Skocz do zawartości
palaeo

Spadające KH - prośba o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

 

chciałem prosić o poradę co zrobić ze spadającym KH i gdzie może być tego przyczyna - nie znalazłem opisu podobnego przypadku, zakładam więc nowy wątek.

Zbiornik 340l w obiegu, założony 1 marca. Obsada to koralowce miękkie i lps (+dwie malutkie montipory), trochę skorupiaków (krewetki, pustelnik), ślimaki, w tym momencie pięć ryb, powoli zwiększam obsadę. Około 30 kg już teraz żywej skały (stawiane na suchej i jednym kawałku żywej, w refugium Caulerpa. Podmiany raz w tygodniu 30l. Sól H2Ocean.

I problem: powoli spadające KH, mimo dość stałych poziomów Ca i Mg. Ca utrzymuje się na poziomie ok. 410, Mg 1410, a KH w ciągu ostatnich 7-8 tygodni spada - z początkowych ok. 7.9 do około 6.0-6.1 (testem saliferta). Przygotowuję się do stosowania Ballinga (w ostatnią niedzielę robiłem po trzy testy, żeby precyzyjnie sprawdzić, jaka jest konsumpcja Ca i Mg), ale mam trochę wrażenie, że problem lezy gdzieś indziej. A może to tylko wrażenie? Będę wdzięczny za pomoc i pomysły, jak sobie z tym poradzić.

 

Pozdrawiam,

 

Paleo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomogło stosowanie ballinga i jest stabilnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dawkować, skoro Ca nie spada (chyba, chce kolejny test zrobić najwcześniej w piątek, żeby było przynajmniej 5 dni)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, palaeo napisał:

A jak dawkować, skoro Ca nie spada (chyba, chce kolejny test zrobić najwcześniej w piątek, żeby było przynajmniej 5 dni)?

Ca i Kh są ze sobą skorelowane - jak KH rośnie to Ca spada i na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, palaeo napisał:

A jak dawkować, skoro Ca nie spada (chyba, chce kolejny test zrobić najwcześniej w piątek, żeby było przynajmniej 5 dni)?

Jeśli spada Ci samo KH (tak jak mi jakiś czas temu) to dozuj tylko KH (jakimś bufforem) aż zacznie się konsumpcja Ca. Potem włącz ballinga no chyba, że podmiany uzupełniają Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, osna24 napisał:

Ca i Kh są ze sobą skorelowane - jak KH rośnie to Ca spada i na odwrót.

Ciekawa teza. 

Skoro spada tylko kH to zacznij dozowanie tylko wodorowęglanu sodu. Zobaczysz, że ruszy też i Ca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za podpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Miałem to samo. Dawaj pełnego (trzy roztwory) Baliinga. Zacznij od małych dawek.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Aquamark napisał:

Witam.

 

Miałem to samo. Dawaj pełnego (trzy roztwory) Baliinga. Zacznij od małych dawek.

 

Pozdrawiam

Nie... Nie... Nie... 

Najpierw korygujemy pojedyncze parametry (najlepiej do wartości jakie ma stosowana przez nas sól) a następnie zaczynamy stosować pełną suplementację. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw podniosłem KH (preparatem Kh buffer od AF) do ok 8,4-8,6, a potem zacząłem mierzyć złużycie Ca  i Mg. Przy niskim kH wchłanianie wapnia przez korale może być zaburzone. Na podstawie konsumpcji wapnia (miezyłem przez ok 2 tyg. ) ustaliłem dawkę całego bailinga i dopiero wtedy zacząłem lać po równo (mimo, że konsumpcja Mg była trochę nizsza). Na obecną chwilę parametry są stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dadario napisał:
4 godziny temu, osna24 napisał:

Ca i Kh są ze sobą skorelowane - jak KH rośnie to Ca spada i na odwrót.

 

Ciekawa teza. 

Trochę prawdy w niej jest. Przy wysokim KH wapń się strąca. To w sumie już nie teza ale dla wielu znany fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz młody zbiornik z niewielką obsadą, a co za tym idzie niewielką konsumpcją, więc podmiany wody jak na razie wystarczają do uzupełniania Ca i Mg. To, że Kh Ci się ruszyło i spada w pierwszej fazie to normalny objaw. Masz refugium - rośliny morskie i glony potrafią pobierać węgiel z węglanu w przypadku niewystarczającego poziomu CO2 i to jest główny powód przez który Kh zaczyna Ci spadać. Dozuj na razie tylko wodorowęglan sodu, aby utrzymać Kh i czekaj. Przy większej obsadzie korali kalcyfikujących i rozwoju glonów wapiennych Ca i Mg też zacznie spadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem wodorotlenek sodu na spadajace ph i niskie kh. Terasz wsyztko jest oki, na dodatek z tylnej szyby zniknęły wsszystkie zielone glony

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dadario napisał:

Nie... Nie... Nie... 

Najpierw korygujemy pojedyncze parametry (najlepiej do wartości jakie ma stosowana przez nas sól) a następnie zaczynamy stosować pełną suplementację. 

I dla poparcia co powyżej podasz wszystkie reakcje na wzorach.  :)

To nie jest takie proste. Przy typowych podmianach i delikatnym Ballingu dojdziemy, po pewnym czasie, do delikatnego wzrostu KH.

Co jest gorsze od niskiego KH, zbyt raptowny jego wzrost.

Moje zwierzaki lepiej reagowały na takową zabawę.

Przy korygowaniu tylko KH, ręka często świerzbi i robimy to zbyt śpiesznie.

Korygując KH samą sodą lub dedykowanym preparatem najlepiej posłużyć się pompą dozującą.

 

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquamark Tu nie potrzeba żadnych wzorów. 

Balling służy do podtrzymywania parametrów na stałym poziomie. Dlatego podajemy go po równo, aby zachować odpowiednie proporcje wszystkich jonów. 

Korekty konkretnego parametru uzupełniamy osobno. 

Popatrz sobie na przykład na zalecenia AF co do suplementacji. Masz Ca plus, kh plus czy Mg plus do korekcji pojedyńczego parametru oraz Component 1-2-3 do podtrzymania całości.

Inną kwestią jest "opanowanie i cierpliwość" akwarysty i  nic nie ma do powyższego tematu. 

A moje osobiste zdanie, to prowadzenie zbiornika powyżej 100L z mieszaną obsadą korali (LPS i SPS) bez pomp dozujących to udręka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.