refugium czy na zeovit . Jak podejmiesz decyzje to z jednego musisz zrezygnować . Jezeli wybierzesz zeo to powinieneś używać produkty kz . I przeczytaj opakowanie Aquaforest ile powinieneś użyć zeo i daj na początku polowe z tego . 
jezeli ( i to będzie najlepszy wybór zdecydujesz sie na fluco to w Google masz wszystko , nie pamietam ile dawałem  . ) 100% działa i nie ma możliwość byś wywalił tym zbiornik . A co do nitraphos minus  to takie vsv tylko działa 10 razy lepiej zacznij od połowy dawki ja widziałem efekty już po kilku dniach tylko lej podwójną porcje bakterii 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek wybór metody i przegląd sprzętu, przepływów i złóż. dobrze by było żeby zerknął na to i ocenił ktoś inny albo przynajmniej przedyskutuj to z kimś w szczegółach, bez kręcenia. jak już będzie setup 100% prawidłowy chwila odpoczynku dla akwarium i start vsv albo innej pożywki. zbij NO3 powoli bakteriami i pożywkami. jak będzie akceptowalne to fluconazol. nie ma na co czekać, szkoda czasu i nerwów. fluco jest nieszkodliwy dla życia poza glonami i to tylko tymi najbardziej wku... ryzykujesz tylko tym że nie zadziała na ten glon. jeżeli coś jest nie tak z setupem, po fluconazolu zaczniesz walkę z nutrientami dla tego lepiej zacząć od przeglądu sprzętu i złóż. podejrzewam że masz słaby obieg, albo pompa mocno skręcona albo zablokowane węże/ rury.

mam wrażenie że dużo kombinujesz, szukasz sposobu na pozbycie się glona jak najszybciej a jak nie zadziałało szybko to zaraz coś zmieniasz albo dokładasz. tak tylko szkodzisz akwarium. walka naturalnymi metodami potrwa kilka miesięcy a nie dni czy tygodni. po zastosowaniu fluconazolu będzie trochę krócej ale nadal to mogą być miesiące.

pogódź się z tym jak na razie wygląda i że niektóre korale nie dadzą rady. zrób przegląd, lej bakterie i pożywkę z umiarem i ostrożnie. żadnych zmian, nowych korali czy ryb. to akwarium jest niestabilne i ciągle są w nim jakieś plagi. w czasie tych walk narobiło się w sporo bałaganu który natura musi usunąć a nigdzie się jej nie śpieszy.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niknik - wlalem juz kilka litrow bakterii i pozywek... Pompa DCP-10000 dzialajaca na 47%, mialem ustawiona na 80% ze splyw byl dwoma rurami i poza mega halasem wody po 1,5 mca wrocilem do 47%. Dolozylem 2tyg temu osobna pompe DCP-3000 ustawiona w sumpie na 60% z filtrem przeplywowym AF-150, w ktorym mam 2kg af zeo + 4,8L life bio fil.

Teorytycznie powinny byc no3 zbite chociazby tym 6kg kulek maxspect ktore jest w sumpie na przeplywie, a jest lipa. 

Chcialbym zrobic jeden sprawdzony setup ale mimo wszystko mam wrazenie ze cos jest nie tak... ja rozumiem ze wbrew pozorom akwarium nadal dojrzewa, natomiast cos jest ostro nie tak bo po takim czasie przynajmniej no3 powinno byc ok :( 

Kiedys dzialalem na nitraphos minus to mialem wrazenie ze bardziej karmie glony niz bakterie...

To ze korale ucierpia to juz sie pogodzilem z utrata kilku korali za gruba kase (przepiekne euphylie gold, lobophyllie, cynariny)... ;( dlatego tez teraz chce wyprostowac wszystko i potem ewentualnie dzialac z koralami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz PO4? Jak dla mnie masz zerowe, dlatego rosną głównie glony włosowate, bo one zatrzymują w sobie detrytus i stamtąd biorą PO4. 

Upewnił bym się Hanką, że po4 jest poniżej 0,04( czyli błędu pomiarowego) i zaczął dozować PO4, po dwóch tygodniach powinieneś zauważyć różnicę i NO3 powinno spaść. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosfor zmierzony hanna = 3 => 0.009 ppm po4

 

Screenshot_20200720_174401.jpg

Hmm stosuje nyos phosi-ex na fosforany i krzemiany. 

Może odstawić? 

No3 = 5? 

 

 

Screenshot_20200720_180512.jpg

Screenshot_20200720_180443.jpg

Edytowane przez atk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jednak bliżej 10, co patrząc po obsadzie i tak nie jest źle. 

Adsorbenty to z założenia ja odstawiam, no może poza węgle :) 

Ja bym usunął i zobaczył jak zachowa się zbiornik, bo moim zdaniem to mu teraz trochę brakuje fosforanów, na tą ilość NO3, która jest w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ejdzej88 ok bede usuwał... Usunę również węgiel i zaczne kuracje fluco... Mam nadzieje ze nie zaszkodzi... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś dać spagetti do sumpa?

Glony w baniaku zawsze beda miały konkurencje która powinna pozbawić ich pożywienia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Regus napisał:

Nie myślałeś dać spagetti do sumpa?

Glony w baniaku zawsze beda miały konkurencje która powinna pozbawić ich pożywienia .

W sumpie są już glony spaghetti... nie pomogło :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie kiedyś też zastosowałem Fluco, u mnie nie zadziałało na włosowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.