Skocz do zawartości
benua

ICP Triton vs. Marinlab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, będąc w posiadaniu dwóch test ICP Triton i Marinlab i jakieś tam problemy w zbiorniku postanowiłem zrobić mały test porównawczy. Próby wody pobrane jednocześnie i wysłane do dwóch ww. laboratoriów. Wyniki....hm tego generalnie się spodziewałem. Część się pokrywa, część zbliżona, ale są także duże różnice np. po4.  Trzeba sobie zdawać sprawę że w obydwu przypadkach ta sama próba robiona na tym spektofotometrze w odstępie kilku dni także pewnie dała by inny wynik. Poza tym te laboratoria chyba nie posiadają akredytacji co także może wpływać na różnice. Generalnie , mnie bardziej przekonał Triton ponieważ razem z wynikami dostałem instrukcję z przeliczeniem na mój litraż ile czego dolać żeby wyprostować parametry. Mam nadzieję że nasz rodzimy Marinlab także pójdzie tą drogą, jednak jest to jakaś odpowiedzialność.  Wyniki zamieszczam poniżej. Pozdr

Results_2020_08_19_20469.jpg

Results_2020_08_19_204691.jpg

triton 08.20202.jpg

triton 08.20201.jpg

triton 08.20203.jpg

Edytowane przez benua (wyświetl historię edycji)

Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to wyniki są zbliżone. Pewnie w granicach błędów statystycznych/pomiarowych obu aparatów.

5 godzin temu, benua napisał:

Generalnie , mnie bardziej przekonał Triton ponieważ razem z wynikami dostałem instrukcję z przeliczeniem na mój litraż ile czego dolać żeby wyprostować parametry.

Natomiast odnośnie tego to bym polemizował.

Jak można na podstawie jednorazowego wyniku rekomendować ile czego dolać, kompletnie nie znając co jest w zbiorniku i jakiej soli się używa i co już się leje do baniaka? Totalnie inna będzie suplementacja przy dużej obsadzie SPS a inna przy miękasach.

Gdybyś wysyłał np. co miesiąc próbki, i gdzieś na koncie u nich byłyby wyniki to triton badając trendy twoich próbek mógłby rekomendować.. to ci spada, lej więcej niż lejesz, to ci rośnie, lej mniej niż lejesz. I to przy założeniu, że triton wie jaką metodę suplementacji używasz.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, katani napisał:

 

Natomiast odnośnie tego to bym polemizował.

Jak można na podstawie jednorazowego wyniku rekomendować ile czego dolać, kompletnie nie znając co jest w zbiorniku i jakiej soli się używa i co już się leje do baniaka? Totalnie inna będzie suplementacja przy dużej obsadzie SPS a inna przy miękasach.

Gdybyś wysyłał np. co miesiąc próbki, i gdzieś na koncie u nich byłyby wyniki to triton badając trendy twoich próbek mógłby rekomendować.. to ci spada, lej więcej niż lejesz, to ci rośnie, lej mniej niż lejesz. I to przy założeniu, że triton wie jaką metodę suplementacji używasz.

To wyglada tak ze zanim zrobisz test tritona musisz opisać swoje akwarium jaki litraż , metoda prowadzenia (nie koniecznie triton) itd. i dopiero wtedy na podstawie tych dany napiszą ci co podać by wyjść na prostą . Zachowując obecną metodę suplementacji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

To wyglada tak ze zanim zrobisz test tritona musisz opisać swoje akwarium jaki litraż , metoda prowadzenia (nie koniecznie triton) itd. i dopiero wtedy na podstawie tych dany napiszą ci co podać by wyjść na prostą . Zachowując obecną metodę suplementacji 

A to chapeau bas. W taki sposób jak najbardziej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem AF niedługo ruszy z taką samą analizą po ICP jak Triton i nie będziemy pozostawieni w próżni ile czego dolać i co dalej robić. Ponoć system jest w fazie testów.  A tak na marginesie tu na tym forum ludzi pisali że po ICP w Tritonie i przy niedoborze boru dostali instrukcje by go dolać 60 ml przez parę dni gdzie po takiej dawce poleciały wszystkie SPsy, także za takie doradztwo to ja dziękuję

Edytowane przez jacek_kl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie ICP test traktuje z przymrużeniem oka tzn przestałem na nich polegac / uzywac. Jeszcze zanim pojawiło sie ATI i Aquaforest wyslalem ta sama wode do TRITON i otrzymałem rozne wyniki. Zabawiło sie w to wiele osób i rezultaty byly podobne. Na zagranicznych forach i blogach mozna znalezc sporo na podobny temat.

Link z Youtube to recenzja o 3 produktach,  wyniki od 25 minuty. Jesli na magnezie ktory chyba łatwo mierzyć jest taki rozstrzal a jest w miligramach, to co wynikami w mikrogramach? 

Kazdy robi jak uwaza i decyduje sam. 

 

https://reefs.com/magazine/skeptical-reefkeeping-12/

 

 

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio robiłam test Icp 16.08

- celowo zrobilam test Po4 w akwarium 

mała hanka pokazała 0.01

Salifart 0.00

Colombo 0.00

Icp pokazało 0.1360 :Suspicious 

 

Reszta testów z colombo pokryło test +- 0.2

Zasolenie sie potwierdziło z chińskim miernikiem, ale Po4 nie rozumie.

Czyli mam rozumieć wszystkie testy na Po4 łącznie z małą hanką do kosza bo komu teraz wierzyć.

wydajesz pieniądze na hanke i co? Pokazuje Ci 0.01 (+- 0.04) różnica błędu i tak kosmos.

Wspomnę że wynik testu był po 4 dniach od wysłania.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czau na reefhubie robiłem test różnych soli i każda solanka została wysłana do Tritona i ML. Wyniki są na stronie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wysyłając do Marinlab wodę robię jednocześnie testy Ca,Mg,Kh  Salifiertem,NO3 Colombo i PO4 dużą Hanką,te wyniki są prawie identyczne.Pozostałe parametry koryguję według potrzeb,musiałem kupić Borium,Moliboneum i Strontium z AF,uzupełniłem i już przy kolejnych ICP miałem poziom na zielonych polach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wyniki identyczne poza zasoleniem ale to wina sprzętu była. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.