Skocz do zawartości
jacgues

Glikol propylenowy zamiast VSV? - Pożywka dla bakterii

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jakiś czas temu na tym forum ktoś wspominał, że prowadził eksperymety z różnymi pożywkami dla bakterii (kupne i domowe VSV), ale nigdy spadek PO4 nie był satysfakcjonująco mocny. 
Dopiero zastosowanie glikolu propylenowego pozwoliło na w miarę równomierną "konsumpcję" obu nutrientów. 

1. Czy ktoś stosował / mógłby się wypowiedzieć w temacie?
2. Czy widzicie jakieś przeciwwskazania by spróbować? Nie chciałbym sobie w perspektywie długoterminowej zepsuć zbiornika po przez nagromadzenie jakiś metabolitów tego związku (staram się odejść od konieczności robienia podmianek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ostatnio pisał na forum o tym glikolu. poszukaj, bo właśnie dyskusja była.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym ja. Glikol w testach działa szybko i skutecznie na NO3 i PO4. Poza mną testowało go kilka osób na forum. Od dwóch dostawałem info na priv z uwagami. 

Glikol działa szybko i skutecznie zbija NO3 i PO4.

W testach nie było problemów z koralami ani rybami. U mnie w międzyczasie padła goniopora i papaya ale podejrzewam że raczej z powodu utrzymania za dużej dawki pomimo 0 nutrientów - walczylem z bryposis i przesadziłem... Wtedy też quadri zaczął się kulić a potem padł. Trzeba szczególnie zwrócić uwagę na te korale.

W moim akwarium problemy się zaczęły przy dawce 1ml na 100l. Podobnie miał jeden z testujących. Drugi zaczął dozowanie od dawki 0,25 ml/100l i tak utrzymuje od chyba miesiąca. U niego nie ma żadnych problemów a PO4 spadło z 0,6 do 0,35 i ostatnio pisał że planuje za 2 tyg zmniejszyć dawkę o połowę bo spada 0,1 na tydzień.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @niknik to bardzo wartościowe rezultaty. Super, że przeprowadzacie takie eksperymenty.

Czy wiadomo coś więcej o akwariach, w których prowadzone są testy? Interesuje mnie przede wszystkim to jak wrażliwa jest obsada i czy robione są podmianki wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, choć nie mam na to konkretnych dowodów, że rodzaj źródła węgla nie ma aż tak dużego znaczenia i nie jest gwarantem działania lub nie działania metody probiotycznej. Pamiętam opisywane złote wynalazki typu, miód, glukoza, whiski,  aceton, octan etylu itp itd. 

Myślę, że na metodę probiotyczną większy wpływ mają czynniki jak temperatura, światło chemia i inne nutrienty. I może się okazać, że owszem glikol u kogoś zadziała, ale u innego nie i stare dobre VSV będzie akurat tam najlepsze. 

Spadek PO4 z 0.6 an 0.35 w ciągu miesiaca nie jest żadną rewelacją i nie świadczy moim zdaniem o rewelacyjności stosowania glikolu. Pytanie jak w tym czasie zachowywało się NO3. 

Ciągle zapominamy jak złożone jest to hobby i jak wiele czynników o których nawet nie mamy pojęcia wpływa na niektóre procesy. Gdyby tak było to na super akwarium byłaby jedna sprawdzona metoda a'la Krzysztof Tryc. A jak widzicie nie ma złotego środka.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa nitraphos minus. Co ciekawe w poprzednim baniaku miałem tą samą skałę, oświetlenie, koralowce i o połowę mniej obsady rybnej. I tam nitraphos minus nie działał. Jedyna różnica jest taka, że teraz mam sump i większy przepływ wody przez media bakteryjne. Bez odpieniacza i bez podmian na wyzerowanych no3 i po4 nawet lpsy pompują się jak wściekłe. Jedyny minus tego sposobu jest taki że lata trochę drobinek w toni wodnej, ale koralom to pasuje. 

I żeby była jasność, koralowców nie karmię. Ryby robią to za mnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester wydaje mi się że jednak źródło węgla nie każde działa tak samo. Bakterie potrzebują różnych enzymów żeby rozłożyć różne związki i różnej ilości energii. Podejrzewam też że różne związki mogą wykorzystywać do różnych celow więc nie każdy na nasze potrzeby zadziała tak samo. To że w akwariach zadziała to różnie i że to problem o wiele bardziej złożony to oczywiście prawda i obawiam się że mnie testy tego związku jednak przerastają. Temat wrzuciłem i może weźmie się za to ktoś mądrzejszy. Z własnych doświadczeń widzę że jednak działa o wiele lepiej niż np vsv i jest z nim mniej problemów. Po kimś takim jak Ty, spodziewałem się jednak trochę więcej niż zaciąganie hamulca.

Co do ukwialow, rzadko są takie tematy ale na RC i FB znalazłem wcale nie mało postów że po starcie dozowania vsv ukwiały padły więc glikol bardziej morderczy dla nich wcale byc nie musi. Może to kwestia właśnie jakich parametrów konkretnego zbiornika. Na NR też jest conjmniej jeden taki temat sprzed kilku lat.u

  @jacgues  Z tego co wiem podmianki są regularne. Obsady nie zagłębiałem się i nie chciałbym opisywać ich zbiorników za bardzo. 

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niknik
U mnie wszystkie Quadricolor łaziły niezadowolone i ostatecznie umierały. To samo Anemone Virdis,  jedynie piaskowy się trzyma. 
Stosuję bardzo obficie VSV, więc to by mogło tłumaczyć potencjalną przyczynę...

 

@Tester Mi także wydaje się, że jednak rózne zródła węgla mogą działać inaczej. Z cukrem i octem nie miałem najlepszych rezultatów, z etanolem już znacznie lepsze. Niestety we wszystkich przypadkach zbijanie PO4 było raczej symboliczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez w starym akwarium nitraphos minus zdziałał cuda . Vsv nie pomagała a po jego zastosowaniu glony znikły mi w tydzień . Zresztą zamierzam go podawać teraz przy ZEOvit zamiast zeofood 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jacgues napisał:

@niknik
U mnie wszystkie Quadricolor łaziły niezadowolone i ostatecznie umierały. To samo Anemone Virdis,  jedynie piaskowy się trzyma. 
Stosuję bardzo obficie VSV, więc to by mogło tłumaczyć potencjalną przyczynę...

 

@Tester Mi także wydaje się, że jednak rózne zródła węgla mogą działać inaczej. Z cukrem i octem nie miałem najlepszych rezultatów, z etanolem już znacznie lepsze. Niestety we wszystkich przypadkach zbijanie PO4 było raczej symboliczne. 

Ludzie rzadko wiążą problemy z ukwiałami czy koralami z vsv i jeszcze rzadziej spotykają się z potwierdzeniem podejrzeń na forach więc utarło się że vsv jest bezpieczne bo wszyscy tak twierdzą a jak ktos pisze inaczej to jest pouczany że to nie możliwe... U mnie tez zawsze ukwiały odchodziły w ciągu ok tyg i zawsze było to w czasie kiedy lałem vsv. Właśnie dla tego zacząłem szukać czegoś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, niknik napisał:

 Po kimś takim jak Ty, spodziewałem się jednak trochę więcej niż zaciąganie hamulca.

Coś Ty,  ja nie zaciągam hamulca. Lejcie co chcecie do Waszych zbiorników. Mi tylko chodzi o pewna formę narracji, z której można wyciągnąć wnioski, że coś może być jedynym i ostatecznym rozwiązaniem - bez uwzględniania okoliczności. Coś tak ja z kranówką. 

Pozwól, przedstawie taką historię - jest zmyślona, ale dość dobrze zobrazuje to o co mi chodzi.

Dziennik akwarysty dzień 32568

[...] akwarium jakoś pobladło przez ostatnie kilka tygodni. Niby wszystko zdrowe, ale wydaje mi się że kiedyś bylo lepiej. Nie wiem co jest, próbuje wszystkiego[...]

Dziennik akwarysty dzień 32569

 Dzisiaj strasznie pechoweo. Od rana trochę grzebałem w akwarium jak zwykle. Niestety przesunąłem lampę, żeby mieć lepszy dostęp i potem zapomniałem jej przestawić na miejsce, tak więc przez pół dnia świeciła na ścianę. Potem czyściłem odpieniacz i odrobina urobku wlała się do akwarium. A jakby tego było mało żona nie powiedziała mi że karmiła ryby, więc ja je nakarmiłem, tak ze dostały dwie porcje żarcia. Na koniec okazało się, wysunał się wężyk z butelki i pompa nie podawała aminokwasów. Zrozpaczony niepowodzeniami usiadłem przed akwarium i jak wariat zacząłem gadać do korali

Dziennik akwarysty dzień 32570

Dzisiaj rewelacja. Korale napompowana jak nigdy. Chyba będą mówił do nich codziennie.

20 minut temu, jacgues napisał:

 

@Tester Mi także wydaje się, że jednak rózne zródła węgla mogą działać inaczej. Z cukrem i octem nie miałem najlepszych rezultatów, z etanolem już znacznie lepsze. Niestety we wszystkich przypadkach zbijanie PO4 było raczej symboliczne. 

Owszem, ale to chyba raczej chodzi o warunki a nie o źródło. Z drugiej strony, co złego w węglu pochodzącego z cukru, octu czy etanolu? Toż to prostsze substancje i raczej łatwiej dostępne w naturze niż glikol propylenowy. 

Wydaje mi się, że nie trzeba szukać L-wspaniałoproduktazy, aby ruszyć metodę probiotyczną. 

PS

Nadal nikt nie napisał o azotanach, które są bardzo istotne przy zbijaniu PO4.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zaznaczę, że nie stosowałem do tej pory rzadnych metod typu VSV itp. natomiast czytałem wiele postów na temat tych metod, plusów i minusów i skutków jej stosowania, ale wszystko przede mną (na razie nie mam takiej potrzeby). 

13 minut temu, Tester napisał:

Z drugiej strony, co złego w węglu pochodzącego z cukru, octu czy etanolu? 

Stosujecie ocet i różnego rodzaju alkohole, a w czym jest gorszy cukier? Z przeczytanych przeze mnie wpisów wynika, że nikt go nie stosuje (być może coś przeoczyłem)  Może to głupie pytanie, ale patrząc teoretycznie jest to najprostsze, czyste i bogate źródło węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tester napisał:

Coś Ty,  ja nie zaciągam hamulca. Lejcie co chcecie do Waszych zbiorników. Mi tylko chodzi o pewna formę narracji, z której można wyciągnąć wnioski, że coś może być jedynym i ostatecznym rozwiązaniem - bez uwzględniania okoliczności. Coś tak ja z kranówką. 

Pozwól, przedstawie taką historię - jest zmyślona, ale dość dobrze zobrazuje to o co mi chodzi.

Dziennik akwarysty dzień 32568

[...] akwarium jakoś pobladło przez ostatnie kilka tygodni. Niby wszystko zdrowe, ale wydaje mi się że kiedyś bylo lepiej. Nie wiem co jest, próbuje wszystkiego[...]

Dziennik akwarysty dzień 32569

 Dzisiaj strasznie pechoweo. Od rana trochę grzebałem w akwarium jak zwykle. Niestety przesunąłem lampę, żeby mieć lepszy dostęp i potem zapomniałem jej przestawić na miejsce, tak więc przez pół dnia świeciła na ścianę. Potem czyściłem odpieniacz i odrobina urobku wlała się do akwarium. A jakby tego było mało żona nie powiedziała mi że karmiła ryby, więc ja je nakarmiłem, tak ze dostały dwie porcje żarcia. Na koniec okazało się, wysunał się wężyk z butelki i pompa nie podawała aminokwasów. Zrozpaczony niepowodzeniami usiadłem przed akwarium i jak wariat zacząłem gadać do korali

Dziennik akwarysty dzień 32570

Dzisiaj rewelacja. Korale napompowana jak nigdy. Chyba będą mówił do nich codziennie.

Owszem, ale to chyba raczej chodzi o warunki a nie o źródło. Z drugiej strony, co złego w węglu pochodzącego z cukru, octu czy etanolu? Toż to prostsze substancje i raczej łatwiej dostępne w naturze niż glikol propylenowy. 

Wydaje mi się, że nie trzeba szukać L-wspaniałoproduktazy, aby ruszyć metodę probiotyczną. 

PS

Nadal nikt nie napisał o azotanach, które są bardzo istotne przy zbijaniu PO4.

Azotany spadają tak jak PO4 do 0. W tym aspekcie działa to jak vsv. Pisałem o tym. 

 

Jeżeli źródło węgla nie ma znaczenia, bez względu czy to ocet, etanol, vsv, glikol czy coś z ładną naklejka za grube $ w tych samych warunkach powinny działać tak samo. Nie będę cytował bo to bez sensu ale wyżej masz kilka postów o działaniu różnych substancji w tych samych zbiornikach podejrzewam na przestrzeni dość krótkiego czasu. Zgodnie z Twoją teoria każda z tych substancji powinna dawać taki sam efekt w tym samym akwarium a tak w praktyce nie jest więc uważam że Twoja teoria została obalona.

7 minut temu, Arek77 napisał:

Na wstępie zaznaczę, że nie stosowałem do tej pory rzadnych metod typu VSV itp. natomiast czytałem wiele postów na temat tych metod, plusów i minusów i skutków jej stosowania, ale wszystko przede mną (na razie nie mam takiej potrzeby). 

Stosujecie ocet i różnego rodzaju alkohole, a w czym jest gorszy cukier? Z przeczytanych przeze mnie wpisów wynika, że nikt go nie stosuje (być może coś przeoczyłem)  Może to głupie pytanie, ale patrząc teoretycznie jest to najprostsze, czyste i bogate źródło węgla.

Stosowalem. Fakt, nie pisałem. 25g sacharozy na 50 ml roztworu. Dawkowanie 9 kropli na dobę na 330l wody netto.

Po przerwaniu dozowania glikolu i vsv, ukwiał żył w akwarium 2tyg i pompował się bardzo ładnie. Start zakraplania roztworu cukru spowodował że ukwiał zaczął chodzić. Na drugi dzień się sklulil a 3ego dnia już go nie było. Nie zauważyłem spadku parametrów ale szybkość zejścia ukwiala zniechęciła mnie do dalszego zakraplania. W tym czasie probiotyka mogła jeszcze nie ruszyć więc to mało istotny test poza reakcja ukwiala nie wiele daje informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, niknik napisał:

Azotany spadają tak jak PO4 do 0. W tym aspekcie działa to jak vsv. Pisałem o tym. 

Chodziło mi bardziej o autora wątku


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Stosujecie ocet i różnego rodzaju alkohole, a w czym jest gorszy cukier?

VSV to chyba mieszanina alkoholu, octu i cukru, przynajmniej jak tak robię :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nie stosowałem żadnej metody probiotycznej, ale coś może być na rzeczy odnośnie stosowania tego glikolu. Kiedyś szukając informacji na temat kultur fitoplanktonu natrafiłem na ciekawy artykuł na temat T-iso. Jest to kultura fitoplanktonu która bardzo dobrze rośnie w warunkach mixotroficznych, dlatego też używano  różnych źródeł węgla aby sprawdzić tempo wzrostu. Jednym takim źródłem węgla był glicerol (gliceryna roślinna) - związek bardzo podobny do glikolu propylenowego i okazało się, że przyrosty T-iso podczas podawania glicerolu były dwukrotnie większe niż na przykład przy podawaniu glukozy. Być może z bakteriami jest podobnie i źródło węgla jednak ma znaczenie.

Udało mi się nawet znaleźć ten artykuł https://www.hindawi.com/journals/bmri/2013/983465/

Edytowane przez Marijo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dodam swoje 5 groszy również uważam ze źródło węgla ma znaczenie. Moje doświadczenia opieram na obserwacjach akwa 1000l ( 1600 litrow netto z sump i buforowe puste akwa z skala), kilkuletnie, mieszana obsada.

Eksperymentowałem miesiącami z wódka :-), VSV, octem, miodem, rożnymi octanami i cytrynianami, NO3PO4-x itp. obecnie od kilku miesięcy glikol.

Skuteczność jest rożna trudno jednoznacznie stwierdzić ponieważ przez lata obsada akwa oraz warunki tez się zmieniały choć nie drastycznie ale jednak. Mimo to wyraźnie widać ze źródło ma znaczenie np.: mód(cukry) zbijają najszybciej No3 bardzo szybko można wyzerować jednak i tu miałem powtarzalność po pewnym czasie zaczynają się choroby korali w moim wypadku gnicie/rozpuszczanie się zoa, nie wszystkie i nie od razu. Przerywałem wracały do formy podałem miód i znowu powrót choroby ( może jakieś bakterie chorobotwórcze preferują cukry). Ponieważ cukier tani to próbowałem kilkukrotnie i na samym cukrze zawsze po jakimś czasie jakaś plaga.

Przeliczałem ilość węgla i starałem się dozować proporcjonalnie inne środki i przy takim samym zbijaniu NO3  chorób nie było.

Glikol potwierdzam jest bardzo skuteczny na NO3 oraz całkiem nieźle zbija  PO4

Przy 3ml/100 umnie zbijał jedno i drugie do zera bez względu jakie by nie było karmienie ale nigdy z taką dawka długo nie eksperymentowałem ponieważ jestem przeciwnikiem zera NO3 przy mojej obsadzie i była to dość końska dawka :-)

Gdy zmniejszyłem dawkę np. do 1, No3 trzymało się na poziomie ok 2-5mg ( nie przekraczało) ale rosło już PO4 i czasami dochodziło do 0,2-0,3 w zależności od karmienia ( potrafiłem wsypać i z 8 kostek nie płukanych mrożonek)

Po wielu eksperymentach doszedłem do dawki ok 2ml glikolu i dodawania 1-2mg NO3

Co daje dość stabilne No3 w zbiorniku na poziomie ok3 i i niewykrywane PO4 na testach kropelkowych rano ( po podaniu dużej ilości zarełka) skacze na parę godzin do poziomu ok 0.01-3

Choć na ICP pokazuje ok 0,1 ( myślę ze to inne organiczne formy fosforu) ponieważ zycie az kipi w wodzie a ilość gąbek robaków mikro krewetek kiełzy  jest bardzo duza

Dodam ze w obiegu jest duzy sump a w nim ze 30l różnych kulek, siporaxu, matrixa itp. maja się wiec bakterie gdzie mnożyć + przewymiarowany wielki odpieniacz ustawiony na sztywna piane a i tak wypluwa pół wielkiego kubka tygodniowo

Ps

Hmmm teraz się zastanawiam ze gdy stosowałem metody probiotyczne to zawsze był problem z ukwiałami jak zaczął któryś łazić to zgon

ponizej akwa na glikolu

IMG_3753_m.JPG

IMG_3752_m.JPG


Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Badylexus napisał:

[...]mód(cukry) zbijają najszybciej No3 [...]

Czy na pewno wszyscy wiedzą jak działa dozowanie węgla organicznego do akwarium? Pytam, bo powyższe zdanie czytane dosłownie bardzo wprowadza w błąd. Ktoś początkujący prawdopodobnie wyciągnie złe wnioski. Trzeba albo pisać jak jest albo zaznaczać, że to duże uproszczenie lub skrót myślowy.

Cały czas jednak myślę, że dla samej idei metody probiotycznej źródło węgla ma mniejsze znaczenie niż okoliczności i warunki panujące w akwarium.

Czy bakterie potrafią w równym stopniu korzystać z różnych źródeł węgla? @niknik zdaje się już na to odpowiedział wyżej. Więc skoro nie, bo potrzebują konkretnych enzymów do dekompozycji związków będących źródłem węgla organicznego, to skąd, bez wcześniejszego dozowania glikolu do akwarium, wzieły sie tam bakterie które akurat ten glikol matabolizują? 

Zgadzam się, że różne szczepy mają różne preferowane węgle organiczne. Są takie co rozkładają kał w kibelkach typu tojtoj, są takie które zjadają ropę i są stosowane przy redukcji skutków katastrof ekologicznych np wycieku ropy z tankowców. 

Nie oznacza to jednak, żeby do akwarium dozować ropę czy coś gorszego :D

@Arek77 wspomniał o cukrze, który w zasadzie w naturze jest powszechny i wydaje się, że absolutna większość organizmów potrafi (i musi) z niego korzystać. 

Może zamiast zastanawiania się "co by tu jeszcze lać do akwarium" zastanówmy się czemu stare i sprawdzone VSV nie działa. Toż to trzy różne, i co więcej naturalnie dostępne źródła węgla w naturze. Co powoduje, że jak niektórzy powyżej twierdzą, VSV u nich nie działa? W bunt bakterii nie wierzę :) Nie wierzę też w to, że akurat tych bakterii co jedzą VSV w akwarium nie ma.

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, Tester napisał:

Może zamiast zastanawiania się "co by tu jeszcze lać do akwarium" zastanówmy się czemu stare i sprawdzone VSV nie działa. Toż to trzy różne, i co więcej naturalnie dostępne źródła węgla w naturze. Co powoduje, że jak niektórzy powyżej twierdzą, VSV u nich nie działa? W bunt bakterii nie wierzę :) Nie wierzę też w to, że akurat tych bakterii co jedzą VSV w akwarium nie ma.

A może Ci co to dozują zapomnieli że przy okazji powinni lać też bakterie? :P 

P.s. u mnie VSV działa i nic nie pada.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester vsv może i stare ale czy sprawdzone? Po prostu nie pisze się o jego wadach.

Czy biopellety, polimery, kwas octowy, etanol, sacharoza są naturalnie obecne na rafie? Nie wydaje mi się. Są rafie tak samo obce jak glikol propylenowy.

Cukier jest może powszechny ale na rafie toksyczny. A może raczej to co powstaje w czasie jego rozkładu.

 

2 minuty temu, =Fresz= napisał:

A może Ci co to dozują zapomnieli że przy okazji powinni lać też bakterie? :P 

P.s. u mnie VSV działa i nic nie pada.

Prodibio biodigest są złe? A gdybym nie łał, czy bakterii w zbiorniku nie będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, niknik napisał:

Prodibio biodigest są złe? A gdybym nie łał, czy bakterii w zbiorniku nie będzie?

Nie będę się produkował skoro tematy podobne już były ;) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, niknik napisał:

vsv może i stare ale czy sprawdzone? Po prostu nie pisze się o jego wadach.

Przez wiele pokoleń akwarystów.

Co do obecności pewnych związków na rafie to taka dyskusja nie ma sensu bo odpieniaczy też nie ma, ani węgla aktywnego ani purigenu etc.

Wszystko to co lejemy w temacie utrzymania parametrów jest substytutem, albo sposobem na względnie bezpieczne zmieszczenie miliardów metrów sześciennych wody i tysięcy procesów biochemicznych w kilkuset litrach wody akwariowej.

Poza tym w większości przypadków dążymy do innych efektów niż te naturalnie występujące na rafach.

Stąd właśnie pojawienie się metod probiotycznych.

Godzinę temu, niknik napisał:

kwas octowy, etanol, sacharoza są naturalnie obecne na rafie?

Myślę że w skali mikro byś się zdziwił. 

Godzinę temu, niknik napisał:

Cukier jest może powszechny ale na rafie toksyczny

No ale proszę, nie w takich ilościach jakie są na rafach. Swoją drogą zainteresował mnie temat toksyczności cukru. Znasz może jakieś opracowanie na ten temat?

Ale zadam jeszcze raz pytanie.

Czemu dodanie glikolu niby tak nagle i diametralnie zmienia konsumpcję NO3 i PO4?

Czy w akwarium już bakterie jedzące glikol są? 

Jeśli TAK, to:

Skąd się wzięły skoro do tej pory nie dawaliśmy glikolu?

Jeśli NIE, to:

Dlaczego nastąpił spadek nutrientów?

Pewnie to te same bakterie, które do tej pory jadły VSV (itp), ale z pewnych przyczyn przestały go jeść i teraz chcą glikolu.

Ale skoro do tej pory jadły VSV (itp) i przestały go jeść, to co było motorem tej zmiany?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) zamieszam ...
Czy pożywka ma wpływ na konsumpcję NO3 / PO4 czy to raczej bakterie "dominujące" w danym momencie mają na to wpływ. Formę wykorzystania tych bakterii przez mieszkańców lub wydalenie ich poza system (np. Odpieniacz)...
Czy dozując jeden rodzaj pożywki który w danym momencie doprowadził do "ruszenia" konsumpcji NO3/PO4 nie doprowadzimy do "monokultury" bakterii najlepiej przystosowanych do życia w tych warunkach?


Ciekawi mnie za to jeden z produktów gotowych... NP Bacto Balance - czy ktoś posiada kartę charakterystyki tego produktu... jaki związek w nim zastosowano?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Tester napisał:

Przez wiele pokoleń akwarystów.

Co do obecności pewnych związków na rafie to taka dyskusja nie ma sensu bo odpieniaczy też nie ma, ani węgla aktywnego ani purigenu etc.

Wszystko to co lejemy w temacie utrzymania parametrów jest substytutem, albo sposobem na względnie bezpieczne zmieszczenie miliardów metrów sześciennych wody i tysięcy procesów biochemicznych w kilkuset litrach wody akwariowej.

Poza tym w większości przypadków dążymy do innych efektów niż te naturalnie występujące na rafach.

Stąd właśnie pojawienie się metod probiotycznych.

Myślę że w skali mikro byś się zdziwił. 

No ale proszę, nie w takich ilościach jakie są na rafach. Swoją drogą zainteresował mnie temat toksyczności cukru. Znasz może jakieś opracowanie na ten temat?

Ale zadam jeszcze raz pytanie.

Czemu dodanie glikolu niby tak nagle i diametralnie zmienia konsumpcję NO3 i PO4?

Czy w akwarium już bakterie jedzące glikol są? 

Jeśli TAK, to:

Skąd się wzięły skoro do tej pory nie dawaliśmy glikolu?

Jeśli NIE, to:

Dlaczego nastąpił spadek nutrientów?

Pewnie to te same bakterie, które do tej pory jadły VSV (itp), ale z pewnych przyczyn przestały go jeść i teraz chcą glikolu.

Ale skoro do tej pory jadły VSV (itp) i przestały go jeść, to co było motorem tej zmiany?

 

Ten wpis jest grubo poniżej twojego poziomu. Zaprzeczasz nie tylko nauce ale też oczywistym faktom, logice i sobie samemu. W kilku wpisach w jednym temacie na tej samej stronie zaprzeczasz własnym tezom.

Vsv się stosuję od dawna ale nikt nie opisywał jego wpływu na ukwiały i korale ślepo wierzac że są tylko pozytywy a to jest bzdura. Nie tylko ja ale wiele osób którym nie pozwalano się wypowiadać stwierdziło że coś jest nie tak.

Bakterie były, są i będą. Potrafią wykorzystywać różne związki i organiczne i nieorganiczne. Żaden nowy szczep nie musi się pojawiać ani żaden nie musi zniknąć, po prostu to co jest korzysta z nowego pożywienia i kto jak kto ale Ty doskonale to wiesz.

 

Z całym szacunkiem dla Twojego wkładu w rozwój akwarystyki morskiej ale czytając Twoje wpisy z ostatnich kilku miesięcy a może lat, mam wrażenie że twój autorytet zaczyna cię wyprzedzać... Powtarzasz tylko stare slogany i próbujesz uciszać ludzi którzy chcą zrozumieć coś więcej.

 

W poprzednim temacie w którym dyskutowaliśmy - dozowanie NO3, upieraleś się że to bez sensu ale nie potrafiłeś dać żadnego argumentu na koniec stwierdzając że nie znasz odpowiedzi na moje pytania w sumie dość podstawowe dla Ciebie... Wszystko co napisałeś można podsumować stwierdzeniem 'bo tak' a dla mnie to nie jest żadna odpowiedź.

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dyskutować w tym temacie, bo sam tak jak napisałem nie wiem wszystkich rzeczy i wiele z nich wynika tylko z doświadczeń, bo ja na przykład problemu z VSV nigdy nie miałem. Doświadczenie to coś takiego czego nie zastąpią, żadne badania i naukowe publikacje. 

Jeśli napisałem coś z czym się nie zgadzasz to trzeba było to wykazać. I byśmy dyskutowali dalej. A tak, doczepiłeś się do mnie bez żadnego merytorycznego odniesienia do mojego postu. Tak więc, po prostu będę tu śledził Wasze wypowiedzi bez żadnego wkładu z mojej strony.

O to Ci chodziło tak? 

PS

Przyznałem że czegoś nie wiem. Czy to złe? 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.