Skocz do zawartości
Regus

PO4 i Kh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

W solniczkach to moja pierwsza przygoda , posiadam baniak 270L z sumpem +/- 100L

W baniaku zywa skała i zywy piach ,

2x Tunze 6105

1x Tunze 6055

w sumpie natomiast licząc od pierwszej komory : zywa skala ze spaghetti,  odpieniacz , kilo life bio fill i kilo kulek maxspecta i na końcu pompa

Poza tym w baniaku 

5 x turbo

5 x krab

1 x krewetka 

Zbiornik zalany przeszło 5 tyg temu.

Żadnych podmianek tylko dolewki

Mam problem z parametrami mianowicie PO4  na poziomie 0,25 a 0,5 i Kh powyżej 12,5. Testy kropelkowe.

Wiem ze Po4 mozna zbic z pomoca wódki czego nie chciał bym robic w swiezym baniaku tak samo jak nie chciał bym stosować chemii. 

Czy jest jakiś inny sposób aby zjechać do 0 Po4 ?

I to samo pytanie dotyczy sie Kh , jak można je obniżyć nie używając chemii ?

Dodam ze na starcie dalem do baniaka koztke mrozonki aby przyspieszyć cykl azotowy , baniak juz chyba przeszedł wszystkie plagi egipskie zacząwszy od glonow , poprzez brazowe dziadostwo i temu podobne , teraz zaczyna się etap czerwonych glonow. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Regus napisał:

Wiem ze Po4 mozna zbic z pomoca wódki czego nie chciał bym robic w swiezym baniaku

Można pod warunkiem, że masz jeszcze NO3. A jak nie chcesz lać wódki, to jak chcesz namnożyć bakterie? Przecież to jest pożywka dla bakterii.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, klossowski napisał:

Można pod warunkiem, że masz jeszcze NO3. A jak nie chcesz lać wódki, to jak chcesz namnożyć bakterie? Przecież to jest pożywka dla bakterii.....

NO3 mam 10,  bakterje leje cały czas 

Teraz chodzi mi aby zbić NO4 i delikatnie Kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bakterie muszą coś jeść,  po to się leje wódkę albo inną pożywkę, żeby miały łatwy dostęp do węgla i się mnożyły, z samego lania bakterii tego nie uzyskasz. Jak się namnożą, to spadnie i NO3 i PO4, tylko trzeba to kontrolować, żeby nie przedobrzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale na PO4 mam w sumpie miedzy innymi żywa skałe i glony w sumpie , czy sie myle ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Regus napisał:

No ale na PO4 mam w sumpie miedzy innymi żywa skałe i glony w sumpie , czy sie myle ?

Glony tak (w niewielkim procencie), skała też tak, ale tylko wtedy gdy jest to skała naturalna, a nie jakiś cement Marco Rocks itp. i tylko wtedy gdy jest zasiedlona BAKTERIAMI. Sama skała nic nie robi przecież, może co najwyżej nagromadzić PO4 i potem to zacząć oddawać, ale to jeszcze gorzej.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka skała mimo, że idealna dla bakterii, sama może też oddawać PO4, wystarczy, że była transportowana bez wody itp. część organiki mogła obumrzeć i jest źródłem fosforanów. Według mnie nie pozostaje Ci nic innego jak lać bakterie, pożywkę i czekać. Z resztą to akwarium dopiero dojrzewa, więc to wszystko jest normalne, u mnie po 4 tygodniach PO4 jest koło 0.4 ppm. I nic sobie z tego nie robię, nawet dwa korale już siedzą i kilka ślimaków 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, klossowski napisał:

PO4 jest koło 0.4 ppm. I nic sobie z tego nie robię, nawet dwa korale już siedzą i kilka ślimaków 

U mnie 5 turbo 5 krabow i krewcia,

Jutro wpadnie jeżowiec  i salarias.

 

 

Co do skaly to do sklepu mam 5 min autem a przewoziłem ja w wodzie bo tak zapakowali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel (pożywka) dla bakterii pomoże w zmniejszeniu NO3 i PO4. Zamiast wódki, czy VSV możesz użyć jakiś firmowy, ja używam pożywki AF i jestem zadowolony z działania, nawet dobrze współpracuje z bakteriami KZ. Jedynie warto być ostrożnym w dawkowaniu, bo w tak świeżym akwarium  można przy okazji nakarmić cyjano.  Najlepiej zacząć od 1/3-1/2 zalecanej dawki i obserwować co się dzieje. Jeżeli nutrienty będą spadać to znaczy, że taka dawka jest wystarczająca, jeżeli wręcz przeciwnie to trzeba dodać więcej pożywki.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Norbi dzięki za rade napewno zastosuje , możesz napisać dokładną nazwe  tej pożywki z AF ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do KH jakiej soli uzywasz ?, i jakie masz zasolenie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, vunpepic napisał:

Co do KH jakiej soli uzywasz ?, i jakie masz zasolenie?

 

 Zasolenie 1,025 sól jak na zdjeciu 

20200723_212248.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie wysokie masz KH , moze test masz trefny

 

Jesli chodzi o Po4 i No3 narazie bym nic wiecej nie wpuszczal i nie lal pozywek, warto poczekac az akwarium samo zaskoczy. Jak zaczniesz lac pozywki teraz i wpuscisz jeszcze ryby to na 99% wyjdzie cyjano i Dino. Poczekaj jeszcze z miesiac :) wiem ze ciezko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie martwi bardziej to Kh bo robie co tydzien  testy i PO4 i NO3 sa w spadkowej baniak ma już prawie 60 dni poza tym w baniaku już są 

5 krabów 

5 turbo 

krewetka 

jeżowiec  i  Salaris . Ekipa do glonów .

Cyjano jeszcze mi nie wylazło tak samo jak dino  , były okrzemki , glony  teraz jest etap czerwonych glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.