Skocz do zawartości
jacgues

Glikol propylenowy zamiast VSV? - Pożywka dla bakterii

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
3 godziny temu, Beti napisał:

Nie, 

pozostaw włączony, 

Mnie pompa podaje przez 24/h więc musiałabym mieć wyłączony nonstop. 

Warto dawkę podzielić.

Pozd

dzięki za info.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ten glikol stosowałem przez cztery miesiące i działa rewelacyjnie,PO4 i NO3 zbijało mi do zera,musiałem tak ustawić dawkę by PO4 było choć 0,02 ale musiałem dozować KNO3.Moja dawka to 8ml,1100l netto wody podawana w ratach.Zaprzestałem podawać bo znikły mi ukwiały i dwie duże clavularie zielone.Teraz fosforany zbija mi phospate minus,ale azotany idą w górę.Wydaje mi się jeszcze,że przejrzystość wody jest teraz lepsza.Prawdopodobnie wrócę do glikolu bo reszta korali ma się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.09.2020 o 18:49, mario 84 napisał:

dzięki za info.

Pozdr.


Można pozostawić włączony, ale wtedy część po prostu idzie w kibel.
Wielu producentów zaleca wyłączać odpieniacz na kilka godzin po dozowaniu bakterii czy aminokwasów.
W ten sposób osiądą dobrze na podłożu, biomasę skonsumują koralowce, a nadmiar pózniej wyleci odpieniaczem.
U mnie odpieniacz wyłącza się na noc i wtedy dozuję niektóre specyfiki dla większej wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, jacgues napisał:

Wielu producentów zaleca wyłączać odpieniacz na kilka godzin po dozowaniu bakterii czy aminokwasów

Właśnie nic nie wyczytałem by Aquaforest to zalecał przy dozowaniu, ,bynajmniej ja nic takiego nie pamiętam.Choć na chłopski rozum coś przy włączonym odpieniaczu  trafi do kubła i pójdzie na straty :) Lecz w dłuższej perspektywie ,takie wyłączanie odpieniacza przy dozowaniu mogłoby być uciążliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leje od roku 0.5ml/100l no3-2 

brak cyjano dino generalnie jestem bardzo zadowolony

jakie są Wasze obserwacje 


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem stosować u siebie glikol. Wydaje mi się, że faktycznie działa lepiej niż wódka. Zacząłem solidniej karmić ryby,  borsuk opierdzielił mi wszystkie makro algi i normalnie w takiej sytuacji miałbym ciągle usyfione szyby... Tym czasem wszystko jest git. Zacząłem też wcześniej stosować fitoplankton, ale gdy lałem go bez glikolu, szyby jeszcze szybciej się brudziły od mikroalg. Nie mogę więc obiektywnie stwierdzić co podziałało, ale można podejrzewać, że glikol.

Czy ktoś z was ma podobne obserwacje? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po glikolu jest biały nalot na szybie,najczęściej tylko w pierwszy dzień po podaniu.Ja dawkuję 30ml co pięć dni.NO3-0 PO4-0 ale mam też w supie zazwyczaj Phospate Minus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, ja dzięki Markowi też uzywam, tyle że podaje mniej, 6-8 cm3 co dzień, azotany 0,1 fosforany 0,2 - nie mam adsorbenta obecnie. Jak zaczynałem podawać miałem wsadzone Microbe Lift, zaczynałem od nieco wyższej dawki i również zerowało. Tyle że ja mam jeszcze miękkie i glony, dlatego mi nie zależało na superczystej...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jak tam wnioski z długoterminowego stosowania?

1. Zauważyliście jakieś skutki uboczne?
2. Dalej dobrze zbija PO4?
3. Jak wpływa na ukwiały typu Quadri?

W moim przypadku:
1. Raczej nie.  2. Ciężko ocenić bez Hany. 3. Mam tylko apitasie i ukwiała piaskowego, bez wpływu. Nawet bezpośrednim podaniem stężonego glikolu w apitasię, nie da się jej zabić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuję już bardzo długo,aktualne dawki 2 x 35ml na tydzień.Nie wpływa jednak na ukwiały bo mam ich chyba z 12 sztuk,każdy bardzo duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś podpowiedzieć jakiego konkretnego rodzaju glikolu używacie?

Pozdrowił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.02.2023 o 15:47, inmar napisał:

Inmar czy nadal stosujesz glikol? 
myśle poważnie nad zmiana, bo leci 50 ml wódki dziennie i już troche po kieszeni daje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.