Skocz do zawartości
Luca197

Fitoplankton o co chodzi ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć słuchajcie mam pytanie odnośnie mojej hodowli FITO. Wiem, że wiele było na temat i w ogóle natomiast chciałbym aby ktoś mi pomógł z moim problemem odnośnie fito. Problem polega na tym, że nie jestem w stanie utrzymać hodowli nie wiem co robię źle może ktoś z was zobaczy moje błędy i mi je wytknie. Od jakiegoś czasu mam problem z hodowlą, ale nie zawsze tak było pewnego razu po powrocie z urlopu zobaczyłem, że hodowla zaczyna jaśnieć aż żółknąć i to dosłownie. Mam reaktor do fito może poza pojemnikiem, który mi pękł jak go umyłem alkoholem izopropylowym. Po czym  kupiłem szklany pojemnik identycznych rozmiarów, jaki był w reaktorze po prostu zamieniłem plastikowy pęknięty na szklany nowy poza tym nic  się nie zmieniło. Świecę od godziny 11 do godziny 23 czyli 12 H w szklanym pojemniku nie miałem możliwości zainstalować jak było w oryginale zaworu na powietrze, a więc wsadziłem do środka plastikową rurkę, przez którą wlatują bąble do fito, około 1 bąbel na sekundę. Zasolenie wody jest 1015 temperatura pokojowa karmienie jakieś 5 ml na litr zdjęcie pokarmu jest poniżej. Dodam również zdjęcia jak to wygląda w jednej z butelek jest fito od znajomego który nie wie co to znaczy upadła hodowla, a u mnie pada non stop. Dodawałem już mniej pokarmu i więcej, częściej i rzadziej i nic po jakimś tygodniu może dwóch zaczyna blednąć i robi się żółte lub jasno zielone.

Na zdjęciu poniżej jest fito moje po dwóch tygodniach to ta pełna butelka i w połówce fito od znajomego, które miałem na start.

Niestety nie mogę dodać zdjęć postaram sie dodać linki jak to wygląda.

będę wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez Luca197 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dezynfekujesz reaktor? Niektórzy twierdzą że trzeba co 2 tyg, ja musiałem czyścić ace albo domestosem co tydzień. Inaczej foto jaśniało w ciągu i 2-3 dni zostawała tylko woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki pokarm dajesz do fito ?

zdezynfekuj /umyj wszystko dokładnie ,zmień ta rurkę od powietrza na nowa .

wcześniej przy takim zasoleniu wszystko rozmnażało się bez problemu ?

Ja robiłem fito przy takim samym zasoleniu jak w akwa tz.1.025

Może są duze i szybkie skoki temperatury miedzy nocą a dniem ?


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi, o dezynfekcję reaktora to robię to tylko wtedy gdy chcę zacząć od nowa, ale nigdy podczas tego nie wiedziałem, że tak trzeba. 

Tak wcześniej przy tym zasoleniu wszystko było ok. Nie dezynfekowałem reaktora w ogóle i wszystko śmigało, aż stało się coś i nie wiem co. Coś musi być, albo z nawozem, albo gdzieś jest jakiś syf nie wiem nic nie widać jest czyściutko. Jutro wstawię zdjęcia jak to wygląda, bo dzisiaj już nie dam rady. Jeżeli chodzi, o skoki temp raczej wątpię z tego względu, że stoi to w miejscu, gdzie temp jest zawsze taka sama myślę, że jakieś 22 lub 23 stopnie.

Nawóz to 

https://www.shop-meeresaquaristik.de/Spurenelemente/aqua-biotica-Mrutzek/aqua-biotica-stickstoff-500-mL::3846.html

 

Edytowane przez Luca197 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nigdy fitoplankton się nie zepsuł od kiedy robię sobie sam nawóz F/2. Moim zdaniem stosowanie takich wynalazków jak "nawóz" który podałeś mija się z celem.  Czy to jest  produkt do podnoszenia azotanów? Policzmy 10 ml tego środka podnosi azotany w 100 litrach o 20 mg/l, jeżeli dajesz tego 5 ml/l to podnosisz azotany do poziomu 1000 mg/l !!! Porównajmy to teraz do nawozu F/2. W oryginalnej recepturze dajemy 75g NaNo3 na litr nawozu, do fitoplanktonu dajemy 1ml/l tego roztworu, czyli podnosimy azotany do poziomu około 55 mg/l. Wnioski możesz wyciągnąć sobie sam co zabija Twój fitoplankton. Poza tym fitoplankton na samych azotanach nie urośnie.

Edytowane przez Marijo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Luca197 napisał:

Jeżeli chodzi, o dezynfekcję reaktora to robię to tylko wtedy gdy chcę zacząć od nowa, ale nigdy podczas tego nie wiedziałem, że tak trzeba. 

Tak wcześniej przy tym zasoleniu wszystko było ok. Nie dezynfekowałem reaktora w ogóle i wszystko śmigało, aż stało się coś i nie wiem co. Coś musi być, albo z nawozem, albo gdzieś jest jakiś syf nie wiem nic nie widać jest czyściutko. Jutro wstawię zdjęcia jak to wygląda, bo dzisiaj już nie dam rady. Jeżeli chodzi, o skoki temp raczej wątpię z tego względu, że stoi to w miejscu, gdzie temp jest zawsze taka sama myślę, że jakieś 22 lub 23 stopnie.

Nawóz to 

https://www.shop-meeresaquaristik.de/Spurenelemente/aqua-biotica-Mrutzek/aqua-biotica-stickstoff-500-mL::3846.html

 

I masz przyczynę. Reaktor trzeba regularnie czyścić. Ja aktualnie nie hoduje ale wcześniej nigdy nie udało mi się utrzymać hodowli dłużej niż ~1.5 tygodnia. Może na początku ale po pewnym czasie obok glonów rozwijają się jakieś inne glony, bakterie, grzyby... nie bardzo wiem co to le cos co fito pożera albo zabija albo jakoś szkodzi i wydaje mi sie że to osadza się na ściankach dla tego odkażanie reaktora likwiduje problem. Co tydzień czyscilem wiadro do którego przelewalem fito z hodowli potem czyściłam reaktor, porcja startowa, świeża solanka, nawóz co kilka dni i do następnego tygodnia a potem od nowa. Rozmawiałem kiedyś na FB z ludźmi którzy zawodowo zajmują się hodowlą fito na handel i też twierdzi,li że innego wyjscia nie ma. Co tydzień trzeba odkażać inaczej będzie padać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje za wszystkie odpowiedzi i za pomoc. W przyszłym tygodniu jade po następną dawkę fito. Zobaczymy czy co tygodniowym czyszczeniu reaktora będę w stanie utrzymać Hodowlę. Na pewno dam znać. Chcę ogólnie jeden litr fito przeznaczyć na eksperyment rozlać do 3 butelek po 250 ml i jedna porcja do reaktora rozrobić to w stosunku 1:1 i eksperymentować jedno karmić druga napowietrzanie trzecie dać na okno. Na pewno zdam relację tutaj w tym wątku może komuś się to przyda na przyszłość . Dziękuję wszystkim ktorzy się wypowiadali i pomogli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kolegów już o tym pisał. Jeśli chcesz mieć dobrą hodowle fito (odmiana bez znaczenia) musisz dać odpowiedni nawóz. Ja obecnie hoduje tetraselmis na nawozie f2. Sprzęt nie czyszczę co tydzień. Jak były dłuższe dni słoik stał na parapecie. Teraz oświetlam żarówką 8W 6500K przez 14h. Jak chcesz to na priv mogę ci podać namiary na dobre "źródło" fito i nawozu ;)

 

Screenshot_20200918_160036.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.