Skocz do zawartości
Nod85

Krzemiany - jaki absorber? czy można dać do filtra RODI?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam b. wysoki poziom krzemu wg. testu ICP.  Jaki absorber krzemianów polecacie?

Czy można absorber dać do filtra RO, np. po membranie a przed żywicą? lub po żywicy? jest sens?


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Nod85 napisał:

Mam b. wysoki poziom krzemu wg. testu ICP.

A dzieje się coś niepokojącego w akwarium? Bo jeżeli nie, to bym się nie przejmował.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem  podobny  problem   z  krzemianami     po  osmozie    mam  zamontowane  2  puszki    z  zasypem   SERA Silicate Clear     w  każdej  po  500 g (1op)     tylko   po  zasypanu   trzeba  spuścić    trochę  wody  bo   mocno  pyli   i   potem  wpiąć  na  żywicę      Pozd.

20200902_192717.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z cyjano/dino od jakiegos czasu, a moze to cyjano/okrzemki


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rako1 napisał:

Miałem  podobny  problem   z  krzemianami     po  osmozie    mam  zamontowane  2  puszki    z  zasypem   SERA Silicate Clear     w  każdej  po  500 g (1op)     tylko   po  zasypanu   trzeba  spuścić    trochę  wody  bo   mocno  pyli   i   potem  wpiąć  na  żywicę      Pozd.

20200902_192717.jpg

Co ile wymieniasz zasyp ?


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co   3   miesiące          Pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nod85a ile wyszło krzemianów w icp? I ile wody przez rodi przepuszczasz miesięcznie? 

I jaki masz zestaw do rodi? 

I co ile wymieniasz filtry i zasyp żywicy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dla syna napisał:

@Nod85a ile wyszło krzemianów w icp? I ile wody przez rodi przepuszczasz miesięcznie? 

I jaki masz zestaw do rodi? 

I co ile wymieniasz filtry i zasyp żywicy? 

Krzemu wyszło 733 µg/l gdzie górna granica to 100 µg/l więc bardzo przekroczone. Całe wyniki tu:

https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/104656

Mam 800l w obiegu, tygodniowo (czasem co 2 tyg.) podmieniam ok 90l. więc jakieś 11%. 

RODI: filtr 5mikronów, filtr weglowy, membrana, żywica. Wymieniam filtr mechaniczny i węglowy jak widzę dość rdzawy kolor na mechanicznym. W zasadzie po przygotowaniu 3-4 porcji po 80l jest już rdzawy = czyli filtry co 1-1.5 miesiąca (ostatnio rzadziej z braku czasu), a żywice wymieniam przy ok 5 TDS na wyjściu, chociaż ostatnio mi sie TDS zepsuł i może dlatego problem. Ogolnie ostatnie pół roku trochę nie przestrzegałem wymian, moze dlatego takie Si.

 

 


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinieneś mieć jeszcze po węglu filt 5mikronow  bo pył z węgla uszkadza membrame 

wyniki masz tylko wody z akwarium , ro robiłeś ?


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Nod85 napisał:

Krzemu wyszło 733 µg/l gdzie górna granica to 100 µg/l więc bardzo przekroczone. Całe wyniki tu:

https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/104656

Mam 800l w obiegu, tygodniowo (czasem co 2 tyg.) podmieniam ok 90l. więc jakieś 11%. 

RODI: filtr 5mikronów, filtr weglowy, membrana, żywica. Wymieniam filtr mechaniczny i węglowy jak widzę dość rdzawy kolor na mechanicznym. W zasadzie po przygotowaniu 3-4 porcji po 80l jest już rdzawy = czyli filtry co 1-1.5 miesiąca (ostatnio rzadziej z braku czasu), a żywice wymieniam przy ok 5 TDS na wyjściu, chociaż ostatnio mi sie TDS zepsuł i może dlatego problem. Ogolnie ostatnie pół roku trochę nie przestrzegałem wymian, moze dlatego takie Si.

 

 

Brakuje filtra 1u pomiędzy węglem a membramą, a co do Si to nawet nie jesteś w połowie normy wg icp marinlabu. U mnie przy takiej wartości nigdy nic złego się nie działo ale staram się utrzymywać krzemiany poniżej 500u.

 

Pył z węgla niszczy membrame dlatego stosuję się 1u w celu ochrony membrany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.