Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Też uważam, że zbędny jest ten nadmiar sprzętu. Przy zeovicie  prócz reaktora na kamyki i odpieniacza, i/lub rollermata nic więcej do filtracji nie trzeba. Do suplementacji reaktor CA.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

20200828_083853_copy_430x336.jpg.ee947dbf70a59e7a11fc764b67a4fc68.jpg

Czy to dużo @Hoom nie wiem, ale ja przy 2tys litrażu mam z tego 1/3.

Mój sump postawiłam bardziej na biologię naturalną w postaci żywej skały Fijji.

Oczywiście nie osądzam czy to źle czy dobrze w Twoim przypadku, tylko czasem się zastanawiam po co tego tyle ? Można to wszystko częściowo zastąpić czymś naturalnym. 

Ale świat tego hobby idzie z postępem i trzeba się przygotować że z czasem to i pewno ryby będą gadające :smile_wink:

 

Ja mam clarisea , odpieniacz , filtr zraszany do bio fill ( muszę go mieć by zmieścić więcej bio fill . Bez filtra zraszanego weszło by około 2-3 kg a teraz jest 8 kg) filtr ZEOvit i reaktor wapnia . Z czego uważasz powinienem zrezygnować ? 
@norbi2222 a ty z czego byś zrezygnował 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hoom napisał:

a ty z czego byś zrezygnował 

Moim zdaniem nie masz potrzeby posiadać filtra zraszanego, przepływowego też nie potrzebujesz. Do zeo nie zalecają dodatkowych złóż biologicznych. Ja powoli zaczynam usuwać kulki itp, zostawiam samą skałę w sumpie, roller i reaktor do kamyków. A skałę zostawiam z tego powodu bo nie mam pisaku.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze ja mam RRR i tez nie mam piasku ,  gdzieś te bakterie muszą siedzieć a żywej skaly w sumpie nie mam .  Chwila @Beti napisała ze ma o 1/3 mniej niż ja a tu chodzi tylko o filtr zraszany :) . Przepływowego nie mam bo nie mam już miejsca bo mówiąc szczerze to chciał bym go jeszcze mieć na węgiel tylko  . Bo wkurza mnie kiedy jest w worku . Mam wrażenie ze woda go słabo płuczę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Hoom napisał:

Mam wrażenie ze woda go słabo płuczę 

Wrzuć węgiel przy pompie powrotnej i będzie wystarczający przepływ. Im mniej urządzeń do popsucia się - tym lepiej. Zastanów się, czy przy rollermacie potrzebujesz odpieniacza.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje bo mi sie podoba :) a na poważnie chodzi na min a pH napewno obniża 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał z was ktoś odczynienia z chrysiptera hemicyanea (regal damsel) zona zrobiła mi prezent na urodziny , poszła do sklepu i kupiła 6 tych niebieskich potworów . Następnie wpuściła mi je do akwarium . Kupiła bo ładne niebieskie , zobaczyła w sklepie jak pływają w stadzie w małym akwarium . U mnie odrazu sie pochowały i każdy siedzi w innej dziurze . Wiem ze są agresywne w stosunku do samych siebie ale jak to jest z innymi rybami . Kumpel doradza mi bym kupił jeszcze 6 to będą mniej agresywne . Można przy nich mieć mandaryna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki stadne, albo wiele albo pojedyncza sztuka. Musisz zobaczyć jak będzie się rozkładała agresja, im ich więcej tym lepiej. Pytanie czy Tobie się podobają i chcesz je trzymać, jeśli tak to jeszcze ze 3 bym dokupił. Co do mandaryna to bez problemu mogą być razem :)

Mi tam sump i akwarium się podoba. Jedynie bym zrezygnował ze złoża zraszanego - dla bakterii RRR i zeolity wystarczą moim zdaniem. Chyba zeo też nie poleca takich rzeczy. Jeszcze sprawa gdzie masz rollermat - powinien być przy spływie, żeby nie wyłapywał Ci tylko płukanki z zeolitów. Ewentualnie wyłączać/odłączać rollermata na czas wstrząsania kamieniami?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Hoom napisał:

Miał z was ktoś odczynienia z chrysiptera hemicyanea

Ja mam 8szt różne, każdy siedzi osobno na swoim terytorium, w dużych akwariach raczej nie dochodzi do zgrzytu.

U Ciebie w mniejszym może być różnie, ale nie sądzę że będzie tragedia.

Ogólnie to ładne rybcie 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti czyli nie kupować więcej 

24 minuty temu, 9866666 napisał:

Rybki stadne, albo wiele albo pojedyncza sztuka. Musisz zobaczyć jak będzie się rozkładała agresja, im ich więcej tym lepiej. Pytanie czy Tobie się podobają i chcesz je trzymać, jeśli tak to jeszcze ze 3 bym dokupił. Co do mandaryna to bez problemu mogą być razem :)

Mi tam sump i akwarium się podoba. Jedynie bym zrezygnował ze złoża zraszanego - dla bakterii RRR i zeolity wystarczą moim zdaniem. Chyba zeo też nie poleca takich rzeczy. Jeszcze sprawa gdzie masz rollermat - powinien być przy spływie, żeby nie wyłapywał Ci tylko płukanki z zeolitów. Ewentualnie wyłączać/odłączać rollermata na czas wstrząsania kamieniami?

Rolermata jeszcze nie mam jest w trakcie produkcji może w piątek uruchomię . Clarisea nie wyrobiła u mnie przelewała z każdej strony i tak będzie na spływie . A co do bakterii i RRR to tak jak byś chciał mieć bakterie na szybie , ona jest pomalowana na czerwono i tam nic sie nie osadzi . Jaka jest różnica pomiędzy kulkami i bio fill a żywą skałą i tak będą tam bakterie kz bo tylko takie podaje . A pory to pory czy to w kulkach czy w skale czy w pumeksie (bio fill) dla bakterii to chyba żadna różnica . Przynajmniej mi sie tak wydaje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest w tym że jest to filtr "zraszany" - inaczej bakterie się tam zachowują z tego co kojarzę. Są różne typy bakterii, w zeovicie chodzi o to żeby przerwać cykl w odpowiednim momencie przez wzruszanie zeolitem i wypuszczenie go w toń wody jako pożywka dla korali. Jeżeli miałbyś tam cały czas wodę jak w przepływowym to nie byłoby problemu - ja bym jeszcze zweryfikował czy zeovit zaleca używanie "zraszanego" filtra czy to nie jest wbrew ich metodzie. Co do węgla też zalecają używanie tylko doraźne - nie cały czas.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Hoom napisał:

 czyli nie kupować więcej 

Jest wiele innych ładnych malych ryb, jest wiele odmian chromisów

nad obsadą warto pomyśleć, ja w poprzednim akwarium wpuściłam wargacza " Coris" potrafił robić demolkę! Więc co do obsady w nowym zbiorniku warto przemyśleć, oczywiście stopniowo.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 9866666 napisał:

ja bym jeszcze zweryfikował czy zeovit zaleca używanie "zraszanego" filtra czy to nie jest wbrew ich metodzie. Co do węgla też zalecają używanie tylko doraźne - nie cały czas.

KZ nie zaleca żadnych dodatkowych mediów, w żadnej formie i sposobie prowadzenia. Tylko skała, kamyki, węgiel i odpieniacz - i to mały. Wszystkie sumpy ładnych akwariów, które widziałem przy metodzie Zeovit  były  puste. Natomiast zaleca używanie w sposób pasywny i stale węgla aktywowanego, i wymienianie go co 4 tygodnie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbliża sie miesiąc wiec czas na podsumowanie . Do sampa trafiła wreszcie własnej roboty clarisea . Ma trzy razy więcej włókniny niż orginał po za tym nie wisi na szybie tylko stoi na dnie przez to jest dwa i pół raza wieksza i dwa i pół raza szersza . Narazie szybko sie przewija bo mam okrzemki , co prawda już zaczynaja odchodzić ale w toni jeszcze są . Doszły tez dwa korale piękne favie , super sie pompują . Zaliczyłem tez skuchę niestety ze starego akwarium włożyłem skałkę z zoa piękne były i ładnie była zarośnięta . Niestety zaczęła sie pokrywać czarnym glonem w starym akwarium walczyłem z bryopsis . Szybko ja wywaliłem a zoa ofragowalem na nową niestety 90% przepadło bo był glon miedzy nimi . Poza tym Hanka 736 pokazuje 0.058 a kh 8 mimo ze rektor wyłączony za dwa tygodnie zrobię test tritona 

https://imgur.com/gallery/ZcrnAmz

 

no i dziś zamontowałem dwie hydry 64 idealnie weszły w oprawę 

A tak wyglądała produkcja filtra https://imgur.com/gallery/qbEhgwl

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już 6 twardych korali . Kh spadło z 8 na 7.6 delikatnie odpaliłem reaktor narazie leciutko kapie . Przez ostatnie dwa tygodnie Seriatopora przerosla około 5mm , favie pięknie sie pompują , po okrzemkach już ani śladu . 
hydry są zajefajne czemu nie kupiłem ich odrazu . Nie mogę tylko znaleść jak wgrać do nich ustawienia z netu . Zapisać własne można ale znetu nie widzę :( szkoda może nie można 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręci się ładnie... Chociaż jak na tak młody zbiornik taka ilość ryb jakoś mnie przeraża. No ale ważne że są w dobrej kondycji i oby tak zostało. Dawaj kolejne relacje bo kilka osób jest ciekawych jak rozwinie się ten baniak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj delikatnie przerabiałem swoją clarisea za szybko schodziła włóknina . Od piątku zeszło ponad pół rolki . Podniosłem poziom o dwa centymetry w filtrze by woda miała większe ciśnienie i bardziej naciskała na włókninę . Efekt zeszło o polowe mniej . Następny zrobił bym o 10 cm wyższy . Choć chodzi mi po głowie pomysł by wywalić odpieniacz i zrobić clarisea na 50 cm szerokości . Od zastosowania clarisea woda jak by jej nie było . I chyba Norbert miał racje odpieniacz robi nic w kubku tylko woda która paruje . Co do korali pod nowym światłem favie lepiej sie pompują niż w sklepie . Wczoraj dostały papu (reef-roids) wystawiły czułki odrazu . Trzy tygodnie temu pociąłem 8 rico czerwone na 32 części . Już sie ładnie zaokrągliły  . Są teraz w pudełku przelewowym już poprzyklejały sie same do skałki , narazie przykryte są siatką za tydzień dwa trafia do akwarium 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem cis wrzucić po miesiącu ale jak widzę przyrosty korali to nie wytrzymałem i daje dziś . Seriatopora rośnie jak na drożdżach . Na pierwszym i drugim zdjęciu tydzień różnicy . Od tygodnia jest i ma sie super millepora . W piątek robie test tritona wtedy będzie widać braki . Kh 9,2 wiec rektor wyłączam na noc by nie skoczyło za bardzo . Po za tym moja clarisea sie słabo sprawdza , wszystko przez włókninę jest za cienka . Przepuszczam przez nią nawet 10k i nawet nie obróci raz przez noc . Muszę dorwać inną co zatrzyma mniejsze drobiny 

https://imgur.com/gallery/wN5LEoX

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Hoom napisał:

Kh 9,2 wiec rektor wyłączam na noc by nie skoczyło za bardzo

@Hoom Kh 9.2 ?

więc jest tak jak przypuszczałam,

Myślę że:

7.2-7.6 jest wystarczająco jeśli doprowadzisz do skoków Kh szybko poleci nawet Seriatopora.

Moim skromnym zdaniem na tym etapie zbiornika reaktor wapnia jest zbędny, ciągłe włączanie i wyłączanie? przecież tu nie o to chodzi...

Ale to moje zdanie, nie musisz go brać pod uwagę ;)

 

Ps. Będziesz robił podmianki?

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Beti napisał:

@Hoom Kh 9.2 ?

więc jest tak jak przypuszczałam,

Myślę że:

7.2-7.6 jest wystarczająco jeśli doprowadzisz do skoków Kh szybko poleci nawet Seriatopora.

Moim skromnym zdaniem na tym etapie zbiornika reaktor wapnia jest zbędny, ciągłe włączanie i wyłączanie? przecież tu nie o to chodzi...

Ale to moje zdanie nie musisz go brać pod uwagę ;)

 

Ps. Będziesz robił podmianki?

 

 

Niestety muszę mieć włączony reaktor bo mam konsumpcje i kh spadło mi do 7 . 9,2 było jak reaktor kręcił 24 godziny , teraz chodzi tylko 10 na dobę . Mierze kh codziennie wiec skoków nie będzie . A co do podmian to tak robie w niedziele podmieniłem około 50L 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sorry ale to niemożliwe,  w nowym zbiorniku przy paru szczepkach i podmianie wody tak leciało kh.

No przecież mam napchane akwarium koralami i takich cyrków nie było nigdy, jak w starym tak w obecnym akwarium. 

Jaka jest masa koralowa u Ciebie ? daj fotkę zbiornika.

Sorry za szczerość, ale nie mogę tego kupić.

Doceniam twoje ambicję do tego hobby, ale proszę nie zrozum źle tego posta.

56 minut temu, Hoom napisał:

teraz chodzi tylko 10 na dobę . Mierze kh codziennie wiec skoków nie będzie

Właśnie będą skoki jeśli to będzie na takiej zasadzie jak piszesz. Teraz jest 9.2 za chwilę 7 

Jak balling tak reaktor ma utrzymać stałe kh +- 0.2, piszesz ze skoczyło do 9.2 to nie skok? będziesz siedział przy zbiorniku 24/h i pilnował? robił  dziennie testy...to nie tak ma działać.

Nie mam reaktora, ale dużo czytam o tym i trochę inaczej tu chłopaki opisują jego działanie i na jakim etapie zbiornika.

Ok, odpuszczam :smilieA13: :wub:

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti zdjęcia w linku 

ok wytłumaczę po kolei jezeli robie coś źle napisz co mam poprawić 

mierze kh hanna wiec chyba jest to pomiar prawidłowy i dokładny . korale nie są takie małe i przyrosty naprawdę są widoczne . Bez reaktora kh spadło mi z 8.2 na 7 . Włączyłem wtedy reaktor woda z niego kapie w tępie jednej kropli na dwie sekundy . W ciągu dwóch dni skoczyło mi kh na 9 wiec skręciłem reaktor by kapał jeszcze wolniej i chodzi 10 godzin na dobę . Pompa podłączona do włącznika czasowego . Zmierzę kh dziś i zobaczę czy jest jakiś spadek . Kh odcieku z reaktora to tylko 20 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Hoom napisał:

mierze kh hanna wiec chyba jest to pomiar prawidłowy i dokładny

Powiecmy tak, ale też mam hanke do kh i mogę ja sprezentować jak ktoś chce, bo mierzy jak chce, dużo zaniża w moim przypadku, z potwierdzeniem ICP i testu colombo to skok o 1.2Kh w dół. 

3 minuty temu, Hoom napisał:

W ciągu dwóch dni skoczyło mi kh na 9 wiec skręciłem reaktor by kapał jeszcze wolniej i chodzi 10 godzin na dobę

No właśnie o tym piszemy, że te skoki są niedobre, 

Testuj, próbując metodą prób i błędów, napisz jutro czy spadło i o ile? sama jestem ciekaw co ci wyjdzie. :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Predzej bym włączał np reaktor na 2h i 2h wylaczał w jakimś takim intervale niż ze chodzi np 10h, a potem 14h nie chodził ;)

Ale z drugiej strony co Ty masz za reaktor i jakie sterowanie ze masz problem ustawic go tak żeby soczek z niego wychodzący nie podnosił zbyt duzo kh etc ;)

Dobra model reaktora znalazłem pf501. To jak nim sterujesz?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor mam delteca pf501 i aquamedic pH komputer a do tego podłączona pompę Milestone r doser i kolumnę z zastępem knopa w reaktorze jest zasyp ARM ten najgrubszy  . PH ustawiłem 6,2 . Odciek mam kh20 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.