Skocz do zawartości
jacgues

Wentylacja w mieszkaniu z akwarium - remont

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zastanawiam się nad rezygnacją z okapu w otwartej kuchni, w której nie będzie się dużo gotować.
Obok (w pionie) jest wentylator Helios pracujący w trybie ciągłym, ale nie jest on szczególnie wydajny (raptem 30m3/h)
Kanał wentylacyjny 150mm do pionu okapowego pragnę wykorzystać na zamontowanie wydajnego i cichego wentylatora łazienkowego, który także będzie pracować w trybie ciągłym. 
Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Ktoś z was ma kuchnie bez okapów? Czy wentylator łazienkowy z zwykłą przeciwzwrotką wystarczy?
Macie jakieś inne pomysły na ogarnięcie lepszego przepływu powietrza?

Z dwóch pomieszczeń na obrazku zrobiłem jedno, a na środku stanie ok. 1300-1400 litrów w obiegu. To nie będzie jedyne akwarium, a do tego przewiduję ponad setkę roślin,
więc chciałbym uzyskać dobrą wentylację bez konieczności ciągłego otwierania okna. 

W oknach i nad oknami w salonie są nawietrzniki. Do tego na suficie będą wisiały dwa duże wentylatory mieszające powietrze w pomieszczeniu.

119665487_655075585124436_9183268422104681884_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=825194&_nc_ohc=IVDvuQLbJy8AX_fH6n2&_nc_ht=scontent.fwaw5-1.fna&oh=e09a3e68ee2d81c70d88ab75a12fa39e&oe=5F85FC81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest mieszkanie czy dom? W mieszkaniach nie wolno stosować wymuszonego obiegu powietrza w kominach wentylacyjnych.

Jeśli chodzi o okap to wg mnie mają wszyscy a nie używa nikt ;-). Więc  jak go zabraknie nie sądzę żeby była to tragedia choć z drugiej strony aneks masz dość daleko od okna i jak najdzie Cie ochota na placki smażone to nie pozbędziesz się zapachu przez tydzień  :-).

Jak powstanie akwarium to koniecznie wrzuć zdjęcia. Zapowiada się bardzo ciekawie.

A tak w ogóle to czemu nie chcesz okapu?

Można użyć z wkładem węglowym bez podłączenia do komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawmar 

To jest mieszkanie. Czy użycie kanału wentylacyjnego od okapu, który normalnie pracowałby sporadycznie, do pracy ciągłej to wymuszenie obiegu powietrza?

Pierwotny obieg przez piony w kuchni i łazience będzie zachowany, ale dodatkowo doszedłby ten okapowy.

Rzadko gotuję, z okapu korzystam bardzo sporadycznie. Silna wentylacja wyciągowa w kuchni i tak eliminowałaby zapachy, jedynie tłuszcz mógłby się bardziej osadzać / górne szafki w zabudowie kuchennej byłyby bardziej narażone na niekorzystne czynniki, ale lakierowana powierzchnia powinna je uchronić.

Okap tak czy owak pewnie musiałby znalezc gdzieś ujście, ponieważ cała kuchnia od podłogi, aż po sufit, będzie zabudowana. Dla kanałów wentylacyjnych chcę zrobić otwory w stolarce. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej. Może w takim razie jestem w błędzie.

Może masz jakiś specjalny komin pod okap i jest to dozwolone. U mnie w bloku nie można stosować ani wentylatorów ani okapów z bezpośrednim podłączeniem do komina z prostych powodów. Żeby nie wtłaczać swoich nieprzyjemnych zapachów sąsiadowi u góry. W związku z tym u mnie okap ma ujście na sufit ;-). 

Upewnij się więc u zarządcy budynku że u Ciebie jest inaczej żeby nie mieć nieprzyjemności.

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawmar @Konrad_Wwa
Nowe budownictwo, brak gazu. Dedykowany przewód wentylacyjny do okapu, niezależny od wentylacji ogólnej kuchni.
Do tego stosowane są specjalne pokrywy na przewody, które podobnie do kratek przeciwzwrotnych, pozwalają na obieg powietrza tylko w jedną stronę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zapytałbym osoby, która się orientuje czy nie będą robić ci problemów przy kontroli wentylacji a wykonują chyba raz do roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w nowym to masz dedykowany przewód wentylacyjny pod okap + wentylację wymuszoną/ mechaniczną. Załóż okap zaslepiony z filtrm węglowym a do przewodu wpuść spiro z nad akwarium z wentylatorem kanalowym. Ja tak z grubsza mam i wszystko hula. Nie ma zapachu, wilgoci, kominiarz też nie miał zastrzeżeń, bo nawet przy pracy ciągłej nic się nie cofa z kanałów wentylacyjnych. Ważne żeby nie przesadzić z mocą wentylatora. Ja mam ok. 200m3/h na trochę ponad 100m2. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.