Skocz do zawartości
Gorzyn

Nano 42L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nadszedł i na mnie czas.
Akwarium wystartowało 28.08.20.
Wymiary: 35x35x35 OW
Woda w całości z dojrzałego zbiornika.
Oświetlenie: FLUVAL Nano Marine LED 3.0 + aquael leddy tube 6w actinic
Filtracja: FZN-3 w nim siporax 1L + wata wymieniana co 2 dni
Cyrkulacja:Hydor koralia 900
Grzałka: 50W
Bakterie: Microbe-lift special blend
W akwarium 2,5kg żywej skały + 2kg suchej
Xenia, briareum, zoa, clavularia virdis, capnella, rurówka, 5 ślimaków.
Parametry:
Zasolenie 1.023
Po4- 0,1
No3-10
Reszty jeszcze nie mierzę.

Co do obsady nie mam pojęcia, chciałbym jakąś 1 lub 2 małe rybki i krewetkę i szukam pomysłów.
Mogę już się rozglądać za krewetką czy jeszcze dać temu czas?




 

IMG_20200920_194912_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20200920_194952_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez Gorzyn
Błąd w parametrach (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie wysokie PO4. Ja bym albo poczekał na rozwój wypadków albo dał jakiś adsorbent przed wpuszczeniem ruchomego życia, bo jak zaczniesz karmić, to fosforany mogą jeszcze bardziej podskoczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wolalem zaczekac z wpuszczeniem zyjatek, wrzucilem po ustabilizowaniu sie szklanki. Mam podobny litraz

Zapowiada sie ciekawie, bede zagladal :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, klossowski napisał:

Strasznie wysokie PO4. Ja bym albo poczekał na rozwój wypadków albo dał jakiś adsorbent przed wpuszczeniem ruchomego życia, bo jak zaczniesz karmić, to fosforany mogą jeszcze bardziej podskoczyć.

Przepraszam za błąd pisałem z pamięci PO4 -0,1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa skała. Przemyślałbym xenię na głownej skale, jak pójdzie w siłę to szybko może zdominować całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia jest na podstawce i to jej chwilowe miejsce. Pilnuję żeby mi z Niej nie uciekła :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Gorzyn napisał:

Xenia jest na podstawce i to jej chwilowe miejsce. Pilnuję żeby mi z Niej nie uciekła :D

Xenia potrafi się teleportować:

20200921_193525.thumb.jpeg.c454d85fc83da4572ba88d00e0956e6d.jpeg

A też pilnowałem aby nie zeszła ze skałki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam słabość do Xeni, więc na pewno zostaje. Jak już dodam trochę do akwarium to ląduje na dno. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam FLUVAL Nano Marine LED 3.0 + aquael leddy tube 6w actinic. Zauważyłem na olx Lampe Spectra 30w nano reef. Mogę dołożyć taką lampkę? Czy nie kombinować i z czasem zmienić na Prime 16hd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana oświetlenia na prime 16hd.

Parametry:

No3-10 PO4-0.1 KH-8.3

Do akwarium doszła krewetka szkarłatna, bardzo mały błazenek i kilka korali. 

Czy ktoś mógłby mi pomóc w ustawieniu odpowiednio lampy?

Nie potrafię zrobić dobrego zdjęcia w tym świetle.

received_802115470523411.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie wymieniłem koralie na skimmer o mocy 300l/h bo robiła za dużą pralkę.
Strasznie zmarniała mi xenia a inne korale w bardzo dobrej formie. Pewnie przez parametry bo coś za czysto się zrobiło. Powinienem jakoś podbić te NO3?
No3- 0 :S
Po4- 0,03
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Mała aktualizacja. Korale przy nowym świetle strasznie na plus. Parametry jak wyżej, bez zmian. Dodatkowo co 4 dni dodaję kroplę Aquaforest Amino Mix i co 2 dni 5 kropel Aquaforest Phyto Mix.

IMG20201012181041_Easy-Resize.com(1).jpg

IMG20201012181057_Easy-Resize.com(1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gorzyn napisał:


Mała aktualizacja. Korale przy nowym świetle strasznie na plus. Parametry jak wyżej, bez zmian. Dodatkowo co 4 dni dodaję kroplę Aquaforest Amino Mix i co 2 dni 5 kropel Aquaforest Phyto Mix.

IMG20201012181041_Easy-Resize.com(1).jpg

IMG20201012181057_Easy-Resize.com(1).jpg

Czy szyby są wypucowane do zdjęcia, czy tak masz na codzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma się bardzo dobrze, ostatnio trochę zoa zmarniały dlatego wykonałem test ICP.
Od dziś zaczynam dozować Jod, stopniowo zmniejszać zasolenie(jak chyba wielu mnie też spławik oszukał, w planach coś precyzyjniejszego do pomiaru zasolenia), oraz lekko podbijam KH bo wraz ze zbijaniem zasoleniem powinno spaść.
Co myślicie? Jakieś rady?

wyniki.png

Edytowane przez Gorzyn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są materiały naukowe i opinie, aby jednak nie dozować jodu. W języku polskich choćby na reefhub.pl z powołaniem się na źrodła.
Podobno nawet przy ICP te wyniki nie muszą być wiarygodne. Ja też mam zbyt nisko jod, ale postanowiłem jednak go nie dozować na ten moment.

Ja bym na Twoim miejscu najpierw podziałał z zasoleniem bo to jest chyba jedna z najważniejszych rzeczy, pilnując jednocześnie KH. KH można nawet podnieść trochę. Opinie na ile podnieść są podzielone, ja pilnuje KH w okolicy 9.

Myślę że warto też przyjrzeć się PO4. Mimo wszystko nawet jak na miekkie i LPS to dość wysoko. Chwilę wcześniej miałeś problem z niskim NO3 i PO4 więc pytanie czy po prostu nie przesadziłeś w drugą stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej, zasolenie stopniowo zmniejszam jednocześnie podbijając kh. 

W dniu 1.11.2020 o 12:54, minor napisał:

Są materiały naukowe i opinie, aby jednak nie dozować jodu. W języku polskich choćby na reefhub.pl z powołaniem się na źrodła.
Podobno nawet przy ICP te wyniki nie muszą być wiarygodne. Ja też mam zbyt nisko jod, ale postanowiłem jednak go nie dozować na ten moment.

Ja bym na Twoim miejscu najpierw podziałał z zasoleniem bo to jest chyba jedna z najważniejszych rzeczy, pilnując jednocześnie KH. KH można nawet podnieść trochę. Opinie na ile podnieść są podzielone, ja pilnuje KH w okolicy 9.

Myślę że warto też przyjrzeć się PO4. Mimo wszystko nawet jak na miekkie i LPS to dość wysoko. Chwilę wcześniej miałeś problem z niskim NO3 i PO4 więc pytanie czy po prostu nie przesadziłeś w drugą stronę.

U mnie chyba faktycznie był niedobór jodu bo zacząłem dozować i euphylie jak i miekasy pompują się lepiej. 

Jak u Was wygląda karmienie w tak małym akwarium? I co to za plamki czerwone na skale na drugim zdjęciu, jest tego coraz więcej i mam wrażenie, że się przemieszczają. 

IMG20201106190349_Easy-Resize.com (1).jpg

IMG20201106190305_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli akwarium kończy 3 miesiące. Póki co obyło się bez większych problemów. Korale wolno ale coś rosną. Jedynym problemem aktualnie są wirki, których mam mnóstwo na skale. Nie chcę lać chemii a ślimak chelidonura varians po 3 dniach gdzieś zaginął. Macie jeszcze jakieś sposoby? 

received_367283547709982.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gorzyn napisał:

Jedynym problemem aktualnie są wirki, których mam mnóstwo na skale. Nie chcę lać chemii a ślimak chelidonura varians po 3 dniach gdzieś zaginął. Macie jeszcze jakieś sposoby? 

Czy te wirki w czymś przeszkadzają? Coś podgryzają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Arek77 napisał:

Czy te wirki w czymś przeszkadzają? Coś podgryzają?

Może nie pogryzają, ale coraz więcej ich na koralach i zaczyna robić się plaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kostce też przez jakiś czas bylo pełno tego na skale i szybach. Po miesiącu ich ilość znacznie sie zmniejszyła, po kolejnym nie widziałem już ani jednego..... z ryb mialem dwa błazenki i escrnius bikolor, jedyna jaka zmiana miała miejsce w tym okresie to uruchomienie filtra glonowego. Moze u Ciebie też sama z siebie zmniejszy się ich populacja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Arek77 napisał:

U mnie w kostce też przez jakiś czas bylo pełno tego na skale i szybach. Po miesiącu ich ilość znacznie sie zmniejszyła, po kolejnym nie widziałem już ani jednego..... z ryb mialem dwa błazenki i escrnius bikolor, jedyna jaka zmiana miała miejsce w tym okresie to uruchomienie filtra glonowego. Moze u Ciebie też sama z siebie zmniejszy się ich populacja. 

W takim razie dam temu czas. Myślę, że w grudniu i tak wystartuję z ok.100l :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.