Skocz do zawartości
Słony leszcz

Słonego Leszcza dywagacje na temat KH i pH

Rekomendowane odpowiedzi

 

W dniu 14.10.2020 o 18:10, dadario napisał:

0,7l około tydzień i zaczynało pH spadać. Więc daleko pomiędzy teoretyczną a praktyczna wydajnością złoża. Na twistmanie 150 z powietrzem odkręconym na maxa. 

A pH max  8,2 po tygodniu robiło się około 8. 

ale to wapno sodowane ma wskaźnik zużycia w miarę wchłaniania co2 - robi się różowe.

Miałeś to wapno ze wskaźnikiem?

W sklepie pod akwarium z SPS (500L) starczało na parę miesięcy (2L wapna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, klossowski napisał:

Scrubber odpalony,  zobaczymy jakie będą efekty:)

Zamkniętego obiegu nie robiłeś?:-) Mogła by być fajna opcja, tylko nie wiem czy duża wilgotność takiego powietrza ze skimera nie będzie problemem. W każdym razie, czekamy na relację:-) Też mnie kusi, nawet o takiej samej puszce do DI myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Słony leszcz napisał:

Zamkniętego obiegu nie robiłeś?:-)

Ja mam Tunze 9001 w panelu, musiałbym dziurę w pokrywie powiększać i ciągnąć dodatkowy przewód, a i tak miejsca już mało mam. Poza tym, to na razie taka prowizorka, żeby zobaczyć, czy to w ogóle będzie działać.

 

47 minut temu, Słony leszcz napisał:

nie wiem czy duża wilgotność takiego powietrza ze skimera nie będzie problemem

Podobno przy większej wilgotności,  wapno lepiej łapie CO2,  dodatkowo można by jakiś zaworek na dole zainstalować do ewentualnego spuszczenia nadmiaru wody.

 

47 minut temu, Słony leszcz napisał:

Też mnie kusi, nawet o takiej samej puszce do DI myślałem.

U mnie jak na razie szału nie ma. Nawet do 8 nie dobija, bez wapna o tej porze było 7,9 - 7,92. Poczekam jeszcze ze dwa dni, ale już mam wrażenie, że 120 zł poszło się ...

IMG_20201016_183539.thumb.jpg.fc67f1d5567026c366924b7fd9c0d403.jpg

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój eksperyment z CO2 scrubberem ma zaskakujące wyniki:-) 

Wczoraj o 6.00 rano było 7.71, a dziś po 16 godzinach od uruchomienia jest:

1032417975_IMG_20201017_0606592.thumb.jpg.cb5107e2270d306ac40dbbe26680e1f6.jpg

Czyli albo sprzedali mi popsute wapno albo mam źle podłączony wężyk do odpieniacza i stąd moje problemy z pH albo sonda źle pokazuje. Dzisiaj będę to sprawdzał....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2020 o 15:29, dadario napisał:

@Beti poprzednie akwarium miałem z przykrytym sumpem, nigdy nie miałem pH poniżej 7,8. To akwarium jest jakiś pechowe pod tym względem. 

@Słony leszcz ja stosowałem wapno gdy nie miałem wyjścia na zewnątrz. Ogólnie efekt był, ale litr wystarczał na tydzień. Później pH zaczynało spadać. Stwierdziłem że koszty są zbyt wysokie do efektu... 

Z moim akwarium problem też nie był widoczny od początku, wszystko zaczęło się tak z  4miesiące temu. Może trochę więcej. 

Ale bez wyzwań było by nudno więc niech się dzieje... 

Serio na tydzień?

Ja stosuję wapno stosowane od ładnych paru lat. Bańka 5L starcza mi na kilka miesięcy. Szału nie ma ale podnosi ph delikatnie. Nie stosuje żadnych elektrozaworów, które mogą się zepsuć swoją drogą.

Jak wspominałem wcześniej do skutecznego podnoszenia pH używam sody kaustycznej (NaOH) zamiast wodorowęglanu sodu przy metodzie ballinga. 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Moljzesz napisał:

Jak wspominałem wcześniej do skutecznego podnoszenia pH używam sody kaustycznej (NaOH) zamiast wodorowęglanu sodu przy metodzie ballinga. 

Piotrek używasz czystego czy mieszasz?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Piotrek używasz czystego czy mieszasz?

Ale co z czym mieszam?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Moljzesz napisał:

Serio na tydzień?

Ja stosuję wapno stosowane od ładnych paru lat. Bańka 5L starcza mi na kilka miesięcy. Szału nie ma ale podnosi ph delikatnie. Nie stosuje żadnych elektrozaworów, które mogą się zepsuć swoją drogą.

Jak wspominałem wcześniej do skutecznego podnoszenia pH używam sody kaustycznej (NaOH) zamiast wodorowęglanu sodu przy metodzie ballinga. 

O, kolejny entuzjasta NaOH. W moim zbiorniku się sprawdza. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Moljzesz napisał:

Ale co z czym mieszam?

Czy podajesz czyste NaOH czy mieszasz z KH bufferem. Ja mieszam na razie 40g NaOH + 15 KH Buffer, ale dzisiaj mieszam nowy roztwór z czystym NaOH


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, norbi2222 napisał:

O, kolejny entuzjasta NaOH. W moim zbiorniku się sprawdza. 

Pewnie że tak ;)

5 minut temu, katani napisał:

Czy podajesz czyste NaOH czy mieszasz z KH bufferem. Ja mieszam na razie 40g NaOH + 15 KH Buffer, ale dzisiaj mieszam nowy roztwór z czystym NaOH

NaOH czda + h2O Tak mieszam


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Moljzesz napisał:

Pewnie że tak ;)

NaOH czda + h2O Tak mieszam

a ile NaOH podajecie do zbiornika ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie walka z pH trwa już całe wieki, NaOH zastępuje wodorowęglan z ballinga w całości, tylko stężenie dla bezpieczeństwa jest niskie : 8g/l i leje więcej ale dalej w bilansie jonowym z resztą ballinga.

Wapno sodowane działa cuda, ale krótko.

Reaktor glonowy mam trochę za mały 2l na 200l.

Wiatraczek wywiewa ciężki CO2 z sumpa.

Wszystko jw pozwoliło dojść do poziomu dobowego 8,1-8,3.... Chwilowe 8,5 po mocnym wietrzeniu.

...po czym przestaliśmy mocno wietrzyć dom bo dzieci chore, szwagierka nocuje w salonie z akwarium. Mimo wszystkich wyżej wymienionych metod mamy pH:

7,8-8,1

Podstawowym naszym problemem jest rosnące stężenie CO2 w pomieszczeniach a temu ciężko zaradzić bez dobrej wentylacji

@rmatysiak

Dokładnie tyle, ile to wynika z ubytku kH który uzupełniał bym ballingiem, leje 70ml Ca, roztwór NaOH jest 5* mniej stężony jeśli chodzi o podbicie kH czyli leje 350ml na dobę (8g NaOH na litr). Bilans sodu do chloru zachowany . Spadek kH dobowy to ok 1.00

 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, rmatysiak napisał:

a ile NaOH podajecie do zbiornika ?

 

Leje 100ml na dobę.

 

10 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

U mnie walka z pH trwa już całe wieki, NaOH zastępuje wodorowęglan z ballinga w całości, tylko stężenie dla bezpieczeństwa jest niskie : 8g/l i leje więcej ale dalej w bilansie jonowym z resztą ballinga.

Wapno sodowane działa cuda, ale krótko.

Reaktor glonowy mam trochę za mały 2l na 200l.

Wiatraczek wywiewa ciężki CO2 z sumpa.

Wszystko jw pozwoliło dojść do poziomu dobowego 8,1-8,3.... Chwilowe 8,5 po mocnym wietrzeniu.

...po czym przestaliśmy mocno wietrzyć dom bo dzieci chore, szwagierka nocuje w salonie z akwarium. Mimo wszystkich wyżej wymienionych metod mamy pH:

7,8-8,1

Podstawowym naszym problemem jest rosnące stężenie CO2 w pomieszczeniach a temu ciężko zaradzić bez dobrej wentylacji

@rmatysiak

Dokładnie tyle, ile to wynika z ubytku kH który uzupełniał bym ballingiem, leje 70ml Ca, roztwór NaOH jest 5* mniej stężony jeśli chodzi o podbicie kH czyli leje 350ml na dobę (8g NaOH na litr). Bilans sodu do chloru zachowany . Spadek kH dobowy to ok 1.00

 

Ja daję 45g /1L. Leje równo z Ca

 

Dajecie mikro do NaOH?

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Moljzesz napisał:

Dajecie mikro do NaOH?

Ja jak zacząłem mieszać NaOH z KH buferem, to przestałem lać strongi do roztworu. Na wszelki wypadek. Czort wie, w jakich formach są micro w strongach, lepiej dać osobno.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Moljzesz napisał:

Leje 100ml na dobę.

 

Ja daję 45g /1L. Leje równo z Ca

 

Dajecie mikro do NaOH?

Ja korzystam z ATI Essentials normalnych, pierwszy roztwór tylko zastępuje NaOH .

Sprawdza się u mnie w gonieniu podstaw jak potas bor siarka stront etc. Prócz tego micro e, jod i mangan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, katani napisał:

Ja jak zacząłem mieszać NaOH z KH buferem, to przestałem lać strongi do roztworu. Na wszelki wypadek. Czort wie, w jakich formach są micro w strongach, lepiej dać osobno.

A po co to mieszasz?

28 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ja korzystam z ATI Essentials normalnych, pierwszy roztwór tylko zastępuje NaOH .

Sprawdza się u mnie w gonieniu podstaw jak potas bor siarka stront etc. Prócz tego micro e, jod i mangan

Ja akurat przed reaktorem dawałem z FM Trance, bardzo ładnie dawały radę, kolorki były super jak i kondycja korali. Chciałbym to kontynuować tylko nie wiem jak jest z NaOH czy to nie wybuchnie? Butelkę plastykową mi przegryzło, teraz jest w szkle ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Moljzesz napisał:

Butelkę plastykową mi przegryzło, teraz jest w szkle ;)

I to jest właśnie to, co mnie zniechęca do naoh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

I to jest właśnie to, co mnie zniechęca do naoh.

Trzeba użyć właściwej butelki. Ja używam 2 l butelki po AF NP Pro i wszystko jest ok. Jadę na NaOH od ponad pół roku, Ph ma stabilne bez względu na możliwości wietrzenia mieszkania i ilości osób przebywających w pomieszczeniu. Obecnie leję 210 ml/24h.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, norbi2222 napisał:

Trzeba użyć właściwej butelki.

No nie o butelkę konkretnie chodzi:-) Raczej, że to już jest naprawdę niebezpieczna substancja, a ja mam w domu dwójkę maluchów (5 i 2 lata). Jeszcze żeby to był litr roztworu, który możesz postawić gdzieś wysoko w szafce i tylko dozować od czasu do czasu. Ale to płyn do balinga, podpięty na stałe pod pompę i stojący pod akwarium, który "co chwila" trzeba rozrabiać i uzupełniać. O butelki to się nie martwię, mam zapas z PE, przeznaczonych właśnie do chemii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

No nie o butelkę konkretnie chodzi:-) Raczej, że to już jest naprawdę niebezpieczna substancja, a ja mam w domu dwójkę maluchów (5 i 2 lata). Jeszcze żeby to był litr roztworu, który możesz postawić gdzieś wysoko w szafce i tylko dozować od czasu do czasu. Ale to płyn do balinga, podpięty na stałe pod pompę i stojący pod akwarium, który "co chwila" trzeba rozrabiać i uzupełniać. O butelki to się nie martwię, mam zapas z PE, przeznaczonych właśnie do chemii.

Ja mam 4 i 6 lat dzieciaki. Dajesz dłuższy wężyk i dajesz wysoko.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.