Skocz do zawartości
Dexter2k13

Skok po4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dość poważny problem, otóż Po4 w moim zbiorniku skoczyło do około 0.2. Nie mam pojęcia czego może być to przyczyna. OD ponad roku miałem Po4 i no3 na poziomie 0.00. Po4 mierzone hanką 713. za filtrację w zbiorniku robi skała około 30kg 7 litrów siporaxu 2 opakowania maxspecta, 700zł life bio fillu od AQ aio bioleppet xxl w filtrze przepływowym i węgiel aktywny i odpieniacz twistmana 200 z pompą zewnętrzną. Nic ze zwierzyny nie padło, nie podaję żadnych boosterów poza pokarmem dla korali i aminokwasami. Zbiornik prowadzę na metodzie probiotycznej od aquaforestu od ponad roku i z po4 nie miałem żadnych problemów do ostatniego tygodnia gry hanna przed podmianą pokazała mi po4 0.03. Wymieniłem węgiel aktywny mała podmianka aio filtr przepływowy wyczyszczony i reszta mediów przepłukana w wodzie z podmianki. W ostatnią niedziele robiłem testy i podmianę i po4 0.17. Ktoś ma jakieś pomysły czego to może być przyczyna? Pozdrawiam i liczę na pomoc.

 

EDIT: co dziwne akropory nie tracą tkanki przy tak wysokim po4 i jakby im to nie przeszkadzało, co jest dość dziwne

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś baterię w hance? Jesli cały czas miałeś 0.03 a nagle jest taki ogromny skok to nie wzięło się to znikąd.

EDIT: Nie ma powodu, żeby acropory traciły tkankę z powodu PO4.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy wypłukałeś dobrze węgiel w wodzie ro zanim włożyłeś nową porcję? bo jeżeli nie, no to masz odpowiedź - większość z nich aktywowana jest fosforem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Heweliusz napisał:

czy wypłukałeś dobrze węgiel w wodzie ro zanim włożyłeś nową porcję? bo jeżeli nie, no to masz odpowiedź - większość z nich aktywowana jest fosforem.

węgla nie płukałem, ale nigdy nie płukałem i nie miałem skoków. Tak sobie pomyślałem, że ostatnio akre nowym klejem kleiłem, oderwałem klej i położyłem akre na skałce

 

Godzinę temu, katani napisał:

Sprawdzałeś baterię w hance? Jesli cały czas miałeś 0.03 a nagle jest taki ogromny skok to nie wzięło się to znikąd.

EDIT: Nie ma powodu, żeby acropory traciły tkankę z powodu PO4.

własnie wymieniłem baterie na nówkę i ponawiam test. Po wymianie baterii wynik 0.17. Wkładam absorber i szukam przyczyny dalej 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co adsorber przy PO4 0,17? To już nie mało, ale nie ma tragedii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Po co adsorber przy PO4 0,17? To już nie mało, ale nie ma tragedii.

tragedii nie ma ale boje sie o akropory i inne spsy, co prawda nie ma ich dużo ale szkoda by mi było, żeby przez skok fosforanów padło mi życie. zwłaszcza jeżeli przez okres roku zbiornik był dosłownie wyprany z po4. Na hance jak mi pokazało 0.02-0.03 to wiedziałem, że jest czas na podmiankę AIO i wymiane węgla + profilaktycznie przepłukanie reszty mediów filtracyjnych. Na następny dzień wszystko wracało do normy i hanka pokazywała 0.00. 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz zbiornik Kataniego :)

Monitoruj, ale nie panikuj. Jak byś miał 0,4-0,5 no to adsorber był by wskazany, ale jak nie było jakiegoś większego problemu w zbiorniku, tylko skończył się "węgiel" lub "azot" to poczekaj powinno samo spaść. Ja u siebie miałem 3 wystrzały PO4( ja muszę dozować PO4, bo mam permanentne 0 bez dozowania) zawsze w tydzień dwa wracało do 0,01-0,04. Sprawdź NO3 jak zerowe to daj kostkę więcej przy karmieniu, jak coś tam jest to daj jakąś pożywkę, wódkę/vsv lub coś gotowego. No i bakterie możesz dodać trochę Bio S:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Zobacz zbiornik Kataniego :)

Monitoruj, ale nie panikuj. Jak byś miał 0,4-0,5 no to adsorber był by wskazany, ale jak nie było jakiegoś większego problemu w zbiorniku, tylko skończył się "węgiel" lub "azot" to poczekaj powinno samo spaść. Ja u siebie miałem 3 wystrzały PO4( ja muszę dozować PO4, bo mam permanentne 0 bez dozowania) zawsze w tydzień dwa wracało do 0,01-0,04. Sprawdź NO3 jak zerowe to daj kostkę więcej przy karmieniu, jak coś tam jest to daj jakąś pożywkę, wódkę/vsv lub coś gotowego. No i bakterie możesz dodać trochę Bio S:)

no3 wierząc testowi saliferta pokazuje tak około 2 (może minimalnie bardziej bledsza fiolka) lekko sie zabarwia. lecę na metodzie probiotycznej także bio s jak i resztę składowych podaję codziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy mój zbiornik może komukolwiek służyćza poradę, ale od PO4 to ci na pewno acropory nie popadają. Może pociemnieją, może wolniej będą rosnąć..

U mnie było 1.04, teraz 0.8 i horrida wygląda tak, jak na zdjęciu. Z tyłu gomezi.

Acropora horrida

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jedyne co mi przychodzi do głowy to :

Węgiel aktywowany

Mrożonki nie płukane

Pokarm suchy dla korali

Woda do podmiany 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, osna24 napisał:

Cześć,

Jedyne co mi przychodzi do głowy to :

Węgiel aktywowany

Mrożonki nie płukane

Pokarm suchy dla korali

Woda do podmiany 

mrożonek nigdy nie płukałem, a pokarm suchy dla korali podaje raz w tygodniu co niedzielę około 70-80% zalecanej dawki do tego co środę podaje aminokwasy 1/2 dawki. Węgiel aktywny wczoraj przepłukany i wymieniony. Własnie zastanawiałem się nad wodą RO bo filtra dość dawno nie zmieniałem. Dlatego wczoraj zostały zakupione wszystkie nowe wkłady do RO i wymieniona żywica. Po4 na dziś rano 0.13. Pewnie za sprawą absorbera. Bedę szukał dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, 9866666 napisał:

A zwierzaki masz wszystkie? Może coś się rozkłada, jakiś ślimak/ogórek itp?

takich malutkich slimaków to mam setki, max do 1cm muszla. co jakiś czas widzę pustą muszlę, ale wydaje mi się ze mitraxy zajadają te slimaki. Żadnych wiekszych nie mam. Cała zwierzyna żyje, żadnych strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Dexter2k13 napisał:

takich malutkich slimaków to mam setki, max do 1cm muszla. co jakiś czas widzę pustą muszlę, ale wydaje mi się ze mitraxy zajadają te slimaki. Żadnych wiekszych nie mam. Cała zwierzyna żyje, żadnych strat.

W takim razie może skarpeta filtracyjna do wyczyszczenia? Nie wzruszyłeś ostatnio piaskiem, czy w sumpie skałami itp? Często po zabiegach czyszczących wzruszy się coś i jest chwilowy skok parametrów


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawie dwóch miesiącach nie udało mi się dojść do przyczyny skoku po4. Dziś podczas podmiany wyrzuciłem wszystkie media filtracyjne i wyczyściłem w wodzie z podmianki. Lekko mętna woda się zrobiła od resztek syfu z sumpa. Jak to nie pomoże to nie wiem, chyba pozostają absorbery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niestety nic nie pomaga. Po4 leci w górę. Glony wapienne zamieniają się w szarą narośl na szybach. parametry lecą na łeb na szyję, Konsumpcja ballinga spada. Nie wiem co robię nie tak. Może ktoś ma jakieś propozycję? ręce mi już opadają.

 

EDIT: dodam, że wyczyściłem sumpa całego z 3-4 razy podczas podmian, Wymieniłem life bio filla. Wsadzałem phoseguard (udało się zbic do ok. 0.15) wyjąłem absorber skok do 0.25. wyczyściłem wszystkie cyrkulatory (myslałem, że problem jest w gorszym przepływie wody). Niestety nic z tego nie pomogło. Ciągle używam metody probiotycznej.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A karmisz suchym pokarmem ryby i korale ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Beti napisał:

A karmisz suchym pokarmem ryby i korale ?

od czasu skoku po4 przestałem karmić koralowce. Ryby karmię suchym pokarmem. Raz dziennie szcypta suchego na wieczór i rano 2 kostki armetii albo lasonogów

 

ogólnie problem z po4 zaczął się jak w sklepach skończyły się dostawy AIO XL Tych brązowych i przeszedłem na białe. Może tu jest problem.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przestań chwilowo karmic suchym, na tydz, i sprawdź. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

To przestań chwilowo karmic suchym, na tydz, i sprawdź. 

suchy zastąpić wieczorem jedną kostką mrożonki? 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Dexter2k13 napisał:

suchy zastąpić wieczorem jedną kostką mrożonki? 

Nie, nic więcej nie dodawaj,

 rybką nic nie będzie,  podejrzewam że  przekarmiasz suchym pokarmem a to pierwszy krok do Po4


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

Nie, nic więcej nie dodawaj,

 rybką nic nie będzie,  podejrzewam że  przekarmiasz suchym pokarmem a to pierwszy krok do Po4

Dzięki za pomoc. Jutro jeszcze skocze po nowy absorber i za parę dni odezwę się, Czy zadziałało. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym wszystkim kontrolujesz NO3 i podajesz węgiel ? Bo jeśli te składniki stały się limitowane to po4 nie zacznie schodzić i powoli zacznie się kumulować. . Ktoś już to pisał i pewnie to wiesz, ale może zeszło na drugi plan. Jak mało No3 to dokup rybę lub coś co zacznie brudzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Syrius177 napisał:

Czy w tym wszystkim kontrolujesz NO3 i podajesz węgiel ? Bo jeśli te składniki stały się limitowane to po4 nie zacznie schodzić i powoli zacznie się kumulować. . Ktoś już to pisał i pewnie to wiesz, ale może zeszło na drugi plan. Jak mało No3 to dokup rybę lub coś co zacznie brudzić. 

kontroluję, ale tylko testami kropelkowymi saliferta. No3 0. Ale wątpię aby to był problem no3. Ilość ryb też wydaje mi się adekwatna do zbiornika bo pływa hepatus, zółtek Triostegus centropyge błazen i jeden wargacz w 500litrach. Co ciekawe od lipca dopiero zacąałem mieć problemy. Wczesniej przez jakiś 18 miesięcy miałem po4 na hance 0.00. Czasami jak za dużo mi sie sypło pokarmu dla korali to miałem skok do 0.02. W sumie możliwe, że od suchego pokarmu, bo zawsze brałem suchy od vitalisa, a w podobnym okresie jak był skok zostało mi coś innego przez sprzedawce polecone. Jeszcze planuję wiekszą pompę do filtra przepływowego zamontować, w którym jest AIO biopellet. Może wkłady do filtra do RODI? Wiecej pomysłów już nie mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość PO4 (moim zdaniem) nie ma wpływu na SPS, w tym akropory.

tylko i wyłącznie ( i to nie zawsze ) na kolory.

U mnie w zbiorniku też walczyłem z PO4, bywało ponad 0,9 !!

Mogę podesłać fotki pięknie wybarwionej akry, z nowymi przyrostami.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.