Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W związku z koniecznością wymiany obecnego sumpa (60x45x45) na większy model (90x45x45) i ogólnej poprawy parametrów w akwarium chciałbym Was prosić o ewentualne uwagi/opinie co do założonego projektu.

Ogólnie zamysł jest następujący (patrząc od prawej strony):

1. Komora dolewki (ok 20L sądzę, że będzie ok przy moim litrażu)

2. Rollermat + odpieniacz (na podstawce)

3/4. Żywa skała (ile kg dalibyście?) + refugium (dałem wlot wody od dołu żeby podmywało skałę) | ściany tej komory będę chciał mieć z czarnego lacobelu

5. Komora na ceramikę (planuje umieścić tu 8 bloków Maxspecta, które posiadam, a na górze dać jakąś gąbkę żeby jakiś syfek z refugium się nie dostawał)

6. Komora pompy

 

Mam też do Was kilka pytań:

A. Czy w komorze odpieniacza, skoro będzie on stał 10cm wyżej, dać jakiś mały cyrkulator żeby mieszał wodę?

B. Czy w komorze refugium umieścić dodatkowo poza skałą np XPORT NO3 BRICK (na zagranicznych forach czytałem dużo pozytywnych opinii)?

C. Czy w komorze refugium przy takim ułożeniu wlotu  wody będzie jeszcze konieczność umieszczenia jakiegoś dodatkowego małego cyrkulatora?

D. Czy jeśli w komorze na ceramikę umieszczę tyle bloków ile napisałem powyżej to czy jeszcze będzie potrzeba dodania jakiegoś siporaxu, kulek maxspecta albo life bio fila (trochę mi zostanie z obecnego sumpa)?

 

Ogólnie muszę zwiększyć ilość medium filtracyjnego, ponieważ przy mojej skale RRR mam ciągły problem z pojawiającym się NO2 (prawie niewykrywalne, ale jednak) i stałym NO3 na poziomie 25. Jeśli jeszcze o czymś zapomniałem dopisać to dajcie znać.

Sump 2-Model_1.jpg

Sump 2-Model_2.jpg

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W komorze odpieniacza sam odpieniacz będzie mieszał wodę, a poza tym, po co? Skoro zakładasz rolermata (moim zdaniem mocno przereklamowany gadżet napędzany marketingiem) - rolermat ma odciąć cały syf z systemu.

Jak masz refugium, to wsadź całą ceramikę do przegrody przez którą będzie leciała woda do komory pompy. Skały nie dawaj, lepiej dokup ceramiki - łatwiej ustawić i mniej bałaganu. Gąbkę odpuść, zatrzyma mikrożycie z refugium, a ceramika włożona luzem, doskonale filtruje resztki z refugium. Co do ceramiki, ja zamieniłem całośc na kulki maxpecta.

Obieg wody zrób taki: z komory zrzutu (odpieniacza) woda idzie górą, poprzez jedna przegrodę do refugium, z refugium wychodzi dołem do komory z ceramiką i kulkami, następnie górą przelatuje do komory pompy. Cały sump ma trzy przegrody - zyskujesz miejsce.  Komorę refugium możesz spokojnie zredukować do 15 cm zaś komorę na ceramikę daj na 5 cm. 

W komorze refugium i ceramiki wklej na dno paski szkła, na nich możesz położyć kratkę rastrową, na niej ceramikę i glony. Skały do refugium nie dawaj. Tylko spagetti. Miejsca w głównej komorze zrzutu nigdy za mało, ja właśnie zmieniam sump bo zabrakło mi 5 cm.  Pamiętaj o ewentualnym filtrze na media- przepływowym.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2020 o 09:56, dale napisał:

W komorze odpieniacza sam odpieniacz będzie mieszał wodę, a poza tym, po co? Skoro zakładasz rolermata (moim zdaniem mocno przereklamowany gadżet napędzany marketingiem) - rolermat ma odciąć cały syf z systemu.

Jak masz refugium, to wsadź całą ceramikę do przegrody przez którą będzie leciała woda do komory pompy. Skały nie dawaj, lepiej dokup ceramiki - łatwiej ustawić i mniej bałaganu. Gąbkę odpuść, zatrzyma mikrożycie z refugium, a ceramika włożona luzem, doskonale filtruje resztki z refugium. Co do ceramiki, ja zamieniłem całośc na kulki maxpecta.

Obieg wody zrób taki: z komory zrzutu (odpieniacza) woda idzie górą, poprzez jedna przegrodę do refugium, z refugium wychodzi dołem do komory z ceramiką i kulkami, następnie górą przelatuje do komory pompy. Cały sump ma trzy przegrody - zyskujesz miejsce.  Komorę refugium możesz spokojnie zredukować do 15 cm zaś komorę na ceramikę daj na 5 cm. 

W komorze refugium i ceramiki wklej na dno paski szkła, na nich możesz położyć kratkę rastrową, na niej ceramikę i glony. Skały do refugium nie dawaj. Tylko spagetti. Miejsca w głównej komorze zrzutu nigdy za mało, ja właśnie zmieniam sump bo zabrakło mi 5 cm.  Pamiętaj o ewentualnym filtrze na media- przepływowym.

Dzięki dale za Twoją opinię i uwagi :czapkizgłów:)

Co do rollermata to już posiadam go w obecnym sumpie i akurat ja ma inne zdanie na jego temat - w tej chwili nie wyobrażam sobie filtracji mechanicznej bez tego urządzenia ;) Wcześniej miałem waty, skarpety i dopiero rollermat spełnił moje oczekiwania jeśli chodzi o filtrację mechaniczną.

W przypadku kwestii refugium to przelew przez nie planowałem właśnie taki, ponieważ rozważałem jeszcze na górnej krawędzie przelewowej zamontowanie grzebienia, który wyłapywałby jakieś mniejsze fragmenty spagetti. Widziałem takie rozwiązanie w kilku sumpach i wyglądało że robi robotę. Przy przelewie dolnym z tej komory fragmenty te będą osadzać się na ceramice w kolejnej komorze czego wolałbym uniknąć. Co do zmniejszenia tej komory to rzeczywiście masz rację, przy posiadaniu w niej tylko samego glona bez sensu byłoby tracić cenne cm. Powiększę dzięki temu komorę na ceramikę. W tej chwili mam 3kg kulek Maxspecta, dodam do tego kilka bloków Maxspecta (które już czekają) i jeszcze mam w zapasie 7L life bio fila w filtrze przepływowym, powinno starczyć <_<

 

PS.  Jak na ponad 120 wyświetleń posta tylko jedna odpowiedź to trochę słabo. Nie oczekiwałem tu jakiejś wielkiej debaty, ale jednak przy tylu wyświetleniach ciężko mi uwierzyć, że nikt nie posiada żadnego zdania :(


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, R3BEL napisał:

Co do rollermata to już posiadam go w obecnym sumpie i akurat ja ma inne zdanie na jego temat - w tej chwili nie wyobrażam sobie filtracji mechanicznej bez tego urządzenia ;) Wcześniej miałem waty, skarpety i dopiero rollermat spełnił moje oczekiwania jeśli chodzi o filtrację mechaniczną.

W zderzeniu z watą i skarpetą - owszem. Ale pamiętaj że to samo zrobi odpieniacz. No i oczywiście osad zostanie w komorze suma czy refugium, gdzie zostanie zutylizowany :) Pamiętaj też że zanim włóknina wyjdzie z wody, to osad na niej też się rozpuszcza.

 

5 godzin temu, R3BEL napisał:

W przypadku kwestii refugium to przelew przez nie planowałem właśnie taki, ponieważ rozważałem jeszcze na górnej krawędzie przelewowej zamontowanie grzebienia, który wyłapywałby jakieś mniejsze fragmenty spagetti

Przy wypływie dołem, nie zanotowałem żadnych śmieci ze spagetti w ceramice. A zyskujesz powierzchnię przegrody.

5 godzin temu, R3BEL napisał:

W tej chwili mam 3kg kulek Maxspecta, dodam do tego kilka bloków Maxspecta (które już czekają) i jeszcze mam w zapasie 7L life bio fila w filtrze przepływowym, powinno starczyć

Skonsultuj się z kimś, bo żebyś nie przesadził. Te media w warunkach tlenowych powadzą do rozpadu produktów do azotanów. W beztlenowych - cięższych do uzyskania - do azotu. Ale nie dam głowy czy nie wpływa to na proporcje z fosforem. Ten proces beztlenowy.

Pamiętaj, że przy założeniu że Aqua Forest wie co mówi (a pewnie wie :)) to 7 l wystarczy na 2800 l wody w baniaku... Maszy tyle? :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, dale napisał:

Przy wypływie dołem, nie zanotowałem żadnych śmieci ze spagetti w ceramice. A zyskujesz powierzchnię przegrody.

Jeśli jest tak jak mówisz to rzeczywiście warto tą kwestię przemyśleć :)

25 minut temu, dale napisał:

Skonsultuj się z kimś, bo żebyś nie przesadził. Te media w warunkach tlenowych powadzą do rozpadu produktów do azotanów. W beztlenowych - cięższych do uzyskania - do azotu. Ale nie dam głowy czy nie wpływa to na proporcje z fosforem. Ten proces beztlenowy.

Pamiętaj, że przy założeniu że Aqua Forest wie co mówi (a pewnie wie :)) to 7 l wystarczy na 2800 l wody w baniaku... Maszy tyle? :)

Też na początku wydawało mi się to przesadą, ale póki nie dołożyłem ceramiki (przy aktualnym sumpie w grę wchodził tylko spory filtr przepływowy, a LBF najlepiej się nadawał do uzupełnienia go) w ogóle nie mogłem zamknąć cyklu azotowego. Wyglądało to tak jakby skała RRR cały czas coś oddawała do wody, a do tego w ogóle nie potrafiła zasiedlić w sobie bakterii. Dopiero po dołożeniu tak dużej ilości ceramiki akwarium przeszło wszystkie cykle dojrzewania i parametry się ustabilizowały.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dale napisał:

Pamiętaj, że przy założeniu że Aqua Forest wie co mówi (a pewnie wie :)) to 7 l wystarczy na 2800 l wody w baniaku... Maszy tyle? :)

A 3kg Maxspecta wystarcza według Maxspecta na 8550 l. Wiadomo, że za dużo to nie dobrze, ale te sugerowane ilości,  czyli 20 dkg na 600 litrów, to tak trochę mało wiarygodne :clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

A 3kg Maxspecta wystarcza według Maxspecta na 8550 l. Wiadomo, że za dużo to nie dobrze, ale te sugerowane ilości,  czyli 20 dkg na 600 litrów, to tak trochę mało wiarygodne 

Tyle że maxpect pisze iż jest to ilość teoretyczna i wyjaśnia jak to wylicza. No i z moich osobistych doświadczeń - wyroby maxpecta nie wpędziły mnie w kłopoty :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dale napisał:

Tyle że maxpect pisze iż jest to ilość teoretyczna i wyjaśnia jak to wylicza. No i z moich osobistych doświadczeń - wyroby maxpecta nie wpędziły mnie w kłopoty :)

Widzę, że masz podobny litraż, ile aktualnie kg kulek masz w swoim sumpie? Akwarium masz oparte o żywą skałę czy sztuczną?


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2020 o 09:56, dale napisał:

W komorze odpieniacza sam odpieniacz będzie mieszał wodę, a poza tym, po co? Skoro zakładasz rolermata (moim zdaniem mocno przereklamowany gadżet napędzany marketingiem) - rolermat ma odciąć cały syf z systemu.

No z tego co mi wiadomo to jednak odpieniacz może wywalić też rzeczy z którymi rollermat sobie nie poradzi i na odwrót, ja też docelowo planuję rollermata ì odpieniacz wg. mnie te dwa filtry się uzupełniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, R3BEL napisał:

Widzę, że masz podobny litraż, ile aktualnie kg kulek masz w swoim sumpie? Akwarium masz oparte o żywą skałę czy sztuczną?

Jedną większą paczkę, ale przy okazji zmiany sumpa, może dołożę jeszcze trochę, jeśli się zmieści, ale bez presji. Zbiornik mam opartu na skale suchej od salariasa. Wyjątkowo lekka, ciekawa i ustawna. Miałem w rękach popularne sztuczne skały, zarówno RRR jak i AF. Plus inne, łącznie z produkcja domowych "mistrzów".  Nie wiem jak z ich skutecznością, ale wagowo by mnie taka masa betonu lekko stresowała :) O kamulce, tyle ze pomalowane i w ciekawych kształtach.

13 minut temu, Arek77 napisał:

No z tego co mi wiadomo to jednak odpieniacz może wywalić też rzeczy z którymi rollermat sobie nie poradzi i na odwrót, ja też docelowo planuję rollermata ì odpieniacz wg. mnie te dwa filtry się uzupełniają.

Nie słyszałem by rollermat wywalił z systemu coś, z czym odpieniacz sobie by nie poradził. No chyba że mówisz np. o gałązce glonów albo czymś innym, co nie zmieści się do pompy wirnika.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dale napisał:

Nie słyszałem by rollermat wywalił z systemu coś, z czym odpieniacz sobie by nie poradził. No chyba że mówisz np. o gałązce glonów albo czymś innym, co nie zmieści się do pompy wirnika.

Zgadzam się z tym w 100 % z tym, że rollermat zaczyna wszystkie cząstki które się nie zmieszczą przez oczka włókniny, a odpieniacz wywali tylko te cząstki, które przykleją się do banieczek powietrza więc część drobinek może przejść przez odpieniacz kilka razy zanim zostaną złapane.  

Z drugiej strony są substancje ktòre przez włókninę przejdą bez problemu a mogą wylecieć z pianą.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Arek77 napisał:

Zgadzam się z tym w 100 % z tym, że rollermat zaczyna wszystkie cząstki które się nie zmieszczą przez oczka włókniny, a odpieniacz wywali tylko te cząstki, które przykleją się do banieczek powietrza więc część drobinek może przejść przez odpieniacz kilka razy zanim zostaną złapane. 

Nie ma czegoś takiego. Dlatego że odpieniacz wywala zarówno polarne cząsteczki, jak i nie polarne - czysta chemia i fizyka :) Dodatkowo maksymalna wielkość ich zależy tylko od sprawności pienidła i jego ustawienia. Np. mój twistmanowy wymiatacz wywala nawet np. piasek i to całkiem spore ziarenka :) Co było widać przy myciu kubka.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę może do tematu tego wątku, kwestię filtracji prosiłbym o załatwianie w innym temacie ;) Pozmieniałem trochę układ komór i teraz wyglądałoby to tak. Zwiększyłem komorę pompy, ceramiki i dolewki, natomiast zredukowałem komorę refugium. Szerokość sumpa pozostała niezmieniona, czyli 45cm. Co o tym sądzicie? Można zmawiać coś takiego?

Sump 2-Model_2.1.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem można, tylko zastanów się czy komora pompy potrzebna jets tak duża na szerokość. Bo pompa ma maks 12-14 cm, Chyba że planujesz tam jeszcze wstawić jakiś filtr przepływowy czy inny sprzęt. Choć duża komora pompy, to większa stabilność dolewki, ale z drugiej strony, 4 cm w dolewce więcej, to jakieś 8 l brutto więcej :)

Poza tym, robiąc lampę do refugium, pamiętaj, żeby zrobić na niej osłony np. z pvc odcinające światło na boki.

Oblicz sobie mniej więcej, ile wody będziesz miał w sumpie jak Ci zleci woda z baniaka. Bo dobrze ustawić wtedy przegrodę między refugium a ceramiką do takiej wysokości, żeby Co glony nie pływały poza komorą. Mi co prawda spagetti nigdy nie wypłynęło, mimo że mam niską komorę, ale jak robić dobrze, od początku, to robić :)

No i osłoń od światła boki, żeby glony nie rosły na ceramice czy odpieniaczu.

Ja wkleiłem spienione pvc w tym celu - u Ciebie może wystawać ponad przegrodę, będzie osłaniało światło i blokowało glony.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dale napisał:

Moim zdaniem można, tylko zastanów się czy komora pompy potrzebna jets tak duża na szerokość. Bo pompa ma maks 12-14 cm, Chyba że planujesz tam jeszcze wstawić jakiś filtr przepływowy czy inny sprzęt. Choć duża komora pompy, to większa stabilność dolewki, ale z drugiej strony, 4 cm w dolewce więcej, to jakieś 8 l brutto więcej :)

Mam aktualnie filtr przepływowy 7L, który ma spód szerokości 15cm, więc chciałem mieć lekki zapas przy wyjmowaniu go w razie wykorzystania.

24 minuty temu, dale napisał:

Oblicz sobie mniej więcej, ile wody będziesz miał w sumpie jak Ci zleci woda z baniaka. Bo dobrze ustawić wtedy przegrodę między refugium a ceramiką do takiej wysokości, żeby Co glony nie pływały poza komorą. Mi co prawda spagetti nigdy nie wypłynęło, mimo że mam niską komorę, ale jak robić dobrze, od początku, to robić :)

Rzeczywiście przyda się jeszcze podnieść trochę tą jedną przegrodę.

26 minut temu, dale napisał:

No i osłoń od światła boki, żeby glony nie rosły na ceramice czy odpieniaczu.

Ja wkleiłem spienione pvc w tym celu - u Ciebie może wystawać ponad przegrodę, będzie osłaniało światło i blokowało glony.

Planowałem zrobić te dwie przegrody z czarnego lacobelu (mam tak zrobiony komin w akwarium i wydaje się mocno tłumić światło). Sądzisz że to wystarczy?


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, R3BEL napisał:

Mam aktualnie filtr przepływowy 7L, który ma spód szerokości 15cm, więc chciałem mieć lekki zapas przy wyjmowaniu go w razie wykorzystania.

Bardzo rozsądnie - przemyślany wymiar.

2 godziny temu, R3BEL napisał:

Planowałem zrobić te dwie przegrody z czarnego lacobelu (mam tak zrobiony komin w akwarium i wydaje się mocno tłumić światło). Sądzisz że to wystarczy?

Powinien, zawsze można dokleić pvc. Ale i tak będziesz musiał zrobić osłony z boku lampy, bo nawet jedna szpara potrafi "ozdobić odpieniacz szlaczkiem".  jak nie masz jeszcze lampy, to zamów sobie na allegro, jest gość który robi lampy z ledów słodkich aqua-grow. Razem z zasilaczem i obudową z nózkami. Koszt żaden (ok 200 pln), do tego doklejasz osłony z boku i masz refugium optymalnie wydajne.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dale napisał:

Powinien, zawsze można dokleić pvc. Ale i tak będziesz musiał zrobić osłony z boku lampy, bo nawet jedna szpara potrafi "ozdobić odpieniacz szlaczkiem".  jak nie masz jeszcze lampy, to zamów sobie na allegro, jest gość który robi lampy z ledów słodkich aqua-grow. Razem z zasilaczem i obudową z nózkami. Koszt żaden (ok 200 pln), do tego doklejasz osłony z boku i masz refugium optymalnie wydajne.

Zamówiłem już lampę ZETLIGHT HORIZON E200S:

https://www.zetlight.com/macroalgae-light-marine-p00103p1.html

Przy planowanej wielkości komory refugium model E200S powinien być w zupełności wystarczający.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba strzeliliśmy gola do własnej bramki, bo lampa jest szersza od refugium...

https://allegro.pl/uzytkownik/Tomislawus?bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-2-0903

U tego sprzedawcy masz wszystko co potrzeba. Na wymiar i moim zdaniem, lepiej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, dale napisał:

No to chyba strzeliliśmy gola do własnej bramki, bo lampa jest szersza od refugium...

Może masz na myśli model E200, E200S ma wymiary: 21,8 x 15,3 x 1,85 cm, a u mnie komora będzie miała 20 x 45 cm, więc kierując ją dłuższym bokiem wzdłuż dłużej krawędzi sumpa dalej się mieszczę w obrębie komory.

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to był chyba większy model :) To fajnie że jednak nie miałem racji :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2020 o 14:38, dale napisał:

...  jak nie masz jeszcze lampy, to zamów sobie na allegro, jest gość który robi lampy z ledów słodkich aqua-grow. Razem z zasilaczem i obudową z nózkami. Koszt żaden (ok 200 pln), do tego doklejasz osłony z boku i masz refugium optymalnie wydajne.

W dniu 11.09.2020 o 22:43, dale napisał:

https://allegro.pl/uzytkownik/Tomislawus?bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-2-0903

U tego sprzedawcy masz wszystko co potrzeba. Na wymiar i moim zdaniem, lepiej.

Okazało się, że lampa Zetlighta nie jest obecnie dostępna nigdzie na rynku i nie wiadomo kiedy/czy znowu będzie, dlatego też poszedłem za radą kolegi i zamówiłem na wymiar. Aczkolwiek koszt wyszedł zbliżony do tego co płaciłem za Zetlighta, prawie dwa razy tyle co kolega pisał. Plus jest jednak taki, że będzie ona trochę mocniejsza niż Zetlight, a do tego jej montaż będzie umożliwiał łatwe manewrowanie lampą/wyjmowanie w razie potrzeby (nóżki na dwóch krawędziach komory sumpa). Ciekawy jestem efektu końcowego.

PS. Dzięki za namiar :)

 


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu :) Tylko, ile tam jest metrów taśmy? Skoro wyszła taka droga? Bo ten radiator różnie sobie radzi z odprowadzeniem ciepła...

A do lampy w sumie dużo nie potrzeba.

ps. ja też będę zamawiał nowe elementy do swojej, bo wstyd pokazać sump :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szerokość sumpa będzie 45cm, więc taką też długość będzie miała lampa. Poniżej zamieściłem zestawienie podzespołów lamy.

Zestawienie.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło Mattku i Tatko... aleś lampkę walnął... :)

A nie wystarczyło by zamiast tego taka taśma:

https://allegro.pl/oferta/sztywna-tasma-aluminiowa-led-5630-grow-50cm-9480997545

i taka:

https://allegro.pl/oferta/sztywna-listwa-alu-aqua-grow-wzrost-roslin-50cm-9471792674

w proporcji 3:1 (grow : aqua) ? Tyle że po namyśle stwierdzam że przydał by się może i radiator:

https://allegro.pl/oferta/profil-aluminiowy-radiator-124mm-x-35-mm-na-wymiar-9720802942

Bo u mnie przy bojowniku jest bez radiatora, ale lampka jest ciepła... Zaś w szafce, zastanawiam się czy nie dać jednak radiatora bo profile mogą się grzać.

Poza tym, glony, co prawda wymagają światła, ale nie tyle co spsy :)

W każdym razie, pomijając cenę, to myślę że będziesz zadowolony :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko lampę LED na wymiar typu GROW (komplet z zasilaczem), która będzie dobrze chłodzona i wytrzyma wilgoć w szafce. No i wyszło coś takiego :P

Powoli przebudowuję już szafkę pod nowego sumpa, ale na niego niestety przyjdzie mi jeszcze poczekać 3 tygodnie <_<


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.