Skocz do zawartości
wally

Podmiana wody i parametry

Rekomendowane odpowiedzi

Jak miałem No3 25 to miękkie rosły jak szalone. Sarco kilka razy w miesiącu zrzucał skórę a clavularia papaya rosła jak chwast. Później włożyłem trochę sps i zjechałem z no3 poniżej 5 (za pomocą vsv) i miękkie stanęły. Papaya rośnie może na 10% tego co wcześniej. Tak więc to że masz No3 na poziomie 25 nie oznacza, że jest to zły wynik. Wszystko zależy od obsady


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kulki co autor posiada to ponoć to samo co ja stosuję w postaci bio Block. U mnie zauważyłem że bloki dobrze działają przy dużym nurcie (ułożone wzdłuż przepływu). Z informacji producenta wynika że głębsze warstwy są zasiedlane przez bakterie beztlenowe a wierzchnie przez tlenowe co jest oczywiste. Ważne aby je utrzymać w czystości tj aby nie były oblepione bo przestają działać ich głębsze warstwy i stąd może być zauważalny wzrost NO3. Kiedy miałem bloki obrócone w poprzek, NO3 rosło. Ale jak obróciłem wzdłuż, po tygodniu był widoczny spadek. Stąd też postanowiłem bloki zostawiłem tak, a dodatkowo zwiększyłem obieg. Bez odpieniacza przy podobnej objętości złoża nutrienty mam niewykrywalne domowymi testami, a korale bez karmienia rosną. Pożywkę leje w ilości 3,6ml na dobę na 250l w obiegu netto nitraphos minus. 

Autor nie koniecznie musi obniżać NO3 aby było niższe bo nie wiadomo jak zachowa się obsada, ale może sprawdzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dla syna napisał:

Z informacji producenta wynika że głębsze warstwy są zasiedlane przez bakterie beztlenowe a wierzchnie przez tlenowe co jest oczywiste.

A to nie są te bloki, co w różnych filmikach w necie wodę dosłownie przez nie przelewają ciurkiem? To jakie tam strefy beztlenowe mogą być? No ale, niechby tam... Może jak je ustawisz wzdłuż przepływu, to woda gdzieś tam będzie mniej penetrowała blok. Ale kulki są przecież jeszcze mniejsze niż blok... i nie ma jak ich ustawić "wzdłuż", woda zawsze będzie się przez nie lała. To samo siporax. W każdym razie, w odpowiednich warunkach (porowate złoże w silnym przepływie) bakterie nitryfikacyjne będą rozwijały się dużo szybciej niż denitryfikacyjne, co może powodować nadprodukcję NO3. To nie mój pomysł, np Sprung o tym pisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Słony leszcz napisał:

A to nie są te bloki, co w różnych filmikach w necie wodę dosłownie przez nie przelewają ciurkiem? To jakie tam strefy beztlenowe mogą być? No ale, niechby tam... Może jak je ustawisz wzdłuż przepływu, to woda gdzieś tam będzie mniej penetrowała blok. Ale kulki są przecież jeszcze mniejsze niż blok... i nie ma jak ich ustawić "wzdłuż", woda zawsze będzie się przez nie lała. To samo siporax. W każdym razie, w odpowiednich warunkach (porowate złoże w silnym przepływie) bakterie nitryfikacyjne będą rozwijały się dużo szybciej niż denitryfikacyjne, co może powodować nadprodukcję NO3. To nie mój pomysł, np Sprung o tym pisał.

To jak ktoś ma Marco Rocks i tylko siporax w sumpie,  brak piachu w zbiorniku, to cykl mu się nigdy nie zamknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Słony leszcz napisał:

A to nie są te bloki, co w różnych filmikach w necie wodę dosłownie przez nie przelewają ciurkiem? To jakie tam strefy beztlenowe mogą być? No ale, niechby tam... Może jak je ustawisz wzdłuż przepływu, to woda gdzieś tam będzie mniej penetrowała blok. Ale kulki są przecież jeszcze mniejsze niż blok... i nie ma jak ich ustawić "wzdłuż", woda zawsze będzie się przez nie lała. To samo siporax. W każdym razie, w odpowiednich warunkach (porowate złoże w silnym przepływie) bakterie nitryfikacyjne będą rozwijały się dużo szybciej niż denitryfikacyjne, co może powodować nadprodukcję NO3. To nie mój pomysł, np Sprung o tym pisał.

Nie wiem czy to te z filmików ale u mnie to działa i to dosyć dobrze. W każdym razie nie mam dużo ryb ale 6szt mocno robiących qpe :) w szczególności pokolec. A mimo to biologia daje radę. 

28 minut temu, klossowski napisał:

To jak ktoś ma Marco Rocks i tylko siporax w sumpie,  brak piachu w zbiorniku, to cykl mu się nigdy nie zamknie?

Właśnie się zamknie gdyż ostatnim etapem jest właśnie NO3. Bakterie tlenowe zamykają cykl. Beztlenowe konsumują to co tlenowe naprodukowały, ale to inny etap. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik funkcjonuje jak na moje doświadczenie to dobrze. Brak jest Dino i cyjano oraz innych nieporządanych glonów. Ale tak jak pisałem wcześniej są zalecane parametry i chciał bym je uzyskać ale wiadomo nic na siłę i wszystko w granicach rozsądku i że spokojem. Odnośnie przepływu ostatnio na YT oglądałem wypowiedź Pana który właśnie zalecał jak największy przepływ przez złożę dlatego idąc za jego rada postanowiłem uruchomić filtr przepływowy. A odnośnie piasku ja u siebie posiadam warstwę z 2-3 cm a jak mają się do tego akwarium a których brak jest podłoża i są na gotowych cementowych konstrukcjach jak tam sobie radzą z no3? 49b1137053b6d49da652d5b356b36b5c.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zbiornik, zostaw nie kombinuj.

Nie dąż na siłę do parametrów które wcale nie potwierdzą że będzie lepiej jak jest dobrze. Wyśrubowane No3 bo inni mają mniej, to tak nie działa.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, wally napisał:

Refugium odpada brak możliwości technicznych

Też mam kostkę i około 2 miesięcy temu odpaliłem mały reaktor:

20200604_163949.thumb.jpeg.72b23587d3fea354e7216613bb077c35.jpeg

Podłączyłem do akwa przez drugą pompę (jako dodatkowy obieg).

Poziom NO3 reguluję ustalając długość świecenia. Uważam, że taki glony pod kontrolą to jedna z bardziej naturalnych sposobów na kontrolę nutrienów i wylęgarnia drobnego życia. Można schować w szafce lub powiesić pod akwarium - ja mam pod akwarium owinięte czarnym papierem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również nic bym z tym nie robił. Większość korali u Ciebie to miękkie, a one lubią no3. Z płukaniem złoża filtracyjnego zalecałbym rozwagę bo za chwile wyskoczy cyjano. To znaczy płukać bym płukał, ale może nie wszystko naraz, a sukcesywnie, po trochu

 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti dziękuję za miłe słowo. Skoro mówicie żeby nic nie kombinować to tak zostawię i będę obserwował. Co do filtra glonowego to już nie upchne a muszę jeszcze jakoś upchać pompę dozująca :)

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.