Skocz do zawartości
dale

Jakie używacie Hanki (a może inne) ?

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, dla syna napisał:

Z tego co wyczytałem (ale to mój łamany angielski bo polska wersja instrukcji pojawi się w poniedziałek wg przedstawiciela Hanna Polska) można wykonać pomiar na dwa sposoby. Pierwszy jest opisany i zgodnie z (w moim rozumieniu) instrukcją podczas procesu mieszania odczynników nie zmieniamy nic. Natomiast żeby rozszerzyć zakres pomiaru (5-10ppm) po wymieszaniu dwóch pierwszych odczynników, z fiolki pomiarowej o pojemności 10ml, pozostawiamy tam tylko 1ml. Do reszty dodajemy 9ml rodi i wsypujemy ostatni reagent. Dalsza część testu przebiega bez zmian a wynik mnożymy x10. 

W każdym razie, nawet jeśli coś źle zrozumiałem to jest tam napisane że zakres pomiaru jest w dwóch przedziałach od 0-5 i od 5-50. Więc napewno się jakoś da to ogarnąć :D ale proces pomiaru jest pokręcony i wiele osób jeśli nie ma kłopotów z kolorami to sobie odpuści tą wersję hanki. 

Ale z tego co piszesz, to ten drugi sposób to nic innego jak zwyczajne rozcieńczenie próbki. Dokładność takiego pomiaru pewnie nie powala, już sam błąd pomiarowy hanki mnożysz x10 (tak samo jak wynik pomiaru), a do tego dochodzi błąd wynikający z rozcieńczania (dokładność odmierzenia tego 1ml)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Ale z tego co piszesz, to ten drugi sposób to nic innego jak zwyczajne rozcieńczenie próbki. Dokładność takiego pomiaru pewnie nie powala, już sam błąd pomiarowy hanki mnożysz x10 (tak samo jak wynik pomiaru), a do tego dochodzi błąd wynikający z rozcieńczania (dokładność odmierzenia tego 1ml)...

Nie do końca bo dwa pierwsze reagenty rozcieńczane są w całości objętości a trzeci reagent w 10% tylko. 

5 minut temu, katani napisał:

Wyślij zdęcie instrukcji. Mogę przetłumaczyć ewentualnie

 

A zaraz dorzucę fotki z instrukcji papierowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dla syna napisał:

Nie do końca bo dwa pierwsze reagenty rozcieńczane są w całości objętości a trzeci reagent w 10% tylko. 

Ale wodę (czyli też azotany) rozcieńczasz.

No właśnie, weź opisz jak ten pomiar wygląda dokładnie, albo właśnie tę instrukcję wrzuć.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mJmEJBt.jpg 

EwkUOVv.jpg

Spokojnie panowie, musiałem wrócić do domu bo nie miałem instrukcji w kieszeni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dla syna napisał:

Spokojnie panowie, musiałem wrócić do domu bo nie miałem instrukcji w kieszeni ;)

Pierwsza sprawa, to że rozcieńczasz świeżą solanką (ze sztucznej soli, wolną od azotanów i azotynów), a nie RODI. Poza tym, piszą że trzeba na samym początku odmierzyć 1ml wody testowanej, jeszcze przed podaniem czegokolwiek. Co do dokładności, to dokładnie tak to hanna opisuje, że błąd jest ok. 10x większy przy rozcieńczaniu.

...zmachany jestem... później siądę i przetłumaczę jeśli wcześniej ktoś inny nie ogarnie.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Poza tym, piszą że trzeba na samym początku odmierzyć 1ml wody testowanej, jeszcze przed podaniem czegokolwiek. 

No właśnie, nie wiem do czwgo ma służyć ten 1ml wody. Tego 1ml nie użyłem tak samo jak na tym filmiku. Czyżbym coś popsuł? Hmm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu filmu, który zamieścił wyżej Igor, bardzo mocno zastanowię  się nad zakupem tej hanki. Wcześniej byłem przekonany na 100%.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, norbi2222 napisał:

Po obejrzeniu filmu, który zamieścił wyżej Igor, bardzo mocno zastanowię  się nad zakupem tej hanki. Wcześniej byłem przekonany na 100%.

Wiesz co, jestem tego samego zdania.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, dla syna napisał:

No właśnie, nie wiem do czwgo ma służyć ten 1ml wody. Tego 1ml nie użyłem tak samo jak na tym filmiku. Czyżbym coś popsuł? Hmm. 

W niższym zakresie odmierzasz 7ml wody (przefiltrowanej;-) i dodajesz do niej reagenty.

W szerszym zakresie odmierzasz 1ml wody, dopełniasz świeżą solanką do 10ml (czyli rozcieńczasz próbkę) i dopiero z tego odmierzasz 7ml, dodajesz reagenty te same, robisz pomiar, a na koniec wynik mnożysz x10.

39 minut temu, norbi2222 napisał:

Wcześniej byłem przekonany na 100%.

No już wcześniej były "plotki", że ta hanka nie będzie takim cudem niestety. Przy jednak względnej prostocie i przyzwoitej dokładności saliferta to ja też "postoję".

Ja to się zastanawiam, dlaczego taka hanna, zamiast robić te reagenty w saszetkach czy buteleczkach, jakieś słoiczki, strzykawki itd... nie zrobiła jeszcze jednorazowych, szczelnych, próbowek wytłoczonych z cienkiego plastiku, od razu z reagentem w środku. I po prostu odłamujesz "dziobek", wlewasz wodę, trząchasz, wkładasz do fotometru i masz wynik. Niechby to kosztowało te 5zł zamiast 2, i tak by znalazło amatorów.

Żeby nie było, że same negatywy... wydłużyli czas po jakim się hanka sama wyłącza, wiec nie ma już takiego wyścigu z czasem jak przy fosforanach/fosforze;-)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tłumaczył wszystkiego, bo połowa to opis urządzenia, gwarancja itd.

Zaczynam od "Prepare the filter holder assembly"

Przygotowania uchwytu do filtra.

Odkręć dwie połowy obudowy filtra wielokrotnego użytku i ostrożnie umieść papierowy filtr na dolnej części. Górna część podpisana jest "TOP", dolna nie ma oznaczeń. Upewnij się, że papierowy filtr umieszczony jest na wierzchu bezbarwnej uszczelki w uchwycie filtra. Górną część umieść nad dolną częścią i dokręć szczelnie. Upewnij się, że papierowy filtr nie nachodzi na gwint. Filtr jest gotowy do użycia.

Czyszczenie

Aby wyczyścić osad z proszku cynkowego na uchwycie filtra odkręć filtr, wypchnij delikatnie prążkowany dysk z górnej połowy obudowy. Jeśli potrzeba użyj małej, delikatnej szczotki z włosia i detergentu. Wypłucz dokładnie wodą RODI oraz wysusz przed użyciem.

Filtracja i przygotowanie roztworu

Filtracja: Aby zapobiec spadaniu kropel upewnij się, że filtr i obudowa są suche przed użyciem. W czasie filtracji utrzymuje słały, lekki nacisk na tłoczek strzykawki, filtracja powinna zająć około 30 sekund. Nie używaj nadmiernej siły.

Przygotowanie roztworu:

1. Odmierz 1ml próbki używając 1ml strzykawki HI740143

2. Wlej do fiolki do mieszania

3. dodaj sztucznej, wolnej od azotanów wody morskiej do znacznika 10ml używając zakraplacza HI740157P

4. zakręć fiolkę i zamieszaj

5. Załóż tępo zakończoną igłę na 10ml strzykawkę i ściągnij końcówkę ochronną

6. Odmierz 7 ml przygotowanego roztworu, pozostałość wylej z fiolki

7.  Wlej odmierzone 7ml z powrotem do fiolki. Kontynuuj normalną procedurę dodając HI781A-0. Pomnóż wynik x 10

Uwaga: Rozcieńczanie ma wpływ na dokładność pomiaru. Odmierzaj roztwór dokładnie!

Procedura pomiarowa:

- naciśnij przycisk ON/OFF aby włączyć urządzenie. Przez chwilę pokażą się wszystkie znaki na wyświetlaczu, następnie pojawi się Add C1 z mrugającym napisem press

Uwaga! Dla próbek o zawartości azotanów 5-50 przeprowadź procedurę rozcieńczania podaną powyżej!

- Nabierz 10 ml do strzykawki 10ml, odmierz 7 ml do dużej fiolki

- Używając 5ml strzykawką odmierz dokładnie 4 ml reagentu HI781A-0 i dodaj do dużej fiolki

- dodaj zawartość saszetki HI781B-0 do duzej fiolki. Zamknij dużą fiolkę i wstrząsaj intensywnie przez minutę.

- Ściągnij zatyczkę dużej fiolki, nakręć zabezpieczoną igłę na na strzykawkę 10ml, ściągnij plastikowe zabezpieczenie igły, nabierz całą zawartość dużej fiolki do strzykawki 10ml.

- zabezpiecz igłę i ściągnij ze strzykawki. Włóż papierowy filtr do obudowy filtra. Nakręć obudowę filtra na strzykawkę z roztworem,

- bardzo powoli naciskaj tłoczek strzykawki, aż napełnisz 10ml kuwetę pomiarową roztworem do znaku 10ml. Zakręć kuwetę, umieść w chekerze i zamknij pokrywę.

- naciśnij przycisk ON/OFF, jak pojawi się napis Add C2 i mrugający napis press checker jest wyzerowany

- usuń kuwetę z checkera, odkręć nakrętkę, dodaj całą zawartość saszetki HI781C-0. Zakręć kuwetę, i wstrząsaj intensywnie 2 minuty.

- Umieść kuwetę ponownie w checkerze.

- naciśnij i przytrzymaj przycisk ON/OFF. Pojawi się licznik odliczający 8 minut. Alternatywnie poczekaj 8 minut i naciśnij przycisk ON/OFF

- po odliczeniu 8 minut checker dokona odczytu i wyświetli zawartość azotanów w ppm. Checker wyłączy się automatycznie po 10 minutach.

 

Wskazówki dla dokładnego pomiaru.

- upewnij się, że próbki nie zawierają żadnych zanieczyszczeń

- kiedy wkładasz kuwetę do checkera upewnij się, że kuweta jest sucha, czysta, nie ma na niej zabrudzeń, odcisków palców

- przetrzyj kuwetę szmatką z mikrofibry przed włożeniem do checkera

- wstrząsanie kuwetą może powodować powstanie bąbelków powietrza. Mogą one zawyżać pomiary. Zaleca się delikatnie obracanie i stukanie w kuwetę

- nie pozwól roztworowi stać zbyt długo po dodaniu odczynników, czas może wpływać na wyniki

- opróżnij kuwetę natychmiast po odczycie, w przeciwnym wypadku szkło może zostać trwale zabarwione

 

Moim zdaniem to jest niezła masakra :D

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @kataniza poświęcony czas.

Przydatne informacje dla forum.

:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla kogo po sprawie, dla tego  po sprawie....

Wiecie, pomiar wydaje się drogą przez mękę i potencjalnie narażony na błędy. Tyle teoria. Zobaczymy jak w praktyce wyjdzie.

Owszem, salifert, colombo... do tej pory używałem, ale problemy z interpretacją jak miałem, tak mam.

Nie jestem daltonistą, ale jeden ogarnia wrotki, drugi śmiga na desce, a ja wolę coś z klimą i 4x4... (tak bezpieczniej, dla mnie i innych :) )

 

Po kuble z zimną wodą (lekturze i filmie, a zwłaszcza rozcieńczaniem solanką), poczekam może trochę.

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, katani napisał:

Moim zdaniem to jest niezła masakra :D

 

19 minut temu, @Pawel napisał:

Salifert wystarczy. Łącznie 4 minuty i po sprawie ^_^

Ja również pozostaje przy salifercie. Biorąc jeszcze pod uwagę koszt reagentów, a jest nie mały, czyli ponad 21 £. U nas pewnie ponad 100.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia jest taka, dwa pomiary i różnica 0,02 jednostki (na metodzie bez rozcieńczania). Drugi pomiar już zrobił się łatwy w porównaniu z poprzednim. Natomiast jeśli komuś wystarczą kropelki, nie pchał bym się w tą Hankę. Pierwszy pomiar zajął mi 20minut, drugi nieco ponad 16min w tym ośmio minutowym oczekiwaniem na pomiar. 

Zaznaczam że metoda pomiaru tą hanką jest bardziej klopotliwa niż innymi hankami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.10.2020 o 22:30, dla syna napisał:

Moja opinia jest taka, dwa pomiary i różnica 0,02 jednostki (na metodzie bez rozcieńczania). Drugi pomiar już zrobił się łatwy w porównaniu z poprzednim. Natomiast jeśli komuś wystarczą kropelki, nie pchał bym się w tą Hankę. Pierwszy pomiar zajął mi 20minut, drugi nieco ponad 16min w tym ośmio minutowym oczekiwaniem na pomiar. 

Zaznaczam że metoda pomiaru tą hanką jest bardziej klopotliwa niż innymi hankami. 

I jak z wynikami? Są w miare wiarygodne? Bo nie ukrywam ze mam problem z odczytywaniem kolorów. Niby widzę ze jest jaśniejszy ale czy na pewno. I taka zabawka co za mnie robi by się przydała. Tylko musi spełniać swoją rolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Undizg napisał:

I jak z wynikami? Są w miare wiarygodne? Bo nie ukrywam ze mam problem z odczytywaniem kolorów. Niby widzę ze jest jaśniejszy ale czy na pewno. I taka zabawka co za mnie robi by się przydała. Tylko musi spełniać swoją rolę.

Spełnia swoją rolę, wyniki są powtarzalne i wydają się być wiarygodne. Jest też minus, jak na Hankę to proces pomiaru jest mocno upierdliwy (nalewasz wodę, ujmujesz wodę, wlewasz reagent A i mieszasz, wsypujesz reagent B i mieszasz, filtrujesz zawartość fiolki, uruchamiasz Hankę, robisz pomiar kalibracyjny na fiolce, wsypujesz reagent C i mieszasz, wkladasz fiolkę do hanki i włączasz odliczanie, po 8 min odliczania masz wynik). Napewno da się przeżyć jeśli chodzi o pomiar z zakresu 0-5. Przy pomiarze z zakresu 5-50 nie skusił bym się na jej zakup bo nie robie podmian a musiał bym do wyższego zakresu robić świeżą solankę w celu rozcieńczenia zawartości NO3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.09.2020 o 09:17, Słony leszcz napisał:

Azotany wg zapowiedzi miały mieć jakiś strasznie mały zakres pomiarowy (0-5ppm), co trochę ogranicza jej zastosowanie dla wielu akwarystów. Ja niby dążę do zer, ale też mi się zdarza czasem dostać 10mg/l, i byłby zonk, tą nową hanką już bym nie zmierzył. A przecież wiele osób celowo trzyma NO3 wyżej niż 5ppm.

 

Witam.

 

A nie, ma dwa zakresy 50 i 5.

 

Pozdrawiam.

 

No tak, nie doczytałem topiku do końca i zaśmieciłem temat.

Edytowane przez Aquamark (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę z Lublina :) Czyżbyś też był szczęśliwym posiadaczem tego cudu techniki i triumfu myśli :) ?

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaopatrzyłem się w dość zasobną ilość testów - miała być metoda bez podmian, ale coś nie idzie to w dobrą stronę:

  • Salifert: NO3, B, Sr, K
  • Colombo: Mb, Ca, Fe, I2

Myślałem ostatnio nad zakupem Hanki do pomiaru zasolenia, ale w sumie mam refraktometr z płynem wzorcowym... więc nie wiem czy jest sens kombinować.

Z Hanek mam:

  • PO4 - zwykły zakres
  • KH - w skali dKh

Hanki jak dla mnie super, ale mogliby te kuwety robić bardziej dokładne. Ogólnie nie podoba mi się to że wg. strzykawek jest różny poziom "kreski" na kuwecie. W tej cenie powinni to ogarnąć. Tydzień temu wysłałem ICP do Tritona to będę miał dokładne porównanie z moimi domowymi testami.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 9866666 napisał:

Tydzień temu wysłałem ICP do Tritona to będę miał dokładne porównanie z moimi domowymi testami.

Triton nie robi kh niestety . 
ja kupiłem sobie test saliferta na jod i to jakaś porażka . Po tritonie wiem ze mam podwójnie przekroczony a salifert pokazał zero . 
możecie polecić mi dobry test na jod . A może ktoś z was używa Hanna HI 718 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

Triton nie robi kh niestety . 

Tego nie wiedziałam o Tritonie, czyli jak dla mnie jest na pozycji przegranej, jeden z najważniejszych parametrów którym nie uzyskam przy takim teście. 

Przecie Kh to jedno z podstawowych parametrów które liczysz na dokładny wynik oddając próbkę wody do analizy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Beti napisał:

Tego nie wiedziałam o Tritonie, czyli jak dla mnie jest na pozycji przegranej, jeden z najważniejszych parametrów którym nie uzyskam przy takim teście. 

Przecie Kh to jedno z podstawowych parametrów które liczysz na dokładny wynik oddając próbkę wody do analizy.

Tak i nie . Przy reaktorze nie ma to dużego znaczenia . Z drugiej strony kiedyś zapytałem sie customer service tritona o kh i podali mi wzór jak to obliczyć na podstawie wyników . Ale nie wiem gdzie to mam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

Przy reaktorze nie ma to dużego znaczenia

3% ludzi ma reaktor, to nie jest argument :smile_wink:

Z drugiej strony jeśli da się obliczyć Kh na podstawie innych wyników? czemu nie, tylko czy to będzie wiarygodny wynik.

Jednak mała Hanka na Kh może się przydać w takim zestawieniu z tritonem.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może bartek będzie wiedział jak to obliczyć . 
@Beti może wycofasz Hankę z targowiska :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.