Skocz do zawartości
Grzegorz95

Chłodziarka do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktos z was zastanawial sie lub budowal chlodziarke do akwarium? 

Mam problem z temperatura w moim baniaku . A ze gotowe chlodziarki maja kosmiczne ceny zastanawiam sie czy nie mozna bylo by czegos sklecic sensownego.

A ze prowadze aklep ze sprzetem agd mam sporo uszkodzonych lodowek ,chlodziarek, kostkarek,maszyn do produkcji lodów ,oraz ogniw peltiera . Do wykorzystania .

Pierwszym pomyslem bylo przyklejenie do szyby sumpa ogniwa peltiera ( ktore z jednej strony mrozi z drugiej strony grzeje)

Ale problemem bylo by odprowadzenie ciepla z radiatora ktory wymaga chlodzenia musialo by to byc wyprowadzone po za szafke a i tak pewnie czesc ciepla by oddało a one gromadzilo by sie w szafce nagrzewjac sumpa.

Drugim pomyslem bylo umiejscowienie malej pompki w sumpie polaczonej z cienkim przewodem akwarystycznym z niego zrobil bym taki slimak i umiescil bym go albo w maszynie do produkcji lodów albo w kostkarce zalanej plynem ktory nie zamarza.aby przeniesc chłód na wąż. Spowrotem wracala by zimna woda.

 

Przerabial juz ktos cos takiego ?

Jest sens w ogole zabierac sie za robote ? Nie mam pojecia czy wydajnosc bedzie odpowiednia albo czy nawet nie za duza jesli by sie tak stalo to musial by byc jakis termostat.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytarczy 2 butelki z woda  do zamrazalnika włozyc i wymieniac je w sumpie  sposób moze i prostacki ale działa skutecznie i tanio.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, bmirek1 napisał:

Wytarczy 2 butelki z woda  do zamrazalnika włozyc i wymieniac je w sumpie  sposób moze i prostacki ale działa skutecznie i tanio.:D

W jakim litrażu ? Następnie to chwilowe a co dalej... w nocy też będziesz zamieniał butelki.

Fakt jest to pomysł stary skuteczny ale chwilowy, do utrzynania stałej tem w upaly są właśnie chłodziarki. 

Owszem są też wentylatory ale to też do pewnego litrażu działa.

 

 

8 godzin temu, Grzegorz95 napisał:

Mam problem z temperatura

Jakiej wielkosci akwarium ?

Np w moim przypadku tylko klima w salonie lub chłodziarka nic innego się nie sprawdza.

 

Ps są też dobre wieści, w tym roku moze jeszcze parę dni będzie ciepło :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Możesz zapytać się w tej firmie. Robią chłodziarki do akwarium, nie widziałem jak wygląda ich robota.

https://skic.com.pl/naprawa-chlodziarek-akwarystycznych-teco/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie mimo że chatka to stare budownictwo i temperatura w salonie gdzie stoi akwa nie przekraczała 26°, a teraz jak od tygodnia mam 29°, zrobiłem chłodzenie powietrzem na taflę wody, zastosowałem 2 wiatraki fan 12, do tego zastosowałem regulator temperatury, jak narazie zdaje egzamin akwa 420 w obiegu

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Beti napisał:

 

Jakiej wielkosci akwarium ?

Akwarium ma 250 litrow 

 

2 godziny temu, bmirek1 napisał:

Wytarczy 2 butelki z woda  do zamrazalnika włozyc i wymieniac je w sumpie  sposób moze i prostacki ale działa skutecznie i tanio.:D

U mnie to nie zda egzaminu praktycznie caly dzien mnie nie ma. A mieszkam w domu na gorze gdzie slonce caly dzien prazy na dach i pomieszczenie sie nagrzewa akwarium wtedy ma 28 '

Godzinę temu, Alcoholik napisał:

Witam, u mnie mimo że chatka to stare budownictwo i temperatura w salonie gdzie stoi akwa nie przekraczała 26°, a teraz jak od tygodnia mam 29°, zrobiłem chłodzenie powietrzem na taflę wody, zastosowałem 2 wiatraki fan 12, do tego zastosowałem regulator temperatury, jak narazie zdaje egzamin akwa 420 w obiegu

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
 

Ja tez teraz puscilem wentylator na calego sumpa i szafke mam otwarta zobaczymy dzis jaka bedzie temp jak wroce z pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie myślałem żeby budować chłodziarkę bo poprostu kupiłem takową ale robiłem kiedyś destylator do czego to chyba wszyscy wiedzą . Zasada jest właściwie taka sama jak chłodziarka do akwarium . Ja kupiłem w aptece szklaną spirale która jest wymiennikiem ciepła . Wystarczylo by kupić takie dwie spirale jedna umieścić w zamrażarce drugą w sumpie , zalać spirytusem by nie zamarzał i zrobić obieg podłączony do termostatu . Gdzieś mi nawet jedna została spirala :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej schłodzić pokój klimą bądź mocniejszym wiatrakiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już takie coś zrobił:-)

A na poważnie, na 250L to montuj wiatraki i nawet się nie zastanawiaj nad jakimiś kombinacjami z budową chłodziarki. Dla mnie te wszystkie konstrukcje mają jeden minus - jak Ci jakiś wężyk pęknie w takiej chłodziarce DIY, to masz armagedon. A wiatrak jak wysiądzie, to za 20zł wymienisz na nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Wystarczy, że wilgotność powietrza jest w okolicy 60 % jak bywało kilka tygodni temu i wszystkie wiatraki są bezużyteczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, michalfa napisał:

Wystarczy, że wilgotność powietrza jest w okolicy 60 % jak bywało kilka tygodni temu i wszystkie wiatraki są bezużyteczne.

U mnie dzisiaj w pokoju jest 75%, czyli wiatrak nie zadziała..... szkoda, bo w zeszłym roku jakoś schładzał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Akwarium nie chłodzi się przez powiew „wiatru” tylko przez parowanie wody. Gdy wilgotność w pomieszczeniu jest wysoka to parowanie jest utrudnione a co za tym idzie chłodzenie jest słabsze. Normalna wilgotność w naszych warunkach to ok 48 % i wtedy wiatraki dają radę. Przy 75% tak jak Kolega wyżej pisze, wiatraki chodzą 24/7 z mizernym rezultatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, klossowski napisał:

U mnie dzisiaj w pokoju jest 75%, czyli wiatrak nie zadziała..... szkoda, bo w zeszłym roku jakoś schładzał...

To popraw wentylację  , przecież przy takiej wilgotności (przynajmniej ja ) to się ledwo żyje . 

A co do chłodzenia  , odparowanie wody to najbardziej wydajny ekonomicznie sposób . Odpowiednio zamontowany wentylator potrafi przy 30 c + na poddaszu utrzymać 26c w 250 L wody  . Mam jeden 12 cm wiatraczek  w morskim i jeden w słodkim (200 L ) .
Chłodziarka do takiego zbiornika chlała by z 150 W a wiatrak ma 3W .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, SU1 napisał:

To popraw wentylację

Okno jest otwarte od 18 do 4 rano 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, klossowski napisał:

Okno jest otwarte od 18 do 4 rano

To świadczy o tym, źe wentylacja jest do... też tak miałem załatwiłem sprawę najtańszym pseudo rekuperatorem ściennym, i całkiem inaczej się funkcjonuję  w tym pomieszczeniu, otwarte okno nie wymusi ruch powietrza w pomieszczeniu

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w moim przypadku okna zamykam na dzień, a zrobiłem takie coś 2 wiatraki na obieg 420l

 

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

c00d446aba76f14598edc8c4d57875fa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy moim starym akwarium 300 L, które stało w nasłonecznionym mieszkaniu w bloki używałem 4 wentylatorów 140mm i spokojnie utrzymywało temp w granicach 25-26 st.

Wentylatory podłączone były do sterownika temp.

 

wentylatory.jpg


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.