Skocz do zawartości
Słony leszcz

generator "prawdziwych" fal - surge device

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Wiecie, to też tak trochę jest, że jeden postawi akwarium z miękkimi i przez 15 lat będzie miał satusfakcję z niego, a inny ciągle szuka czegoś nowego. Różne są ścieżki

Ależ ja to doskonale rozumiem, bo sam tak mam że co chwila kombinuję, vide wątek o odmulaczu, na szczęście, jak mawia moja żona, zanim facet zacznie realizować swój genialny pomysł, zdąży wytrzeźwieć :)

Konkludując, kombinować można, nawet trzeba, warto potem również dokonać oceny całości pod kątem użyteczności.

ps. właśnie sobie przypomniałem, że kiedyś Paweł - Fox stawiał zbiornik oparty na systemie wielowylotowej, sterowanej cyrkulacji generowanej pompami obiegowymi. I z tego co wiem, to chyba nie był do końca zadowolony z efektów. Nie chciał bym szerzyć plotek, jak zajrzy to może mnie zweryfikuje, ale nie wiem czy nie oceniał tego jako nadmiernej komplikacji systemu.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem nie ma co kombinować , jak są gotowe rozwiązania. Ja mam cztery pompy Tunze i wszystkie steruje Multicontroller 7095.

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ogólnie bardzo ciekawy temat, więc dodam swój pomysł. Opiera się on na zastosowaniu dodatkowego zbiornika nad głównym akwarium. Obróconego do góry dnem i zanurzonego w głównym zbiorniku około 3-4cm. Z tego dodatkowego zbiornika wysysamy powietrze pompą próżniową. W momencie gdy jest cały zalany wodą wpuszczamy do niego powietrze co powoduje uwolnienie wody. 
Nigdy tego nie próbowałem jedynie podsyłam pomysł do rozważań.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mbrylski a zastanawiałeś się jak wpłynie Twój pomysł na dolewkę???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2022 o 09:53, dadario napisał:

@mbrylski a zastanawiałeś się jak wpłynie Twój pomysł na dolewkę???

Nie mam dolewki, dolewam wodę ręcznie.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mbrylski napisał:

Nie mam dolewki, dolewam wodę ręcznie.

Masz akwa 560 litrowe bez automatycznej dolewki???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Masz akwa 560 litrowe bez automatycznej dolewki???

Miałem 560l aktualnie 2400l. Tak bez dolewki.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mbrylski napisał:

Miałem 560l aktualnie 2400l. Tak bez dolewki.

To jak często uzupełniasz wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

To jak często uzupełniasz wodę?

Raz dziennie. Problem z automatyczną dolewką da się rozwiązać, stosując odpowiednio dużą komorę dla pompy i wyłączając dolewkę w czasie gdy system będzie zasysał wodę. Można też odwrotnie, wyłączyć całkowicie dolewkę i włączać ją raz albo dwa razy dziennie gdy generator fal będzie miał przerwę. Najważniejsze to nie wyssać za dużo wody aby pompa nie chodziła na sucho.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2022 o 09:35, mbrylski napisał:

Witam
Ogólnie bardzo ciekawy temat, więc dodam swój pomysł. Opiera się on na zastosowaniu dodatkowego zbiornika nad głównym akwarium. Obróconego do góry dnem i zanurzonego w głównym zbiorniku około 3-4cm. Z tego dodatkowego zbiornika wysysamy powietrze pompą próżniową. W momencie gdy jest cały zalany wodą wpuszczamy do niego powietrze co powoduje uwolnienie wody. 
Nigdy tego nie próbowałem jedynie podsyłam pomysł do rozważań.

Pomysł nierealny i nieracjonalny niestety.

Pompa próżniowa która miała by taką wydajność by to zadziałało była by bardzo droga, że o gabarytach i hałasie nie wspomnę. Dodatkowo całośc musiała by pracować na zasadzie zaworu trójdrożnego, bo taki start/stop pompę by wykończył błyskawicznie. Lepszym rozwiązaniem jest duży wave box działający na dwóch lub trzech pompach, wtedy można sobie ustawić fajne interwały.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dale napisał:

Lepszym rozwiązaniem jest duży wave box działający na dwóch lub trzech pompach, wtedy można sobie ustawić fajne interwały.

Z wave box jest o tyle problem z tego co się orientuję że ten ruch fali jest ale woda tak jakby stoi w miejscu, niema cyrkulacji. Jest to martwa fala. Tak to zrozumiałem, oglądając jeden z filmów o cyrkulacji.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, mbrylski napisał:

Z wave box jest o tyle problem z tego co się orientuję że ten ruch fali jest ale woda tak jakby stoi w miejscu, niema cyrkulacji. Jest to martwa fala. Tak to zrozumiałem, oglądając jeden z filmów o cyrkulacji.

Witam

Tak jak pisałem wcześniej . Kupujesz  4 Tunze oraz Multicontroller 7095. . Pompy wieszasz po 2  na przeciwko , ustawiasz odpowiednio interwał i będziesz zadowolony .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

Tak jak pisałem wcześniej . Kupujesz  4 Tunze oraz Multicontroller 7095. . Pompy wieszasz po 2  na przeciwko , ustawiasz odpowiednio interwał i będziesz zadowolony .

Podepnę się pod odpowiedz. Myślisz, że zda to egzamin z kominem wew na srodku?

Akwa 200x60x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, JerzyB napisał:

Tak jak pisałem wcześniej . Kupujesz  4 Tunze oraz Multicontroller 7095. . Pompy wieszasz po 2  na przeciwko , ustawiasz odpowiednio interwał i będziesz zadowolony .

Albo dwie gyre maxpecta. I masz duzo większe możliwości, połowę mniej kabli i sprzętu i ewentualnych problemów. Nie czarujmy się, rozwiązania tego typu, mimo że jeszcze dostępne w sklepach, są rozwiązaniami z poprzedniej epoki. Zarówno jeśli chodzi o możliwości, jak i samo sterowanie, czy choćby ustawienia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Albo dwie gyre maxpecta. I masz duzo większe możliwości, połowę mniej kabli i sprzętu i ewentualnych problemów. Nie czarujmy się, rozwiązania tego typu, mimo że jeszcze dostępne w sklepach, są rozwiązaniami z poprzedniej epoki. Zarówno jeśli chodzi o możliwości, jak i samo sterowanie, czy choćby ustawienia.

Jeśli to poprzednia epoka , to co teraz się sprawdza ?

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zakresie sterowania obecnie nowe pompy udostępniają sterowanie przez aplikacje, umożliwia to zarówno większą różnorodność wzroów pracy jak i ich dobową zmienność, natomiast w zakresie pomp, mamy dwa rodzaje - generatory typu gyre, zapewniający jednolity ruch wody w szerokim pasie, praktycznie w całym zbiorniku, prawie jednakowy, co do wydajności, w obu kierunkach, oraz pompy szeroko strumieniwe typu ecotech czy jebao mlv. Zasadniczo chodzi o to że klasyczne cyrkulatory dają duże ciśnienie wody przy samym wylocie i strumień w kształcie stożka wody, wspomniane przeze mnie pompy dają szerokie strumienie, już od samego wylotu, o relatywnie małym ciśnieniu, strumień ma kształt walca, przez co wraz ze wzrostem odległości od pompy nie spada tak zauważalne w zależności od odległości od pompy jak w tradycyjnych.

Natomiast pompy typu gyre dają strumień na całą szerokość zbiornika, co przy dwóch pompach i zmianie kierunku umożliwia fajne czyszczenie zbiornika.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, dale napisał:

W zakresie sterowania obecnie nowe pompy udostępniają sterowanie przez aplikacje, umożliwia to zarówno większą różnorodność wzroów pracy jak i ich dobową zmienność, natomiast w zakresie pomp, mamy dwa rodzaje - generatory typu gyre, zapewniający jednolity ruch wody w szerokim pasie, praktycznie w całym zbiorniku, prawie jednakowy, co do wydajności, w obu kierunkach, oraz pompy szeroko strumieniwe typu ecotech czy jebao mlv. Zasadniczo chodzi o to że klasyczne cyrkulatory dają duże ciśnienie wody przy samym wylocie i strumień w kształcie stożka wody, wspomniane przeze mnie pompy dają szerokie strumienie, już od samego wylotu, o relatywnie małym ciśnieniu, strumień ma kształt walca, przez co wraz ze wzrostem odległości od pompy nie spada tak zauważalne w zależności od odległości od pompy jak w tradycyjnych.

Natomiast pompy typu gyre dają strumień na całą szerokość zbiornika, co przy dwóch pompach i zmianie kierunku umożliwia fajne czyszczenie zbiornika.

Wolę zostać w innej epoce , moimi Tunze mogę zrobić niezły sztorm , a co najważniejsze nie słyszę ich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojej też nie. Moją gyre mam skręconą do 60% w szczycie. A i tak w trybie czyszczenia daje radę. Mi zależało na takim nurcie, który będzie odrywał cząsteczki osadów a przy tym nie męczył ryb.

Ja zaczynałem od tunze, owszem są ciche i mocne, ale w pobliżu pomp tworzyły się strefy gdzie ryby nie pływały, teraz tego nie mam.

Ja nie neguję Twojego rozwiązania, ale uważam że nie jest najbardziej optymalne z możliwych. Znaczy, można lepiej, a czy trzeba? Twój wybór :) Jak Ci pasuje, to OK.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dale napisał:

Ja zaczynałem od tunze, owszem są ciche i mocne, ale w pobliżu pomp tworzyły się strefy gdzie ryby nie pływały, teraz tego nie mam.

Nie wiem jak masz ustawione gyre, że jest osiągnięty dobry przepływ a ryby chętnie pływają w jego nurcie. Bo ja nie jestem w stanie osiągnąć takiego stanu. Jak skręcę moc pomp to przepływ robi się zbyt mało efektywny dla koralowców i detrytusu, jak podkręcę, to ryby pływają głównie wzdłuż szyb. Trochę ta teoria o doskonałości gyre mi się nie klei. Nie twierdzę, że są to złe pompy, jednak... Od ponad sześciu lat używam tych pomp i nie jestem w stanie osiągnąć takiego efektu, o którym piszesz. Może nie potrafię ich używać...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawioną pompę - jej os obrotu wirników około 10 cm poniżej tafli wody, z wylotem tak żeby strumień uderzał w powierzchnię około 15 cm od krawędzi zbiornika, mam ustawiony tryb pulsacyjny. O różnym natężeniu w ciągu dnia, tryb sprzątania polega na zmianie kierunku obrotów, nie pamiętam teraz ustawień, w każdym razie, prąd działa, co widać po ukwiałach na końcu zbiornika, a że jest akceptowalny przez ryby - widać choćby po hepatusie który objada pompę z glonów, jakie czasem się pojawią. Bo jeśli chodzi o czyszczenie jej, mam raczej swobodne podejście do tego :).  Ba, nawet za pompą chował się hepatus jak go białobrody zaczął ganiać. Niestety musiałem białobrodego oddać, bo za bardzo zaczął dokazywać - jednak nie jest to ryba do mojego zbiornika, jak dorastał, od tych 4 - 5 cm, był spokojny, nie wadził nikomu, jak osiągnął 10-12 cm, zaczął ganiac hepatusa (ok. 10 lat i jakies 12 cm) i zebrosomę (kilka miesięcy u mnie i około 5 cm średnicy). Nie bił ich, ale przeganiał. A że te akcje działy się właśnie w części przy pompie, widać było że nurt im nie przeszkadzał.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dale napisał:

a że jest akceptowalny przez ryby - widać choćby po hepatusie który objada pompę z glonów

Moim zdaniem wniosek jest aż nadto optymistyczny i nieprawdziwy. To że ryba podpływa do pompy i skubie glony nie jest moim zdaniem wskaźnikiem, który świadczy o tym, że prąd wody jest akceptowalny. Takim wskaźnikiem jest pływanie ryb po całym akwarium...

Druga kwestia, to wymagania koralowców. W moim zbiorniku obsadzonym w 90% acroporami prąd wody musi być silny aby sprostać potrzebą zwierząt. Z takim ustawieniem aby wywoływać turbulencje wody i unikać liniowego przepływu. To niestety niesie ze sobą mocne rozkręcenie pomp, co skutkuje tym, że ryby głownie pływają wzdłuż szyb i pod skałami. Rzadko która ryba zapędza się aby  wypłynąć na środek akwarium, chyba że się zapomni. A jak już to uczyni, to szybko wraca do pierwotnego sposobu pływania, czyli przy szybie...

I znowu mamy specyfikę konkretnego zbiornika, jego obsady, ułożenia skały itp. Stąd kategoryczne twierdzenie, że jakiś typ pomp jest jedynie słusznym rozwiązaniem jest raczej chybionym założeniem. W jednym akwarium sprawdzi się konkretne rozwiązanie (rodzaj pomp), w innym inne. Stąd jestem dużym przeciwnikiem wskazywania jedynie słusznych rozwiązań... szczególnie kiedy to są dwie głownie preferowane przez Ciebie firmy produkujące sprzęt.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawracanie kijem Wisły ;) Bez najmniejszych problemów cyrkulatory mogą pobujać polipami dając miły dla oka efekt, a przy okazji poderwać detrytus w gorę. Nie potrzeba do tego WC nad akwarium i jakiś skomplikowanych i bezsensownych konstrukcji.W szczególności jeśli chodzi o detrytus ze skały, bo z dna to trzeba nie mieć piasku, żeby cyrkulatorem czy nawet WC nad baniakiem z dna detrytus wydmuchiwać w 100%.  Chyba, że ktoś lubi morskie burze piaskowe.  Wavebox czy sterowane cyrkulatory spokojnie dają rade. Gyre tez nie jest wcale takie super jeśli chodzi o te strumienie. Wsadziłem zamiast Gyre  - 2x SOW-16 i też robią robotę tylko trzeba odpowiednio czasy poustawiać - żeby jeden strumień "nie gasił" drugiego. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to wskazałem gyre (maxspecta), vortecha (ecotecha) i pompy MLV (zdaje się Jebao), więc pogląd że robię reklame jednej firmie jest zupełnie nieuprawniony.  Owszem, układ skał i koralowce mogą wpływać na wybór pompy i ich ustawienie.  Jednak różnice w natężeniu strumienia pomiędzy wskazanymi przeze mnie pompami, a pompami typu klasycznej tunze są znaczne i zauważalne. Dlatego też piszę że są lepsze, a nie jedyne i słuszne - jak to okresliłes.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.