Skocz do zawartości
Tata

Aquascape a'la super glue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przymierzam się do przekładki akwarium i chciałem pobawić się w klejenie skały.

Zauważyłem że ostatnio jest moda na klejenie nie cementem a klejem typu superglue - cyjanoakryl.

Czy orientujecie się jakie są sprawdzone i gdzie kupić duże opakowania ?

Na zagranicznych forach są kleje typu:

- GlueMasters Thin Super Glue

- Bulk Reef Supply Extra Thick Gel Super Glue + jakiś akcelerator (?)

Generalnie klejenie cementem jest mączące, a patrząc jak sprytnie im to wychodzi, dochodzę do wniosku że trzeba by spróbować, korale od dawna kleję tylko kropelką w żelu.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze aktywator by się przydał, bo też używają.

Tylko, że ja będę kleił skałę wyjętą ze zbiornika ...

Ciekawa opcja z połupaniem skały, zawsze starałem się kupować duże kawały, a tu widzę że najpierw w ruch idzie młotek i dłuto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko zalezy od tego, jak chcesz skałę ustawić, bardziej skomplikowanych struktur nie kleiłbym na super glue bo się z czasem rozpadną.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga.

Z superglue doświadczenie mam jedynie przez klejenie korali i powiem, że po latach nie mogę czasem oderwać a cemencik i dwu składnikowe cuda odpadały.

 

Nie wiem czy mogę wkleić link:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dla chetnych kanał Tidal Garden tez ma filmik o klejeniu aquaspace


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i pięknie, też miałem taką konstrukcję kleić. I dobrze że nie kleiłem, bo bym ukwiałów nie wyciągnął...

Słowem, fajnie jak konstrukcję można rozebrać. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jak masz na nich pełno twardych i każda próba zrobienia czegoś w akwa je łamie ;) bo kontrukcja jest ruchoma


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, sith114 napisał:

Z tematów kleju ja może następna konstrukcje będę kleił tym:
https://reefhub.pl/polymorph-reczne-drukowanie-3d/
 

Kupiłem od af do klejenia korali i jestem zadowolony ;)

Klejenie poza woda nie stanowi problemu. Kłopoty zaczynają się przy przenoszeniu większych i cięższych konstrukcji.

Fajne jest to że klej dość szybko porasta glonami wapiennymi.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Yarccom napisał:

@Yarccom Daj znać jak się to u Ciebie sprawdzi. Osobiście celowałem w rzadki klej bo tak wnioskowałem z filmiku, że właśnie rzadka konsystencja jest używana ;) będę wdzięczny za info!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan mam taki:

1. Oderwać korale i przenieść do refugium w raz z całym życiem, refugium i sump mogą działać bez głównego zbiornika.

2. Spuścić wodę do beczek.

3. Wyjąć skałę, wyszorować skałę szczotką w słonej wodzie, połamać na mniejsze kawałki (skała to 2 letnia AF 2 generacji, zastanawiałem się czy nie zmienić, ale nie bardzo wiem na co).

4. Kleić konstrukcję wstępne na zewnątrz i dopiero przenosić do zbiornika i tam kontynuować klejenie, żeby się nie rozpadło przy przenoszeniu.

5. Zalać "starą" słoną wodą z beczek, węgiel aktywny, pomieszać dzień i kleić korale :)

 

Uwagi:

- klej cyjano dwa rodzaje: gęsty i średni (dzięki za podpowiedź)

- przyspieszacz, chyba aceton

- boję się tylko moich kiepskich zdolności jako artysta plastyk :)

 

Ps. : Czy tylko ja mam wrażenie, że to forum po likwidacji targowiska stało się jak by mniej uczęszczane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie o jednym przy klejeniu cjanopanem, że klei on powierzchniowo, to znaczy, skałą musi być w miarę nie zerodowana i najlepiej miejsca klejenia przetrzeć szczotką, żeby po sklejeniu nie odłupała się.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym się bał kleić takim klejem. To już lepiej milliputem. Ale to wspomnisz moje słowa :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, =Fresz= napisał:

Ja bym się bał kleić takim klejem. To już lepiej milliputem. Ale to wspomnisz moje słowa :P

Krzysztof, co ty opowiadasz... bój się Neptuna ! Wszak jak hamerykanie tak robią, musi to działać. Po prostu nasze skromne, ciasne, wąskie i ograniczone pojmowanie rzeczy tego nie ogarnia :)

Spoina na powierzchni 0,5x0,5 cm urzytma i zablokuje kawał skały, dodatkowo te przewieszki i łuki. A korale przecież też nic nie ważą.

 

Osobiście, użył bym tego kleju tylko do klejenia konstrukcji zgodnych z naturalnym układem, no i tylko po to, żeby potem zalać to normalnym klejem do korali typu cementu. Ale, może i faktycznie, dużo i gęsto utrzyma skałę? ... Ja bym się bał...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to aktywatorem jest woda. Tak jak pisał Dale, kropelka powinna być podana na czystą, wilgotna, ale nie mokra skalę. Miejsce klejenia musi być czyste i wolne od tkanki organicznej

Kropelka jest bezpieczna bo natychmiast po kontakcie z wodą powierzchnia kleju polimeryzuje tak, że nic się do wody nie uwalnia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tata napisał:

4. Kleić konstrukcję wstępne na zewnątrz i dopiero przenosić do zbiornika i tam kontynuować klejenie, żeby się nie rozpadło przy przenoszeniu.

Robiłem podobnie, ale  kropelką to bym tego raczej nie zrobił. Stosowałem CX-5 i konstrukcja jest nie do ruszenia. :D

Moja rada jest tak, żebyś przed ruszaniem korali itp. zrobił jakąś próbę na dwóch kawałkach skały, bo według mnie  bez idealnego spasowania powierzchni to nie ma prawa się trzymać (z resztą, nawet po spasowaniu takie połączenie nie będzie trwałe), ale to tylko moje zdanie. 

59 minut temu, Tester napisał:

Z tego co wiem to aktywatorem jest woda.

Kupne aktywatory to 1% roztwór N,N -dietylo-p-toluidyny w acetonie.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, klossowski napisał:

Moja rada jest tak, żebyś przed ruszaniem korali itp. zrobił jakąś próbę na dwóch kawałkach skały, bo według mnie  bez idealnego spasowania powierzchni to nie ma prawa się trzymać (z resztą, nawet po spasowaniu takie połączenie nie będzie trwałe), ale to tylko moje zdanie. 

Moje zdanie jest takie samo ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to jest Forum aby rozważać różne za i przeciw. Każda opinia jest bardzo cenna.

 

Gruzowiska mam już dość, korale się zmieniają, jedne odchodzą (najczęściej na wieczną rafę) inne przychodzą, a rybki stale te same ,a i zakamary lubią. :)

Fakt jak pomyślę o tym całym komponowaniu, łuczki czy platformy, to aż mi się nie chce, zwłaszcza jak na koniec przyjdzie żona i powie: coś ty zrobił.

 

Co do cementu XC5 to jest wg mnie najlepszy klej ale nerwicy można dostać przy klejeniu.

 

Wyjmowanie skały mnie nie minie bo wymieniam zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, klossowski napisał:

Kupne aktywatory to 1% roztwór N,N -dietylo-p-toluidyny w acetonie.

Nie twierdzę, że tak nie jest, ale to znalazłem w Necie:

Cyanoacrylate glue also differs from traditional glue, due to its special bonding conditions. This is because cyanoacrylate glue can only bond with a surface when there is moisture present. This means if the cyanoacrylate glue is placed on a perfectly dry surface, it will not stick to the surface or form a bond.

In contrast, when any amount of moisture is present, the molecules in the cyanoacrylate glue will react with the moisture to form tight chains in between the two surfaces in contact. This reaction generates heat and occurs instantly, which differs from traditional glue bonding that occurs by evaporation of the base fluid. 

tłumaczenie z Googla dla nie spikających:

Klej cyjanoakrylowy różni się również od tradycyjnego kleju ze względu na specjalne warunki wiązania. Dzieje się tak, ponieważ klej cyjanoakrylowy może łączyć się z powierzchnią tylko wtedy, gdy występuje wilgoć. Oznacza to, że jeśli klej cyjanoakrylowy zostanie nałożony na idealnie suchą powierzchnię, nie będzie przywierał do powierzchni ani nie tworzył spoiwa.

W przeciwieństwie do tego, gdy obecna jest jakakolwiek ilość wilgoci, cząsteczki kleju cyjanoakrylowego będą reagować z wilgocią, tworząc ciasne łańcuchy między dwiema stykającymi się powierzchniami. Ta reakcja generuje ciepło i zachodzi natychmiast, co różni się od tradycyjnego klejenia, które zachodzi poprzez odparowanie płynu bazowego


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MecenasSlonejWody napisał:

Jak zwykle pitu pitu, srutututu nanorifu. Przecież to zamyka tą niepotrzebną dyskusję spece.

Kleiłeś tym żywą skałę? Jak wyszło? Jakim klejem? Za 50 dolarów butelka? Ile czasu ci zajęło zasypywanie każdej spoiny? Dużo kleju zużyłeś? A czym zasypywałeś? Białym piachem, czy skałę żywą pokruszyłeś? 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK

ja juz po weekendowym klejeniu - także bez bicia piany i niepotrzebnego teoretyzowania powiem o praktyce

Mam klej oznaczony jako gęsty, niestety nie miałem aktywatora. Skała sucha Marco Rocks

TAK da radę to skleić klejem cyjanoakrylowym i będzie sie trzymać !

Problemem są miejsca np u mnie gdzie robiłem "łuki" tak punk styku to często końcóweczki skały 1-3 mm

 

Ja kleiłem w ten sposób

Ułożyłem aranżację

Miejsca styku zalałem cyjanoakrylem

Odczekałem chwilę i środkową część czyli główny filar z odnogami dodatkowo pokleiłem CX5

Spoiny zasypałem piaskiem Marco Rock ( do dostania w "całodobowym" akwarystycznym 12zł/kg)

Dzisiaj rano żle to nie wygląda (spoiny i ich pokrycie piachem  i ogólna trwałość) po pracy próbuję to podnieść (24h po klejeniu) i zobaczę ile ta całą moja niedzielna robota była warta

 

I potwierdzam wentylacja musi być

Otwarte okno to mało jakiś wentylator by przedmuchiwał opary się przydaje jednak.


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleiłeś na sucho? Czy moczyłeś skałę?

 

Dobrze, bo zamówiłem aktywator. :)

Wentylacja: planuję robić to na polu. [ ja z Krakowa :)]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie molczyłem tylko spryskałem część klejoną


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.