Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bedziesz zadowolony. U mnie zaskoczylo odrazu przy 6 rybach w dniu startu. Teraz zmagam sie z wloskowatymi ale to z wlasnej glupoty przez przekarmienie korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę nie jestem sam co wpuszczał życie odrazu .
Ze starego akwarium nie biorę nic muszę gdzieś sprzedać korale boje sie ze przeniosę derbesie . Kiedyś z nią walczyłem i może gdzieś są jeszcze jej zarodniki . Może tylko delikatnie oderwę rico czerwone bo mam ich z 10 i naprawdę ładny dywan sie robi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom

Ja to widziałam, ten filmik i inne też, dużo też czytałam tu na forum o tych bakteriach.

Właśnie to zależy czy zaskoczy, jest tak ze czasem nie, życie w zbiorniku a tu po miesiącu wraca Nh3, No2,  ciągle walki z glonami itp.

Ja wiem ze całe UK na tym leci :)

jak napisałam, ja Cię nie krytykuję, po prostu osobiście nie jestem przekonana do tego, może  temu że jestem starej daty hehe... ;)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawdzona metoda. Wazne zeby nie przekarmic ani ryb ani koralowcow bo zrobisz krok w tyl tak jak ja. Dorzucil bym jeszcze af life bio fill do sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beticzy całe uk to niewiem , bo tester tez miał podobne zdanie co ty. U mnie będzie bardzo nie typowy start tego akwarium . Startowałem na tych bakteriach bo poprostu je miałem a nie dla tego ze je jakoś bardzo lubię . Pierwszy plan był by byle refugium . Plan sie zmienił bakterie zostały . Szkoda było je sprzedać za 50% lub wyrzucić . Za tydzień pójdzie ZEOvit i bakterie kz . Reaktor twistman już czeka i sie niecierpliwi . Notabene brawo twistman za wykonanie naprawdę ładny . Jedna tylko rzecz bym zmienił w nim ale cóż , zrobię to już sam 

7 minut temu, patrykpyka1995 napisał:

. Dorzucil bym jeszcze af life bio fill do sumpa. 

Nie czytałeś mam około 6-7 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom myślisz o konwersji na system KZ, czyli przejście z działającego zbiornika na KZ, czy tz.  14-sto dniowy cykl KZ? 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem sceptycznie nastawiony do takich wynalazków,które przyśpieszają znacząco zasiedlanie akwarium,bakterie to nie wszystko,równowaga w akwarium to rzecz delikatna i skomplikowana,ale może się mylę.Jestem z tych ludzi którzy wierzą w to że czas jest rzeczą którą nie można kupić,choć niektórzy próbują i będą próbować.A jak się to kończy?Raz dobrze,a raz źle, z mojego doświadczenia przeważnie źle,zwłaszcza w akwarystyce gdzie cierpliwość jest wielką cnotą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, norbi2222 napisał:

@Hoom myślisz o konwersji na system KZ, czyli przejście z działającego zbiornika na KZ, czy tz.  14-sto dniowy cykl KZ? 

Już zasięgałem rady i wszystko chyba wiem na ten temat . Przynajmniej w teorii . Nie będę dawał na początku żadnych trudnych korali tylko zoa itp. Następnie zacznę od małej ilości zeo i jak zaskoczy będę zwiększał ilość do docelowego 100/100 . Zrobię tak jak bym sie przesiadał na zeo z działającego zbiornika 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

Już zasięgałem rady i wszystko chyba wiem na ten temat . Przynajmniej w teorii . Nie będę dawał na początku żadnych trudnych korali tylko zoa itp. Następnie zacznę od małej ilości zeo i jak zaskoczy będę zwiększał ilość do docelowego 100/100 . Zrobię tak jak bym sie przesiadał na zeo z działającego zbiornika 

Ciekawy jestem jak zadziała zeo. Po jakim czasie od startu zamierzasz rozpocząć konwersję do sytemu KZ? 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włożę zeo po tygodniu jak przestanie działać atm colony . Wtedy powinno zamknąć cykl azotowy . Choć doradzali mi tez włożyć małą dawkę zeo odrazu by tam tez sie bakterie zasiedliły . Ale ja poczekam tydzień . Zobaczymy co z tego wyjdzie , w najgorszym razie wydłuże start akwarium . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Betibakterie działają . Ryby żyją i jedzą . Wyglada ze wszystko dobrze sie kręci 

https://i.imgur.com/LQFJtIM.mp4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Hoom napisał:

@Betibakterie działają . Ryby żyją i jedzą . Wyglada ze wszystko dobrze sie kręci 

https://i.imgur.com/LQFJtIM.mp4

Trzymam kciuki ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok minął tydzień wiec czas na mały upgrade . Do akwarium trafiły jeszcze trzy rybki pływają u mnie od trzech dni . Miałem ich nie brać ale trochę nie miałem wyjścia . Oddawałem niełasy ze starego i gość mi je wcisnął na wymianę a ze są roślinożerne to pomogą z walką jezeli pojawi sie glon. Ale jak widać na załączonym filmie mają sie dobrze lub nawet bym powiedział ze są szczęśliwe bo pływały u gościa w 50 litrach . 
A co do samego akwarium . Wystartował już pełny ZEOvit i 0.5 kg kamyków w bardzo funkcjonalnym filtrze twistmana . Clarisea w przebudowie pod koniec miesiąca trafi do akwarium . Po za tym w skarpecie 0.5 węgla , w filtrze zraszanym 7kg bio fill . No i chula . Ze starego akwarium przełożyłem jedna skałkę z zoa , najpierw ja dobrze wyszorowałem bo boje sie ewentualnych glonów . Narazie pokryła sie leciutko lekko zielonym nalotem ale pokolce ja ciagle skubią . Wiec powinno być ok . Co do samego zoa w ciągu tygodnia przybyło kilka nowych główek wiec tez chyba im dobrze . Do podelka zraszanego wrzuciłem 32 rico czerwone . Było ich osiem ale w ruch poszła żyletka i jest 32 . Po tygodniu już sie zrobiły okrągłe i ładnie sie pompują . Wiec będzie ładny dywanik . 
za tydzień trafi pompa pacific sun do ZEOvit . Zobaczymy czy sie nada a za dwa reaktor zacznę przymierzać tak ze Norbert będę potrzebował pomocy z góry dzięki 

 

https://i.imgur.com/P3XTVrk.mp4

https://i.imgur.com/vJAOFtD.mp4

https://i.imgur.com/FRsj5iO.mp4

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

39 minut temu, Hoom napisał:

Ok minął tydzień wiec czas na mały upgrade

Niech się kręci, w najbliższym czasie warto zacząć uzupełniać obsadę koralową. Za jakiś tydzień, dwa dorzucić montiporę i zobaczyć jak twarde będą reagować. Trochę mało masz kamieni, na Twój litraż powinno ich być 1,3-1,4 l. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, norbi2222 napisał:

 

Niech się kręci, w najbliższym czasie warto zacząć uzupełniać obsadę koralową. Za jakiś tydzień, dwa dorzucić montiporę i zobaczyć jak twarde będą reagować. Trochę mało masz kamieni, na Twój litraż powinno ich być 1,3-1,4 l. 

Wiem ze powinno być więcej . Wciąż działają bakterie atm wiec dlatego dałem tylko 0.5 . Za dwa-trzy dni dorzucę pozostała cześć 

po za tym ze starego akwarium przerzuciłem z sumpa siporex i żywą skale . Jak zobaczyłem ile tam było życia szkoda mi było to wyrzucać . Tyle było widłonogów i gąbek ze strach było w to rękę włóczyć :) 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótki filmik by nikt nie zarzucił ze padło mi wszystko z powodu wpuszczenia życia po dwóch dniach . Dziś przyszła Seriatopora caliendrum a w związku z tym i trzeba było uruchomić reaktor . Zasyp ARM w reaktorze i knop w kolumnie . Pojawiły sie dziś malutkie ślady okrzemek . Podałem więcej bakterii i zobaczymy co będzie dalej . ClariSea wciaz nie gotowa ale muszę sie pospieszyć bo ryby mam niesamowicie nie nażarte . Nie wiem czy dobrze ustawiłem pH na reaktorze 6,2-6,4 . Jak coś to proszę pisać 

https://imgur.com/gallery/ylmjSK8

Ps @Betii co ty na to , jakoś sie kręci 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc z reaktorem wrzuciłem do akwarium na próbę seriatopora caliendrum i to jest jedyny twardy koral jaki mam kh w akwarium mam 7,8 a w odcieku 14,7 . Ustawiłem mały przepływ wody przez reaktor , woda lekko tylko kapie . Czy przy tylko jednym SPS może lepiej wyłączyć reaktor . Jezeli wszystko będzie z nim ok po tygodniu dwóch dokupie następne SPSy 

poradzicie mi jakieś korale by zarosły mi dno 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o reaktor to  napisz trochę więcej na ten temat 

napisz czy masz jakieś spadki KH czy lałes wcześniej Balinga i sprecyzuj odciek ile wychodzi Ci na godzinę.  W reaktorze w pocztowej fazie rozruchu będzie niskie kH, Ca ale powiedzmy po 2 -3 dniach odciek powinien się zwiększyć więc sprawdzaj dziennie kH w akwarium bo możesz się zdziwić 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę potrzeby uruchamiania reaktora, brak konsumpcji. Jak dołożysz więcej konsumentów to wtedy uruchomisz reaktor. Teraz może to spowodować duży skok kh i ca.

Ja na dno ustawiam różne kolory montipor płożących.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli do piątku będzie wszystko ok w sobotę dojdą montipory a wtedy reaktor będzie potrzebny . Narazie skręcę go prawie na zero by ledwo kapał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2020 o 22:12, Hoom napisał:

Ps @Betii co ty na to , jakoś sie kręci

@Hoom

Nie da się stwierdzić jak się kręci tyg zbiornik, jeśli zalałeś Colony być może będzie ok gdzie Tobie tego życzę.

Mam tylko pewne obawy z doświadczenia innych forumowiczów ze czasem po 2 mies lubi wrócić Nh3 to tyle co napisalam, musisz postawić na mocną biologię teraz.

Może staroświecko na to patrzę, ale ciągnę drugi zbiornik na tradycyjnych metodach i jakoś daje radę.

Co do twojego sumpa, masz tam taką maszynownie że sama się w tym gubię i zastanawiam po co to wszystko, może aż  tyle tego...

Następnie, piszesz ze w sobotę dojadą montipory i odrazu będzie potrzebny reaktor hmmm  myślę że Nie.

Nie miałam reaktora ale działanie jest jedno w stosunku do Kh.

To wszystko nie tak działa że dodasz 2-3szczepki i Kh poleci w dół nie wiadomo ile.

Jak zrobi się odpowiednia masa koralowa a zbiornik zalapie nastąpi konsumpcja Kh, Ca, Mg ale nie sądzę ze to nastapi po tyg zbiornika.

Jeśli mi podasz linka z filmem za 6mies to Ci odpowiem jak się kręci, obecnie życzę Ci aby cały proces dojrzewania zbiornika przechodzil łagodnie.  ;)

Trzymaj się pozdro :smile_wink:

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ci @Beti za kilka słów . Filmik za 6 miesięcy masz gwarantowany , pewnie za 5 i 4 tez . 
co do mojej maszynowni ja nie sadze ze mam tego za dużo . Jest tam odpieniacz , filtr ZEOvit , filtr zraszany ( by więcej medi weszło ) i reaktor wapnia . Dojdzie tez ClariSea jak skocze robić . I to wszystko . Dziękuje za info o reaktorze myślałem ze muszę uruchomić odrazu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę szybko zmienić ledy . Mam teraz Giesemann Stellar Hybrid T5 I wstawione w to 3x Lumini asta 120 . Świeci Lumini ładnie tylko sterowanie porażka . Lampa potrafi o której chce godzinie sama z siebie zaświecić lub gasnąć . Trzy lampy są podłączone do jednego sterownika wifi i to może jest problem . O 3 nad ranem potrafi świecić jedna z nich na 50% . Porażka 

wybór padł na 2x hydre 64 . Ona mieści sie idealnie w środek oprawy giesemann . Chciałem radiona ale jest za szeroki 

macie doświadczenie z hydrą 64 HD jak pod nią rosną twarde . Dwie hydry 64 i 4 t5 39w powinny oświetlić zbiernik 115x70

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom kilka lat obserwuję rynek ledów i mam takie wrażenie, że korale rosną tak jak im właściciel pozwoli bez względu na rodzaj światła. T5 równomiernie oświetlają zbiornik i stosunkowo rzadko zmienia się rodzaj światła, przez co wciąż pojawia się opinia że dla SPS najlepsze są świetlówki. W ledach problemem jest łatwość sterowania barwa i wieczne zabawy światłem, oraz mniejsze pokrycie światłem (bardziej punktowe). Ledy mają znów większą moc przez co łatwiej o wpadki. 

Moim zdaniem zaproponowana konfiguracja da oczekiwany efekt, pod warunkiem że nie będziesz za dużo mieszał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.08.2020 o 20:36, Hoom napisał:

co do mojej maszynowni ja nie sadze ze mam tego za dużo

20200828_083853_copy_430x336.jpg.ee947dbf70a59e7a11fc764b67a4fc68.jpg

Czy to dużo @Hoom nie wiem, ale ja przy 2tys litrażu mam z tego 1/3.

Mój sump postawiłam bardziej na biologię naturalną w postaci żywej skały Fijji.

Oczywiście nie osądzam czy to źle czy dobrze w Twoim przypadku, tylko czasem się zastanawiam po co tego tyle ? Można to wszystko częściowo zastąpić czymś naturalnym. 

Ale świat tego hobby idzie z postępem i trzeba się przygotować że z czasem to i pewno ryby będą gadające :smile_wink:

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.