Skocz do zawartości
Cheilon

Jamnik 350l netto

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

W kwietniu założyłem akwarium 65l, ale szybko zrobiło się zbyt małe, nowy projekt:

1. Akwarium: 140cm x 55cm x 45h, 10mm OW

2. Odpieniacz białek TWISTMAN INTEGRA-150

3. Pompa obiegowa: Jebao DCP-5000

4. Cyrkulacja: 2x Jebao SOW-8 8500l/h (ustawione na 60%)

5. Oświetlenie: Orphek OR3 2x Blue Plus + 1x Reef Day,

6. Skała: AF rock 20kg

7. Piasek: Aqua Medic Bali Sand 0,5-1,2mm 10kg + 2-3mm 5kg

Akwarium zasiedlone życiem 2 dni od zalania, użyłem ATM colony. NO3 pojawiło się po 4 dniach od startu. Parametry na dzień dzisiejszy:

- zasolenie 1.025, temperatura 25*C,

- NH4 o NO2 od początku 0,

- NO3 0-5,

- kH 8,

- Ca 420 Mg 1300.

Z całego dojrzewania do tej pory pojawiły się okrzemki, ale już praktycznie zniknęły. Akwarium ma 4 tygodnie.

Obsada:

- Zebrasoma Flavescens,

- 2x błazenek,

- Amblygobius hectori,

- Lysmata Amboinensis,

- całe stado trochusów.

spacer.png

spacer.png

spacer.pngspacer.png

spacer.png

 

Edytowane przez Cheilon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie, jest spokoj, jest przestrzen, fajne proprcje w rozmiarze akwarium. 

Co do cyklu azotowego mimo ze amoniak niewykrwalny dojrzewanie w mniejszym  czy wiekszym stopniu odbedzie sie. To dwa odzielne procesy/tematy. 

Mam pytanie co do belek oswietleniowych Orphek.  Czy jest efekt "disco" na piasku , czyli rozszczepeinie kolorow. Mysle nad dodatkowym oswietleniem do ATI Sunpower i nie che byc rozczarowany.

Za szczera opinie z góry dziekuje. Trzymam kciuki i kibicuje

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Blue Plus pasmo jest dość jednolite, nie zauważyłem różnych kolorów na piasku, przy Reef day widać kilka pomarańczowych plam na piasku i skałach - na drugim zdjęciu widać taką plamę na pomarańczowym grzybku. Dlatego dałem 2x blue plus i raz reef day.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to normalne, że przy ustawieniu dwóch SOW 8 (8500l/h) na połowę mocy mocno targa polipami LPSów? Jest ok przy 3/8. Zostawić taką zmniejszoną czy się nie przejmować i dać więcej skoro wystawiają polipy?

Z komina strumień jest puszczony na prawo i lewo za skały, cyrkulatory są naprzeciw siebie na bocznych ścianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja:

Parametry:

Zasolenie 1,025

kH 9,5

Ca 410

Mg 1220

NO3 = 2

Nowe nabytki: Euphyllia Holy Grail. niestety kolor złoty jest nie do złapania, w rzeczywistości jest bardziej żółta, końce polipów są niebieskie.spacer.png

Heliofungia

spacer.png

I taka fungia

spacer.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć, Fungia super. jak reszta akwarium?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helifungia piękna tylko, że strasznie delikatna. Ciekaw jestem jak u Ciebie będzie się sprawować. Miałem taką, trzymała się dopóki jej przypadkowo nie skaleczyłem. Jak zaczęła krwawić to zabrał się za nią żarłacz brzydal i wyskubał do cna. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reszta akwarium ma się dobrze, będę miał chwilę to porobię fotki, Milka coraz grubsza, montipora czerwona wyraźnie przyrasta na krawędziach, euphyllie prawie wszystkie się podzieliły na 2 główki.

Heliofungia jest u mnie 3 tygodnie, na razie jej dobrze, nie ruszam jej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry na dzień dzisiejszy:

kH 10

Mg 1350

Ca 430

zasolenie 1.025

Plagi na razie mnie omijają, jest trochę okrzemek na piasku, ale znikają z dnia na dzień. Strat brak, więc ATM Colony sprawdziło się.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja: Przez pewien czas w zbiorniku pływała babka Valenciennea Bella, jednak oddałem ją - straszny był z niej dzik, sypała po wszystkim ,teraz jest V. puellaris i jest znacznie spokojniejsza. Zbiornik jest na Essentials Pro, prowadzony bez podmian.

spacer.png

spacer.png

spacer.pngspacer.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe nabytki:

Piękna Blenniella Chrysospilos

spacer.png

Valenciennea Puellaris - bardzo wdzięczna rybka, piasek biały, a nie rozrabia.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni padają mi nassariusy w akwarium, dzisiaj znalazłem 4tego. Inne ślimaki czyli chyba już 5 pokoleń trochusów i trzy babylonie mają się dobrze, zero strat. Leży taki nassarius na powierzchni piasku, noga taka lekko skurczona, "peryskop" schowany, po kilku godzinach zjawia się babylonia. Zawsze po nocy, w ciągu dnia nassariusy siedzą w piasku.

Parametry:

Temperatura 25*C

Zasolenie 35ppm

NO3 = 2, PO4 = 0,04 (mała hanka)

Robiłem 3 dni temu ICP, wszystko w normie, miałem bardzo żelazo obniżone - wyrównałem w ciągu 3 dni, z metali ciężkich mam obecną w wodzie cynę - czy to może być przyczyna? Mam też krewetkę czyszczącą, 2x debelius i 4x wundermanii.

Ostatnio walczyłem z PO4 i mniej karmię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja. Ogólnie wszystko kręci się dobrze, jedynie granatowa fungia obraziła się po ciągłym przysypywaniu piaskiem przez babkę.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne euphylie. Miałem kiedyś taki pomysł obsadzić skałkę jak @=Fresz=, ale potem nasadziłem acroporo i skończyło się euphyliowanie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment nie chcę się porywać na akry. To praktycznie pierwszy poważny zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Cheilon napisał:

Na ten moment nie chcę się porywać na akry. To praktycznie pierwszy poważny zbiornik.

Bardzo dobre podejście do tematu ;) acropory i tak z czasem by Ci się znudziły jak już byś opanował ich bezproblemowy wzrost - czytaj wzorowe parametry. Jednak przy LPSach dzieje się więcej, pięknie falują, codziennie potrafią się napompować inaczej, mniej z nimi problemów, wypaczają więcej błędów.

P.s. fajnego masz golda ;)  też muszę upolować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja: heliofungia niestety nie dała rady, czemu? Nie mam pojęcia, wszystko inne ma się dobrze, parametry stałe, nawet w ICP nic niepokojącego. Była u mnie 5 miesięcy i nagle się obraziła.

 

Fotka o zachodzie słońca.spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphylie super. Bardzo ładne akwarium. Ale coś je poprzestawiałeś, w porównaniu do ostatniego zdjęcia. Goniopora z prawej bardzo urosła.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Euphylie super. Bardzo ładne akwarium. Ale coś je poprzestawiałeś, w porównaniu do ostatniego zdjęcia. Goniopora z prawej bardzo urosła.

Dragon soul zrobił się bardzo agresywny, poszedł na lewą stronę, tak samo gold siedzi na środku po ostatniej rekonwalescencji.

Poprzestawiałem też z powodu goniopory - mam 55cm szerokości i dochodzi do 2/3. Jestem na etapie projektowania akwarium 200cm - 80cm - 50cm (h), będzie więcej miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.