Skocz do zawartości
Kretaon

Wirki, cyjano, glon,

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jest to mój pierwszy post na tym forum, nigdy nie miałem potrzeby pisać na nim, bo gdy szukałem  info to znajdowałem odpowiedz. Od 3 lat próbuje zajmować się morszczyzną z różnymi skutkami, jest to moje drugie akwarium zalane w listopadzie ubiegłego roku. Mój poziom frustracji od dwóch miesięcy narasta i za chwile skończy się resetem albo dłuższym odpoczynek od tego pięknego hobby. Pisze gdyż obecnie mam problem i nie mogę go zwalczyć z wirkami, cyjano, glonem, aiptasia- ( jutro jadę po ekipę kukhentali :)bo narobiło się tego cholerstwa około 50 szt) Wiec może z tym w miarę szybko pójdzie.

Wirki- kupiłem mandaryna i hexe, Rezultat zerowy. woda RO na tds zawsze sprawdzana , wymiana regularnie prefiltrów i żywicy nadal są. 

Cyjano mam od dwóch miesięcy, postanowiłem je pozostawić samo sobie mając nadzieje ze po czasie odpuści, po 2 miesiącach przybyło od groma i nie widać żeby chciało odpuścić wręcz przeciwnie. W tym przypadku nie próbowałem odsysania, zaciemniania.

Glon w tym przypadku widzę ze jest w odwrocie, walczę z nim mechanicznie, w pierwszej fazie znajdował się tylko na tylniej szybie, lecz po moich walkach rozlazł się na skalę, ale powoli odpuszcza , raz w tygodniu czyszczę skale szczotka do zębów. 
 

Parametry dziś mierzone: 

Po4 0,03No2 0,25No3 2 Kh 6,7 mg 1260 Ca 380 

Prowadzę zbiornik na ati essential pro, dolewam aminokwasy nyos i cora nektar, podmiany co 3-4 tygodnie, zasilenie 1,025 świece 12 godz dziennie świetlówkami t5 6x54 w. W sumpie mam tylko węgiel, kulki z maxspecta, phosguard. 
 

Reasumując proszę podzielcie się ze mną doświadczeniem jak zwalczyć te cholerne plagi, szczególnie wirki bo gdyby nie DB6D7500-8945-4C8B-9D9E-23AF0DC99EFC.jpeg.aca48d515628231afc6c1b96746188b4.jpegregularne kąpiele w coral protect to zeżrą cała obsadę, narazie straciłem tylko dwie piękne caluastrea. :( jak co to proszę o wyrozumiałość i sory za jakość zdjęć uszkodziłem dziś aparat w tel jutro podeśle lepsze. Pozdrawiam 

8AB18454-009D-4C3C-B5E3-D98B51E14989.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Na wirki to tylko slimak Helidonura warians  przerabialem ro juz i sam czekam na niego ciezko go dostac. A aipitasie ? Mialem chyba ze 100szt cala tylna szyba mam 3 szt wundermani i 2 az kukhentali , oyczyscily wszystkie w miesiac co do sztuki. Chetnie bym.Ci oddal te zarloki ale mialbym problem z ich zlapaniem . Co do cyjano To parametry cierpliwosc i wspolczynnik redfilda  nie pamietam jak sie  nazywa ale znajdziesz na forum . Pozdrawiam i zycze powodzonka w walce z plagami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kretaon napisał:

No2 0,25

Azotyny w ponadpółrocznym akwarium??? Jak kształtował się ten parametr w ciągu ostatnich miesięcy? Jaką masz skałę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, tedeus63 napisał:

Co do cyjano To parametry cierpliwosc i wspolczynnik redfilda

Ze współczynnika Redfielda wynika, że nie powinien mieć cyjano tylko glony, bo ma 7 razy za niskie fosforany w stosunku do azotanów :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała marco rock, no2 mierzone na testach Colombo reszta salfiret, azotyny u mnie zawsze były na niskim poziomie, nawet przy dojrzewaniu gdy robiłem często testy w początkowej fazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kretaon napisał:

Skała marco rock, no2 mierzone na testach Colombo reszta salfiret, azotyny u mnie zawsze były na niskim poziomie, nawet przy dojrzewaniu gdy robiłem często testy w początkowej fazie.

Po takim czasie od startu azotyny nie powinny być wykrywalne, a robiłeś może testy na amoniak?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem przy starcie, z ciekawości zrobię bo mam test zaraz napisze. Dzięki pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze w sprawie glonów.... rosną głównie na skale czy wszędzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten rodzaj glona rósł tylko i wyłącznie na tylnej szybie, bezkręgowce go nie ruszały miał pecherzyki powietrza, czyszcząc tylnią szybę zbierałem ile mogłem żeby go nie rozprzestrzenić jednak z mizernym skutkiem przerzucił się na skałe i zaczął na niej rosnąć, po 3 krotnym czyszczeniu skaly i laniu bakterie widzę ze delikatnie odpuszcza wolniej rośnie. Amoniak zmierzony 0. Co od paru dni zaobserwowałem to  bardzo zmrożony przyrost glonów wapiennych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz filtrację? Odpieniacz, rollermat, Refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten rodzaj glona rósł tylko i wyłącznie na tylnej szybie, bezkręgowce go nie ruszały miał pecherzyki powietrza, czyszcząc tylnią szybę zbierałem ile mogłem żeby go nie rozprzestrzenić jednak z mizernym skutkiem przerzucił się na skałe i zaczął na niej rosnąć, po 3 krotnym czyszczeniu skaly i laniu bakterie widzę ze delikatnie odpuszcza wolniej rośnie. Amoniak zmierzony 0. Co od paru dni zaobserwowałem to  bardzo zmrożony przyrost glonów wapiennych.

W sumpie brak miejsca na refugium jest to zestaw glossy marine, rollermat brak, wata wymieniana średnio co 4 dni, w sumpie tylko kulki maxspect, phosguard, węgiel 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przestań lać te wszystkie suplementy i podmianka co 1-2 tygodnie. Dodawaj bakterie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wirki polecam zoolek-capiforte. Stosujesz jak zaleca producent. Po kilku dniach brak wirków.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

helidonura  warians   to naturalny  100%  eliminator.  Chemia ?   tak  (  choć jestem jej przeciwnikiem ,tylko w ostateczności ) ale gdy wirków jest mało   ,jeśli jest ich masa  mogą   zatruć  wodę  i narobić  bardzo  dużo szkód w akwa .

Zdychające wirki  wpuszczają   trujące toksyny do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirków miałem zatrzesienie. Helidonurę kupiłem ale po 2ch dniach zniknęła i do dzisiaj się nie pojawiła. Mandaryn super wcianał wirki tylko że wirków z dnia na dzień przybywało . Skały były nimi pokryte całe. Kupiłem za całe 10 zł capisol i pierwsza aplikacja wybiła wszystkie wirki. Potem 2ga - zgodnie z tym co pisze producent. Brak strat w obsadzie. A mandaryn dalej sobie pływa i coś sibie wcina za skały. Po tej kuracji akwarium odżyło . Polecam


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wirki polecam Tropic Marin Elimi-Phos Rapid. Stosowalem u siebie i bylo po problemie. Musisz tylko dozowac wedlug zalcen producenta.


05749fb103997611a51b80b26a0bdd6du1932a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem instrukcje capiforte zoolek, wymaga 80% podmiany wole nie ryzykować, wirków to poprostu u mnie masa, spróbuje z ślimakiem w de jong jest dostępny wiec postaram się zamowic. tropic marin elimi- phos jest głównie środkiem na fosforany, pytanie czy obecność ich zależy od tego parametru. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza sie, ale on zawiera pierwiastek Lantan od ktorego wirki umieraja. Czy fosfor ma cos wspolnego z wirkami to ci nie powiem bo nie wiem.


05749fb103997611a51b80b26a0bdd6du1932a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę, przemyśle temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.