Skocz do zawartości
akwarysta z LochNess

Uprzejma prośba o pomoc w analizie wyników MarinLab

Rekomendowane odpowiedzi

Drogie Morszczaki, zwracam się do Was kolejny raz o pomoc. W związku z problemami z ustabilizowaniem mojego reefmaxa wykonałem testy w MarinLab.

Poza rybami i sarcopythonem, wszystkie szczepki miękkich (pseudogorgonia, zoa) oraz LPS (caluastrea, euphylia) niestety padły.

Wartości, które są znacznie przekroczone to Zn, Al i podniesiony Bar, poza tym niedobór Siarki.

Słyszałem opinie, że metale ciężkie w reefmaxie pojawiają się od niebieskiego tła wklejonego na tylnią szybę i w zasadzie nie ma sensu prowadzić tego akwarium.

 

Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł co może zawodzić w moim baniaku i jak to naprawić - może grzałka albo coś innego? Będę bardzo wdzięczny za pomoc, a za prawidłową diagnozę będę dłużny czteropak złotego trunku przy okazji jakiegoś zlotu... :)

Results_2020_09_07_20820-1_skompresowany.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz wstawić jakieś fotki zbiornika ? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarka, kh, molibden i lit do podbicia. Cyna i Glin nie są powodem problemów w zbiorniku. Ogólnie wyniki nie są złe, ale należy zwrócić uwagę że miekkasy lubią więcej syfu niż śladowe ilości fosforanów. Marinlab fosforany przelicza z fosforu co wskazuje że forforanów może być "zero". Pytanie jakie są azotany i czy przy tych miekkasach stosowany jest węgiel (miekkasy mogły się wykończyć chemią nawzajem jeśli nie było węgla). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, akwarysta z LochNess napisał:

Wartości, które są znacznie przekroczone to Zn, Al i podniesiony Bar, poza tym niedobór Siarki.

Jeśli chodzi o glin to wskazane przekroczenie nie ma wpływu na zbiornik, w przypadku cynku nie wypowiem się. Wg. mnie parametr na który powinieneś zwrócić uwagę to praktycznie brak jodu. KH też masz trochę za niskie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, choć nie ukrywam, że wygląda to katastrofalnie i jestem bliski zlikwidowania zbiornika.

Akwarium to niegdyś było z powodzeniem prowadzone, później miałem okres przerwy z uwagi na przeprowadzki ale postanowiłem je wskrzesić w lutym tego roku. Do chwili obecnej nie udało mi się go ustabilizować. Na razie nie dodaje więcej szczepek, wszystko padło, a sarcopython jako jedyny przetrwał i nawet rośnie choć nie polipuje tak silnie jak powinien. Trzymam go jako swoisty miernik sytuacji w akwarium.

IMG-20200907-WA0026.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam niebieskie tlo w swojej kostce ktora dziala od marca i wszystko zyje. 

Zasiales ziarno grozy z tym tłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dla syna napisał:

Siarka, kh, molibden i lit do podbicia. Cyna i Glin nie są powodem problemów w zbiorniku. Ogólnie wyniki nie są złe, ale należy zwrócić uwagę że miekkasy lubią więcej syfu niż śladowe ilości fosforanów. Marinlab fosforany przelicza z fosforu co wskazuje że forforanów może być "zero". Pytanie jakie są azotany i czy przy tych miekkasach stosowany jest węgiel (miekkasy mogły się wykończyć chemią nawzajem jeśli nie było węgla). 

Przy badaniu kropelkowym są w zasadzie niewykrywalne.

Wrzucony jest węgiel AF.

1 minutę temu, Bart1996 napisał:

Sam mam niebieskie tlo w swojej kostce ktora dziala od marca i wszystko zyje. 

Zasiales ziarno grozy z tym tłem

Dostałem takie info od pracownika erybki w Józefowie - rozważaliśmy różne możliwości nie znając jeszcze dokładnych wyników pomiaru. Ile w tym prawdy nie wiem, moje to tło trzyma się dobrze - nie odkleja się nie płowieje więc chyba nie tu problem ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, akwarysta z LochNess napisał:

Przy badaniu kropelkowym są w zasadzie niewykrywalne.

Wrzucony jest węgiel AF.

Od dawna ten węgiel? I jak dużo go Dajesz i co ile wymieniasz? Od jakiego czasu stosujesz węgiel i ile ma zbiornik? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel jest niemal od początku, akwarium od lutego prowadzone. W pierwszym miesiącu wszystko wyglądało dobrze. Później pojawił się problem z przedawkowaniem bakterii i do chwili obecnej nie mogę go odratować.

Jeśli chodzi o wyniki, to według mnie nie wyglądają tragicznie ale prawdopodobnie jestem zbyt cienki w uszach żeby rozpoznać problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam poziomu no3, ale po4 jest zdecydowanie za niskie. Co do parametrów to podmiana solanki na bogatej wodzie rozwiąże problem z parametrami. Ale nutrienty pozostaną nadal na bardzo niskim poziomie i na tym bym skupił Twoją uwagę. 

Oczywiście nie biorę pod uwagę innych czynników których nie znam, np temperatura czy inne anomalia.

Wg marinlabu na oko można powiedzieć że albo robisz rzadko podmiany wody albo używasz soli do fish only. Ale to tylko takie moje domniemania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo niskie kH. Podmianki jakieś robisz? Na jakiej soli? Karmisz czymś korale, a właściwie to korala? :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dla syna napisał:

Nie znam poziomu no3, ale po4 jest zdecydowanie za niskie. Co do parametrów to podmiana solanki na bogatej wodzie rozwiąże problem z parametrami. Ale nutrienty pozostaną nadal na bardzo niskim poziomie i na tym bym skupił Twoją uwagę. 

Oczywiście nie biorę pod uwagę innych czynników których nie znam, np temperatura czy inne anomalia.

Wg marinlabu na oko można powiedzieć że albo robisz rzadko podmiany wody albo używasz soli do fish only. Ale to tylko takie moje domniemania. 

 

25 minut temu, klossowski napisał:

Bardzo niskie kH. Podmianki jakieś robisz? Na jakiej soli? Karmisz czymś korale, a właściwie to korala? :waving

Temperatura jest w zakresie 24.5-26 zmiany nie są skokowe ale termostat w grzałce zaczął szwankować i tak nierówno daje.

Podmiany cykliczne raz w tygodniu 10l, a akwarium ma około 85 (ciężko powiedzieć niby to reefmax 105). Sól reefsalt Aquaforestu. Dolewam aminomix i vitality też z aquaforestu.

Jaki będzie najlepszy sposób na podbicie nutrientów? Węgiel zostawić czy wyrzucić? No i czy wrzucać cuprisorb lub coś podobnego ?

Edytowane przez akwarysta z LochNess (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, akwarysta z LochNess napisał:

Jaki będzie najlepszy sposób na podbicie nutrientów?

Ja bym ciut więcej karmił ryby i zaczął tego sarco dokarmiać jakimś Reef-Roids albo czymś podobnym. I zmienił sól na inną, bo może ta partia jakaś wadliwa, ja miałem zerowe mikro na soli Colombo Pro Reef, zmieniłem na niebieską Red Sea i wszystko zaczęło odżywać.

11 minut temu, akwarysta z LochNess napisał:

No i czy wrzucać cuprisorb

A to po co? Nie masz miedzi w ogóle w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, klossowski napisał:

Ja bym ciut więcej karmił ryby i zaczął tego sarco dokarmiać jakimś Reef-Roids albo czymś podobnym. I zmienił sól na inną, bo może ta partia jakaś wadliwa, ja miałem zerowe mikro na soli Colombo Pro Reef, zmieniłem na niebieską Red Sea i wszystko zaczęło odżywać.

A to po co? Nie masz miedzi w ogóle w baniaku.

Żeby wyciągnąć te metale ciężkie, które u mnie wyszły. Ponoć cuprisorb działa nie tylko na miedź ..?

Sam nie wiem jak to resuscytować - sól zmienię ale czuję, że nie ona jest problemem. 

Poza brakiem nutrientów, Waszym zdaniem reszta wyników jest odpowiednia?

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoimi icp bym się raczej nie przejmował, słabe zdjęcie ale czy przypadkiem glony nie powchodziły Ci na korale i je przydusiły 


430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Gobaw1 napisał:

twoimi icp bym się raczej nie przejmował, słabe zdjęcie ale czy przypadkiem glony nie powchodziły Ci na korale i je przydusiły 

raczej weszły na to co po tych szczepkach zostało :unsure::P

świetlówki led oryginalne z reefmaxa czyli 'Akwarium wyposażone jest w trzy moduły oświetleniowe zawierające po dwie 6W diody LED. Środkowy moduł oświetleniowy zainstalowany w zestawie REEF MASTER LED emituje światło aktyniczne (niebieskie), zaś dwa pozostałe – światło białe'

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale af reef salt nie ma siarki na poziomie poniżej 700. Spadek siarki wskazuje na brak podmian lub ubogą sól. Reef salt af ma siarkę na poziomie ok 800. Pół roku musiało by zająć aby tyle siarki wchlonelo. No chyba że partia soli jest walnięta. 

Chociaż Tester owi wyszło kiedyś coś koło 200+ ale u mnie na kilkunastu icp zawsze oscylowalo w okolicy 800

@Tester na na reefhub to był jednorazowy wynik? Czy może pogłębiałeś temat jeszcze po publikacji testów? Bo tak niski poziom wydaje się wręcz tragiczny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, akwarysta z LochNess napisał:

raczej weszły na to co po tych szczepkach zostało :unsure::P

świetlówki led oryginalne z reefmaxa czyli 'Akwarium wyposażone jest w trzy moduły oświetleniowe zawierające po dwie 6W diody LED. Środkowy moduł oświetleniowy zainstalowany w zestawie REEF MASTER LED emituje światło aktyniczne (niebieskie), zaś dwa pozostałe – światło białe'

 

ja bym zrobił tak - szybka reanimacja - wyszczotkuj glony ze skał/szyby/sprzętu, pozbądź się martwych korali i piachu plus minimum 50%-70% podmiana wody na innej soli np. tropic marine 

powiedzmy szczerze innej opcji za specjalnie nie ma został tylko sarco, za mało danych od samego początku co się działo po4 mocno zaniżone przez ilość glonów ale dla miękkich nawet przy wysokich ok , jak no3? i ph? 


430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, akwarysta z LochNess napisał:

świetlówki led oryginalne z reefmaxa czyli 'Akwarium wyposażone jest w trzy moduły oświetleniowe zawierające po dwie 6W diody LED. Środkowy moduł oświetleniowy zainstalowany w zestawie REEF MASTER LED emituje światło aktyniczne (niebieskie), zaś dwa pozostałe – światło białe'

A może światła brak? Większość Miękasów dużo nie potrzebuje, jednak zawsze coś...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Ale af reef salt nie ma siarki na poziomie poniżej 700. Spadek siarki wskazuje na brak podmian lub ubogą sól. Reef salt af ma siarkę na poziomie ok 800. Pół roku musiało by zająć aby tyle siarki wchlonelo. No chyba że partia soli jest walnięta. 

Chociaż Tester owi wyszło kiedyś coś koło 200+ ale u mnie na kilkunastu icp zawsze oscylowalo w okolicy 800

@Tester na na reefhub to był jednorazowy wynik? Czy może pogłębiałeś temat jeszcze po publikacji testów? Bo tak niski poziom wydaje się wręcz tragiczny. 

Gwoli prawdy, podmiany nie było 3 tygodnie ale obraz akwarium był ten sam. Natomiast z przysłowiową ręką na sercu mogę powiedzieć, że przez pół roku była tydzień w tydzień robiona na tej soli. Oznacza to trefną sól, a może coś konkretnie jej więcej zużywa? Miałem epizod z przedawkowaniem bakterii, który spowodował ogromny zakwit i 'zaśluzowanie' zbiornika, z czym akurat udało się wygrać.

44 minuty temu, Gobaw1 napisał:

ja bym zrobił tak - szybka reanimacja - wyszczotkuj glony ze skał/szyby/sprzętu, pozbądź się martwych korali i piachu plus minimum 50%-70% podmiana wody na innej soli np. tropic marine 

powiedzmy szczerze innej opcji za specjalnie nie ma został tylko sarco, za mało danych od samego początku co się działo po4 mocno zaniżone przez ilość glonów ale dla miękkich nawet przy wysokich ok , jak no3? i ph? 

Dzięki za rady, czyli raczej wychodzi, że sól musi być bogatsza?

39 minut temu, norbi2222 napisał:

A może światła brak? Większość Miękasów dużo nie potrzebuje, jednak zawsze coś...

Światło fabryczne reefmax/reefmaster raczej na ten zbiornik wystarcza. Dużo ładnych zbiorników tego typu było na forum pokazywanych. Ja też niegdyś rozkręciłem ładnie ten zbiornik i pod lps-y wystarczało - rosły szybko. Raczej nie tutaj szukałbym problemu. Dzięki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, akwarysta z LochNess napisał:

 

Dzięki za rady, czyli raczej wychodzi, że sól musi być bogatsza?

nie, nie sądzę że sól musi być bogatsza (podpowiadam że sól tm jest stabilną solą jeżeli chodzi o parametry są pewnie jeszcze inne ale tm u mnie się sprawdza), sądzę że musisz zrestartować wg tego co napisałem, bo chyba wyczerpaliśmy problemy, które możemy rozkminić zostaje jeszcze woda na jakiej robisz solankę i no3. Szczerze mówiąc już mógłbyś zrobić restarta na tym zbiorniku (zamiast z nami rozmawiać :)) będzie to najłatwiejsze ( nie jakoś specjalnie trudne i drogie i długie) wyjście z sytuacji chyba, że jak niektórzy lubisz pisać i rozkminiać co się stało  

icp miałem gorsze i hulało 

światło ok

parametry w normie (nie znam jeszcze no3) nawet jak po4 wysokie to i tak nie masz sps

glony przyszły później więc nie one 

zostaje jeszcze skąd masz rodi , skała chyba nie ważne skąd bo by wyszło z icp jakby coś oddawało

sól - na ubogich solach widziałem bajeczne reeftanki więc nie ona 

więc albo zgaduj zgadula i np. dolewanie jodu (już zakup z przesyłką jodu cenowo i czasowo przekroczy ten restart) poza tym jest wiele opinii o braku skutków na dodawanie jodu na tym forum również 


430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.