Skocz do zawartości
wally

Podmiana wody i parametry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. W swoim akwarium borykam się z problemem wysokiego no3 które wynosi 25 (test salifert) co tydzień robię podmiany w ilos 5l na soli Red Sea salt. Akwarium 64l plus sump powiedzmy 70l wody. Rano zrobiłem testy przed podmiana i teraz wieczorem zrobiłem jeszcze jeden no3 bez zmian. W związku z czym aby zbić parametr powinienem robić większe podmiany ewentualnie częściej? Pozostałe parametry to zasolenie 35.ppt po4 0.025 mg 1500 Ca 480 kh 6,4. I tu jeszcze pytanie o kh jest to jedyny parametr którego ubywa w związku z czym dozuje kh plus z aquaforest. Dlaczego spada tylko kh a reszta stoi w miejscu?

 

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz odpieniacz ? Moze ustaw na mokra piane na kilka dni ,jakie stosujesz bakterie ? Moze czas spróbować vsv ? Czym mierzone po4?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Korale, mięczaki budujące muszle, glony wapienne itp. wiążą anion węglanowy z kationem powodując przyrost masy szkieletu. Powoduje to spadek kh

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianami 7% raczej nie zbijesz NO3. Do zbijania użyj jakiejś pożywki dla bakterii i kontroluj poziom PO4 albo refugium w sumpie. Odpieniacz na mokro albo  purigen też mogą pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam odpieniacz. Po4 salifert. Bakterie stosuje Special Blend do tego pożywką aquaforest np pro. Refugium odpada brak możliwości technicznych. Na po4 stosuje Phos-Out 4 z microbe lift.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz poleje się hejt na mnie. Ale powiedz mi jakie złoże na bakterie masz w sumpie? Czy tylko żywa skała w zbiorniku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa to właśnie cenna uwaga u mnie np pomaga podmiana złoża:)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dla syna napisał:

Zaraz poleje się hejt na mnie. Ale powiedz mi jakie złoże na bakterie masz w sumpie? Czy tylko żywa skała w zbiorniku? 

 

2 minuty temu, Mateusz140 napisał:

Aaaa to właśnie cenna uwaga u mnie np pomaga podmiana złoża:)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Jeszcze ważny jest przepływ przez złoże. Jaki masz w ogóle obieg wody sump - akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 opakowanie kulek maxspect 3 l spiroxu z czego cześć jest zapakowana w filtr przepływowy AF 90 zasilany pompa 1200l rozkręcona na maksa ale filtr przepływowy uruchomiłem z tydzień temu ale spirox od dawna już był w sumpie.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Obiegówka 2500l pracuje na około 70% mocy

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, wally napisał:

aquaforest np pro

NP Pro jest słabą pożywką, znacznie lepsze jest AF NitraPhos Minus. Używałem NP i używam NPM i w porównaniu niebo a ziemia.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wally napisał:

1 opakowanie kulek maxspect 3 l spiroxu z czego cześć jest zapakowana w filtr przepływowy AF 90 zasilany pompa 1200l rozkręcona na maksa ale filtr przepływowy uruchomiłem z tydzień temu ale spirox od dawna już był w sumpie.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Obiegówka 2500l pracuje na około 70% mocy

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Co prawda niby masz wykrywalne po4 ale nie wiem czym mierzysz miałem przez pewien czas podobny problem przy starcie akwarium. właśnie no3 na poziomie 20. po4 zerowało pomogło mi lekkie podbicie po4. Ja użyłem boostera. I teraz borykam się z niskim po4 i no3 także zawsze coś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to niskie po 4 mierzone testami kropelkowymi moze okazać się dość wysokie :) a teraz pytanie co masz w zbiorniku i czy to no3 w czymś przeszkadza ?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli masz tyle złoża i wyniki z testów są prawidłowe, wypłukał bym całe złoże w wodzie z akwa ile się da aby było zupełnie czyste. Jeśli efektów nie będzie to będziesz miał zbyt mały przepływ przez złoże. Ja używam 2l matrixa i 2szt bio Block maxpecta w dużym przepływie bez odpieniacza. No3 i po4 mam wyzerowane. A ile masz ryb i jakie? 

I ile je karmisz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mierzone testami kropelkowyi. W zbiorniku miękkie i kilka lps. Korale wyglądają wmiare ładnie rosną niektóre lepiej niektóre gorzej. Jakoś strasznie nie przeszkadza ale jak śledzę inne wątki to tam mają lepsze parametry to ja też bym tak chciał. I pozatym są jakieś wzorcowe których warto się trzymać i do nich darzyć. Skorzystam z rady i zmienię pożywkę.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak masz racje tylko czasem lepiej nie kombinować jak wszystko jest ok

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa małe błazenki, babeczkę, chromisa krewetka czyszcząca, i dwie młode krewetki na aiptasie. A i małego szkodnika kraba pustelnik. Staram się nie za dużo trochę suchego albo pół kostki mrożonego na przemian. I raczej jest to raz dziennie.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, wally napisał:

Dwa małe błazenki, babeczkę, chromisa krewetka czyszcząca, i dwie młode krewetki na aiptasie. A i małego szkodnika kraba pustelnik. Staram się nie za dużo trochę suchego albo pół kostki mrożonego na przemian. I raczej jest to raz dziennie.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

To bym przepłukał porządnie złoże bakteryjne i tą zasadę stosował conajmniej raz w tygodniu. 

A co do pożywki to faktycznie nitraphos minus działa cuda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przeplucze złożę i zamówię pożywkę i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wally napisał:

Witam wszystkich. W swoim akwarium borykam się z problemem wysokiego no3 które wynosi 25 (test salifert) co tydzień robię podmiany w ilos 5l na soli Red Sea salt. Akwarium 64l plus sump powiedzmy 70l wody. Rano zrobiłem testy przed podmiana i teraz wieczorem zrobiłem jeszcze jeden no3 bez zmian. W związku z czym aby zbić parametr powinienem robić większe podmiany ewentualnie częściej? Pozostałe parametry to zasolenie 35.ppt po4 0.025 mg 1500 Ca 480 kh 6,4. I tu jeszcze pytanie o kh jest to jedyny parametr którego ubywa w związku z czym dozuje kh plus z aquaforest. Dlaczego spada tylko kh a reszta stoi w miejscu?

A jak długo to akwa już się kręci? (Kiedy zalane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok i 3 miesiące

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, wally napisał:

Jakoś strasznie nie przeszkadza ale jak śledzę inne wątki to tam mają lepsze parametry to ja też bym tak chciał. I pozatym są jakieś wzorcowe których warto się trzymać i do nich darzyć.

Lepsze do czego? Jak ktoś ma SPSy to trzyma NO3 i PO4 nisko, dla miękkich takie parametry nie są najlepsze. Poza tym, jedne miękkie rosną świetnie w określonych parametrach, a inne nie bardzo, nawet z tej samej rodziny. Generalnie do miękkich nutrienty mogą być wyższe, a nawet powinny być wyższe, żeby lepiej rosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe czyli jakie? Wydaje mi się że no3 na poziomie 25 to jednak trochę za wysokie dlatego chciał bym poziom powiedzmy 2-5?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, wally napisał:

Wyższe czyli jakie? Wydaje mi się że no3 na poziomie 25 to jednak trochę za wysokie dlatego chciał bym poziom powiedzmy 2-5?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

No właśnie raczej nie znajdziesz konkretnej odpowiedzi. Ale tak gdzieś między 2 a 10 to chyba większość miękkich będzie się czuć dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, wally napisał:

Wyższe czyli jakie? Wydaje mi się że no3 na poziomie 25 to jednak trochę za wysokie dlatego chciał bym poziom powiedzmy 2-5?

@wally

Prócz No3 25 czy coś dziwnego dzieje się w akwarium?

Bo czasem robienie wyniku no3 na siłę odbiję sie to przeciwko akwarium, więc zasadnicze pytanie jak się ma akwarium?

Jakieś poważne zmiany zaobserwowałeś w koralach ?

Pożywka Np Pro ma tylko sens podawana razem z Pro Bio S są to probiotyki.

Natomiast Pożywka NitraPhos Minus to inny rodzaj pożywki.

Można podawać razem, ale dawka nie powinna przekroczyć max dziennej dawki, można szybko zrobic zakwit, więc jeśli się zdecydujesz to pierwsze dawki małe i stopniowo zwiększać. 

Szyby z bialym delikatnym nalotem to oznaka że za dużo pożywki, potem juz mleko.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak zwrócę uwagę, że zarówno kulki, jak i siporax są to media dla bakterii nitryfikacyjnych (tlenowych). Jak dasz przez to złoże silny przepływ, to powstaje Ci właśnie mała fabryka azotanów, w której masa zadowolonych bakterii w tej ceramice momentalnie przerobią każdą odrobinę organiki na NO3. Jeśli do tego masz mało (lub wcale, bo poszedłeś w jakiś beton czy inny syntetyk) żywej skały, cienką (lub żadną) warstwę podłoża, to bakterie beztlenowe (denitryfikacyjne) nie mają się gdzie osiedlić i nie zredukują Ci NO3 do azotu bądź jego tlenku. W efekcje NO3 zacznie się kumulować, tak jak u Ciebie.

Także, może zamiast zwiększać przepływ przez złoże czy dosypywać jeszcze ceramiki, spróbuj jej trochę ująć stopniowo, może zastąpić jej część naturalną skałą...

Oczywiście, warto zacząć od przepłukania ceramiki, bo zalegający tam dytrytus może być najbanalniejszym rozwiązaniem zagadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.