Skocz do zawartości
sith114

Lampa ledowa by sith v2 ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Z poprzedniej wersji lampy jestem zadowlony jednak czegoś mi brakuje coś bym poprawił coś zrobił inaczej i tak o to powstał nowy pomysł ;)

Lampa składająca się z belek ledowych - 1 belka to jeden moduł z mojej poprzedniej lampy.

Nad moje odświeżone akwarium po wymianie szkła wymiar 60x50/55/x50(h) cm zamierzam zamontować 4/5 takich belek. Tak wiem, że to będzie dużo ;)

Ri5gnZm.png

Belki bedą rozmieszczone od przodu do tyłu po całej szerokości akwarium, możliwe że będą ułożone w łuku, chce uniknąć cieniów ledowych :D

4Vynihc.png

Dodatkowo niedługo wróce do tematu driverów opartych na pt4115, a sterowaniem zajmie sie Rpi zero ;)

Także zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sith114 napisał:

sterowaniem zajmie sie Rpi zero

O, tego jestem ciekaw;-)

Jak będziesz chłodził te belki? Przy tej ilości led 3W samo pasywne raczej nie wystarczy, a wiatraczek 6 cm, to albo będzie głośny, albo słabiutki... Belki to będą jakieś profile "zamknięte", czy raczej radiatory żebrowane? 1 opcja - problem z chłodzeniem, 2 - nie bardzo widzę jak to ładnie zabudować, a zakładam, że taki szczególaż jak Ty nie poprzestanie na gołym radiatorze...

Jak nie dasz soczewek lub dasz np 120st, to skośne zamontowanie wiele nie wniesie. Za to pierwszą belkę przysuń bardziej do krawędzi. Po co to 10cm tracić?

A jakby... na belkach zostawić niebieskie same, a białe i kolorki umieścić na osobnych korpusach? Np 4 takie małe lampeczki, które byś sobie mógł zamontować w dowolnym miejscu nad akwarium (zawieszając na belkach), może też jakoś pod kątem. Miałbyś jednorodny, bezcieniowy rozkład "pożywnego" i wybarwiającego światełka niebieskiego, a do tego mógł byś białym dość swobodnie dodawać "dramatyzmu", oświetlając mocniej wybrane miejsca. Ot, taki pomysł;-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

O, tego jestem ciekaw;-)

Jak będziesz chłodził te belki? Przy tej ilości led 3W samo pasywne raczej nie wystarczy, a wiatraczek 6 cm, to albo będzie głośny, albo słabiutki... Belki to będą jakieś profile "zamknięte", czy raczej radiatory żebrowane? 1 opcja - problem z chłodzeniem, 2 - nie bardzo widzę jak to ładnie zabudować, a zakładam, że taki szczególaż jak Ty nie poprzestanie na gołym radiatorze...

Jak nie dasz soczewek lub dasz np 120st, to skośne zamontowanie wiele nie wniesie. Za to pierwszą belkę przysuń bardziej do krawędzi. Po co to 10cm tracić?

A jakby... na belkach zostawić niebieskie same, a białe i kolorki umieścić na osobnych korpusach? Np 4 takie małe lampeczki, które byś sobie mógł zamontować w dowolnym miejscu nad akwarium (zawieszając na belkach), może też jakoś pod kątem. Miałbyś jednorodny, bezcieniowy rozkład "pożywnego" i wybarwiającego światełka niebieskiego, a do tego mógł byś białym dość swobodnie dodawać "dramatyzmu", oświetlając mocniej wybrane miejsca. Ot, taki pomysł;-)

 

Co do Pi prosta sprawa masz 40 gpio wifi bluetacza cuda nie widy. W wersji dla kogoś kto potrafi obsługiwać terminal albo zalogować się do PI po ssh wystarczy skrypt wykonywalny który będzie startował sobie przy starcie systemu ;) Jak będzie siła woli to jakiś backend + frontend czyli w skrócie apka webowa ;)

Myślę tym razem o chłodzeniu całości  lampy nie o pojedynczych belkach, belki będą to radiatorki, niestety będzie trzeba na wode albo frezarke wrzucić jakiś większy radiator bo nie ma takich wąskich.

Soczewki będą ;) Rysunek to schemat także spokojnie lampa będzie sensownie zajmowała szerokość akwarium.

Co do odjęcia kolorwych ledów to zawsze możesz ich nie montować i zostanie sam niebieski kanał czy tam niebieski + biały. Ewentualnie myślałem zamówić 2 wersje płytek bo zamawiam ich z chin około 10 sztuk i jedne "kolorki" rozmieszczone wąsko drugie szeroko ;)

 

Na ten moment szukuję finaly projekt płytek pcb i będę zlecał wykonanie ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa została zmontowana w trochę prostszej konfiguracji:

LtaYAjy.jpg?1

fpXkJq6.jpg?1

ZUjBx20.jpg?1

3OYRgrM.jpg?1

 

Jak będzie jakieś zainteresowanie co jak i gdzie. To opiszę dokładniej ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

Lampa została zmontowana w trochę prostszej konfiguracji:

No weź i opisz konkretniej, co się tam urodziło tym razem:-) Wygląda obiecująco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

No weź i opisz konkretniej, co się tam urodziło tym razem:-) Wygląda obiecująco

p5GpNIjl.jpg

yFmhlHOl.jpg

0lrrDfHl.png\

W skrócie:
Żółte to led 15k
Niebieskie ciemne to jakaś mieszanka ledów power ledów blue
Jasny niebieski to tzw Cyjan
Fioletowe to Aktynika z zakresu 410-430 czy jakoś tak.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak temperatura bez radiatorów i wiatraków? Testowałeś na 100% mocy?

No i bym się trzymał jednak koncepcji modularnej, czyli na każdą belkę załadował ten sam układ led i co najwyżej sterowaniem potem ogarniał

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

A jak temperatura bez radiatorów i wiatraków? Testowałeś na 100% mocy?

Stabilnie ;) na 100% mocy nie testowałem, bo nigdy na tyle chodzić nie będzie.

Po to dałem 72x 3W leda żeby ich nie smażyć ;P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

nigdy nie mów nigdy:-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zacna lampeczka ale przy podkręceniu mocy rzeczywiście będzie potrzebne chłodzenie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, =Fresz= napisał:

Zacna lampeczka ale przy podkręceniu mocy rzeczywiście będzie potrzebne chłodzenie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Oj uwierz mi ze nie będzie w tej lampie chłodzenia ;) 

Jak dobrze pamietam @waldek123blau ma w swojej lampie w okolicach 50 stopni. Zmierzę temp, ale łopatologicznie czujnik w ręce mam spokojnie jeszcze możliwość podkręcenia. 
 

Dodatkowo, panel środkowy ma diody które będą pracować ze stała mocą porównywalna bo są tam 3 kanały niebieskie. Panele boczne maja już diody białe które będę się smażyć na 20-30% czyli można tam mocniej kręcić kanały niebieskie ;) 

Jak znajde chwile czasu to może coś pomierze ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, sith114 napisał:

Dzisiaj zmierzyłem temp 36-37 stopni środkowy panel gdzie ledy najmocniej smażą ;) 

Się wydaje podejrzane, taka niska temperatura. 36-37 to bym Ci mógł ze 100% pewności ręką zmierzyć - się tych kąpieli dla młodych narobiło przez lata;-) Jeśli lampa w dotyku jest ciepła, to na bank ma więcej. No ale niech ma i 40, to i tak ładnie. Oby Ci tam wszystko śmigało jak należy. Diody też robiłeś na mpcb? Foty wrzuć jakieś. Może być całkiem niegłupia ta Twoja lampeczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Słony leszcz napisał:

Się wydaje podejrzane, taka niska temperatura. 36-37 to bym Ci mógł ze 100% pewności ręką zmierzyć - się tych kąpieli dla młodych narobiło przez lata;-) Jeśli lampa w dotyku jest ciepła, to na bank ma więcej. No ale niech ma i 40, to i tak ładnie. Oby Ci tam wszystko śmigało jak należy. Diody też robiłeś na mpcb? Foty wrzuć jakieś. Może być całkiem niegłupia ta Twoja lampeczka.

Są na mcpcb ale na tych gwiazdkach zwykłych.
Zmierzyłem jeszcze pare innych rzeczy wydaje sie pomiar sensowny. Laboratorium pomiarowego do zmierzenia temp lamby używać nie będę :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sith114 napisał:

Zmierzyłem jeszcze pare innych rzeczy

To już nam oszczędź szczegółów:P Nie mówię, że nie, szczególnie jeśli na jakieś 50% mocy lecą, a w pomieszczeniu jest chłodno...

Na zwykłych gwiazdkach? No zawiodłeś mnie... Ale już wisi nad akwa ta lampa? To foty dawaj, jak to wygląda. Co mnie tam jakieś aluminium, woda się liczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Słony leszcz napisał:

To już nam oszczędź szczegółów:P Nie mówię, że nie, szczególnie jeśli na jakieś 50% mocy lecą, a w pomieszczeniu jest chłodno...

Na zwykłych gwiazdkach? No zawiodłeś mnie... Ale już wisi nad akwa ta lampa? To foty dawaj, jak to wygląda. Co mnie tam jakieś aluminium, woda się liczy

Jak zmienie telefon to bede strzelał fotki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, sith114 napisał:

@=Fresz= @Słony leszcz

Dzisiaj zmierzyłem temp 36-37 stopni środkowy panel gdzie ledy najmocniej smażą ;) 

No to do boju :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.