Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Hoom napisał:

Mam tylko jeden problem z akwarium właśnie padły mi wszystkie talerzowe . Wysyłam właśnie test tritona . Nie mogę dojść co jest tego przyczyną . Po za tym acry rosną szybko 

Może je zbyt mocno pieczesz...a tak poważnie to sprawdził bym, czy nie ma robali.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, norbi2222 napisał:

Może je zbyt mocno pieczesz...a tak poważnie to sprawdził bym, czy nie ma robali.

Jak wywaliłem resztki montipor to je obejrzałem dokładnie , były na nich tylko osiadłe ale tylko od spodu . Do pewnego momentu rosły mi one niesamowicie szybko co miesiąc -dwa je dzieliłem , az z dwa miesiące tem zatrzymały sie i nastąpił regres 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i u mnie kryzys . Poleciały mi jedna duża Acropora i duża millepora . Dziś następna szczepka . Bieleją od dołu i to w mega tempie . Dwa tygodnie temu robiłem test tritona wszystko było ok . Żadnych skoków kh , temperatury , zasolenia itp . PO4 0.003 no3 0.7 . Wczoraj wysłałem test tritona n doc na biologię bo kompletnie nie mam pomysłu co może być przyczyną . Bielenie od dołu idzie bardzo szybko ta szczepka zbierała w jeden dzień a jest dość duża . Dziś zrobię podmianę 40% 

F977FB2B-DCC2-4F2C-9849-1C25ADA9A503.jpeg

DA8AD0A5-486B-484F-8DC8-7C12A3DC44ED.jpeg

Inne acry rosną mega dobrze . Dziwne jest to ze padają te proste acropory . Spathulata ma sie świetnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czerwca do sierpnia trochę czasu upłynęło... Jak ma się sytuacja z acroporami ? Odkryłeś co lub kto był powodem problemów ?

Edit... już odnalazłem drugi temat. Zatem sprawa w toku.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, chwialek said:

Od czerwca do sierpnia trochę czasu upłynęło... Jak ma się sytuacja z acroporami ? Odkryłeś co lub kto był powodem problemów ?

Edit... już odnalazłem drugi temat. Zatem sprawa w toku.

Sytuacja chyba opanowana . Wcześniej bielały bardzo szybko i w ciągu dwóch dni od zaczęcia bielenia było po acroporze . Teraz bieleją mi trzy acropory ale bardzo bardzo powoli . Wyglada tak jak by sie zatrzymały w trakcie . 
po za tym podniosłem parametry już nie trzymam zer . Zmniejszyłem ilość zeo o polowe . PO4 nawet raz skoczyło mi do 0.2 . Efekt bardzo duży wzrost konsumpcji i niesamowity wzrost lpsów . Mimo utraty z 10 acropor w akwarium robi sie coraz ciaśniej . Seriatopora hystrix ma już wielkość piłki nożnej i muszę ją pociąć bo wplątuje mi sie w inne korale  . Millepory tez rosną mega szybko . 
po za tym odszedłem z reaktora . Leje teraz ati essential pro . Zobaczymy za miesiąc co z tego wyjdzie ale wyglada narazie to niezle 

Niesamowicie rosną mi lPSy . To jak urosła mi Euphyllia pierwszy film z przed 8 miesięcy jedna głowa 

drugi dziś ilości głów trudno policzyć al grubo ponad 10 . Rozpycha sie strasznie tu widać jak zaatakowała mi acropore . Niestety musiałem ją przesadzić . Widać na acroporze delikatne bielenie .

Naszczescie sie zatrzymało bo jest piękna 
 

CA4DC78C-E96D-4DC8-81A1-91F243BCB970.jpeg

Tu moja piękność film z przed dwóch miesięcy teraz jest prawie dwa razy wieksza ma średnice około 12cm 

https://youtube.com/shorts/aXf-4_ASepk?feature=share

a tak było 6 miesięcy temu 

https://youtube.com/shorts/ZwmbeY5Pgt4?feature=share
tylko kilka główek było 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj przepis na te euphyllie:) u mnie strasznie wolno rosną glabry, nawet paraancory idą wolno. Pod LED lepiej szły a teraz mam t5 i jakoś wolno to wszystko idzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.08.2021 o 08:04, Hoom napisał:

Sytuacja chyba opanowana . Wcześniej bielały bardzo szybko i w ciągu dwóch dni od zaczęcia bielenia było po acroporze . Teraz bieleją mi trzy acropory ale bardzo bardzo powoli . Wyglada tak jak by sie zatrzymały w trakcie . 
po za tym podniosłem parametry już nie trzymam zer . Zmniejszyłem ilość zeo o polowe . PO4 nawet raz skoczyło mi do 0.2 . Efekt bardzo duży wzrost konsumpcji i niesamowity wzrost lpsów . Mimo utraty z 10 acropor w akwarium robi sie coraz ciaśniej . Seriatopora hystrix ma już wielkość piłki nożnej i muszę ją pociąć bo wplątuje mi sie w inne korale  . Millepory tez rosną mega szybko . 
po za tym odszedłem z reaktora . Leje teraz ati essential pro . Zobaczymy za miesiąc co z tego wyjdzie ale wyglada narazie to niezle 

I jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Dalej Ati czy wróciłeś do reaktora? Odkryłeś przyczynę bielenia sps-ów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, Arek77 said:

I jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Dalej Ati czy wróciłeś do reaktora? Odkryłeś przyczynę bielenia sps-ów?

Hmm nie wiec co odpowiedzieć na te pytania . Bartek mi bardzo pomógł zdiagnozować problem jaki miałem ale czy na 100% to była przyczyna bielenia korali okaże się za miesiąc dwa. 

objawy jakie znalazł bartek to brak brudzenia szyb . Ja właściwie nigdy nie musiałem czyścić szyb u siebie zawsze były idealnie czyste . Zacząłem dozować amoniak i to naprawdę duże ilości , do tego bakterie microbe-lift nite-out . Praktycznie odłączyłem odpieniacz i zmniejszyłem przepływ wody przez zeo . 
efekt po dwóch miesiącach szyby brudzą sie codziennie co niby jest objawem wzrostu biologi . Mega napompowane lPSy . Dwie acropory wciaz bieleją ale jak by sie zatrzymały . Najgorsze jest to ze niestety nie polipują jeszcze jak kiedyś . To ta sama millepora dziś i rok temu 
 

7CF30393-8D5D-430A-8AAB-37A303E752B5.jpeg

9A0FE0E8-4EDC-4221-B33F-B83348FA5BA1.jpeg

PO4 teraz utrzymuje na 0.1 a no3 1,5 . Wcześniej były same zera konsumcja kh spadła mi o 50% ale to raczej wina tego ze straciłem 80% SPS

LPSy rosną u mnie jak szalone to przyrost w rok 

2EDAF753-9B1B-48A0-87F5-D6F1584924D7.jpeg

A3223600-62DA-4233-B9F0-6DAEF5C319D9.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hoom napisał:

PO4 teraz utrzymuje na 0.1 a no3 1,5 .

I teraz cała sztuka aby te parametry utrzymać....no może PO4 troszkę niżej. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Arek77 said:

I teraz cała sztuka aby te parametry utrzymać....no może PO4 troszkę niżej. 

 

Żaden to problem u mnie . Jak przestane dozować no3 to za dwa dni będą same zera 

Jeszcze tym sie pochwale przyrost Hydnophora Rigida przez 5 miesięcy ma teraz ponad 15 od małej szczepki rośnie w oczach 

9629C9CD-BC75-475F-831E-144AFD693DE7.jpeg

97D94DBE-5AED-4B24-A932-EB2D7D68131C.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem, to powodem summa summarum było zbyt intensywne pranie wody?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minutes ago, katani said:

Jeśli dobrze rozumiem, to powodem summa summarum było zbyt intensywne pranie wody?

Na to wychodzi . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku miesiącach walki i stracie z 80% SPSów mogę wreszcie na 100% powiedzieć ze akwarium wyszło na prostą . Przyczyną bielenia SPS była rzecz o której nigdy bym nie pomyślał a mianowicie biologia . 
Dużo  w tym mojej winy bo myślałem ze jak będę lał masę bakterii i będę miał ZEOvit plus kulki maxspect to wszystko będzie ok a nie było . 
W tym momencie muszę podziękować jeszcze raz @Testerbo on znalazł przyczynę a mianowicie za czyste akwarium . Szyb nie czyściłem właściwie nigdy bo nie było powodu zawsze były czyste . Po wlaniu masy bakterii , amoniaku i wsypaniu piasku zrobił sie w akwarium „syf” no3 skoczyło do 5 i akwarium wystartowało od nowa . Szyby czyszcze teraz co dwa dni a acropory rosną jak kiedyś , lPS napompowane jak nigdy nie były . Dokupiłem dwie acry tydzień temu i już widzę przyrosty . 
Nastąpiły małe zmiany w akwarium jedną skałę obsadzilem papaya , pięknie to wyglada . Zrobię mieszane akwarium nie chce już samych patyków , boli jak sie straci większość korali 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Hoom napisał:

mianowicie za czyste akwarium .

Ja ci to pisałam wcześniej że zera nie zawsze się sprawdzą i tak jest :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minutes ago, Beti said:

Ja ci to pisałam wcześniej że zera nie zawsze się sprawdzą i tak jest :)

 

Ech z tymi kobietami . Zona tez zawsze mi mówi  ze mogłem sie jej posłuchać :) . Ale jak nie ma zer to niestety kolory są gorsze z tym ze żyją  
 

36 minutes ago, pj007 said:

A jak wyjalowiles wodę że biologi nie miałeś? 

Wydaje mi sie ze wszystko razem miało na to wpływ . Za duży przepływ przez zeo , za mocny odpieniacz , brak piachu i masę żywej skaly w sumpie 

@Betiale trochę cie teraz podglądam z prowadzeniem akwarium , bo masz naprawdę ładny zbiornik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

@Betiale trochę cie teraz podglądam z prowadzeniem akwarium , bo masz naprawdę ładny zbiornik

No3 15 po4 ostatnio 0.16 ale stabilnie +-

109ryb  kolory ? hmm

nie widzę by acropory traciły kolory a mam tu parę ładnych szt od JM ;) Więc nie zawszę tędy droga do sukcesów poprzez zera ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, Beti said:

No3 15 po4 ostatnio 0.16 ale stabilnie +-

109ryb  kolory ? hmm

nie widzę by acropory traciły kolory a mam tu parę ładnych szt od JM ;) Więc nie zawszę tędy droga do sukcesów poprzez zera ;)

 

podbijasz no3 czy samo ci sie trzyma na takim poziomie . Ja żeby było 5 muszę lać na dobę 3,5ml colombo nitrate plus 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Hoom napisał:

podbijasz no3 czy samo ci sie trzyma na takim poziomie . Ja żeby było 5 muszę lać na dobę 3,5ml colombo nitrate plus 

Tak, samo się utrzymuję około 15, ale pompa dozuje ciągle NitraPhos Minus 2.0ml/100l na dobę plus NP Pro też z pompy połowa dawki zalecanej.

Siłą rzeczy przy tylu rybach to i taki wynik to sukces, jest teraz stabilnie.

Nie wiem ile masz ryb, może pomyśl aby coś zwiększyć obsadę?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minutes ago, Beti said:

Tak, samo się utrzymuję około 15, ale pompa dozuje ciągle NitraPhos Minus 2.0ml/100l na dobę plus NP Pro też z pompy połowa dawki zalecanej.

Siłą rzeczy przy tylu rybach to i taki wynik to sukces, jest teraz stabilnie.

Nie wiem ile masz ryb, może pomyśl aby coś zwiększyć obsadę?

Niestety nie mogę zwiększyć obsady . Mam naprawdę dużo ryb , 5 pokolcow i kilka mniejszych . Karmie dość dużo . Ale nie mogę przesadzać bo rośnie mi PO4 . Ja tez leje nitraphos minus ale około 0,7 ml /100L . Odpieniacz już tylko robi mi za natlenianie , urobku mam mniej niż 0,5L na miesiąc 

Choć mazy mi sie stado anthiasów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom czy sprawdza Ci się ten automatyczny reaktor Zeovit Skimz ZAR ? Pytam bo chciałbym swój ręczny zamienić na auto.

Z góry dzięki.


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minutes ago, dark75 said:

@Hoom czy sprawdza Ci się ten automatyczny reaktor Zeovit Skimz ZAR ? Pytam bo chciałbym swój ręczny zamienić na auto.

Z góry dzięki.

Nie . Leży sobie w garażu i czeka na wymycie i wystawienie na ebay . Używam teraz reaktor vertex 1.5 . 
z reaktorem skimz miałem ten problem ze za bardzo prał mi wodę i na 90% przez niego padło mi dużo acropor . W tym reaktorze nie idzie zmierzyć ilość przepływającej  wody przez złoże . A do tego potrząsa on ZEOvit silnym strumieniem wody co dodatkowo za bardzo wyczyszcza złoże . Jak automatyczny reaktor to tylko taki który mechanicznie potrząsa i ma odpływ kolankiem jak w vertex bo możesz podstawić pod niego pojemnik i doradzić łatwo ilość przepływającej wody na godzinę . Polecam ci Korallen-Zucht Automatic ZEOvit® Filter . On kręci mechanicznie złożem nie zwiększajac przepływu wody  . Naprawdę fajnie to działa ale tani nie jest

 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.