Skocz do zawartości
Nosaczpospolity

Koszty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas temu napisałem post o koszty prądu. Dziś ciekawi mnie ile wydajecie na wasze akwaria morskie? 
Na co wydajecie pieniądze co miesiąc , a na co co roku? 
Planuje zakupić akwarium 128 litrów i chcę się przygotować na wszystkie koszty jakie mogą mi się trafić? 
Chciałbym żebyście się rozpisali jak i podali konkretne liczby. 
Nie podawajcie tylko kosztów za kupno życia i naprawę zepsutego sprzętu. 
Bardzo dziękuje za odpowiedzi :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skopiowane z kosztów pradu:

U mnie koszty miesięczne wg wartości:

1. Prąd 100 zł 

2. Testy 52 zł 

3. Chemia (balling, pierwiastki śladowe) 20 zł 

4. Bakterie 10 zł oraz jedzenie też 10 zł 

5. Życie 8 zł (wyliczone na podstawie uruchomienia pierwszego zbiornika do dzisiaj podzielone przez ilość miesięcy). 

Sprzętu nie liczę bo nic się nie spsuło pomimo że część gratów poprostu rozdałem zastępując je innymi. Wielkość zbiornika to 250l netto w obiegu. 

Mówią że koszty miesięczne to około 1 zł /litr na miesiąc. Powoli zbliżam się do tej wartości podnosząc dozowanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie miesięcznie 5 zł za pół kilo soli, 2 zł za pół mrożonek, płatków nie liczę, bo dostałem próbkę w promocji i już 3 miesiąc tym karmię. Czyli jakieś 7 zł miesięcznie. VSV  nie liczę, bo mam kilkaset litrów wódki w piwnicy i jedna setka w tą czy w tamtą to się nie liczy.

Poza tym daję jod z apteki za 5 zł starczy na rok i Kent Essential Elements, który dostałem za darmo z Erybki, bo się termin kończył. Fito z promocji za 40 zł na pół roku starczy, i jakiś Phosguard za 40 zł, też starczy na kilka miesięcy.  Watę mam z roboty, więc koszt żaden. Najdroższe są bakterie, bo 80 dych dałem za SB, 40 dychy za Microbacter i 10 zł za Pro Bio S z promocji. Ale jakby się ograniczyć do samych AF, to myślę, ze koszt wszystkiego byłby gdzieś koło 12 zł miesięcznie, no może 15 :clowning:clowning

A tak na poważnie, to nie liczę, ale ze 2 stówy na kostkę 30l to co miesiąc wydaję, bez życia oczywiście, bo dzisiaj wydałem 4 stówy na briareum z olxa i trachę ze   ślimakiem z erybki :bump

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, klossowski napisał:

U mnie miesięcznie 5 zł za pół kilo soli, 2 zł za pół mrożonek, płatków nie liczę, bo dostałem próbkę w promocji i już 3 miesiąc tym karmię. Czyli jakieś 7 zł miesięcznie. VSV  nie liczę, bo mam kilkaset litrów wódki w piwnicy i jedna setka w tą czy w tamtą to się nie liczy.

Poza tym daję jod z apteki za 5 zł starczy na rok i Kent Essential Elements, który dostałem za darmo z Erybki, bo się termin kończył. Fito z promocji za 40 zł na pół roku starczy, i jakiś Phosguard za 40 zł, też starczy na kilka miesięcy.  Watę mam z roboty, więc koszt żaden. Najdroższe są bakterie, bo 80 dych dałem za SB, 40 dychy za Microbacter i 10 zł za Pro Bio S z promocji. Ale jakby się ograniczyć do samych AF, to myślę, ze koszt wszystkiego byłby gdzieś koło 12 zł miesięcznie, no może 15 :clowning:clowning

A tak na poważnie, to nie liczę, ale ze 2 stówy na kostkę 30l to co miesiąc wydaję, bez życia oczywiście, bo dzisiaj wydałem 4 stówy na briareum z olxa i trachę ze   ślimakiem z erybki :bump

A prąd? Dynamo? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klossowski napisał:

Mama z emerytury opłaca, więc też nie liczę :lol:

No to powiedzmy że koszt prądu masz na poziomie 10-15 zł. Dodając do tego wcześniejsze 15zl daje razem 25-30 zł. Czyli znowu się obija o wartość 1 litr za 1 zł miesięcznie :D pomimo że gratisy i promocje ustrzeliłeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, dla syna napisał:

No to powiedzmy że koszt prądu masz na poziomie 10-15 zł. Dodając do tego wcześniejsze 15zl daje razem 25-30 zł. Czyli znowu się obija o wartość 1 litr za 1 zł miesięcznie :D pomimo że gratisy i promocje ustrzeliłeś :D

Nie mam takich kosztów prądu, bo nie mam nawet cyrkulatora, tylko filtr 10W i lampka 19W, która chodzi 6 godzin na 80%, a 6 godzin na 20%-60%. Grzałkę mam 10W i chodzi tylko zimą więc prąd to jakieś 7 do 10 zł zimą! Myślę, że rocznie wyszłoby średnio z 22-23 zł za wszystko, czyli jest nieźle, co prawda wody netto też więcej jak 23 litry nie mam więc i tak 1 litr za 1 zł,  jak by nie liczyć :clowning:clowning:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę  ze ta 1zl /L przy większym litrażu troche słabnie,  ja obecnie wydaje okolo 800zl /mies.

Wzrost mam energii elektrycznej do okolo 750kw/m oraz ballinga idzie więcej.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem kiedyś temat w dziale dla początkujących jak wyglądają koszty w moim zbiorniku, możesz sprawdzić w miarę precyzyjnie to rozpisałem:)

Największa różnica w kosztach powstaje jednak jak oświetlamy zbiornik SPSowy T5 lub HQI :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.