Skocz do zawartości
Sebastian1978

Czy akwa 150x40x40 ma sens

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chcę zacząć swoją przygodę z solniczką. Po długich negocjacjach z żoną padła propozycja miejsca. I tu rodzą się wątpliwości, których nie udało mi się rozwijać buszując po sieci. Jestem ograniczony mocno z wysokością akwa, ktore ma być schowane w barze. Wymiary 150x40x45. Czy na akwarium morskie 40cm słupa wody ma wogóle sens. Wiem ze nano rafy mają nawet 30cm ale jednak mam wątpliwość.  

Kolejna rzecz to jak wspomniałem, akwarium ma być pod barem , przesłonięte od góry otwieranym blatem. Blat wypadl by okolo 15 do 20cm ponad krawedz akwa. Czy dostępne lampy led dadzą radę w takich warunkach?  Myślę o skuteczności chłodzenia.

 

Z gory dzieki za uwagi porady.

 

Pozdrawiam

 

Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Sebastian1978 napisał:

Kolejna rzecz to jak wspomniałem, akwarium ma być pod barem , przesłonięte od góry otwieranym blatem. Blat wypadl by okolo 15 do 20cm ponad krawedz akwa. Czy dostępne lampy led dadzą radę w takich warunkach?  Myślę o skuteczności chłodzenia.

Gdzie będziesz trzymać całą filtrację? Będzie jakieś miejsce na sump, albo inny pokój jako taki fish room? 45cm masz na całość? Gdzieś musisz lampy jeszcze zmieścić.

EDIT: Coś nie doczytałem. Przestrzeń z lampami musi być dobrze wentyloana bo będa się bardzo grzać i ograniczać moc. Do tego musi być swobodny albo wymuszony dostęp świeżego powietrza do akwarium lub sumpa, inaczej będziesz miał problemy z wymianą gazową.

20cm nad akwarium teoretycznie wystarczy, ale będzie ciasno, żeby grzebać. Do tego lampy LED musisz poczytać na jakiej wysokości nad lustrem wody je zawiesić. Szczególnie przy płytkim akwarium możesz mieć problem z punktowym oświetleniem.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45cm zakładam szklo w tym 40cm poziom wody do przelewu. Nad szkłem wolne okolo 20cm. Cała filtracja, sump pod akwa. Jak wrócę do domu zrobię foto z poglądowym rysunkiem.

Pozdrawiam

Seba

20200916_165531.jpg

Edytowane przez Sebastian1978
Dodany rys poglądowy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sebastian1978 napisał:

Poszukam jak ktoś się już z tym przetarł.  Zawsze dobrze posłuchać doświadczonych praktycznie :)

 

Masz mała wysokość ale zapas w długości może akwa wyższe i 2x panel po bokach jak i tak akwarium prawdopodobnie widoczne z 1 strony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 40 cm szerokości i 45 cm wysokości. Według mnie taki projekt przy długości 150 cm może wyglądać całkiem fajnie. Na początku myślałem, że 40 cm szer w zupełności wystarczy. Po włożeniu skały zostało jeszcze nawet sporo miejsca na dnie. Z czasem, gdy korali przybywało i kończyło się miejsce to dołożyłem trochę skały, kilka korali na dnie (np. trachyphyllia) i miejsca zaczyna brakować. Ale przy długim akwarium będzie mimo wszystko całkiem sporo miejsca. Wysokość 45 cm też ogólnie daje radę i wbrew pozorom korale mają gdzie rosnąć. Dużo zależy od tego co chcesz trzymać i od ułożenia skały. 

Co do oświetlenia to chyba szedł bym w T5. Ledy - tak jak wspomniał katani - mogą świecić zbyt punktowo. T5 80w mają 145 cm długości więc 4 takie tuby i miałbyś całe akwa idealnie doświetlone. Minus jest taki, że oddają dużo ciepła. Zimą jest to dobre - dogrzewają wodę i w zasadzie grzałki nie potrzebne ;) Gorzej latem. Ale odpowiedniej mocy wentylatory powinny dać rade. Wentylatory nad lustrem wody i tak bym zamontował, aby zwiększyć ruch powietrza we wnęce np. na tylnej szybie, żeby wywiewały wilgoć


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam szerokość 58 i powiem ci ciasno. :) Teraz gdybym robił to nawet kosztem długości ale było by szersze. wysokość mam 50 i te 10 cm też bym teraz dołożył by mieć wiecej miejsca na tzw. bujanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 150/40/40 bardzo ciężko ustawić cyrkulacje, mało miejsca "do tyłu". 

Patrząc na tą wnękę, pogadaj, żeby zbiornik wystawał poza wnękę albo przedłóż wnękę przynajmniej do 60cm.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od aranżacji zbiornika. Np. Zoantusy, ukwiał i eufilie mogą wyglądać zjawiskowo. Do tego cyrulacja oparta na jednej pompie gyre, plus komin i powrót na przeciwnych końcach i mamy piękny zbiornik.

Oświetlenie bym zrobił na ledach i ewentualnie dwie świetlówki. Nawet wbudowane w barek. Jeśli tylko była by możliwość założenia chłodzenia wzdłuż lampy- np. w bocznych ściankach baru. Pomyśl może by bar przerobić w ten sposób by zrobić blat podnoszony, żeby mieć dostęp do zbiornika od góry, wtedy to daje nowe możliwości. no i więcej miejsca.

Zaś co do obsady, tutaj z racji małej szerokości nie szalał bym z dużymi rybami. Ale mimo to można zrobić super zbiornik.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz akwarium postawić prostopadle do barku przy ścianie nawet mniejszego? Na pewno będziesz zadowolony ze zbiornika postawionego praktycznie na podłodze?

Pomijam obsługę ale samo oglądanie bo przecież o to większości z nas chodzi:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Za podpowiedzi. Wygląda na to ze przejdę do renegocjacji :) Szerokość 60cm , Góra baru otwierana, i wyższe ale za to z dwoma panelami po bokach. 

Rozrysuje nowa wizje i poddam pod dyskusje. Marzyło mi się wolno stojące ale nie bardzo mam gdzie wstawić :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa panele nie są potrzebne. Wystarczy jeden by schować odpieniacz. Jak dasz szerokość 60 cm szerokości i postawisz zbiornik o łącznej długości nawet 220cm , możesz dać panel o szerokości 50 cm. To Ci daje spore akwarium główne i panel np o dwu komorach (40x60 i 15x60, przelew i szkło 5 cm) wtedy w takiej komorze możesz spokojnie zmieścić np. Twistmana 150in i filtr glonowy, złoże zraszane czy nawet reaktor. A komorze 15x60 masz jeszcze sporo miejsca na dodatkowe szpeje.

Natomiast pod akwarium zmieszczą się : zbiornik na dolewkę płaski i długi, graty czy wszelkie kable i elektronika (odizolowana od wilgoci). A nawet butla do reaktora - w przyszłości.

 

Zaś zbiornik 180x60x40 to już jest fajny wypas - nie za wysoki, więc światło nie musi być mocne, jest miejsce na twarde, ryby też można wpuścić już bardziej swobodnie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Sebastian1978 napisał:

Dzieki.

Za podpowiedzi. Wygląda na to ze przejdę do renegocjacji :) Szerokość 60cm , Góra baru otwierana, i wyższe ale za to z dwoma panelami po bokach. 

Rozrysuje nowa wizje i poddam pod dyskusje. Marzyło mi się wolno stojące ale nie bardzo mam gdzie wstawić :(

 

Podaj wymiary co i jak (wewnętrzne barku) zawsze wtedy ktoś Ci jest wstanie przedstawić swoją wizję ;) A pare kresek w paincie to pare min roboty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.