Skocz do zawartości
R3BEL

Planowane ~800L + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich morszczaków,

Jeszcze nie nacieszyłem się moimi 300L, które założyłem niecały rok temu, a już pojawiło się światełko w tunelu na większy zbiornik. Po wielu rozmowach z żoną w końcu podjęliśmy decyzję o budowie domu, a ja oczywiście nie wyobrażam sobie, aby w nowym miejscu nie było także akwarium morskiego. A ponieważ jestem osobą, która lubi mieć wszystko dograne jak należy zawczasu postanowiłem już teraz zacząć przymierzać się do nowego zbiornika, tak aby móc oszacować wstępnie koszty oraz aby w projekcie domu móc uwzględnić pewne kwestie typu doprowadzona hydraulika (instalacja pod pompę ciepła, spływ do kanalizacji), zasilanie, wentylacja itd itp. Szczególnie jestem ciekaw Waszych opinii jeśli chodzi o wykorzystanie pompy ciepła do ogrzania/schłodzenia akwarium.

Co do samego akwarium to stałoby wzdłuż długiej ściany (jest to jedyne możliwe miejsce) i byłoby widoczne z trzech stron. Wstępnie założyłem wymiary 200x65x60 i od razu dodam, że te 200cm to max, tak samo jak 65cm głębokości (żona chciała 60, ale jakoś te dodatkowe 5cm przemycę ;)). Co do wysokości to większej nie przewiduję, w tej chwili mam 60cm i przy pewnych pracach przy dnie już taki wymiar potrafi sprawić kłopot. Pytanie tylko jak z kominem? Planowałem wewnętrzny (żeby nie tracić miejsca) na tylnej szybie po środku. Co o tym sądzicie? Czy może jednak lepiej poświęcić jedną boczną szybę i zrobić z kominem zewnętrznym? Na pewno odpadają obie boczne szyby z kominami lub też komin zewnętrzny na tylnej szybie.

Czytałem też kilka postów, gdzie odradzano innym forumowiczom tak długiego zbiornika ze względu na problemy z cyrkulacją i oświetleniem. Nie ukrywam, że fajnie by było móc zastosować jak najmniej cyrkulatorów (pytanie czy 2x Maxspect 350 da radę), ale zdaję sobie sprawę, że przy tej wielkości może to być niemożliwe. Jeśli chodzi o oświetlenie to ja jednak jestem zwolennikiem LEDów i planowałem dokupić jeszcze jedną lampę Maxspect Recurve R6-090. Pokryłoby mi to cały zbiornik i zawsze to jakaś minimalizacja kosztów niż kupowanie nowej/nowych większych lamp. Poza tym aktualnie mam większość sprzętu Maxspecta (oświetlenie, pompa, cyrkulatory, odpieniacz, sterownik) i nie ukrywam, że wygodnie się wszystkim steruje z pozycji telefonu, zwłaszcza przy karmieniu - jedno kliknięcie i wszystkie urządzenia są w trybie karmienia.

Pytanie też czy obiegówka Maxspect Turbine Duo TD‑9k byłaby wystarczają (max 9000L/h)? Co do odpieniacza Maxspect Aeraqua Duo AD600 to raczej jestem spokojny, bo według producenta max powinien ogarnąć 1700L.

O nowym sumpie na razie nie myślę, gdyż do tej kwestii wrócę jak już będę pewny wymiarów i wielkości zbiornika.

Wybaczcie, trochę się rozpisałem. Jeśli komuś udało się doczytać do końca to dajcie znać jakie są Wasze przemyślenia/uwagi. Dzięki!


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli zbiornik widoczny z 3stron to minimum 80cm. Poważnie, patrzenie z boku przy takiej głębi to naprawdę przyjemność, przy 60 będziesz czuł ciągły niedosyt. 

2. Cyrkulacja to najmniejszy problem. Dwie 350 to będzie mało, ale zawsze możesz dodać 3 zwykły mocny cyrkulator z stałym przepływem. 

3. Obiegówka 9tys L to moim zdaniem trochę za mało. Zwłaszcza, że dla trwałości sprzętu ja staram się nie używać wszystkiego na 100%.

4. Zamiast kupić jednego recurwa wolałbym dwa rsx. Więcej mocy u lepsze pokrycie światłem. 

5. Odpieniacz wystarczy. 

Planuj, kombinuj... Coś wymyślisz.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa td9k to zdecydowanie za mało. Td12k to takie minimum z minimum co mogło by być i to rozkręcone na 100%. Co do reszty się nie wypowiem. Napewno jakbyś mógł kombinować z wymiarem to wolał był uciąć coś na długości a dołożyć na szerokości (tak jak @dadarionapisał, efekt będzie lepszy). 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

1. Jeśli zbiornik widoczny z 3stron to minimum 80cm. Poważnie, patrzenie z boku przy takiej głębi to naprawdę przyjemność, przy 60 będziesz czuł ciągły niedosyt. 

Z chęcią bym poszedł w 80cm, ale to nie przejdzie. Tak jak pisałem 65cm to max jaki mógłbym wysępić w tym miejscu. Jednak muszę brać pod uwagę w salonie jeszcze inne elementy niż tylko samo akwarium. No i jeszcze zdanie żony ;) 

A przy 65cm jaką byście dali max długość akwarium żeby miało to sens?

Godzinę temu, dadario napisał:

3. Obiegówka 9tys L to moim zdaniem trochę za mało. Zwłaszcza, że dla trwałości sprzętu ja staram się nie używać wszystkiego na 100%.

Godzinę temu, dla syna napisał:

Pompa obiegowa td9k to zdecydowanie za mało. Td12k to takie minimum z minimum co mogło by być i to rozkręcone na 100%.

A co koledzy myślą o zastosowaniu dwóch td9k?

Godzinę temu, dadario napisał:

4. Zamiast kupić jednego recurwa wolałbym dwa rsx. Więcej mocy u lepsze pokrycie światłem. 

Jednego Recurva 90 już mam, musiałbym dokupić jeszcze jedną taką samą lampę. 2x 90 ogarnęłoby mi całą długość zbiornika.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, R3BEL napisał:

A co koledzy myślą o zastosowaniu dwóch td9k?

Jak najbardziej zda egzamin. Jeśli będzie podnoszenie wody na 150cm realnie wyjdzie około 10-10,5 tyś litrów na godzinę przy 100% mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory wszyscy mowili o praktycznym obiegu 5 razy na godzine obietosc zbiornika.  Nikt nigdy nie poparł takiego postepowania. BRSTV nakrecili fajny film z wytłumaczeniem o pompach obiegowych. Sensownym obiegiem jest pomiedzy 1 a 3 razy obietosc zbiornika. Wiecej to tylko mielenie wody, i oplata za prąd. U siebie w zakladanej 700l nie planuje wiekszej jak 6000. Kazdy robi jak chce 9000 na twoj zbiornik to juz za duzo, chyba ze fiktracja w piwnicy 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

 Sensownym obiegiem jest pomiedzy 1 a 3 razy obietosc zbiornika. Wiecej to tylko mielenie wody, i oplata za prąd. U siebie w zakladanej 700l nie planuje wiekszej jak 6000. Kazdy robi jak chce 

Może to i prawda, ale na swoim przykładzie przy 250l w obiegu mam td9k rozkręconą na full i dopiero przy pełnej mocy nie mam problemu z No3 i po4. Fakt że system działa bez odpieniacza i bez jakiejkolwiek filtracji mechanicznej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zasmiecac watku kolegi, ale jak Twoim przypadku silna pompa redukuje NO3 i PO4? 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Nie chce zasmiecac watku kolegi, ale jak Twoim przypadku silna pompa redukuje NO3 i PO4? 

Złoże bakteryjne lepiej działa przy większym przepływie przez sump. Stąd też u mnie system lepiej reaguje mimo małej objętości. Swojego czasu słyszałem że obieg powinien  być na poziomie 10x objętość zbiornika głównego. Ale jak widać szkół jest wiele, co nie znaczy że są one złe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dla syna napisał:

Złoże bakteryjne lepiej działa przy większym przepływie przez sump

Wcale tak nie musi być, wszystko zależy od wielkości złoża. Ktoś powinien to kiedyś policzyć :).


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.

W zasadzie najważniejszy pytanie jakie przeloty spływu i rewizji przewidujesz? Bo ta informacja chyba mi umknęła w wątku - albo jej nie ma. Jaka jest planowana wysokość podnoszenia słupa wody ?
2x9000 l/h będzie za dużo.
Wg mnie jeśli pompa będzie podnosiła 170cm i dasz na spływie przelot 32 to wystarczy pompa 6000l/h i nie będzie ona pracowała w 100% swojej mocy.
Jeśli dasz 40mm to przyznaję nie wiem bo nie stosowałem takiego przelotu ale wydaje mi się iż 6000l/h okaże się maxem jaki swobodnie spłynie przez tego typu hydraulikę. Dając mocniejszą pompę skręcisz ją na kontrolerze - będzie cichsza i teorie głoszą iż pobierze mniej energii elektrycznej.

Przy podnoszeniu wody z piętra niższego warto brać mocniejszą pompę gdyż im wyżej pompa musi podnieść tym mniej wody przepłynie do baniaka.

 

4 godziny temu, owler napisał:

Ktoś powinien to kiedyś policzyć :).

Właściwie to wystarczy iż ktoś policzy przepływy przez określone przeloty. To co przepchnie pod ciśnieniem pompa nie jest równe temu co swobodnie spłynie w dół. Tak w każdym razie mi się wydaje. No chyba że 2x9000 l/h i bypass z powrotu do sumpa.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, chwialek napisał:

W zasadzie najważniejszy pytanie jakie przeloty spływu i rewizji przewidujesz? Bo ta informacja chyba mi umknęła w wątku - albo jej nie ma. Jaka jest planowana wysokość podnoszenia słupa wody ?
2x9000 l/h będzie za dużo.
Wg mnie jeśli pompa będzie podnosiła 170cm i dasz na spływie przelot 32 to wystarczy pompa 6000l/h i nie będzie ona pracowała w 100% swojej mocy.
Jeśli dasz 40mm to przyznaję nie wiem bo nie stosowałem takiego przelotu ale wydaje mi się iż 6000l/h okaże się maxem jaki swobodnie spłynie przez tego typu hydraulikę. Dając mocniejszą pompę skręcisz ją na kontrolerze - będzie cichsza i teorie głoszą iż pobierze mniej energii elektrycznej.

Rzeczywiście nigdzie na ten temat nie napisałem. Przy zbiorniku tej długości planuję zrobić spływ i rewizję 40, natomiast powrót 32. Tym razem będę się starał nie popełnić wcześniejszego błędu i umieszczę pompę tuż pod kominem bez żadnych zbędnych kolanek wewnątrz szafki, a na wyjściu powrotu dam łuk zamiast kolanka. Wg producenta przy 1,5m posiadana pompa ma przepływ 5000L/h, w przypadku nowego zbiornika wysokość podnoszenia powinna być zbliżona.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.