Skocz do zawartości
owler

Odłączenie sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Witam,

Posiadam sumpa w piwincy w której muszę zrobić remont (podłoga-płytki, ściany itp), zbiornik z poklejoną hydrauliką na sztywno. Czy ktoś odłączał na kilka dni sumpa. Można by podłączyć jakiś obieg, mniejsza pompa w komorze powrotu itp. Tylko pewnie musiałbym podawać jakieś papu bakteriom które się tam zagnieździły. Wydaje się to wszystko trochę niebezpieczne. Samo akwa z dużą cyrkulacją powinno dać radę. Potrzebuje 3-4 dni żeby ułożyć płytki i zrobić gładź na ścianach za sumpem. Inne rozwiązanie to poprzecinać rury pcv i naciągnąć na nie elastyczne długie przewody bo zbiornik musi być przesunięty min. 2m. Dzięki z góry za podpowiedzi w tej sprawie.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, owler napisał:

Samo akwa z dużą cyrkulacją powinno dać radę. Potrzebuje 3-4 dni żeby ułożyć płytki i zrobić gładź na ścianach za sumpem

Dokładnie tak..

zakręć obieg i to wszystko, mocna cyrkulacja i tyle, czasem widziałam odpieniacz dodany w akwarium jeśli ogółem posiadasz lub brzęczek aby dotlenił wodę w akwarium. 

Po remoncie tą wodę ze sumpa bym podmieniła na nową, jako podmianka.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko chodzi mi o złoża w sumpie, mam z 15 litrów siporaxu i gąbki do filtracji i chyba to kilku dni nie wytrzyma, papu, tlen itp.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, owler napisał:

Tylko chodzi mi o złoża w sumpie, mam z 15 litrów siporaxu i gąbki do filtracji i chyba to kilku dni nie wytrzyma, papu, tlen itp.

Zainstaluj falownik lub dwa niech się woda kręci, ja tak 30 litrów siporaxu trzymałam w beczce razem ze skałą przez 2 mies, nic temu nie będzie, przed wlaniem nowej wody przeplukaj siporax w sumpie, to tylko 4dni.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko grzałkę dołożę do akwa. W sumpie też dam radę z temperaturą i dołożę falowniki plus małą cyrkulację, dzięki Beti za sugestie.

Pozdrawiam.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, owler napisał:

Tylko chodzi mi o złoża w sumpie, mam z 15 litrów siporaxu i gąbki do filtracji i chyba to kilku dni nie wytrzyma, papu, tlen itp.

Przed samym odłączeniem, zamknij obieg, dokładnie wypłucz media w sumpie, w wodzie z podmiany, zrób podmianę. czysty sump niech sobie pochodzi z godzinę żeby się woda wymieszała po podmianie. Zamknij obieg, połącz elastycznym wężem pompę z komory pompy w sumpie z komorą zrzutu, żeby wytworzyć obieg wewnętrzny i odpal. oczywiście z włączonym odpieniaczem. Tylko ustaw całość daleko poza zasięgiem remontu, najlepiej w odrębnym pomieszczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, to wyjmij odpieniacz, jako pompę obiegową użyj pompy od odpieniacza, tylko pobór powietrza wyciągnij poza pomieszczenie remontowe. Zobacz czy pompa natlenia i generuje obieg wewętrzny. Następnie całość zabezpiecz szczelnie folią, robiąc małe otwory dla wyrównania ciśnienia wywołanego pracą pompy odpieniacza.

Sump powinien przetrwać Możesz co jakiś czas dodać wodę z rozpuszczonej mrożonki.

 

W akwarium dobrze by było wsadzić jakiś wewnętrzny odpieniacz bo ruch wody nie natleni w takim stopniu jak odpieniacz. Ewentualnie brzęczyk. Ale wtedy zrób osłonę na kolumnę wody z bąbelkami, tak by ruch w jej wnętrzu zaciągał wodę z dołu a wypuszczał z góry. Można to zrobić w ostateczności z trytytek i pociętych butelek od coli.

To Ci maksymalizuje szanse na bezproblemowy remont.

Oczywiście może się udać bez tego, jak pisały osoby powyżej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już przygotowany dłuższy wężyk wypuszczę go poza okno piwnicy, żeby odpieniacz zaciągał powietrze z zewnątrz. Mam jakiś mniejszy odpieniek, tunze 9006 albo 9002 to załaduje do akwa. No i przykrycie wszystkiego musowo. Dzięki za pomoc.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.