Skocz do zawartości
T.TOM.T

Calloplesiops altivelis - Kometka

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dawno nie było wątku opisującego tą rybcie...   , a jako że jestem zainteresowany zakupem proszę o jakieś informacje/ spostrzeżenia  dot. tego gatunku .

Kto ma tą rybke ... ?  ,

czy  jest problematyczna z przyjmowaniem pokarmów ? ,    czy może "wysypuje" ją tak jak niektóre pokolce kiedy sie zestresują ?  ,     czy ryba jest aktywna w ciągu calego dnia i pływa po całym akwa - czy może chowa sie w skalach  i  podziwianie jej  jest bardzo ograniczone ?


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się podoba ale nigdy jej nie  kupię ponieważ zjada krewetki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jar2789 napisał:

Też mi się podoba ale nigdy jej nie  kupię ponieważ zjada krewetki

w  "opisach sklepów"  również czytałem że w jej menu znajdują się krewetki ...   jednak zastanawiam się  o  jakie gatunki krewetek może chodzić ?  ... czy może duże sztuki  krewetek czyszczących /amboinensis czy debelius/ - byłyby bezpieczne ?


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calloplesiops altivelis zwana przez niektórych „bojownikiem morskim”, mam tą rybę od dłuższego czasu i chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami. U mnie od początku zasiedlenia zbiornika  a jest to nie typowe FO bo zamieszkuje tam jeden ukwiał quadi, dzieli przestrzeń życiową ze specyficznymi gatunkami ryb a mianowicie: Dendrochirus biocellatus, Antennarius maculatus, Canthigaster valentini, Paraglyphidodon oxyodon i Amphiprion ephippium. Pomijając fakt iż podczas dojrzewania zbiornika były wprowadzone molinezje (jestem starej szkoły prowadzenia morszczaka) które oczywiście zostały potraktowane jako pokarm między innymi przez skrzydlicę, dodaję w miarę możliwości młode krewetki, nasze bałtyckie a i czasem posłużę się słodkowodnymi ze swojej hodowli - wiem jest to może nie stosowne słodkowodne żarełko w morskim klimacie ale nie oszukując siebie ani nikogo powiem tylko jedno, na krewetkę neocaridina nie oprze się żadna z hodowanych prze zemnie ryb, na „kometce” nie kończąc. Tak czy inaczej mogę śmiało powiedzieć że dokonując zakupu tej ryby jaką jest Calloplesiops altivelis trzeba liczyć się z prawdopodobieństwem pożarcia przez nie mniejszych krewetek, jednak nigdy nie zaobserwowałem zaatakowania większej krewetki rodzaju Paleomon, z innymi nie eksperymentowałem bo szkoda by mi było Lysmaty za kilka dyszek jako pokarm ;) Jeśli chodzi o zachowanie tej ryby to powiem tak z początku tak jak zresztą nie jeden gatunek jest nieśmiałą i skrytą - do czasu. Podstawa dla dobrego samopoczucia dla niej to zagwarantowanie dużej ilości skały i odpowiedni aranż z wieloma kryjówkami. Jak już wspomniałem pływa z drapieżnikami choć nie powiem żeby to miało wpływ na jej nieśmiałość, być może ma to wpływ na to że wszystkie ryby były razem od początku i mają odpowiednio miejsca do egzystowania, w każdym razie w brew opinią nie jest ona zbyt skryta, chyba że się trafi na specyficznego osobnika ? Tak czy inaczej można ją obserwować zarówno w dzień jak i w nocy jeśli ktoś lubi przesiadywać przy akwarium z latarką w dłoni ;) A jest na co popatrzeć bo sama ryba jest bardzo piękna. Reasumując : zje mniejsze krewetki, należy zagwarantować odpowiednią przestrzeń i możliwie dużo kryjówek mogących zapewnić jej odpowiedni komfort, tak jak wcześniej wspomniałem również może wszystko zależeć od samego osobnika jakiego się kupi ? Jeden się wysypie zestresowany a inny tego stresu nie dozna w takim stopniu żeby mogło by to mu zaszkodzić. Tak jeszcze na marginesie wspomnę kończąc ten przydługi i nudny post, dobrze dobierzcie obsadę i uważajcie na formy głodowe niektórych gatunków… ale to już na inny temat ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Mariusz za podzielenie sie swoimi  doświadczeniami  z kometką :thumbup: .....

.... może jeszcze    KTOŚ ... COŚ  ...??


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, mt38 napisał:

uważajcie na formy głodowe niektórych gatunków

Mt38 co miałeś na myśli pisząc "formy głodowe"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"formy głodowe" - nie chcę zaśmiecać komuś wątku więc rozpocznę swój i myślę że tam każdy kto ma swoje doświadczenie w tej kwestii udzieli się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już rok kometkę. Widuję ją po zgaszeniu światła, ale najczęściej tylko ogon z pomiędzy skał. Nie wiem co ona je szczerze mówiąc, ale krewetek kuekentali nie rusza. 


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo było na początku ale w końcu zrobiła się śmielsza czasem przygląda się "quadi" jakby chciała go spróbować jednak go nie rusza... chyba jest świadoma jego toksyczności ;)

Edytowane przez mt38 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jest piękna, u mnie pływa sobie chyba już rok.

Po zakupie i aklimatyzacji bez jakichkolwiek problemów, żadnej ospy lub czegoś w tym rodzaju, mrożonki zjadała od początku, była wpuszczona jako jedna z ostatnich do obsady o średniej agresywności i obyło się bez konfliktów. Na początku faktycznie trochę nieśmiała, po trzech tygodniach zaczęła chętniej się prezentować. Najchętniej zjada mięso krewetek (mrożonych, oczywiście po rozmrożeniu) z pęsety. Na czarnym kropkowanym ciele nie widać otworu gębowego, ale podczas karmienia okazuje się, że ma sporą paszczę. W zbiorniku jest tylko krewetka boksująca i nią nie jest zainteresowana. myślę, że jakimiś małymi, żywymi krewetkami by nie pogardziła. Z reguły jest spokojna, a wręcz powolna, drobny pokarm zjada jak znajdzie się przy jej paszczy, ale do mięsa krewetki podpływa zdecydowanie szybciej i wręcz rzuca się na nie. Jak oświetlenie zaczyna przygasać to się bardziej uaktywnia i pływa po całym zbiorniku. Wygląda jakby rozpoznawała domowników, jak widzi obcych to się chowa. 

 

image.png.0a7dd6e9f3bf47a23e2dc2c7c2578837.png


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ze słodkowodnymi bojownikami, zjedzą wszystko ale wolą mięsko, rozpoznają właściciela który je karmi ale obserwują otoczenie i wiedzą czy istnieje możliwość zagrożenia, można by powiedzieć że takie małe spryciarze ;) uczą się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i najlepsza rzecz, ma uzębienie jak Ibisz ;D

Jak wystawi ząbki (nawet przy oddychaniu) to nawet w nocy widać biel ;)


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.