Skocz do zawartości
Starazolin

Akwa Starazolina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  
W końcu przyszedł czas na mnie aby podzielić się z wami moim zbiornikiem i poprosić o ewentualną pomoc przy jego prowadzeniu. Powiem szczerze że akwa powstało w wielkich bólach i obawach czy czegoś nie skaszanię. W końcu się udało i teraz z perspektywy czasu trzeba powiedzieć że słuchałem nie właściwych osób. No ale cóż człowiek uczy się na własnych błędach. Akwa nie jest duże i ma wymiary 100x50x50 plus mały sump o wymiarach 60x42x45 co daje ponad 300 l wody w obiegu. Pomysł był taki aby docelowo akwarium było pod spsy i zarazem nie było gruzowiskiem. Jednak czas i stan mojej  wiedzy to weryfikuje.
Akwarium oparte jest na: 
1. Skale MarcoRock,
2. Swiatlo to dwa Kessile A360 X (założenie było takie aby z czasem dodać T5 oparte na czymś w stylu Gisemanna Stellar),
3. Obieg wody to pompa AquaNova N-RMC 5000,
4. Cyrkulacja - 2x NWM-8000,
5. Odpieniacz - Red Sea RSK 600,
Akwarium wystartowało z początkiem lutego bieżącego roku na soli RedSea Salt. W sumpie opakowanie Life Bio Filla oraz dwa kg kulek Maxspecta z resztaki niewykorzystanej skały. Wszystko wystartowało na czysto - bez żywej wody oraz żywej skały.

Ułożenie skały

Obecnie akwarium cały czas dojrzewa i wywala w mniejszej lub większej ilości różne badziewia ;-) ale ja przyjąłem zasadę aby się tym NIE PRZEJMOWAĆ i wytrzymać na spokojnie rok czasu tak aby wszystko się ustabilizowało i spokojnie dojrzało. Akwa ma różne gloniska które przychodzą i odchodzą (czasami im w tym pomagam jak się uda). Obecnie jest dużo syfu na piasku z którym próbuję bezskutecznie walczyć. Jeśli chodzi o korale to są to głównie korale miękkie i LPSy( @kataniTwoja Euphilia super sie pompuje). W zbiorniku pływają dwa Błazenki, Żółtek, Centropyga, Salarias, Babka i trzy Antiasy. Obecnie akwa idzie bez balinga ale byłem ponad dwa tygodnie na urlopie i strasznie nisko spadło KH więc pomalutku je podnoszę. 

1 główne zdjęcie 3Lewa strona

Niestety piasek wygląda tak:

6 Prawa strona piasku 5 Prawa strona piasku 4 Zagloniony komin

Co byście doradzili ? Z góry oczywiście dzięki ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Sprawdź poziom NO3 w zbiorniku - zapewne bedzie 0 przy takiej ilości  kulek Maxpecta -  wyciągnij smiało z 1 kg ( 1kg na 2850 l ). 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie.... naprawdę - jeżeli masz cyjano to masz nierównowagę pomiedzy NO3 a PO4.  Jeżeli brak NO3 w wodzie bakterie nie maja co jeść i ich miejsce przejmuja inne organizmy - przeważnie te które są nie mile widziane- cyano, dino etc

Edytowane przez osna24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wszystko niskie, według testów Seliferta PO4 nie zmienia koloru a NO3 może ze 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Starazolin napisał:

Obecnie akwarium cały czas dojrzewa i wywala w mniejszej lub większej ilości różne badziewia ;-) ale ja przyjąłem zasadę aby się tym NIE PRZEJMOWAĆ i wytrzymać na spokojnie rok czasu tak aby wszystko się ustabilizowało i spokojnie dojrzało.

Trochę cie nie rozumiem ,skoro wiesz że akwarium dojrzewa i masz się tym nie przejmować, to co cię dziwi  dino które jest jednym z etapów dojrzewania akwarium.Odsysaj to podczas podmiany wody i lej bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust to na piasku jest niemal wzorcowe cyjano a nie dino. Ale ja jestem daltonistą ;) Można to odsysać albo potraktować od razu chemiclean. 

 A parametry są niskie bo przy takiej ilości glonów to właśnie glony je zerują. Konkurencja glonów o makro i mikroelementy może być też przyczyną słabego wzrostu korali.

Możesz wrzucić do wody jakieś paprochy (np. pokarm płatki) albo zruszyć detrytus ze skały i dna, i nagrać filmik jak cyrkulacja rusza wodą? Będzie widać, jak intensywnie się woda rusza.

Cyrkulatory masz ustawione na maxa? Teoretycznie 16000 litrów/h przy 250 l akwarium to ponad 60:1 więc powinno starczyć. O ile s na 100% i o ile wierzyć danym producenta ;-)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, osna24 napisał:

Cześć,

Sprawdź poziom NO3 w zbiorniku - zapewne bedzie 0 przy takiej ilości  kulek Maxpecta -  wyciągnij smiało z 1 kg ( 1kg na 2850 l ). 

 

Nie przesadzaj z tym kilogramem na 2850L . Producent pisze a życie swoje . Ja na prawie 800L mam 8 kg . To da sie ocenić ze jest za dużo jak nie będzie glonów. 
proponuje lej aquaforest nitraphos minus to naprawdę działa cudy . To takie vsv tylko działa dużo lepiej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, grzegorz77 napisał:

Trochę cie nie rozumiem ,skoro wiesz że akwarium dojrzewa i masz się tym nie przejmować, to co cię dziwi  dino które jest jednym z etapów dojrzewania akwarium.Odsysaj to podczas podmiany wody i lej bakterie.

Spoko tak jak napisałem gloniska mi nie przeszkadzają, zresztą pojawiły się tak naprawdę nie dawno i w sumie to mi tak bardzo nie przeszkadzają. Boję się tylko o to że wyżerają to co dobre dla korali.

4 godziny temu, osna24 napisał:

Sprawdź poziom NO3 w zbiorniku - zapewne bedzie 0 przy takiej ilości  kulek Maxpecta -  wyciągnij smiało z 1 kg ( 1kg na 2850 l ).

Jeśli chodzi o kulki to nimi bym się nie przejmował. Jak nie było w akwarium glonów i cyjano/dino (cholera wie) to NO3 było na stałym poziomie około 10. Tutaj to chyba bym nic nie ruszał, ale dzięki za radę bo to też trzeba obserwować.

2 godziny temu, katani napisał:

Jak na mój gust to na piasku jest niemal wzorcowe cyjano a nie dino. Ale ja jestem daltonistą ;) Można to odsysać albo potraktować od razu chemiclean.

No właśnie jak pokazuję zdjęcia to jest dyskusja - jedni za cyjano inni za dino - może być jedno i drugie ?

 

2 godziny temu, katani napisał:

Cyrkulatory masz ustawione na maxa? Teoretycznie 16000 litrów/h przy 250 l akwarium to ponad 60:1 więc powinno starczyć. O ile s na 100% i o ile wierzyć danym producenta

No właśnie z tym też jest problem - cyrkulatory mam ustawione na 50%. Niby kombinuje z ich ustawieniem ale jak zwiększę ich moc to wszystko niemalże fruwa i korale nie chcą się pompować, ale rzeczywiście skoncentruję się bardziej na tej kwestii. 

Dzięki za zainteresowanie ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, osna24 napisał:

Poważnie.... naprawdę - jeżeli masz cyjano to masz nierównowagę pomiedzy NO3 a PO4.  Jeżeli brak NO3 w wodzie bakterie nie maja co jeść i ich miejsce przejmuja inne organizmy - przeważnie te które są nie mile widziane- cyano, dino etc

Nie pytałem o zerowe azotany, bo to oczywiste, tylko o te kulki. Napisaleś 40 kulek na 3 tys. litrów. On ma baniak 300 litrów czyli powinien włożyć 4 kulki? Czy ja liczyć nie umiem? Czy sobie żartujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, klossowski napisał:

Nie pytałem o zerowe azotany, bo to oczywiste, tylko o te kulki. Napisaleś 40 kulek na 3 tys. litrów. On ma baniak 300 litrów czyli powinien włożyć 4 kulki? Czy ja liczyć nie umiem? Czy sobie żartujesz?

Zobacz opakowanie po kulkach. Ale wiadomo że trzeba to trochę z przymrużeniem oka traktować.

 

Edytowane przez osna24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1 l kulek i 5 litrów life bio fil.

Lifebiofil ma zalecenie 1l na 400l litrów, kulki do 2850. To wg tego kilka razy za dużo ceramiki a parametry w stopce tego nie sugerują.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, trochę kiepsko to wygląda bo gruzowisko się zrobiło. Na środku skałka dołożona z sumpa kolegi @kataniżeby życia więcej zaszczepić ale chyba dalej coś nie pykło ...

1

 

3

 

4

 

 

 

 

 

Ponieważ pojawił się problem z Montiporami, które przestały polipować zrobiłem ICP i wyszło tak:

Test ICP z 04.01.2021

 

A moje kochane Montipory wyglądają niestety tak:

M1

 

M11

 

M2

 

M3

 

M31

Zielona prawie padła .....

Czy wysoki poziom GLINU i MOLIBDENU może być tego powodem ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko podwyższony glin i molibden raczej nie jest problemem. Ale za to może być niski potas.

Krzysiek, sprawdź jeszcze pompę, czy równo  podaje kh i Ca. Mocno są rozjechane te parametry, może być tak, że pompa podająca Ca podaje go lekko więcej i z czasem rozjeżdżają się.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ostatnio rozmawialiśmy, to mówiłem o potasie jodzie i żelazie. Wszystko jest nisko.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest że chce się mieć jak najwięcej korali w młodym zbiorniku, żeby nie wyglądał na pusty. Do puki są małe szczepki to jest miejsce i się skały dokłada pod kolejne ale jak się korale rozrosną to już jest gruzowisko i za ciasno. Do tego po przycince dochodzą nowe gracące zbiornik szczepki których trzeba się pozbywać. Trzeba wtedy redukować obsadę do ok. 10 najładniejszych i największych korali żeby to jako wyglądało lub zakładać większy zbiornik. Sam mam ten problem że powinienem zrezygnować z kilku korali, a te najładniejsze i największe rozstawić po zbiorniku z zachowaniem odpowiednich odstępów. Jednak ciężko się z nimi rozstać.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.