Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Pawkuu napisał:

Wydaje mi się ze złotym środkiem jest postawienie zbiornika na Żywej wodzie lub na RODI  z sola do akwarystyki morskiej... 

Napisałeś: 

"Ale na solance tak szybko się nie namnożą, potrzymaj w słodkiej i dodawaj codziennie trochę soli z bakteriami i pożywką, a po tygodniu to do sra..za i zalać żywą wodą i masz super start, sam tak robiłem i polecam"

Wnioskuję po tym że zalać i potem spuścić wszystko i ponownie zalać docelową wodą. Coraz ciekawsze rozwiązania widzę pojawiają się w akwarystyce :D

 

Przecież bakterie mają zasiedlić media a nie toń wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy ze czytają te posty ludzie zakladajacy akwarium lub planujący założenie;) jak zaczna zalewac kranowka ,czy ro i sie spieszyć bedzie tragedia :)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Przecież bakterie mają zasiedlić media a nie toń wody.

to może inaczej napiszę. Ile media i skała będzie bez wody w momencie spuszczenia kranówki? Ktoś wziął pod uwagę że jest to akwarium 420l. Obstawiam ok 1-2h. Co się stanie z tymi bakteriami? 

Mam tylko jeden pomysł. Amoniak po za skalą na jakimkolwiek teście. 

 

Po za tym wracając do wody kranowej. Ktoś robi jej testy icp? Przecież taka woda w np Warszawie ma w sobie ok 250mg/l Ca i Mg. Ktoś bierze pod uwagę to podczas używania tej wody. Nie wspomnę o innym syfie który w różnych częściach kraju może być w takiej wodzie. Ludzie boja się pić wodę z kranu a niektórzy używają jej w akwarium gdzie zwierzęta są nią otoczone nonstop. 

 

NIedługo woda kranowa będzie nietylko do zalewania ale jako balling stosowana.... 

Żeby nie odbiegać od tematu. Dla autora radze. Zalej wodą żywą lub RODI z normalną solą do akwarystyki morskiej. Nie jodowaną czy solą na ulice.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Pawkuu napisał:

Spoko możesz mi współczuć w końcu nie wszyscy idą z trendami z "Ameryki" i "youtuberów" Później zostają takie stare pierniki co dalej trzymają się fundamentalnych zasad :D

Chłopie, co mnie to obchodzi, zrobiłem jak zrobiłem i to opisałem, dodając, że to tylko moje doświadczanie, poparte  przy okazji wynikami badań biologów, a jak ty sobie robisz to mam to w...  jak chcesz to opisz, a nie  jakieś debilizmy  wypisujesz.  Co ci nie pasuje? Potrafisz chociaż jedno zdanie napisać? Jakich zasad? Masz jakąś elementarną wiedzę chociaż? To się podziel, chętnie poczytam, poza rewelacjami, że twój dziadek tak robił, bo mój 60 km chodził piechotą do Warszawy, więc dzięki za takie porady.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, klossowski napisał:

Chłopie, co mnie to obchodzi, zrobiłem jak zrobiłem i to opisałem, dodając, że to tylko moje doświadczanie, poparte  przy okazji wynikami badań biologów, a jak ty sobie robisz to mam to w...  jak chcesz to opisz, a nie  jakieś debilizmy  wypisujesz.  Co ci nie pasuje? Potrafisz chociaż jedno zdanie napisać? Jakich zasad? Masz jakąś elementarną wiedzę chociaż? To się podziel, chętnie poczytam, poza rewelacjami, że twój dziadek tak robił, bo mój 60 km chodził piechotą do Warszawy, więc dzięki za takie porady.

Wyluzuj trochę bo cię chyba ponosi. A trochę za stary jestem żeby się sprzeczać jak dzieci. Masz wszystko napisane nad twoim postem. Uważam że temat naszej dyskusji która nie wnosi nic do tematu można zakończyć. 
Pozdrawiam,

Pawku ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tym oto sposobem to forum schodzi na dno, a raczej poniżej dna... A jeśli chodzi o kranówę, to daruj sobie, zrób start na RODI, nasyp soli tyle ile trzeba, wlej bakterie i pożywkę i czekaj. 

Takich doradców jak powyżej już się na tym forum przewinęły całe tabuny. Mają akwarium rok lub krócej, ale naoglądali się filmików i poczytali trochę na amerykańskim forum i wydaje im się, że się znają na wszystkim. Tylko te ich akwaria za kilka miesięcy znajdą się na targowisku, lub będą pytania co zrobić bo korale marnieją... 

Powodzenia mimo wszystko.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawkuu napisał:

Wyluzuj trochę bo cię chyba ponosi. A trochę za stary jestem żeby się sprzeczać jak dzieci.

Super, jak się nic nie ma do powiedzenia, to się tak pisze. EOT.

 

1 godzinę temu, Pawkuu napisał:

Po za tym wracając do wody kranowej. Ktoś robi jej testy icp? Przecież taka woda w np Warszawie ma w sobie ok 250mg/l Ca i Mg

A to skąd wziąłeś? Z d...? Tu masz dane:

https://www.mpwik.com.pl/view/informacje-dodatkowe

Ps. Ja mam własne ujęcie wody głębinowej jakby cię interesowało, a nie ścieki z rzeki:)

1 godzinę temu, Pawkuu napisał:

NIedługo woda kranowa będzie nietylko do zalewania ale jako balling stosowana.... 

A wiesz, że w Łodzi woda jest ze studni czasami ze studni 900 metrów ????  I w ogóle wiesz co napisałem? Że taka woda w ilości 10- 30% na początek wiele złego raczej nie zrobi, a nie, że taką wodą będę uzupełniać odparowaną.... Więcej nie piszę, bo nie ma o czym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel zgadzam się z tobą. Czytając takie posty, odechciewa się cokolwiek napisać by pomóc koledze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moda na ,, bez ,, dalej w modzie widzę  :huh: Tym razem bez normalnej wody na start  :blink:Zawsze jak widzę takie posty, to  się zastanawiam czemu tak dążycie do poprawiania natury i kombinowania, czemu ma to służyć ? Chcecie zaoszczędzić parę pln, czy odnaleźć nową metodę na prowadzenie akwarium morskiego ? Pamiętajcie tylko że za tym wszystkim stoją zwierzaki które muszą znosić wasze eksperymenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dzieci w piaskownicy..... Proponuje przeczytać jakie kolega zadał pytanie! Nie ma tam mowy o skale czy piasku,a nie robić kolejną GB o swoje rację.Kolega  klossowski  podał propozycję opartą o wiedzę i własne doświadczenie i oczywiście nikt nie musi z niej skorzystać.  Wystarczy zrobić testy wody,pomijając fakt "jakości" samej skały jeśli jest już w akwarium. A większość jedynie co ma dopowiedzenia że ma być tak jak mówią i koniec.Akwarystyka morska,jak wiele dziedzin cały czas się rozwija i jeszcze długo metoda "prób i błędów" będzie nam towarzyszyć przy której będą cierpieć zwierzaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można zalać gnojówką lub deszczówką,

proszę niektóre osoby aby trochę miały choć ciut godniści do tego hobby.

Akwarium na kranówce, owszem ale do tego trzeba sie przygotować i wszystko stopniowo.

Pogadajcie z @Laszekcoś wam powie jak przechodził na kran, ile czasu itp...

@Danieljsłusznego posta postawił.

Pozd;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile nie ma co cisnąć o wyższość braku odpieniacza nad posiadanie (bo są inne metody filtracji) o tyle jak już pisałem kranówka powinna być tylko i wyłącznie w geście osoby, która chce zaryzykować.

Ja OP odpisałbym - tak, zlej wszystko w cholerę i wypłucz skałę w RODI.

Już było klepane wiele razy, że kranówka! = kranówka i każde miasto ma inną (pomijam fakt awarii sieci wodociągowej i dostania się syfu do obiegu). Więc to, że jednej czy dwóm osobom się udało świadczy o niczym. Nawet jak ktoś ma potężne akwarium, które radzi sobie z całym syfem z kranówki niekoniecznie poradzi sobie z szlamem, który może polecieć pewnego pięknego dnia do sieci.

Po co ryzykować? Cała idea RODI to podstawa pod mieszanie soli. Gwarancja, że masz 0000 wodę i czysty umysł.

Za tydzień znowu w morze uciekam to nie zdążę ale jak wrócę zrobię znowu test ICP akwa + woda (tym razem zamiast rodi z ciekawości naleję kranówki) bo chcę się przekonać jak all-for-reef działa. Zobaczymy.

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Ro i taka byla moja rada . Chociaz kilkanaście lat temu gdyby ktoś wspomnial o Tym ze mozna bez odpieniacza tez wszyscy uznali by to za szaleństwo. A mozna

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mateusz140 napisał:

Ja używam Ro i taka byla moja rada . Chociaz kilkanaście lat temu gdyby ktoś wspomnial o Tym ze mozna bez odpieniacza tez wszyscy uznali by to za szaleństwo. A mozna

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Ja nie planuję odpieniacza nawet jak powiększę akwarium bo to po prostu metoda filtracji, którą z lepszym lub gorszym skutkiem można zastąpić.

Kranówka nie plasuje się w tym toku rozumowania i nie ma co porównywać. Nie sądzę, że za 10 lat ludzie będą lać tylko kranówkę i wspominać śmieszkując o RODI. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze nie ma porównania. Ale wczoraj dowiedziałem się o mieszaniu kranowki zalewaniu akwarium woda slodka z kranu zlewaniu . Także nic mnie nie zdziwi od siebie moge polecić chociaz z 10kg węgla:) to zawsze moze pochłonie to co z kranu naleci

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie kombinujcie. U mnie 1m3 wody kosztuje 8.50zł. żeby zalać akwarium ok 400l RODI pewnie trzeba zużyć ok 2m3 wody tj. Koszt ok 20zł... Kranówka to ryzyko z którym poradzi sobie doświadczony akwarysta ale świeżak? Nie koniecznie. No i po co sobie radzić i ładować kasę w absorbery i chemię różnej maści? Jak w wodzie poleci syf np miedź bo instalacje wodne a przynajmniej ich elementy są robione z tego metalu to skała tym nasiąknie i problemy będą sie ciągnąć latami. Jak myślicie dla czego nie poleca się kupowania używanej skały od innego akwarysty np z likwidowanego akwarium? Ze swojego podwórka, kiedyś miałem zakwit, zrobiłem na szybko podmianę ratunkowa jakoś że 30% na kranowce i bardzo tego żałuję. Korale kurczyły się przez kilka miesięcy a kilka padło. Mieszkam w bloku oddanym do użytku w 2012r, instalacja jest przecierz nowa! Poza tym co to za oszczędność jak zalana wodę każecie wylać a potem zalać od nowa? 

 

ICP zmierzy tylko 36 pierwiastków a zawartość rozpuszczonych substancji organicznych w tym oprysków czy wydzielin różnych żyjątek i pierwiastków toksycznych w kranowce nie badanych w ICP może być dużym kłopotem.

 

Z tego co wiem to faktycznie bakterie mnożą się szybciej przy niższym zasoleniu. Bezpieczniej jest przyspieszać dojrzewanie startując z niższym zasoleniem a nie z wodą o niewiadomym składzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, niknik napisał:

ICP zmierzy tylko 36 pierwiastków a zawartość rozpuszczonych substancji organicznych w tym oprysków czy wydzielin różnych żyjątek i pierwiastków toksycznych w kranowce nie badanych w ICP może być dużym kłopotem.

Wiem ale z czystej ciekawości chcę sprawdzić co by niektórym (a także sobie) pokazać co jest wyłapywane przez prefiltry i rodi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, niknik said:

Strasznie kombinujcie. U mnie 1m3 wody kosztuje 8.50zł. żeby zalać akwarium ok 400l RODI pewnie trzeba zużyć ok 2m3 wody tj. Koszt ok 20zł... Kranówka to ryzyko z którym poradzi sobie doświadczony akwarysta ale świeżak? Nie koniecznie. No i po co sobie radzić i ładować kasę w absorbery i chemię różnej maści? Jak w wodzie poleci syf np miedź bo instalacje wodne a przynajmniej ich elementy są robione z tego metalu to skała tym nasiąknie i problemy będą sie ciągnąć latami. Jak myślicie dla czego nie poleca się kupowania używanej skały od innego akwarysty np z likwidowanego akwarium? Ze swojego podwórka, kiedyś miałem zakwit, zrobiłem na szybko podmianę ratunkowa jakoś że 30% na kranowce i bardzo tego żałuję. Korale kurczyły się przez kilka miesięcy a kilka padło. Mieszkam w bloku oddanym do użytku w 2012r, instalacja jest przecierz nowa! Poza tym co to za oszczędność jak zalana wodę każecie wylać a potem zalać od nowa? 

 

ICP zmierzy tylko 36 pierwiastków a zawartość rozpuszczonych substancji organicznych w tym oprysków czy wydzielin różnych żyjątek i pierwiastków toksycznych w kranowce nie badanych w ICP może być dużym kłopotem.

 

Z tego co wiem to faktycznie bakterie mnożą się szybciej przy niższym zasoleniu. Bezpieczniej jest przyspieszać dojrzewanie startując z niższym zasoleniem a nie z wodą o niewiadomym składzie.

W punkt. Wysilek oraz koszt usuniecia No3 i Po4 przewyższa koszt zalania. 

A co do ICP to dokladnosc nawet na podstawowe 36 skladowych pozostawia wiele do zyczenia.

Jesli chodzi obbakterie filtracyjne to przepasc pomiedzy środowisku slonym a woda słodką jest ogromna. Uzpelnie inne szczepy, zupelnienie inny czas namnazania. Polecam Opracowania Dr. Tim Hovanec

Edytowane przez Grzegorz Dyzma
Literowka (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że szlam może polecieć i po akwarium tak samo jak brak prądu długi czas po gwałtownej burzy przy braku agregatu lub upsa. Te same efekty. Aczkolwiek przy braku prądu większa kaplica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dodam swoją przygodę z kranówką ku przestrodze.

Warszawa, kranówka ma obecnie 380TDS.

W poprzednią niedzielę(30.08) przy pomiarze KH zauważyłem "lekki" wzrost KH(z 8 na 9,2 tydzień wcześniej było stałe 8), mierzę raz w tygodniu i spadek Ca(mierzę raz w miesiącu z 420 na 410). Skorygowałem KH. 

Po 2-3 dniach kilka bardziej wymagających LPS-ów zaczęło grymasić, czekałem w 4 dni Euphyllia Ancora zaczęła gwałtownie tracić tkankę, z 17 główek zostały 3 schowane. Testy domowe ok, czyli PH, KH, Ca, Mg, K no i przypadkowo sprawdziłem rodziankę, a tam 80 na wyjściu :/

Membrana musiała się rozszczelnić/uszkodzić, bo za membraną miałem 135TDS, na szczęście mam 10l zbiornik na żywicę. 

Obstawiam, że dolewka dolała z 70-100l takiej wody na 500l obiegu, generalnie ustabilizowany zbiornik mocno się rozjechał. 

Na ICP czekam, nie ma to jak PP :)

Także tego, może proste miękkie dają radę na niezłej kranówce, ale mój ustabilizowany zbiornik dostał takiego strzała, że podziękuję za dodawanie kranówki na start, nie mówiąc już o permanentnym prowadzeniu zbiornika na kranówce. Nie stać mnie na takie rozwiązanie, bo zwierzaki są za drogie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ejdzej88 napisał:

To jeszcze dodam swoją przygodę z kranówką ku przestrodze.

Warszawa, kranówka ma obecnie 380TDS.

W poprzednią niedzielę(30.08) przy pomiarze KH zauważyłem "lekki" wzrost KH(z 8 na 9,2 tydzień wcześniej było stałe 8), mierzę raz w tygodniu i spadek Ca(mierzę raz w miesiącu z 420 na 410). Skorygowałem KH. 

Po 2-3 dniach kilka bardziej wymagających LPS-ów zaczęło grymasić, czekałem w 4 dni Euphyllia Ancora zaczęła gwałtownie tracić tkankę, z 17 główek zostały 3 schowane. Testy domowe ok, czyli PH, KH, Ca, Mg, K no i przypadkowo sprawdziłem rodziankę, a tam 80 na wyjściu :/

Membrana musiała się rozszczelnić/uszkodzić, bo za membraną miałem 135TDS, na szczęście mam 10l zbiornik na żywicę. 

Obstawiam, że dolewka dolała z 70-100l takiej wody na 500l obiegu, generalnie ustabilizowany zbiornik mocno się rozjechał. 

Na ICP czekam, nie ma to jak PP :)

Także tego, może proste miękkie dają radę na niezłej kranówce, ale mój ustabilizowany zbiornik dostał takiego strzała, że podziękuję za dodawanie kranówki na start, nie mówiąc już o permanentnym prowadzeniu zbiornika na kranówce. Nie stać mnie na takie rozwiązanie, bo zwierzaki są za drogie ;)

Trzaskowianki dolałeś i to nieświadomie :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.